Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Multimediální klávesnice SafeWay - malé dejavu za pár stokorun

  5:00
Člověk by očekával, že pokud mají dva produkty podobnou cenu, ale zcela odlišné názvy, budou se lišit i svým designem a vlastnostmi a budou mít odlišného výrobce. Klávesnice SafeWay je však téměř identickou kopií jiné klávesnice, která již naším testem prošla.

To, že si významné společnosti nechávají některé produkty vyrábět u výrobců, kteří nabízejí při dostatečné kvalitě menší náklady, asi nikoho nepřekvapí. Tito - pro běžného spotřebitele neznámí výrobci - mnohdy pracují pro více firem, které si pak pouze na ten který výrobek nalepí své logo. Děje se tak téměř ve všech odvětvích IT průmyslu, procesory počínaje a LCD panely konče.

Klávesnice SafeWay 23 v plné paráděZajímavější však je, když se objeví dva téměř identické produkty, ale každý má na svém povrchu vyražen jiný název, a hlavně mají každý deklarován jiného výrobce, z nichž ani jeden není znám a nemá navíc dostupné internetové stránky. Takovou zkušenost jsme měli s klávesnicemi Turbo-Media KB-9801R+ a SafeWay SW 23. Zatímco recenzi na první produkt si můžete přečíst zde, výrobek s označením SW 23 jsme měli možnost otestovat teprve nedávno. A bylo to opravdu jako návrat o několik měsíců zpět. Posuďte sami.

Vzhled a vybavení

Klávesnice se může chlubit více než dvěma desítkami nadstandardních klávesNa první pohled klávesnice zaujme zajímavou kombinací barev stříbrné a šedočerné. Zajímavě je řešen i vrchní panýlek s multimediálními klávesami, designér pamatoval i na prázdný prostor mezi šipkami a tlačítky delete, end a page down. V balení se nachází, mimo klávesnice s nepříliš dlouhým kabelem, manuál a disketa s ovladači.

V manuálu byste však marně hledali české slovo, či snad angličtinu. Budete se muset naučit jakýsi jazyk podobný vlámštině či švédštině, pokud si chcete manuál prostudovat. Jak je vidět, výrobce i dovozce mysleli na heslo: „Kolik řečí znáš, tolikrát jsi člověkem“. Kdo však neumí a nechce se učit tento jazyk, může si alespoň prohlédnout foto na titulní straně. Pravda, nafocená klávesnice jakoby z oka vypadla námi v prosinci testované Turbomédii, ale koho by to trápily takové malichernosti.

Manuál v jakémsi severském jazyce uživateli příliš nepomůžeSnad jen červíček pochybností zahlodá - máme vůbec v ruce klávesnici SW 23? A hned přijde nápad, proč se nepřesvědčit pohledem na štítek diskety. U ovladačů, přece bude napsáno pro jaký výrobek jsou určeny. Oči kloužou po písmenkách Windows 2000 a na další řádce, Keyboard Series. Nezbývá než tedy věřit názvu na manuálu a předpokládat, že vyobrazená klávesnice je pouze ilustrační foto a jméno se vztahuje k dodanému produktu.

Na druhou stranu - obě klávesnice jsou v podstatě stejné. Rozdíly mezi nimi by se daly spočítat na prstech jedné ruky. Odlišnosti jsou ve své podstatě jen v barvě, v poněkud jiném designu a omezení multimediálních kláves a tlačítek se speciálními funkcemi. Dále v přemístění ovládacích prvků Power, Sleep a Wake do prostoru pro přídavné funkce. Jinak mají obě klávesnice stejný tvar i designérské prvky.

Práce s klávesnicí

Pohled zepředu odhalí designérský prvek - žebrovíVětšina nectností z Turbomédie se projevila i u tohoto zařízení. Menší rozměry vrchních ploch kláves spolu s nepříliš výrazným chodem, zvyšují pravděpodobnost nepřesného psaní a nechtěného stisku dvou kláves najednou. Také krátké tlačítko Backspace příliš práci neulehčuje. Pochválit lze přesunutí kláves pro energetické módy (power, sleep, wake) z prostoru těsně nad šipkami do mutimediálního panelu. Dalšími pozitivními změnami jsou prodloužení pravého tlačítka Shift a mnohem přehlednější uspořádání přídavných kláves do tří skupin (internet, audio a program file) a omezení jejich počtu. Poněkud se zvýšila stabilita klávesnice na stole, ale pouze při zvednutí zadních nožiček. Dokonce i ovladače fungují dobře a většina funkčních a multimediálních kláves pracuje tak, jak má, takže tlačítko play skutečně spustí přehrávání a ne například program kalkulátor.

Závěr

SafeWay SW 23 (pokud se tak klávesnice jmenuje) je již poněkud vyspělejší klávesnice, než dříve testovaná Turbo-Media. Má sexy design a dokonce se na ní dá i psát a pracovat s přídavnými funkcemi. Otázka zní, zda si buď k téměř 450 korunám i s DPH nepřiplatit ještě několik set a pořídit si kvalitnější výrobek, nebo neoželit přídavné a multimediální funkce a za poněkud méně peněz získat mnohem větší komfort psaní. Ale pokud si uživatel pořizuje klávesnici spíše pro efekt a parádu než na psaní…?

Do testu zapůjčila spoečnost ASBIS.

  • Nejčtenější

Sověti neuměli zkonstruovat těžký tank. Pomohl jim až německý inženýr

v diskusi je 49 příspěvků

19. května 2024

Když je řeč o sovětských těžkých tancích, výčet zpravidla začíná pětivěžovým typem T-35. Jenže...

Pět věcí, které byste s Windows měli dělat, ale možná neděláte, a naopak

v diskusi je 11 příspěvků

15. května 2024

Možná prakticky ihned po instalaci, při prvním spuštění nového PC nebo později deaktivujete některé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Umělá inteligence od OpenAI má nový pohon. A rovnou ho dává zadarmo

v diskusi je 9 příspěvků

13. května 2024  20:34

Společnost OpenAI vůbec poprvé pořádala živé představení svých pokroků. Hlavní novinkou se stala...

Panasonic překvapil, jeden opuštěný operační systém nahradily dva nové

v diskusi je 15 příspěvků

17. května 2024

Düsseldorf (Od zpravodaje Technet.cz) Když odhlédneme od kvality zobrazovacího panelu a obvodů zpracovávajících obraz, je operační systém...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřel proslulý chemik Josef Michl, patřil k nejcitovanějším českým vědcům

v diskusi je 7 příspěvků

13. května 2024  18:02,  aktualizováno  19:21

Ve věku 85 let v pondělí zemřel český chemik Josef Michl. Informoval o tom Ústav organické chemie a...

Kennedy ho vybral jako prvního černocha. Do vesmíru letěl až teď, v 90 letech

v diskusi jsou 2 příspěvky

21. května 2024  7:42

Do vesmíru ho vybral jako prvního černošského adepta už prezident John Kennedy. Na svůj let ale...

Americké bombardéry, kterým se „nepoštěstilo“ shodit bomby na nepřítele

v diskusi nejsou příspěvky

21. května 2024

Největším letounem z období druhé světové války se stal prototyp XB-19. Na něj a další zajímavé...

Microsoft vstupuje tam, kde se už jednou spálil. Windows spojuje s ARM

v diskusi jsou 2 příspěvky

20. května 2024  22:34

Procesory ARM jsme ještě donedávna spojovali s mobilními telefony a tablety. Na jejich schopnosti v...

Věci, které by ve Windows 11 měli ihned opravit

v diskusi je 24 příspěvků

20. května 2024

Windows 11 z uživatelského pohledu nastavuje zrcadlo budoucnosti. Nacházejí se v něm věci uživateli...

Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku
Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku

Jestliže vás trápí proměnlivé jarní počasí, máme pro vás tip, kam vyrazit, když počasí zrovna nepřeje. BRuNO Family Park v Brně se postará o zábavu...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Zásnubní šaty elegantní princezny. Spustily Kate efekt, návrhářku zničily

Seriál Když si jeho šaty oblékne některá z členek královské rodiny, obvykle to každý návrhář oslavuje jako životní úspěch....