Na stole lépe než v batohu: levný výkon od UMAXu

aktualizováno 
Rozměry a hmotností se hodí spíše na pracovní stůl, díky svému výkonu však dokáže stolní počítač zcela nahradit. Otestovali jsme notebook UMAX VisionBook 7500WXR.

UMAX VisionBook 7500WXR | foto: Václav Nývlt

Původně jsme tento model vybrali pro jiný test, kde jsme potřebovali hlučnější notebook s velkou mírou vyzařovaného tepla. Při zátěžových testech se však projevila pro nás nepříjemná vlastnost − ačkoli byl systém vytížený na 100 %, notebook se nikde výrazněji nezahříval a větráček nebyl v klidné kanceláři prakticky slyšet. UMAXu jsme se tak rozhodli věnovat samostatnou recenzi, neboť jde i v mnoha dalších ohledech o povedený notebook.

UMAX

Design a konstrukce
Celé tělo je plastové, ale tuhé a robustní. Váží jako cihla a také je podobně pevné. Pevně vypadají i klouby displeje, mají tuhý chod a velmi široký úhel rozevření. Zvenku jsou plastové, uvnitř však vyztužené kovem. Testovaný vzorek měl levý kloub chybně uchycen, takže na platu pod displejem tvořil "vlnku". Na funkčnost to sice nemělo žádný vliv, zpracování při kompletování dílů by si však zasloužilo více pozornosti. Subjektivně vypadá design značně konzervativně a levně, což do jisté míry koresponduje s nižší pořizovací cenou (od 20 000 Kč).

UMAX VisionBook 7500WXR

UMAX VisionBook 7500WXR

UMAX VisionBook 7500WXR

UMAX VisionBook 7500WXR


Celkem na těle UMAXu nalezneme čtveřici USB 2.0, HDMI, DVI, Express Card a čtečku karet 4 v 1. O konektivitu se postará gigabitový ethernet, klasický analogový modem, bluetooth a bezdrátový adaptér 802.11 a/b/g/n. Nad displejem je v rámu ukryta 1,3MPix kamera. Konektory pro připojení sluchátek a mikrofonu jsou na čelní hraně, což je praktické s headsetem či sluchátky, ale trvale natažený kabel od reproduktorů je nepříjemnou překážkou. Pochvalu si však UMAX zaslouží za digitální optický výstup, kterým ho snadno a velmi kvalitně připojíte například k AV receiveru či domácímu kinu.

UMAX VisionBook 7500WXR

UMAX VisionBook 7500WXR

UMAX VisionBook 7500WXR

UMAX VisionBook 7500WXR


Praktické je tlačítko pro aktivaci úsporného režimu, které bez složitějších nastavení prodlouží životnost baterie na maximum. Baterie vydrží přibližně 2 hodiny a 15 minut běžné práce, maximální výdrž se pohybovala okolo 3 hodin. Poněkud nesympatická je velmi dlouhá doba nabíjení – prázdný akumulátor se do plného stavu se nabíjí zhruba 4–5 hodin.

Jak je to s výbavou
Ačkoli je 15,4" displej leštěný, při práci v různých světelných podmínkách nebyl problém s jeho čitelností. Horší to je s elektrostatickým nábojem, který na jeho povrchu vzniká – celá plocha displeje funguje jako výkonný lapač prachu. Rozlišení je standardních 1280 x 800 pixelů, displej má poměrně široké pozorovací úhly, velmi dobrý kontrast a trochu nižší saturaci barev.

Integrovaná kamera nabízí velmi solidní obraz i v horších světelných podmínkách, ve tmě je samozřejmě obraz zašumělý a téměř bez barev. Bohužel jí nelze otáčet a pro dobrý záběr je nutné pohybovat celým víkem displeje.

Integrovaný mikrofon snímá vokál zřetelně, bohužel také zaznamenává chvění notebooku. Ve chvíli, kdy se spustí ventilátor, se hlas prakticky ztratí v rachotu proudícího vzduchu. Tímto neduhem trpí většina mikrofonů umístěných okolo klávesnice, nejlepší je mikrofon integrovaný ve víku displeje.

Zvuk analogového zvukového výstupu je zbytečně zastřený a zahuhlaný, zní však mohutně a razantně – pro levná sluchátka a malé PC reproduktory úplně stačí. Vestavěné repro hrají průměrně − kvalitně i nahlas, na běžnou práci stačí, pro poslech hudby je lepší připojit externí repro.

Velmi pozitivně vnímáme, že se notebook minimálně zahřívá, spodní strana je prakticky stále chladná, rozměrné boční výdechy společně s teplotou aktivovaným ventilátorem horký vzduch vždy vyženou bez větších problémů. Vadou na kráse je fakt, že nejvíce se zahřívá vrchní strana kolem touchpadu, kde během práce odpočívají dlaně. Po delší době je to poměrně nepříjemné a dlaně se potí.

Touchpad je citlivý tak akorát a navzdory menším rozměrům se s ním pracuje pohodlně. Jeho boční hrany fungují pro snadný vertikální i horizontální posun. Výhrady máme jen k tlačítkům umísteným pod touchpadem velmi blízko k hraně notebooku – při jejich ovládání dlaně sklouznou mimo tělo notebooku. Klávesnice je při stisku o něco měkčí, rozložení kláves je však standardní a práce na ní je po čase příjemná.

Výkon a konfigurace
Tuto položku jsme si nechali až na závěr, neboť si lze jakýkoli notebook od UMAXu nakonfigurovat přes webové rozhraní na stránkách výrobce a po stránce výkonu zakoupit zcela jiný notebook. V našem testovaném se nacházel procesor Intel Core 2 Duo T5450 (1,66 GHz, 2 MB L2 cache, 667 MHz FSB), 2 GB operační paměti (2 x 1 024 MB) a 120GB disk s 5 400 otáčkami za minutu. Podstatné jsou především informace o chipsetu a grafické kartě − UMAX zde využil kvalitní čipovou sadu Intel PM965 a na notebook poměrně výkonou grafickou kartu NVIDIA GeForce 8600M GS. Poslední písmena označují nižší výkon grafiky oproti modelu GT, i tak jsme spustili i náročnější hry jako například poslední Need for Speed s nejlepší kvalitou obrazu. Karta se vyznačuje 16 unifikovanými stream procesory (verze GT jich má 32) a podporou DirectX 10. V zátěžových testech grafická karta dopadla takto:

 Benchmark  Skóre
 3DMark05  3893
 3DMark06  2293

Závěr
Za cenu startující na 20 200 Kč s DPH (testovaný model) lze získat poměrně slušný notebook vhodný i pro hry s velmi dobrým displejem a především tichým během. Ocenili jsme nízkou míru zahřívání, což však souvisí přímo s použitým procesorem − v konfiguraci s jiným procesorem by mohla být situace jiná. Nelíbilo se nám zpracování způsobené až při kompletaci jednotlivých dílů a dlouhá doba nabíjení. Od 1. 2. 2008 je UMAX VisionBook 7500WXR zlevněn a již v základní konfiguraci je osazen 2GB RAM a Bluetooth modulem.

 Specifikace UMAX VisionBook 7500WXR
 • Procesor T5450, T7300, T7500 
 • Paměť 2 GB (2x 1GB), max. 4 GB
 • Grafika NVIDIA GF 8600M GS
 • Displej 15,4", 1280 x 800, glare
 • Disk od 120 GB, 5400 otáček za minutu
 • Chipset Intel PM965
 • Optická Multi DVD+/-RW, DVD-RAM mechanika
 • Rozhraní: 4 x USB 2.0, HDMI, DVI, Express Card, čtečka 4 v 1 (MS/ MS Pro/ SD/ MMC)
 • Další komunikace: Bluetooth, gigabitový ethernet, WiFi 802.11 a/b/g/n, modem
 • Rozměry 359 x 255 x 25-36 mm
 • Hmotnost 2,94 kg
 • Baterie: 4000 mAh, pracovní výdrž 2:15
 • Další: lehká nylonová brašna, kamera 1,3 MPix
 • OS: bez os, Vista, XP
 • Záruka 2 roky, možnost dokoupení 1 roku
 • Cena od 20 200 Kč s DPH 

Nejčtenější

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

Tito lidé neexistují. Počítač si je vymyslel, napodobí rasu i vlasy

Fotografie neexistujících celebrit generované neuronovou sítí Nvidia na základě...

Podívejte se na fotky lidí, které jste nikdy nepotkali a nepotkáte. Počítač si je totiž vymyslel. Generativní...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Jak ze soustruhu. Vypadá neuvěřitelně, ale ledový disk vznikl přirozeně

V americké řece Presumpscot plave ledový disk

Na řece Presumpscot v americkém státě Maine vznikl extrémně velký rotující ledový disk. Vypadá možná nepřirozeně, ale...

Další z rubriky

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

Rok s Googlem v obýváku: dokáže šetřit čas, pobavit i naštvat. Česky ne

Google Home ještě neumí česky, ale jinak se jedná o překvapivě schopného...

Digitální asistent Google Home se u nás v domácnosti přes naši počáteční nedůvěru zabydlel. Používáme jej více, než...

Pořiďte si vlastní satelitní službu za pár korun. Může hlídat třeba ryby

Nanosatelit společnosti Astrocast má velikost tří standardních cubesatů (3x 10...

Švýcarský projekt Astrocast má na orbitě svou první družici a začal nabízet služby, které si až dosud mohly dovolit jen...

Najdete na iDNES.cz