Mobilní data (5)

Sítě 3. generace se na nás nezadržitelně valí. Jaké možnosti nabídnou svým mobilním uživatelům?
Sítě 3. generace
Kolem sítí 3. generace je stále dost nejasností, a to nejen pokud jde o licence, ale i pokud jde o technické aspekty. Zatím totiž nedošlo k tolik potřebnému sjednocení uvažovaných řešení v jednotlivých částech světa.

V Evropě se počítá s řešením, které bude pracovat v pásmu 2 GHz - frekvence by jednotlivým operátorům měly být přidělovány z jednoho párového pásma (1920 - 1980 MHz + 2110 - 2170 MHz) a jednoho nepárového pásma (1910 - 1920 MHz + 2010 - 2025 MHz). Místo kanálů o šířce 200 kHz, které jsou přidělovány operátorům sítí GSM, budou zde přidělovány kanály podstatně širší, a to 5 MHz. Tyto kanály se již nebudou dále dělit, ale budou využívány více komunikujícími uživateli současně - budou fakticky sdíleny na principu kódového multiplexu (CDMA, resp. jeho širokopásmové varianty WCDMA, Wide CDMA).

Díky použití širších přenosových kanálů a techniky kódového multiplexu budou sítě 3. generace moci nabídnout vyšší rychlosti než sítě 2. generace. Důležité ale je, že budou záviset na míře mobility uživatele - pokud se vůbec nebude pohybovat, bude moci využívat rychlostí až 2 Mbps. Při pomalejším pohybu, například při chůzi, bude mít k dispozici rychlost až 384 kbps, a při rychlejším pohybu, např. při jízdě autem či vlakem, budou dosahovat jen asi 114 kbps.

Na nástup sítí 3. generace si ale budeme muset ještě nějakou chvíli počkat - u nás pak i na samotné udělení licencí na tyto sítě. Ani v době psaní tohoto článku nebylo zcela jasné, zda budou udělovány 3 nebo 4 tyto licence, a také komu, za kolik a jakým způsobem.


Témata: Notebook, Trendy, Vlak