Nanotechnologie slibují akumulátorovou revoluci: 3x kapacita nabitá za 5 minut

  0:01aktualizováno  0:01
Léta zkoumá laboratoř Altair nové lithiové akumulátory na bázi nanotechnologií. Vývoj nyní jde do druhé fáze, byly uděleny již dva patenty. Pokud by se podařilo převést plody výzkumu do reality, akumulátory by měly vydržet trojnásobek doby.

Dokonalé akumulátory na dosah?

Společnost Altair nemá nic společného s prvním PC Altair 8800, ale svým způsobem by mohl způsobit svým rozsahem podobnou revoluci. Chemický koncern, který vyrábí základní směsi pro jiné společnosti, investuje peníze do vývoje, který by měl umožnit výrazně zmenšit jednotlivé části chemikálií.

Jedním z možných použití současného vývoje kysličníku lithiotitanu by mohly být nabijitelné baterie, které jsou dnes v noteboocích či v mobilních telefonech na bázi lithium-polymerů. Tyto lithiumpolymerové akumulátory však mají životnost na pouze velmi omezený počet nabíjecích cyklů, což je dělá poměrně nepraktickým pro opravdu náročné použití.

Problém těchto článků je, že se elektrolyt časem ukládá na elektrodě a redukuje tak množství použitelného (nabijitelného) materiálu - akumulátor má časem pouze zlomek kapacity. Altair slibuje, že se mu podařilo vyvinout jak pro elektrolyt, tak pro elektrody nové materiály za použití nanotechnologií, které mají zabraňovat tomuto negativnímu efektu.

Pro elektrody pokryté uhlíkem slibuje Altair "takřka zcela nenarušenou krystalovou mřížku", na které nemůže elektrolyt ulpívat - jak konkrétně společnost tohoto výsledku dosáhla, to neprozrazuje. Podle Altairu právě teď probíhají jednání s výrobci akumulátorů, jejich jména však Altair též nezmínil.

Pro výrobu materiálů již minulý měsíc obdržel Altair dva patenty, jeden pro elektrolyt z oxidu lithium-titanu a druhý na elektrodu s kysličníky kovu s tloušťkou pokrytí pouze několik nanometrů. Pro financování výzkumu Altair dostal podporu nejen z kruhu privátních investorů, ale i půl miliónu dolarů od americké Národní nadace vědy.

Nanotechnologie v akumulátorech je jedna z oblastí, která je nejblíže přesazení do praxe - nejpozději do 18 měsíců by měly být k dostání baterie s nanostrukturami, na nichž pracuje Lucent. Tyto by však neměly být dobijitelné.

Kdy míní Altair uvést své vylepšené akumulátory na trh, není zřejmé - u ostatních technologií jsou hlášeny nové a nové průlomy, nejčastěji v oblasti palivových článků, avšak jejich nasazení v ostrém provozu se stále oddaluje. Užitek plynoucí z použití těchto technologií by však byl ohromný - dle údajů Altairu vykazuje nový akumulátor trojnásobnou hustotu energie.

Při stejné velikosti tak má mít trojnásobnou kapacitu, co dnešní akumulátory. Mimo to jej je možné nabít během několika minut s tak vysokým nabíjecím proudem, který by současné akumulátory okamžitě zničil nebo při častějším používáním výrazně zkrátil jejich životnost.

A do třetice všeho skvělého, nový článek má být schopen vydržet díky zvýšené odolnosti proti ukládání monolytu až několik tisíc nabíjecích cyklů bez výrazné ztráty kapacity. Na rozdíl od současných akumulátorů, které zpravidla během dvou let ztratí polovinu své reálné kapacity, tyto by mohly přežít i samotný notebook či telefon.

Komentář redakce

Zní to až příliš dobře na to, abychom nebyli alespoň trochu skeptičtí. Přesto, zkusme se zasnít a představit si, jaké by to bylo s takovýmito akumulátory: práce s notebookem opravdu celý den bez omezení - 13 až 15 hodin - a přitom dobití jen po pěti minutách v kterékoli zásuvce. A konečně už by neplatilo, že notebook se stává po několika letech jen drahým stolním počítačem, protože nový akumulátor by přišel příliš draho - nový akumulátor prostě nebude potřeba, alespoň v rámci morální životnosti většiny notebooků. A se dvěma akumulátory už se lze vydat i na kratší pracovní cesty - a notebook pravděpodobně přežije i pračku či ledničku...

Skepse je však na místě - Altair asi tuší, proč neudávat žádná data, ani orientační. I při uvedení lithium-polymerových akumulátorů jásali všichni, ale jejich nasazení zůstalo poměrně omezené - a svět náročné elektroniky nadále důvěřuje především staré, dobré a lety prověřené lithium-iontové technologii. Nezbývá tak než doufat - a v současném notebooku se spolehnout na to, co je jediné reálně k mání dnes a pravděpodobně ještě po nějakou dobu i v budoucnu.

 

Nejčtenější

Ochranka prezidenta Putina mate GPS. Lodě se přemístily na pevninu

Obrázek ukazuje pozice rušených lodí na letišti ruského města Gelendžik, ležící...

Americká nezisková organizace C4ADS si všimla, že když se ruský prezident Vladimir Putin přiblíží k přístavu, satelitní...

Hodinky, které zachránily astronautům život, když vše ostatní selhalo

Budoucí legenda. Omega Speedmaster za nedlouho těmto hodinkám nikdo neřekne...

Před čtyřiceti devíti lety se ve vesmíru odehrála jedna z nejnapínavějších událostí. Havárie Apolla 13 mohla lehce...

Neuvěřitelné množství chyb! Jako zázrakem většina lidí havárii přežila

Pohled na kokpit, patrný je splasklý skluz. Boeing 707 společnosti BOAC...

Piloti letu BA712 společnosti BOAC udělali koncem šedesátých let jednu fatální chybu. Neaktivovali hasicí zařízení...

Černé díry mohou ovlivnit celé galaxie, řekl astrofyzik v Rozstřelu

Astronom Jiří Svoboda v diskusním pořadu Rozstřel (12. dubna 2019)

Ve středu astronomové z projektu Event Horizon Telescope ukázali vůbec první fotografii černé díry. Co to pro vědu...

OBRAZEM: „Největší“ letadlo světa se vydalo na svůj první let

První let stroje Stratolaunch (13. duben 2019)

Speciální letadlo Stratolaunch, které bude sloužit jako platforma pro vypouštění kosmických raket, absolvovalo v sobotu...

Další z rubriky

Apple inovoval malý tablet. Trvalo to čtyři roky

Nový iPAd mini podporuje dotykové pero.

Apple poněkud překvapivě uvedl na trh dva nové tablety - malý mini a klasický Air. Oba dostaly nový čip či větší paměť...

Bláznivý nápad, nebo dobré řešení? Vysunutím klávesnice zlepšíte chlazení

Predator Helios 700

Z nově představených modelů herních notebooků Predator nás nejvíce zaujal Helios 700 s výsuvnou klávesnicí. Tou uhnete...

Vylepšený standard microSD slibuje rychlost přenosu dat 985 MB/s

Nový standard microSD Express.

Tento týden byla představena vylepšená verze paměťových microSD karet popsaná ve specifikaci SD 7.1. Novinka nese...

Najdete na iDNES.cz