Překvapí vás, co dokáže multifunkční tiskárna. Vybrali jsme nejzajímavější

Vybrat tu správnou tiskárnu není legrace, zejména s omezeným rozpočtem. Vždy půjde o kompromisy a je jen na vás, zda se budou týkat nákladů na tisk, funkční nabídky nebo kvality tisku. V tomto článku vám chceme nastínit, jaké jsou možnosti.
Co mohou umět domácí multifunkce?

Co mohou umět domácí multifunkce? | foto: Epson, HP, koláž Technet.czProfimedia.cz

Tiskárnám jsme na Technetu nevěnovali mnoho pozornosti a je na čase to trochu napravit. Jednak proto, že vývoj inkoustové technologie překročil měřítka běžné evoluce, jednak proto, že díky připojení tiskáren k internetu přibyly dříve neviděné služby a možnosti.

Abychom nepsali jen teoreticky, zapůjčili jsme dvě podle nás velmi zajímavé a zároveň zcela odlišné tiskárny a vše prakticky vyzkoušeli. Nejde tedy o test tiskáren, ale spíše představení možností, které dnešní dostupné domácí multifunkční tiskárny nabízejí.

Hned na úvod předešlu, že ani jedna z nich není laserová. Důvod je prostý, laserové tiskárny nejsou vhodné pro tisk fotografií na fotopapír a právě tuto dovednost považujeme u domácích tiskáren za velmi důležitou. Laser měl vždy výhodu zejména v nízkých nákladech při tisku dokumentů, ale i tam mu je dnes inkoust více než schopný konkurovat.

Do redakce nám tak dorazila funkcemi nabitá multifunkce HP DeskJet Ink Advantage 4675 za 2 899 Kč a díky systému inkoustových nádržek InkTank velice úsporná Epson L455 za 5 490 Kč. Obě jsou připojeny k internetu, čehož ale každá využívá trochu jinak.

Náklady na tisk: samostatné nádržky vedou

Těmi se chlubí obě tiskárny. HP využívá systému dvou cartridge, jedné barevné, jedné černé. Epson má na boku tiskárny čtveřici nádržek na dolévání inkoustů - jednotlivých základních barev a černé.

Kolik barev?

Řada zařízení v cenové hladině do 3000 Kč pracuje se sdruženými barevnými inkoustovými zásobníky a rozhodnete-li se tisknout pár fotografií z letní dovolené u moře, vyčerpáte azurovou barvu ve společném zásobníku mnohem rychleji než barvy ostatní. Celý zásobník pak musíte vyměnit a toto plýtvání zbytečně zvyšuje provozní náklady na tisk.

Podle našich zkušeností jsou oddělené zásobníky inkoustu pro každou tiskovou barvu (černá, azurová, purpurová a žlutá) ekonomicky výhodnější. Narazíte-li na produkt s větším počtem barev a zásobníků, bude mít zpravidla dva zásobníky s černou barvou. První využívá při tisku obrázků a fotografií, druhý (zpravidla pigmentový) pro zpracování sytého a ostrého černého písma. Na skutečný profesionální fototisk by se samozřejmě hodily další barvy (foto azurová, foto purpurová, foto šedá, zelená), ale mezi levnými produkty s nimi nelze počítat. Cena speciálních fototiskáren, které takové inkousty používají, se zpravidla pohybuje kolem 10 000 Kč a výše.

pro Technet.cz Václav Maletínský

Srovnejme si, alespoň na papíru, náklady na černobílý tisk. Černá inkoustová Cartridge HP Ink Advantage 652 (6 ml inkoustu) stojí zhruba 279 Kč a podle výrobce stačí na 360 stran A4 při 5% pokrytí. To činí zhruba 70 haléřů na stránku.

Nádobka Epson T6641 s černým inkoustem (70 ml) pro doplnění zásobníku v tiskárně přijde na 168 Kč a podle výrobce stačí na 4000 stran při 5% pokrytí. To činí zhruba 4 haléře na stránku.

V případě barevného tisku by stránka na HP měla vyjít na 1,17 Kč, u Epsonu na 7 haléřů. Samozřejmě stále hovoříme o 5% barevném pokrytí, při tisku obrázků a fotografií (kde může být pokrytí i 100%) budou výsledné ceny jiné.

Celý ten vtip je samozřejmě v poměru objemu inkoustu v jedné náplni vůči ceně. Zatímco u HP (a ostatních výrobců, včetně některých modelů Epsonu) vždy kupujete celou cartridge včetně tiskové hlavy a související elektroniky, u Epsonu se systémem InkTank koupíte jen plastovou flaštičku s inkoustem.

Výměna cartridge u tiskárny HP. Cvak ven, cvak dovnitř a je to.

Doplňování inkoustu do tiskárny Epson se systémem InkTank.

Odvrácenou stranou dolévání inkoustu je fakt, že to s trochou nešikovnosti může být docela špinavá práce. Otevřete lahvičku s novým inkoustem, odšpuntujete nádržku pro příslušnou barvu a obsah lahvičky vylijete. Díky malému otvoru lahvičky je potřeba chvíli počkat a flaštičku občas trochu zmáčknout, nicméně se nám celá operace povedla bez „rozcmrndání“.

Na následujícím videu se můžete podívat, jak inkoust do tiskárny „doléval“ v rámci expozice IFA 2015 průmyslový robot:

U klasické výměny cartridge je riziko ušpinění naprosto minimální (v podstatě nulové) a je samozřejmě rychlejší. U systému InkTank navíc musíte průběžně kontrolovat hladiny inkoustu - bok nádržek je průhledný - a včas je doplnit.

Funkce: tisk z mobilu i cloudových služeb

Obě tiskárny umí tisknout z počítače přes USB rozhraní i wi-fi síť, umí tisknout z chytrého mobilního zařízení, umí skenovat přes USB do počítače a umí klasicky kopírovat.

Z hlediska funkční výbavy vůči pořizovací ceně představuje HP DeskJet Ink Advantage 4675 velmi příjemný nadstandard. Jednak umí automatický oboustranný tisk, takže může tisknou oboustranné dokumenty, aniž byste museli ručně otáčet papíry a vracet je do zásobníku. Navíc má automatický podavač dokumentů, takže může okopírovat nebo naskenovat až třicet stránek dokumentů najednou. Skener můžete ovládat i z mobilní aplikace HP All-in-one Remote, včetně zobrazení náhledu skenu a výběru oblasti pro finální skenování včetně uložení naskenovaných souborů do JPG nebo PDF (včetně vícestránkových) přímo do paměti telefonu. Vše řečené nám fungovalo perfektně, včetně čekání na schnutí inkoustu u duplexního tisku.

Ukázky z aplikací pro Android k tiskárně HP.

Tiskárna dostane při instalaci vlastní unikátní e-mailovou adresu, díky čemuž můžete tisknout z chytré aplikace HP ePrint nebo odkudkoli, odkud můžete dokument odeslat e-mailem. Uživatele mobilní elektroniky Apple potěší podpora AirPrint. Komunikace tiskárny a aplikací v telefonech může probíhat i přes direct-wifi, což se hodí tam, kde nemáte wi-fi router a vlastní bezdrátovou síť.

Monochromatický displej HP je dotykový, nápovědu nabízí i ve formě animací.

Připojení k internetu však u HP nabízí i nečekané možnosti. Šikovný je tisk „rychlých formulářů“, jako kalendářů na konkrétní týdny či měsíce, odškrtávacích seznamů, her (sudoku, bludiště, papír na piškvorky), nebo třeba notového papíru. V kategorii „Tisknutelný materiál HP“ pak můžete tisknout omalovánky, vystřihovánky, vlaštovky (paper planes), origami a různé zábavy a „aktivity“ pro děti od Dreamworks, Disney, Angry Birds atd. Vždy máte možnost si vytisknou nabídku konkrétního týdne (je to překvapení pro všechny, na monochromatický displej náhled nedostanete), nebo si nastavit automatické stahování novinek - od každého druhu vychází (podle informací na displeji) dva až tři nové kousky (některé z nich jsou i na více stránek). Vzhledem k tomu, že se celý proces obejde bez počítače a stačí několik dotknutí na displej, je to velmi pohodlné.

Epson L455 je oproti tomu vybaven spartanštěji. Potěšil nás možností tisku fotografií přímo z paměťové SDHC karty (vložené do čtečky tiskárny), přičemž svižně listoval i mezi tisícovkou snímků z 20Mpix fotoaparátu a na 1,44" barevném displeji ukazoval náhledy. Jakákoli editace není možná, fotka se vytiskne tak, jak se bez úprav a ořezů vejde na zvolenou velikost papíru.

Ukázky z aplikací pro Android k tiskárně Epson.

I Epson nabízí ovládání přes mobilní aplikaci, nazvanou Epson iPrint. Samozřejmostí je tisk dokumentů i fotografií, šikovné je i skenování. Při něm bohužel nelze vytvořit náhled a upravit snímanou oblast (pouze fixní předvolby v nastavení), skenuje se na první dobrou. Uložit můžete do JPG nebo PDF, s vícestránkovými dokumenty bohužel nepočítá, pro jejich tvorbu již musíte použít počítač.

Barevný displej Epsonu zvládne i náhledy fotografií, pochopitelně spíše orientační.

Silnou stránkou tiskárny je rozhodně tisk z mobilních zařízení a Cloudu. Mimo tisku z aplikace iPrint (funguje lokálně i vzdáleně) umí i tisk zasláním dokumentu na e-mailovou adresu tiskárny (Epson e-mail Print) a především službu Google Cloud Print. Díky němu můžete snadno tisknout ze všech zařízení s Androidem a cloudových služeb Google. U některých zařízení (například na námi použitém telefonu LG G4 s Android 5.1) jde cloudový tisk povolit v základním nastavení telefonu (jinak bez vysvětlení nefunguje a uživateli není jasné proč).

Při tisku z cloudu nelze vybrat konkrétní stránky, pouze vytisknout celý dokument. Data jsou odeslána na server Epsonu, kde čekají, dokud není tiskárna zapnuta a serveru se nepřihlásí. Tisk úloh započne automaticky zhruba po minutě po jejím zapnutí.

I Epson se do tiskárny pokusil dostat tisk omalovánek pro děti, avšak trochu jiným způsobem: pomocí aplikace Creative Print. V ní můžete automatizovaně vytvářet omalovánky z běžných fotografií. Pokud je snímek dostatečně kontrastní, není výsledek špatný. Víc legrácek program nenabízí.

Kvalita tisku: velký rozdíl u fotografií

Při běžném tisku na obyčejný papír je kvalitativní rozdíl mezi tiskárnami poměrně malý a v obou případech splnil očekávání. Trochu lépe vypadají tisky z Epsonu, vytištěná písmena mají ostřejší a hladší okraje, větší černé plochy jsou homogennější. Pokud je při stejném tisku (normální kvalita, obyčejný papír) přítomna grafika a text proložen fotografiemi, jsou barvy HP laděny do maličko teplejších tónů než u Epsonu. Černý text s velkým fontem působí u HP hutněji.

Velký rozdíl je ale v tisku v nejvyšší kvalitě na fotopapír. Zde Epson exceluje a nabízí výborné tisky s hlubokou černou, jemnou gradací odstínů a slušně vykreslenými detaily. Tiskne přirozené barvy bez líbivých příkras a s velmi dobrou plasticitou - například ve tváři modelky. Na cenově dostupnou multifukční tiskárnu skvělý výsledek. Oproti tomu HP má horší podání černé barvy a odstínů šedé, jemné polotóny a detaily se slévají. I zde jsou barvy laděny tepleji, při hodnocení výtisků byla často u HP uváděna „příjemnější přirozenější pleťová barva“, ale pravdou je, že výtisk Epsonu lépe odpovídal originálu, tedy pleti vyfocené pod studeným zábleskovým světlem ve studiu.

Závěr

Obě tiskárny mají co nabídnout, zákazník se musí rozhodnout, co je pro něj důležité.

Multifunkční tiskárna HP DeskJet 4675

Multifunkční tiskárna Epson L455

HP DeskJet 4675 je dobrou volbou pro ty, co chtějí tisknout, skenovat a kopírovat dokumenty a ocení tak automatický podavač a duplexní tisk (ale nikoli duplexní skenování a tedy kopírování). Zároveň potěší rodiny s dětmi, které lze rychle zabavit snadno a rychle vytisknutelnými hříčkami. Pokud plánujete častěji tisknout fotografie na kvalitní papír, pak ovšem není dobrou volbou. Při ceně 2 899 Kč však nabízí hodně „muziky“ za málo peněz.

Epson L455 se rozhodně vyplatí, pokud tisknete často a větší množství dokumentů, protože má podstatně (až 20x) levnější náklady na tisk. Pracujete-li často na tabletech a chytrých telefonech, pak potěší Google Cloud Print. A to nejdůležitější, L455 nabízí vysokou kvalitu tisku fotografií na fotopapír. Absence duplexního tisku a podavače dokumentů však může v domácích kancelářích chybět.

Velké rozdíly nebyly v rychlosti, Epson vytiskl 1 A4 dokument (text s obrázkem) barevně ve kvalitě „standard“ za 28 sekund, HP stejný dokument v kvalitě „normal“ za 33 sekund. Fototisk je obecně pomalejší, v domácím prostředí však podle nás rychlost nehraje velkou roli. Důležitá je kvalita výsledku nikoli ušetřené sekundy. V naší dvojici tiskl fotografie mnohem lépe Epson.

U Epsonu nám vadilo nepříjemné vysokofrekvenční pískání během tisku a krátce po něm. U HP máme obavy o automaticky vyklápěcí držák na hotové tisky - je tenký, a pokud jej zapomenete po tisku zaklopit zpět, snadno jej urazíte.

Vánoční iDNES.cz

Nejčtenější

USAF nakupuje pancéřované „Turbočmeláky“. Jeden kus vyjde na 880 milionů

Americké letectvo si převzalo první exemplář turbovrtulového letadla Skyraider II. Vzhledem vzdáleně připomíná československého Turbočmeláka. Není divu. Vznikl úpravou civilního letounu používaného...

Atentát na Kima. Diktátora zachránil sovětský důstojník skokem na granát

V zemích s nestabilním uspořádáním nejsou politicky motivované atentáty ničím neobvyklým. Severní Korea, jako jedna z nejtužších komunistických diktatur světa, nebyla výjimkou. Prvního diktátora Kim...

Z vesmíru se vrátila ryze ženská posádka s Katy Perry i přítelkyní Bezose

Teprve podruhé v historii se dostala do kosmického prostoru posádka složená pouze z žen. Právě v pondělí totiž odstartoval nosič New Shepard, aby posádku vynesl. Nejznámější členkou týmu mise NS-31...

Nejtemnější doba Sudet. Mrtvé pohřbívali jen tak po lesích

V dalším dílu našeho seriálu o konci druhé světové války v Sudetech se díky rozsáhlé badatelské práci dozvíme o skutečnostech, které se podařilo odkrýt teprve nedávno. Jde o velmi temnou kapitolu...

Viděl padat své nejoblíbenější letadlo. Na letištích natáčí skoro třicet let

Jeho zájem o letectví se zrodil na vyhlídkové terase pražského ruzyňského letiště, kam jej někdy v roce 1985 vzal tatínek. Letecký kameraman Jan Jánský vytvořil za téměř třicet let videoarchiv,...

Potápěč si na Facebooku koupil vrak lodi, potopené torpédem v roce 1917

Koupit si loď je krásné, ale zároveň velmi zavazující. Majitele čeká náročná údržba, náklady na kotvení apod. Britský potápěč našel ekonomičtější řešení, když si na portálu Facebook Marketplace...

19. dubna 2025

Filozofové předpověděli, kterak zlé myslící stroje ovládnou svět. Už zase

Posledních několik dnů se hodně mluví o prognóze AI 2027. Jde o jednasedmdesátistránkový dokument, mapující možný vývoj velkých jazykových modelů v blízké budoucnosti. V tomto článku shrneme jeho...

18. dubna 2025  15:58

Výzkum 14 153 443 projevů v americkém Kongresu: zákonodárci opouštějí fakta

Zástupci amerických občanů se ve svých řečech přestávají odkazovat na ověřitelné skutečnosti. Nahrazují je intuicí a osobními dojmy. Pokles začal už v sedmdesátých letech minulého století. Současný...

18. dubna 2025  10:02,  aktualizováno  10:02

Viděl padat své nejoblíbenější letadlo. Na letištích natáčí skoro třicet let

Jeho zájem o letectví se zrodil na vyhlídkové terase pražského ruzyňského letiště, kam jej někdy v roce 1985 vzal tatínek. Letecký kameraman Jan Jánský vytvořil za téměř třicet let videoarchiv,...

18. dubna 2025

Vzdálená planeta má známky života, hlásí vědci. Je tu však několik „ale“

Vesmírný teleskop Jamese Webba přinesl podle skupiny vědců z Cambridgeské univerzity zajímavý objev na 124 světelných let vzdálené planetě K2-18b. V atmosféře této planety totiž odhalili molekuly...

17. dubna 2025  12:57

Bulharsko zažilo před 100 lety nejbrutálnější teroristický útok v dějinách

V polovině dubna 1925 se v bulharské Sofii odehrál nejhorší teroristický útok v dějinách země. Konečná bilance: 213 mrtvých a 500 zraněných. Bombový útok měli na svědomí místní komunisté, spekulovalo...

17. dubna 2025  10:30

Apple připravuje systém, který má změnit to, jak využíváte jeho iPady

Za necelé dva měsíce by měla společnost Apple představit novou generaci operačního systému pro své tablety. A mohla by to být změna, která konečně přinese větší využití potenciálu, který toto...

17. dubna 2025

USAF nakupuje pancéřované „Turbočmeláky“. Jeden kus vyjde na 880 milionů

Americké letectvo si převzalo první exemplář turbovrtulového letadla Skyraider II. Vzhledem vzdáleně připomíná československého Turbočmeláka. Není divu. Vznikl úpravou civilního letounu používaného...

17. dubna 2025,  aktualizováno  12:05

Spotify postupně nabíhá po masivnímu výpadku po celém světě

Pokud vám dnes hudební služba Spotify nefunguje, nejste sami. Uživatelé z celého světa hlásí výpadky této nejrozšířenější cloudové hudební platformy.

16. dubna 2025  15:54,  aktualizováno  16:46

„Ségro, nežer mě,“ pavouci mají podivné skrupule vůči pojídání sourozenců

Pokoutníci nálevkovití se zdráhají žrát své bratry a sestry. Chovají se tak ale jen, když vyrůstají v kolektivu. Jedináčci si na nich klidně smlsnou.

16. dubna 2025  15:02,  aktualizováno  15:02

OpenAI buduje sociální síť. Když bude úspěšná, může být zdrojem dat pro AI

OpenAI před dvěma a půl lety nastartovala současný boom generativní umělé inteligence. Nyní podle portálu The Verge pokukuje po možnosti vytvořit vlastní sociální síť. Může se jí hodit, když bude...

16. dubna 2025  10:22

Co udělá s tělem těhotenství? Kosti a játra se vzpamatovávají i déle než rok

Ani rok nestačí na to, aby se organismus matky vrátil po porodu do stavu, v jakém byl před otěhotněním. Nejpomaleji se vzpamatovávají po enormní zátěži kosti a játra. Dlouho „dohořívají“ v organismu...

16. dubna 2025