Bezdrátová čtečka Kingston MobileLite

Bezdrátová čtečka Kingston MobileLite | foto: Technet.cz

Bezdrátová čtečka Kingston nafoukne váš tablet a dobije telefon

  • 13
Strčíte do ní SD kartu plnou fotografií a filmů, stisknete tlačítko, které vytvoří vlastní wi-fi síť, spustíte příslušnou aplikaci na tabletu nebo na mobilu (totéž mohou udělat další tři vaši přátelé v dosahu sítě) a už se všichni můžete dívat na uložené fotky a videa. Krabička MobileLite Wireless od Kingstonu toho však umí mnohem víc.

Není širší než iPhone 4S, je však přibližně o centimetr delší a dvakrát tlustší (125 × 60 × 16,6 mm). Kapsu zatíží pouhými 98 gramy (iPhone váží 140 g). A proč je o rozměrech řeč hned na začátku? Protože toto zařízení užijete především na cestách, a je tedy dobré zmínit, že místa opravdu mnoho nezabere.

Jako jedni z prvních jsme měli možnost si otestovat nejen finální produkt, tedy bezdrátovou čtečku a nouzovou nabíječku, ale i prototyp zařízení, který firma dala vývojářům a některým novinářům k dispozici už na veletrhu CES v lednu 2013. Právě na základě připomínek a postřehů od "testerů" pak postupovala při vývoji finální verze. A nutno poznamenat, že se to vyplatilo. Například právě funkce nouzového nabíjení mobilu (nebo třeba MP3 přehrávače) byla přidána na základě připomínek vývojářů a novinářů.

Vlevo vstup pro USB disky a pro napájecí kabel k telefonu (v režimu nouzového nabíjení), vpravo mini USB pro připojení k PC a nabíjení samotné čtečky.

MobileLite přečte nejen microSDHC karty, ale i microSDXC s kapacitou až 64 GB.

Na internet i k datům, sám i ve třech

Po zapnutí kolem sebe čtečka vytvoří bezdrátovou síť, ke které je potřeba se připojit s tabletem nebo telefonem. Nativně je nastaven nezabezpečený přístup, ale lze jej samozřejmě zaheslovat (protokol WPA2). Pokud chcete mít v danou chvíli pouze přístup k datům na vložené kartě a připojeném USB disku, nemusíte nic dalšího podnikat. Pokud hodláte zároveň i surfovat po webu, musíte v menu aplikace MobileLite nastavit přístupovou síť k internetu. Je to otázka dvou kliknutí.

Přístup k připojeným diskům mohou mít až tři lidé najednou. Dosah vytvořené wi-fi sítě je podle manuálu 10 metrů. Nám dosáhla uvnitř budovy ještě o kus dál.

Tři diody indikují různé stavy čtečky. Dioda vlevo mění barvu od zelené přes oranžovou až po červenou podle stavu baterie. Blikající prostře dioda indikuje, že Wi-Fi síť je v provozu a se zařízením se komunikuje. Dioda zcela vpravo indikuje, že čtečka je připojena přes vnější Wi-Fi síť k internetu.

Na filmy a na hudbu, které se už jinam nevejdou

Přečte jakoukoliv microSD i SD kartu včetně 64GB microSDXC. Zvládne všechny druhy formátování FAT32, NTFS a exFAT. V balení najdete adaptér SD na microSD. Připojit lze i jakýkoliv USB disk. Jak kartu, tak USB klíčenku lze mít samozřejmě připojeny najednou. V ovládací aplikaci MobileLite (iOS, Android, chystá se Windows Phone 8) se pak ohlásí dva samostatné disky.

Z nich přečte MobileLite prakticky jakýkoliv soubor. Nativně však umí jen tyto:

  • Audio: MP3, WAV
  • Video: m4V, mp4 (H. 264 video codec)
  • Obrázky: jpg, tiff
  • Dokumenty: pdf

Na ostatní je potřeba použít aplikace třetích stran. Čtečka například zvládne otevřít i dokumenty Wordu (což dokumentace neuvádí), ale nezobrazuje je vždy zcela korektně.

V tomto ohledu je na tom oproti iOS výrazně lépe operační systém Android. A to přesto, že zařízení s tímto systémem většinou mají slot na microSD karty, a rozšíření paměti přes bezdrátovou čtečku tedy příliš nepotřebují.

Například přehrávání filmu ve formátu, který MobileLite nezná, proběhne na Androidu jednoduše tak, že vám systém sám dá před spuštěním vybrat, v jaké aplikaci chcete film promítat. Na iOS nic takového nefunguje. Neznámé soubory se sice zobrazí, ale po poklepání na ně se nestane vůbec nic. Nevyskočí ani chybové hlášení. Musíte zvolit funkci "edit", v ní vybrat položku "open in" a zvolit příslušný program. Jenže pak se filmy v některých formátech začnou do telefonu nebo tabletu stahovat, což je časově náročné a hlavně se tím zaplňuje interní disk.

Problém bývá s externími titulky. Záleží na zvoleném programu. Zatímco MX Player (zdarma) na Androidu si s nimi poradil bez problémů, osvědčený BuzzPlayer (placený) pro iOS je nenačetl.

K datům na čtečce se dá dostat i prostým zadáním adresy mobilelite.home v internetovém prohlížeči. Ve finále tedy není nutná instalace žádné obslužné aplikace, a k obsahu se tak dostane úplně každý, komu ho chcete nabídnout. Přes webové rozhraní však na rozdíl od aplikace nelze soubory a hlavně adresáře jednoduše kopírovat, nebo přejmenovávat. Zobrazí se pouze jednoduchá stromová struktura adresářů, kterou je možné procházet a soubory spouštět. Opět platí, že ty větší se nejprve musí stáhnout (načíst) do paměti telefonu nebo tabletu a teprve pak se spustí.

Soubory, které čtečka nativně podporuje, automaticky roztřídí do knihovny podle typu: hudba, filmy, fotografie. Na jedné hromadě ve stromové struktuře adresářů jsou dostupné z oddílu "files". Ty soubory, které MobileLite nezná, najdete právě jen zde. Knihovna je jednotná pro obě připojené paměti. To znamená, že filmy uložené na kartě a na USB disku najdete všechny v knihovně pod položkou "videos".

Rozhraní aplikace MobileLite je přehledné a účelné. Soubory (snímky) lze
Rozhraní aplikace MobileLite.

Rozhraní aplikace MobileLite je přehledné a účelné. Soubory (snímky) lze vybírat jednotlivě i po adresářích (albech).

Ideální na fotky

Čtečka MobileLite je ideální na fotografie. Snímky uložené na kartě nebo na klíčence si můžete přehrát ve slideshow, nebo zkopírovat na disk. Dostupné jsou pak přes aplikace MobileLite i po odpojení disku. To samé můžete udělat i s jakýmikoliv jinými soubory. Fotky je však možné exportovat i přímo do oddílu "camera roll", takže je uvidíte i v nativním prohlížeči fotografií iPadu nebo iPhonu. Majitelé zařízení s Androidem tyto problémy řešit nemusí.

Velkým plusem je i možnost zálohovat si na externí paměť fotografie pořízené iPadem nebo iPhonem. Za tímto účelem najdete v menu položku "import from camera roll". Pak už stačí pouze vybrat snímky k záloze. Program pozná duplicity a upozorní vás na ně.

Mazání, kopírování a další

V rámci aplikace lze soubory i přímo celé adresáře kopírovat, přesouvat i přejmenovávat, vytvářet a samozřejmě mazat. MobileLite umožňuje snímky také přímo publikovat na Twitter a Facebook. Šikovné je také propojení s e-mailem. Opět stačí příslušný soubor označit a bez nutnosti kopírovat jej na interní disk je připraven k odeslání. Aplikace zvládá poslat cokoliv do velikosti 10 MB.

Vstup pro USB disky a mini USB pro připojení k PC a nabíjení.

Aplikace také bezproblémově spolupracuje s iTunes. Tím je dán další způsob přenosu dat z počítače do jedné z připojených externích pamětí. 

Nouzová nabíječka, výdrž akumulátoru, cena

MobileLite poslouží i jako nouzová nabíječka. Kapacita integrovaného Li-Pol akumulátoru je 1 800 mAh (napětí 3,7 V). Pro srovnání: iPhone 4S má baterku s kapacitou 1 432 mAh, baterie iPhonu 5 má kapacitu 1 440 mAh.

V normálním provozu nám čtečka vydržela maximálně 4,5 hodiny. Výrobcem udávané maximum je 5 hodin. Když jsme z vložené SD karty streamovali filmy chvílemi i do tří zařízení najednou, došla šťáva po třech hodinách a 45 minutách. Pokud byla streamována převážně hudba, vydržela MobileLite uvedených 4,5 hodiny.

V Česku se bude Kingston MobileLite prodávat za doporučenou cenu 1 559 korun (na internetu tedy zřejmě i levněji). V USA stojí přibližně 70 dolarů. Lze tedy konstatovat, že tuzemská cena není nikterak přemrštěná.

Koupit, či nekoupit?

Nejlépe a nejjednodušeji Kingston MobileLite spolupracuje se zařízeními s operačním systémem Android. Nejvíce však tuto čtečku pravděpodobně ocení majitelé iPadů a iPhonů, kteří si nemohou dopřát luxus rozšiřujícího slotu na SD nebo microSD karty.

Za uvedenou cenu jde podle nás o šikovný doplněk pro iPhone fotografy a hudební i filmové fanoušky. Hodí se všude tam, kde telefonu nebo tabletu dochází interní paměť. Hodí se i jako jistý socializační nástroj. Když chcete například v rámci výletu nasdílet všem zúčastněným fotografie, je Kingston velmi jednoduchým prostředkem. Limitujícím faktorem je výdrž akumulátoru. Pokud je dostupný zdroj energie, lze mít čtečku stále připojenou k zásuvce, pokud však není, moc dlouho nevydrží.