Nejlehčí dvanáctipalcový notebook na světě poprvé v redakčním testu

  13:00aktualizováno  13:00
Toshiba Portégé R500 prošla zeštíhlovací kúrou a dnes váží neuvěřitelných 774 gramů bez optické mechaniky. Kolik stojí a jak je na tom se změnami v konfiguraci?

Toshiba Portégé R500 | foto: Jiří Zahrádka

Toshibu jsme poprvé představili na podzim roku 2007 v tomto článku, podruhé se objevila ve velkém testu ultralehkých notebooků, ze kterého si odnesla titul Tip redakce. Třetí článek nebyl v plánu až do doby, než byla oficiálně představena nová verze s několika změnami.

Tou první a pro milovníky pokroku nejdůležitější změnou je instalace SSD uložišť místo zastaralých pevných disků. Kromě snížení hlučnosti se značně zvýšil i výkon sestavy, neboť SSD dosahuje daleko lepších výsledků při čtení dat. Dalším kladem je i snížená spotřeba, která se značně podílí na celkové výdrži notebooku.

Druhou změnou je absence optické mechaniky, ve spojení s SSD pak notebook snížil svou hmotnost na skvělých 774 gramů. Takové hodnoty dosahují například UMPC a R500 tak může být konkurentem i této kategorii počítačů, oproti které má navíc vyšší výkon.

Toshiba Portégé R500
Verze s ...

Toshiba Portégé R500
... a bez optické mechaniky


Výdrž při běhu na baterie je v nejlehčí konfiguraci omezena kapacitou baterie, která má pouze tři články a kapacitu 31,3 Wh (180 gramů). K dostání je i 6 článková baterie s kapacitou 63 Wh (308 gramů, celková hmotnost notebooku 902 gramů).

Jak dopadla novinka v nejdůležitějších parametrech - výkonu, výdrži a hlučnosti? Jako první srovnáme výkon pevného disku:

 Měřený údaj v HD Tachi  Původní verze s HDD  Nová verze s SSD
 Název uložiště  TOSHIBA MK1637GSX  SAMSUNG MCCOE64GQMPQ
 Kapacita [GB] 160 64
 Průměrná přístupová doba při čtení [ms]  17,9 0,3
 Průměrná rychlost při čtení [MB/s]  36,1 51,2

Z hlediska kapacity SSD zatím prohrává, pro zaměření notebooku je však 64 GB dostačující. V dalších případech novější verze drtivě poráží starší - k datům se dostanete daleko dříve (cca 60x), vyšší průměrná rychlost při čtení zase dokáže dokončit čtení dat o přibližně 42 % rychleji.

Díky tomu vzrostla odezva notebooku a celkový výkon, který program PCMark05 ohodnotil 2754 body. Oproti dříve naměřeným 1981 bodům je posun k lepším výsledkům značný, procentuálně si Toshiba polepšila o téměř 40 %.

Druhá tabulka pak ukazuje spotřebu notebooku v několika režimech a tím i přibližnou výdrž při běhu na baterie. Sloupeček Výdrž je udáván pro kapacitu baterie 31,3 Wh. Spotřeba není konstatní a různě se mění, vždy jsme tedy zaznamenali nejnižší hodnotu za určitý čas:

 Režim Napájecí profil Spotřeba  Poznámka  Výdrž
A) Min. podsvícení, žádná činnost, vypnuté sítě Úsporný režim   7,33 W  Bezhlučný běh  4h 15m
B) Min. podsvícení, žádná činnost, připojena Wi-Fi  Úsporný režim    8,1 W   3h 54m
C) Min. podsvícení, přehrávání MP3, připojena Wi-Fi  Úsporný režim    11,9 W Slyšitelný větráček  2h 36m
D) 1/2 podsvícení, přehrávání MP3, připojena Wi-Fi  Úsporný režim    13,49 W   2h 20m
E) Max. podsvícení, přehrávání MP3, připojena Wi-Fi Úsporný režim    16,39 W   1h 54m
F) Max. podsvícení, přehrávání MP3, připojena Wi-Fi  Rovnováha   18,46 W Hlučnější běh,
lepší odezva 
1h 40m
G) Max. podsvícení, vytížení proc. 80-100 %, Wi-Fi Vysoký výkon 23,56 W Rušivý, teplota proc.
až 75 °C
1h 20m

Co je na tabulce podstatné? I při nejnižší možné zátěži a maximální úspoře baterie notebook nemá výdrž 7 hodin, jak lze někdy při koupi vidět ve specifikaci pro tento model. Při vyšší kapacitě baterie (63 Wh, tzn. cca dvojnásobek) dosáhne maximálně 8,5 hodiny. V tomto režimu je však rozumná práce prakticky vyloučena. Z testu XP vs. Vista víme, že notebooky s Vistou vydrží méně při běhu na baterie, Toshiba však dodává pouze operační systém Vista a měření pod jiným OS by nebylo férové. Zájemci o XP budou muset downgradovat.

U řádků C až E je vytížení procesoru mezi 50 - 70 %, za které může především zapnutá vizualizace ve Windows Media Playeru. Hlučnost chlazení není rušivá a procesor má teplotu okolo 60 °C.

Druhý podstatný údaj vidíme až v řádku E, neboť tak můžeme srovnat jak moc změnilo SSD výdrž oproti variantě s pevným diskem. Stejnou metodou jsme otestovali i starší verzi s pevným diskem a notebook jsme nechali poctivě pracovat až do jeho vypnutí. Zatímco přibližná hodnota v tabulce činí 1 hodinu a 54 minut, v reálném testu skončila Toshiba s 1 hodinou a 46 minutami (výkyvy v zátěži, notebook se při 3 % kapacity baterie vypíná). Pokud čas přepočítáme pro vyšší kapacitu baterie, dojdeme k následujícímu číslu:

Původní verze s HDD Nová verze s SSD 
 3 hodiny a 7 minut 3 hodiny a 32 minut 

Rozdíl 25 minut je poměrně slušný, posun k vyšší úspornosti notebooků s SSD je viditelný. Při méně náročné práci bude rozdíl samozřejmě ještě vyšší a může být i přes hodinu. Jako hlavní klad lze však považovat spíše odezvu, rychlost a také nezpomalování práce při zaplnění kapacity. U pevných disků totiž stále platí, že čím více dat je na nich uloženo, tím pomalejší je průměrná přenosová rychlost při čtení a zápisu.

Závěr
Většina informací je v odkazovaných článcích, shrneme tedy to nejdůležitější z nové verze. Výkon i výdrž se podstatně zlepšily, cena od 52 000 Kč s daní za popisovaný model není oproti předpokladům nadsazená. Hlučnost je při úsporném napájecím profilu na velmi dobré úrovni, jako zápor lze považovat méně odolné provedení. Na cesty se tak vyplatí měkké pouzdro a láskyplné zacházení.

Toshiba Portégé R500

 

Nejčtenější

Ochranka prezidenta Putina mate GPS. Lodě se přemístily na pevninu

Obrázek ukazuje pozice rušených lodí na letišti ruského města Gelendžik, ležící...

Americká nezisková organizace C4ADS si všimla, že když se ruský prezident Vladimir Putin přiblíží k přístavu, satelitní...

Hodinky, které zachránily astronautům život, když vše ostatní selhalo

Budoucí legenda. Omega Speedmaster za nedlouho těmto hodinkám nikdo neřekne...

Před čtyřiceti devíti lety se ve vesmíru odehrála jedna z nejnapínavějších událostí. Havárie Apolla 13 mohla lehce...

Neuvěřitelné množství chyb! Jako zázrakem většina lidí havárii přežila

Pohled na kokpit, patrný je splasklý skluz. Boeing 707 společnosti BOAC...

Piloti letu BA712 společnosti BOAC udělali koncem šedesátých let jednu fatální chybu. Neaktivovali hasicí zařízení...

Černé díry mohou ovlivnit celé galaxie, řekl astrofyzik v Rozstřelu

Astronom Jiří Svoboda v diskusním pořadu Rozstřel (12. dubna 2019)

Ve středu astronomové z projektu Event Horizon Telescope ukázali vůbec první fotografii černé díry. Co to pro vědu...

OBRAZEM: „Největší“ letadlo světa se vydalo na svůj první let

První let stroje Stratolaunch (13. duben 2019)

Speciální letadlo Stratolaunch, které bude sloužit jako platforma pro vypouštění kosmických raket, absolvovalo v sobotu...

Další z rubriky

Skvělé příslušenství. Na trh míří lehoučké monitory pro práci kdekoli

ThinkVision

Na stánku Lenova a HP na veletrhu MWC 2019 nás zaujaly lehoučké přenosné 14" monitory. Připojíte je jedním USB-C...

Do Česka míří nová značka notebooků. Huawei uvede hned tři modely

Do Česka míří notebooky čínské firmy Huawei.

Dva notebooky z loňské edice a zatím jediný letošní model. To bude startovací nabídka společnosti Huawei, která se v...

Apple inovoval malý tablet. Trvalo to čtyři roky

Nový iPAd mini podporuje dotykové pero.

Apple poněkud překvapivě uvedl na trh dva nové tablety - malý mini a klasický Air. Oba dostaly nový čip či větší paměť...

Přibývá dětí s psychickými poruchami. Pomůžou rodiče, nebo školy?
Přibývá dětí s psychickými poruchami. Pomůžou rodiče, nebo školy?

Mezi nejčastější psychické onemocnění u dětí patří úzkost. Pokud se neléčí, může se rozvinout v depresi. Na tuto problematiku reaguje ministerstvo školství novinkou, která by se měla objevit ve školních osnovách.

Najdete na iDNES.cz