Na zápěstí s ním: první osobní počítač místo hodinek

Malý počítač, který je určen pro nošení na zápěstí - běží buď s Linuxem nebo Windows CE. Ovládá se pomocí dotykového displeje nebo přes miniklávesy - díky rozhraním Bluetooth, WLAN, USB či infra je schopen komunikovat s dalšími zařízeními. Bude Vám podobné PC zachraňovat život - nebo posílat zásilky ze skladů? Díky své velikosti má takřka univerzální možnosti nasazení.

WWPC (Wrist Worn PC) se chystá dobít trh

Italský výrobce Eurotech představil se svým WWPC miniaturní počítač, který je možné nosit na zápěstí - podobně jako hodinky nebo přímo namísto hodinek. Oproti hodinkám však slibuje nesrovnatelně více funkčnosti - respektive právě tolik funkčnosti, kolik si od něj jeho uživatel bude přát a jakým směrem bude chtít zaměřit jeho specializaci.

WWPC má být univerzální nástroj, který lze přizpůsobit konkrétním úlohám v nejrůznějších prostředích. Jeho vybavení má naplňovat cíl maximální univerzálnosti použití: dotykový TFT displej nabízí 65 tisíc barev, současně je zabudována i miniklávesnice s několika ovládacími klávesami. Pokud by toto pro ovládání nestačilo, je k dispozici profil Bluetooth pro HID zařízení (Human Interface Device), tedy například bezdrátovou klávesnici nebo myš - případně lze připojit tato zařízení levněji přes integrované USB rozhraní 1.1. Pro komunikaci s dalšími zařízeními je zde kromě Bluetooth a USB ještě bezdrátová síť WLAN 802.11b a infračervené rozhraní. Celý tento tým je řízen blíže neurčeným procesorem - lze se jen dohadovat, zda jde o intelovský čip Xscale či jinou alternativu - s 32 MB paměti Flash a 64 MB SDRAM. Díky dvoučlánkovým lithium-polymerovým akumulátorům, které jsou integrovány v popruzích, má být možné pracovat i při vysokém výkonu zařízení dlouhou dobu - údajně až 6 hodin, tedy ještě ne celou, ale aspoň více dvě třetiny pracovní doby.

Samozřejmě, nejunikátnější je na tomto zařízení jeho tvar - snadno jej lze nasadit na zápěstí a připoutat k ruce. Pak má být možné tento 200gramový terminál ovládat pomocí druhé ruky. S rozměry 72 x 55 milimetrů není nijak výrazně velký - a přesto skrývá mnohá překvapení. Ke standardnímu vybavení patří 16kanálový GPS modul a senzor pro zjištění pohybu osoby. Při neexistenci pohybu osoby umožňuje WWPC aktivovat záchranný "maják" a vysílat do okolí signál o pomoc.

Namísto šroubováku, seznamu, diáře a návodu

Seznam oblastí, na které výrobce WWPC společnost Eurotech aspiruje, je skutečně obdivuhodný - a bude ještě působivější, pokud se tyto plány podaří realizovat. WWPC se hodí pro skladové hospodářství - namísto skeneru a notebooku současně. Pro pracovníky záchranky je centrálním místem, kde se shromaždují informace o raněném z dalších přístrojů. Pro pracovníka ochranky obcházejícího území může snadno a rychle zobrazit informace o perimetru, díky GPS určí i jeho polohu - a umožní mu v reálném čase reagovat na vetřelce. Jakýkoliv údržbář či technik by si asi přál, aby se mu seznam součástek a pracovní postup zobrazoval na ruce...

...škoda jen, že nelze WWPC ještě výrazněji zmenšit - sice je štíhlé, atrakativní, nahradí prakticky i menší notebook - ale ještě zdaleka se nemůže rovnat hodinkám. Takový počítač by se více než přerostlým hodinám měl podobat tužšímu rukávu: na ohebné obrazovce ukazovat, co uživatel nejvíce potřebuje. K tomu pár ovládacích prvků - a bezdrátovou klávesnici či hlasové ovládání - už ve WWPC je mnoho z těchto myšlenek použito, ale technika se dostává na hranici svých současných možností. Hlasové ovládání zatím zcela chybí a celé WWPC je zatím přeci jen dosti velké - ačkoliv 200 gramů již je velmi málo (oproti vícekilogramovým notebookům), stále je to ještě moc. Přesto, již dnes by mohl být se správnými aplikacemi WWPC ohromným přínosem pro hodně profesí, které by právě takovéhoto všeuměla - či spíše možná selektivního specialistu - velice uvítaly. Jak se Vám líbí myšlenka a skutečnost WWPC?