Můžete vyhrát: Patnáctipalcové LCD 38B1 od FSC (recenze)

aktualizováno 
Dnes do 20:00 máte poslední možnost zúčastnit se první ze čtyř listopadových soutěží s Technetem, ve kterých můžete vyhrát i následující produkt. Je jím patnáctipalcové LCD od společnosti Fujitsu Siemens Computers. Podívejte se s námi na jeho vlastnosti.
Není to zase tak dávno, co se cena patnáctipalcových LCD displejů nedostala pod 15 000 korun. V posledním roce ale prodejci srazili cenu některých modelů až k 10 000 korunám (bez DPH). Model 38B1 od společnosti Fujitsu Siemens Computers (FSC) tuto hranici dokonce překonal. Tato společnost tak výrazně přibližuje reálnou nákupní cenu LCD panelu k cenám lepších sedmnáctipalcových CRT monitorů. Pokud se ale podíváme na dlouhodobé náklady při používání, LCD je má výrazně nižší. FSC dokonce tvrdí, že se při započtení i těchto provozních nákladů vyplatí koupě LCD právě před klasickým 17 palcovým CRT monitorem.

Patnáctipalcové LCD FSC 38B1 

Balení a vzhled

Vzhledem k tomu, že FSC 38B1 je model, který spatřil světlo světa již minulý rok, nemohli jsme očekávat, že bude vybaven nejmodernější technologií. Již pohled na krabici nás přesvědčil o tom, že toto 15“ LCD nebude žádný drobeček. Zatímco u nejmodernějších konkurenčních výrobků je velikost kartónového obalu jen o málo větší než běžná nákupní taška, a navíc bývá opatřen plastovým poutkem, zde jsme se setkali s krabicí, která si nezadá ve velikosti s obalem od počítačové skříně typu minitower. Ani váha nebyla zanedbatelná. V balení se vedle LCD panelu o rozměrech 403 x 373 x 152 (š x v x h) a váze 5,7 kg, objevil i odnímatelný podstavec, napájecí kabel, garanční příručka, manuál a informace o záruce. Pokud očekáváte samostatný datový kabel, máte smůlu, ten je totiž pevně připojen k tělu přístroje.

Patnáctipalcové LCD FSC 38B1 ze zadu 

To, že je monitor poněkud staršího data vzniku, se odráží i na jeho designu. Čelní strana totiž více než LCD připomíná klasický monitor. Široké bočnice a design tlačítek, jaký používají CRT monitory, jsou právě těmi prvky, které nejvíce evokují výše zmíněný pocit. Spodní čelo přístroje je vybaveno čtyřmi ovládacími tlačítky, diodou signalizující zapnutí LCD a power butonem pro zapínání a vypínání. První ovládací tlačítko spouští automatické nastavení, poslední pak vstup do menu a potvrzení výběru. Šipky pak slouží pro pohyb v menu nebo pro přímý vstup k ovládání jasu a kontrastu.

Na zadní části nejvíce zaujme umístění konektoru pro zapojení elektrického kabelu, který je připraven v noze přístroje. Ta je opravdu robustní, ale zase přesně odpovídá velikosti podstavce. Co se pohyblivosti týká, je velice příjemná schopnost podstavce otáčet s panelem o 360 stupňů. Další pohyb umožňuje kloub, kterým je noha připojena k panelu. Zde se jedná o cca 50 stupňů. Panel není připraven na umístění na zeď, neboť nesplňuje v tomto ohledu VESA normu.

Patnáctipalcové LCD FSC 38B1 z bočního pohledu 

Vlastnosti

Standardní podpora rozlišení 1024 x 768 se nevyhýbá ani tomuto patnáctipalcovému panelu, který v něm pracuje nejlépe při frekvenci 60 Hz, ale zvládne i 75 Hz. Další podporované rozměry jsou 832 x 624, 800 x 600, 720 x 400 a 640 x 480, ale samozřejmě při rozostřeném obraze. Rychlost odezvy bodů se pohybuje kolem 50 ms. Bodová rozteč činí 0,297 mm. Kontrastní poměr je udáván hodnotou 250:1 a jas odpovídá 180 cd/m2 .

Praxe

Nejlevnější LCD v nabídce firmy Fujitsu Siemens Computers a jedno z nejlevnějších na trhu nepřekvapilo žádnými specialitami. Je určeno opravdu jen pro každodenní práci s kancelářskými aplikacemi, kde za svou cenu nabízí dostatek funkčnosti. Měli jsme poněkud problém s nastavením po prvním spuštění, ale výrazně pomohly ovladače.

Jediný konektor patnáctipalcového LCD FSC 38B1 

Co se týká menu, připomínalo nám ty z monitorů a displejů AOC. Nabízí přibližně třináct funkcí, ve kterých nechybělo nastavení funkcí „focus“ a „clock“ pro vylepšení převodu vstupního signálu. Pro optimální nastavení teploty barev lze jednak využít dvě přednastavené hodnoty, nebo si ji upravit pomocí RGB škály. Díky starší technologii a slabšímu jasu se barevné podání obrazu mění již při úhlu kolem 100 stupňů horizontálně a 90 vertikálně. Nepovedené je podsvícení, které je výraznější na spodní části obrazovky a těsně kolem okrajů. To má samozřejmě negativní vliv na zobrazování barev, a to jak tmavších, tak světlejších.

Závěr

Na LCD displeji FSC 38B1 nás nejvíce zaujala jeho cena, která bez DPH odpovídá hodnotě 9900 korun. Na přístroji je bohužel znát, že si svou premiéru odbyl již minulý rok. Stačí pro práce nenáročné na barevné podání a rychlost odezvy bodů. Díky ceně je o něm možno uvažovat jako o náhradě za CRT monitor, minimálně z důvodů šetření vašich očí. Pokud se zúčastníte naší soutěže a vyhrajete, může být toto LCD vaše v podstatě zadarmo.

 

 

Nejčtenější

Živého kytaristu už dnes na popové desce neuslyšíte, říká věhlasný zvukař

Allen Sides v pražském poslechovém studiu VOIX

Pracoval na skoro tisícovce alb, postavil osmnáct nahrávacích studií a jeho reprosoustavy hrají i ve studiích George...

Nekupujte náš nový Office 2019, prosí Microsoft. Ukazuje to na dvojčatech

Kampaň Microsoftu s dvojčaty ukazuje rozdíl mezi Office 2019 a Office 365....

Microsoft vytvořil sérii videí, ve kterých ukazuje nevýhody nového produktu. Poněkud překvapivé je, že je to jejich...

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Další z rubriky

Brýle od Applu jsou možná v ohrožení, z firmy odchází důležitý člověk

Microsoft zahájil prodej brýlí HoloLens veřejnosti.

Apple údajně stále pracuje na svém projektu pro virtuální a rozšířenou realitu. Není však jisté, kdy se objeví...

Pořiďte si vlastní satelitní službu za pár korun. Může hlídat třeba ryby

Nanosatelit společnosti Astrocast má velikost tří standardních cubesatů (3x 10...

Švýcarský projekt Astrocast má na orbitě svou první družici a začal nabízet služby, které si až dosud mohly dovolit jen...

Panasonic představil první elektrickou motorku Harley-Davidson

LiveWire EV motocykl značky Harley-Davidson

Japonská společnost Panasonic se stále více profiluje i jako dodavatel technologií pro třetí strany. Na veletrhu CES v...

Najdete na iDNES.cz