Nejlevnější paměťové karty zdražují o více než 10 %, cena HDD stagnuje

aktualizováno 
Poslední vývoj cen v oblasti úložných produktů není příliš optimistický. Za poslední se ceny těchto produktů příliš neměnila a když již k nějaké změně došlo, tak to bylo spíše zdražení. Naštěstí se našly i výjimky.
Vývoj cen počítačového hardware měsíc před začátkem léta zatím nikoho příliš nenadchl. Zdražování a stagnace jsou bohužel na denním pořádku.

Pevné disky

Zdá se, že výrobci pevných disků chtějí přesunout zájem spotřebitelů z modelů s paralelním ATA rozhraním na modernější sériové. Jinak si snad ani nelze vysvětlit skutečnost, že zatímco většina PATA disků zdražuje nebo jejich cena stagnuje, SATA disky pomaličku zlevňují.

Navíc již většina výrobců již představila i druhou generaci SATA disků. Ta má již ve svém základu vloženu podporu Native command queuing (NCQ). To je funkce, která umožní, že si disk může přeřazovat požadavky na něj kladené tak, aby je byl schopen provádět rychleji. Tuto funkci ale musí podporovat i základní deska. Patří mezi ně ty, které disponují například těmito čipovými sadami - Intel 9x5 s jižním můstkem ICH6 či nVidia nForce 4. Další výhodou SATA II je teoretická dvojnásobná propustnost oproti první generaci, nově činí až 300MB/s.

Většina 80GB pevných disků zdražovala v uplynulém období v rozmezí 1-2 procent. Sice to není žádná tragédie, ale když si uvědomíme, že v předchozích obdobích se zde většinou zlevňovalo, tak je teoretický propad větší. Jedinou výjimkou v této oblasti byl model z dílem Western Digital (WD), které za více než 4 týdny zlevnil o zhruba 1,5 procenta. Nyní je jeho průměrná cena téměř shodná jako v případě disku Hitachi, který byl doposud nejlevnějším 80GB diskem.

Graf vývoje cen 80GB pevných disků

O něco lépe dopadly 120GB modely. Zde se zdražovalo pouze u dvou výrobců Seagate a WD. Naopak zlevnění se dočkaly disky od Maxtoru a Hitachi. Zatímco v druhém případě se jednalo spíše o symbolické zlevnění v řádech desetin procenta, Maxtor si polepšil o více než 1,5 procenta.

Graf vývoje cen 120GB pevných disků

Přesně opačná situace nastala v případě 160GB modelů. V jejich případě zdražovaly Hitachi a Maxtor a zlevňovaly Seagate s WD. U WD se jednalo v poměru k vývoji ostatních disků o „cenový skok“, který překonal hranici 2,5 %.

Graf vývoje cen 160GB pevných disků 

Ostatně Western Digital si připsal i další úspěch. Po porovnání změny cen u všech sledovaných modelů jsme zjistili, že největší slevy dosáhl 250GB model právě zmíněného výrobce.

Paměťové flash karty

I na vývoj cen v případě paměťových flash karet není příliš pěkný pohled.

Za zajímavé lze však považovat to, že se v cenících některých prodejců objevil nový formát TransFlash (T-Flash), který má ambice v důsledku svých miniaturních rozměrů proniknout především do mobilních telefonů. Počítá s ním například Motorola. K dispozici jsou i redukce na jiné paměťové formáty, jako je například Secure Digital. Je tak možné, že pokud T-Flash výrazně zlevní může se objevit i v přístrojích, které nativně podporují právě tyto formáty Zatím se jeho cena pohybuje o cca polovinu výše než u nejlevnější konkurence.

Poměrně překvapivá situace nastala v oblasti Compact Flash (CF) modelů, kde zlevňují modely z menší kapacitou a naopak zdražují ty, které nabízejí úložného prostoru více. Například 1GB CF karta je po více než měsíci dražší i zhruba 4,5 procenta, zatímco 256MB model zlevnil o více než pět procent.

Graf vývoje cen 64MB paměťových flash karet

U karet typu MultiMedia Card (MMC) se největší změna ceny odehrála u 64- a 256MB flash paměti. V obou případech došlo ke změně na úrovni 3,5 procenta, avšak první zmíněná tuto změnu promítla do zlevnění a druhá do zdražení.

Stagnace nebo zdražení. To bylo heslo formátu Memory Stick (MS). Jednou výjimkou byla 1GB karta, jejíž cena stihla od poloviny dubna poklesnout o téměř 5 procent. Největší ztrátu pak zaznamenali ti, kdo si v dubnu nekoupili 256MB MS kartu. Nyní za ni musejí připlatit o téměř 4 % více. ¨

Graf vývoje cen 128MB paměťových flash karet

Absolutně největší slevu tohoto přehledu jsme objevili v případě 64MB karty formátu Secure Digital (SD). Po více než měsíci lze nyní tento model pořídit o téměř čtvrtinu levněji. Ostatně tomuto druhu se celkově dařilo asi nejlépe ze všech paměťových flash karet. Největší zdražení zde totiž jen lehce přesáhla 1% hranici, ale slevy, kterých byla většina, byly vždy větší než 3 procenta.

Potěšující je i vývoj cen u Smart Medií (SM). Cenovou stagnaci 64MB modelu příjemně osvěžila 2,5procentní sleva 128MB karty.

Graf vývoje cen 256MB paměťových flash karet

Jediným formátem paměťových flash karet, který si připsal pouze slevy je xD Picture Card (xD). Ostatně má to zapotřebí. Největší z nich dosáhla hodnoty 8 procent a byla připsána 64MB modelu.

 

Nejčtenější

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Tito lidé neexistují. Počítač si je vymyslel, napodobí rasu i vlasy

Fotografie neexistujících celebrit generované neuronovou sítí Nvidia na základě...

Podívejte se na fotky lidí, které jste nikdy nepotkali a nepotkáte. Počítač si je totiž vymyslel. Generativní...

Další z rubriky

Hity z veletrhu elektroniky CES: uspělo umělé maso i inteligence

Rozstřel k veletrhu CES

Největší veletrh spotřební elektroniky CES 2019 v Las Vegas přinesl řadu překvapivých novinek nejen z oblasti...

Nový notebook Lenovo upozorní, že se vám někdo dívá přes rameno

Lenovo Yoga S940

Nová Yoga S940 se pyšní s AR kamerou se sledováním pohybu očí a sbírkou snadno použitelných funkcí založených na...

Česká hvězda NHL v USA ukazuje, jak trénovat hokej i bez ledu

Odborným konzultantem Sense Areny je bývalá hvězda NHL Patrik Eliáš.

Liberecký projekt Sense Arena na trénink hokeje ve virtuální realitě získal výraznou podporu. Odborným konzultantem se...

Najdete na iDNES.cz