Mobilní skener pro kohokoliv: Načíst dokument pomocí telefonu do notebooku?

  0:01aktualizováno  0:01
Mít po ruce okamžitě k dispozici skener - a s notebookem hned dostat vizitku do Outlooku nebo text do Wordu? Zní to i jako ideální nástroj pro průmyslovou špionáž. Výzkumníci Xeroxu však něco takového slibují s kombinací obyčejného mobilu a vhodné aplikace na počítači přístupné pro kohokoliv.

Xerox chce umožnit zpracování dokumentů na cestách

Výzkumné a vývojové centrum XRCE společnosti Xerox představilo něco, co může změnit způsob používání mobilního telefonu a notebooku. Představte si typickou situaci, kdy při schůzce dostanete vizitku. Sice obsahuje veškeré kontaktní údaje, jenže v papírové formě - a kdo se s ní má přepisovat do Outlooku. Proto většinou zůstane jen u papíru, v lepším případě si poznamenáme elektronicky do mobilního telefonu alespoň jméno a číslo. A tyto informace si možná polovina z nás synchronizuje s notebookem do Outlooku, pokud však vůbec. Emailová adresa, pozice daného člověka, jméno a adresa společnosti, faxové číslo - to vše zůstává pouze na papíře, v nejméně praktické formě, ve větším množství často nedohledatelné.

Xerox Research Center Europe však vyvíjí systém, který by toto mohl změnit k lepšímu. A ne pouze vizitky, prakticky jakýkoliv dokument, který by se mohl hodit v elektronické podobě, by mělo být možné převést do počítače stejně snadno a rychle jako se fotí s mobilním telefonem.

Díky pokroku v rozlišení mobilních telefonů je již dnes možné dostat fotografie, které zobrazí ledasjaký detail. Přesto to zatím není dostatečné - a zde přichází ke slovu Xeroxem vyvíjený software, který má transformovat vyfotografovaný text tak, aby byl čitelnější pro další zpracování. Takto připravené fotografie by bylo možné pak již libovolným současným způsobem poslat k dalšímu zpracování: ať již přes Bluetooth či zprávou MMS, na centrální server nebo na svůj notebooku. S následovnou podporou je možné i zpracování a archivace pomocí systému managementu dokumentů.

Řešení Mobile Document Imaging (MDI) předpokládá alespoň megapixelové rozlišení s dostatečnou hloubkou detailu (tedy pokud možno neextrapolované rozlišení). Právě takové rozlišení nabízí nejvyšší a vyšší střední třída současných mobilních telefonů většiny výrobců.

Po vyfocení snímku probíhá zpracování ve čtyřech fázích:

 • 1. Nejdříve je snímek zbaven neostrostí pomocí algoritmu pro zostření.
 • 2. Následně je upravené barevné foto přeměněno na černobílý snímek.
 • 3. Po té je plocha zbavena reflexí a stínů, případně u ručně psaných poznámek ještě přichází ke slovu vyrovnání bílé a upravení sytosti barev.
 • 4. Na závěr je snímek zkomprimován do velikosti odpovídající cca jedné desetině velikosti běžného souboru JPEG.

  První funkční prototypy této technologie již výzkumníci vyzkoušeli na konci roku 2004, otevřeny však zůstávají další možnosti pro pokračování vývoje především v oblasti ještě efektivnějšího komprimačního formátu a technické možnosti pro zvýraznění a editaci dokumentů přímo v telefonu. V této chvíli vede Xerox jednání o možnosti využití této technologie s vícero výrobci mobilních telefonů a čipových sad, stejně jako s vývojáři softwarových balíků a softwaru pro mobilní telefony, aby bylo možné přejít z vývojového stádia do tržního nasazení softwaru MDI přímo v mobilních telefonech.

  Komentář redakce

  Po neostrých fotografiích v nízkém rozlišení a málo použitelné kvalitě přichází technologie, která může rozšířit použití fotoaparátů v telefonech o opravdu užitečnou funkčnost, která mnoha uživatelům v současnosti chybí. Pokud odmyslíme zdlouhavé běžné skenování nebo ruční přepisování kontaktů, v současnosti neexistuje skutečná alternativa k navrhovanému řešení, která by mohla nabídnout všudypřítomnou univerzální použitelnost kombinovanou s tak jednoduchým užíváním. Už aby to tu bylo - třeba jen kvůli možnosti na schůzce vyfotit vizitku a po kontaktu s notebookem ji mít rovnou jak v Outlooku, tak v mobilním telefonu. Úplně ideální by byla možnost přímého zpracování v mobilním telefonu, na to však zatím zřejmě bude chybět dostatečný výkon. Ale co není, může být - a během pár let doufejme bude!

 •  

  Nejčtenější

  Ochranka prezidenta Putina mate GPS. Lodě se přemístily na pevninu

  Obrázek ukazuje pozice rušených lodí na letišti ruského města Gelendžik, ležící...

  Americká nezisková organizace C4ADS si všimla, že když se ruský prezident Vladimir Putin přiblíží k přístavu, satelitní...

  Hodinky, které zachránily astronautům život, když vše ostatní selhalo

  Budoucí legenda. Omega Speedmaster za nedlouho těmto hodinkám nikdo neřekne...

  Před čtyřiceti devíti lety se ve vesmíru odehrála jedna z nejnapínavějších událostí. Havárie Apolla 13 mohla lehce...

  Neuvěřitelné množství chyb! Jako zázrakem většina lidí havárii přežila

  Pohled na kokpit, patrný je splasklý skluz. Boeing 707 společnosti BOAC...

  Piloti letu BA712 společnosti BOAC udělali koncem šedesátých let jednu fatální chybu. Neaktivovali hasicí zařízení...

  Černé díry mohou ovlivnit celé galaxie, řekl astrofyzik v Rozstřelu

  Astronom Jiří Svoboda v diskusním pořadu Rozstřel (12. dubna 2019)

  Ve středu astronomové z projektu Event Horizon Telescope ukázali vůbec první fotografii černé díry. Co to pro vědu...

  OBRAZEM: „Největší“ letadlo světa se vydalo na svůj první let

  První let stroje Stratolaunch (13. duben 2019)

  Speciální letadlo Stratolaunch, které bude sloužit jako platforma pro vypouštění kosmických raket, absolvovalo v sobotu...

  Další z rubriky

  Skvělé příslušenství. Na trh míří lehoučké monitory pro práci kdekoli

  ThinkVision

  Na stánku Lenova a HP na veletrhu MWC 2019 nás zaujaly lehoučké přenosné 14" monitory. Připojíte je jedním USB-C...

  Do Česka míří nová značka notebooků. Huawei uvede hned tři modely

  Do Česka míří notebooky čínské firmy Huawei.

  Dva notebooky z loňské edice a zatím jediný letošní model. To bude startovací nabídka společnosti Huawei, která se v...

  Přichází USB 4, jeho součástí bude Thunderbolt 3 a dvojnásobná rychlost

  Logo USB 3.1

  Specifikace další generace rozhraní USB se dostává do závěrečné fáze a mohla by být hotova zhruba za rok. S čím se...

  Najdete na iDNES.cz