Nedostatek intelovských čipových sad: výpadky ohrožují sezónu

  0:01aktualizováno  0:01
Sotva začala slibná sezóna, chybí čipy. Čipové sady Intel začínají chybět každému. Prý se Intel soustředí na procesory - uvolňuje kapacity pro ziskovější části a čipové sady přicházejí zkrátka. Více postižené prý mají být stolní počítače, ale ani notebooky nejsou mimo nebezpečí. Sada i915 je populárnější než bylo zakalkulováno v produkci. Když tyto signály přichází na začátku prodejní sezóny, je to důvod k obavám!

Čipové sady Intel jsou nedostatkové zboží - celosvětově

Ačkoliv Intel potvrdil své prognózy odbytu pro třetí čtvrtletí, ale připustil nedostatek čipů v oblasti čipových sad. Úzká místa v dodávkách čipových sad mají být údajně jak ve stolních čipových sadách, tak v sadách pro notebooky. Naše zdroje říkají, že notebooky jsou postižené méně - ačkoliv i jich se omezení týká.

Jak potvrdil mluvčí německého Intelu vůči médiím, existuje "jistý" nedostatek čipových sad pro notebooky a stolní počítače, ačkoliv mezery v dodávkách "nejsou dramatické". Naše zdroje mluví o něčem jiném - nedostatek čipových sad se začíná přímo projevovat na schopnostech i největších firem zajistit si dostatek sad pro odhadovaný prodej v podzimní a zimní sezóně - v tradičně odbytově nejpodstatnějších sezónách roku.

A tato omezení se netýkají pouze nejmenších dodavatelů - i největší odběratelé mají mít problémy. Dokonce i Dell se již údajně začíná potýkat s nedostatkem čipových sad, stejně jako největší konkurent Hewlett Packard. Zatím situace skutečně není dramatická, ale nákupčí v těchto společnostech rozhodně nesdílí optimistická vyjádření mluvčího Intelu - již se začíná mluvit o omezení dodávek a hledání alternativ. Jak jsme však již dříve psali - alternativy na trhu buď nejsou vůbec nebo je jich žalostně málo. Ostatní výrobci čipových sad nejsou schopni zajistit ekvivalentní náhrady čipové řady Intel i915 v dostatečném množství, za odpovídající cenu a s podobnými vlastnostmi.

U procesorů je situace podle vyjádření Intelu vyvážená, což potvrzují i naše zdroje - poptávka a nabídka se nekryje stoprocentně, ale v rámci běžných standardů branže. To však nestačí - jak trefně vyjádřil svou frustraci jeden z manažerů: "K čemu je mi dostatek procesorů, když bez čipové sady nesestavím počítač..."

Důvodem nedostatkovosti čipových sad má být zvýšená poptávka - Intel nezareagoval na poptávku po sadách s podporou PCI Express a nových 64 bitových procesorů dostatečně rychle. Naše informace potvrzují i další média - podle britského The Register bude možné nedostatek čipových sad vyrovnat pravděpodobně až počátkem roku 2006, což se bude krýt s příchodem nové generace platformy Centrino - Napa. (Pesimista v nás by řekl, že pokud bude nastoupený trend pokračovat, nedostatek se v lednu 2006 prostě jen přesune do nové oblasti - tentokráte budou úzkým profilem dvoujádrové procesory Yonah a odpovídající mobilní čipové sady...) Pro nákupčí tak nastává zajímavá sezóna - zákazníků je dost, jenom vhodného zboží se jaksi nedostává.

 

Nejčtenější

Ochranka prezidenta Putina mate GPS. Lodě se přemístily na pevninu

Obrázek ukazuje pozice rušených lodí na letišti ruského města Gelendžik, ležící...

Americká nezisková organizace C4ADS si všimla, že když se ruský prezident Vladimir Putin přiblíží k přístavu, satelitní...

Hodinky, které zachránily astronautům život, když vše ostatní selhalo

Budoucí legenda. Omega Speedmaster za nedlouho těmto hodinkám nikdo neřekne...

Před čtyřiceti devíti lety se ve vesmíru odehrála jedna z nejnapínavějších událostí. Havárie Apolla 13 mohla lehce...

Neuvěřitelné množství chyb! Jako zázrakem většina lidí havárii přežila

Pohled na kokpit, patrný je splasklý skluz. Boeing 707 společnosti BOAC...

Piloti letu BA712 společnosti BOAC udělali koncem šedesátých let jednu fatální chybu. Neaktivovali hasicí zařízení...

Černé díry mohou ovlivnit celé galaxie, řekl astrofyzik v Rozstřelu

Astronom Jiří Svoboda v diskusním pořadu Rozstřel (12. dubna 2019)

Ve středu astronomové z projektu Event Horizon Telescope ukázali vůbec první fotografii černé díry. Co to pro vědu...

OBRAZEM: „Největší“ letadlo světa se vydalo na svůj první let

První let stroje Stratolaunch (13. duben 2019)

Speciální letadlo Stratolaunch, které bude sloužit jako platforma pro vypouštění kosmických raket, absolvovalo v sobotu...

Další z rubriky

Bláznivý nápad, nebo dobré řešení? Vysunutím klávesnice zlepšíte chlazení

Predator Helios 700

Z nově představených modelů herních notebooků Predator nás nejvíce zaujal Helios 700 s výsuvnou klávesnicí. Tou uhnete...

Vylepšený standard microSD slibuje rychlost přenosu dat 985 MB/s

Nový standard microSD Express.

Tento týden byla představena vylepšená verze paměťových microSD karet popsaná ve specifikaci SD 7.1. Novinka nese...

Ticho, výkon, kalibrované barvy. Acer uvedl zbrusu novou značku počítačů

ConceptD 500

ConceptD je nová značka stolních počítačů, notebooků a monitorů Acer, určená zejména pro tvůrce obsahu a náročné...

ZE ŽIVOTA: Partner je obézní, jak ho donutit zhubnout?
ZE ŽIVOTA: Partner je obézní, jak ho donutit zhubnout?

Přítel trpí velkou nadváhou při 176 cm má přes 150 kg. A potřebovala bych ho nějak donutit, aby trvale zhubl, aby se začal trochu hýbat. Má sedavé zaměstnání, nepravidelně jí a jsem schopná ho přinutit max k krátké a pomalé procházce, páč mně nestačí.

Najdete na iDNES.cz