Miniaturní bezkontaktní scanner Hitachi BlinkScan

  0:01aktualizováno  0:01
Žádné víko, žádné automatické podavače, jen položit dokument na stůl a nascannovat, dle možností i mobilně. Je to jen speciální nástroj pro určité oblasti nebo budoucnost scannerů? Představujeme miniaturní scanner, jaký jste ještě neviděli.

Scannování bez víka a bez vkládání, stačí položit

Hitachi Digital Media Group uvádí na evropský trh (doufejme, že to bude zahrnovat i nás) scanner, který je schopen snímat předlohy bez přímého kontaktu s nimi. Průběh scannování je podstatně rychlejší nežli u většiny stolních scannerů. Scanner vypadá jako stolní lampa a zvládne libovolné předlohy v barvě, dokonce i miniaturní 3D předměty - a má se hodit především pro scannování libovolných identifikačních dokumentů. (Že by návod od Hitachi na rychlé zkopírování občanského průkazu?) Notebooky.cz - Hitachi BlinkScan

Tento bezkontaktní scanner je plánován především pro použití na letištích, při pasových kontrolách, u ověřování identity v bance nebo při přijímání do nemocnice. Mimo vlastní rychlosti scannování je zde zajímavá i druhá možnost, kdy mohou být snadno nascannovány libovolné dokumenty najednou - pas i letenka, karta pojišťovny... A automaticky ukládány do jednoho souboru, který má dostatečné rozlišení, aby byl použitelný pro rozeznávání písma (OCR). Celý proces scannování jedné strany A4 trvá jen 3 sekundy - to s klasickým stolním scannerem není možné bez použití vysoce výkonného (a drahého) automatického podavače, a navíc se to i pak omezuje pouze na jednotlivé samostatné listy, zatímco zde lze scannovat téměř cokoliv.

Nás zaujala jednoduchost myšlenky, kdy lze vycházet prakticky z jakéhokoliv digitálního fotoaparátu. Princip je jednoduchý: v hlavičce "lampy" je umístěn vysokorozlišivý senzor, který zvládá až 12 miliónů pixelů v barvě, což se při použití klasické scannovací "hantýrky" dá přeložit do 200 dpi pro běžné použití a 400 dpi pro automatické rozeznávání písma. Současné scannery zvládají podstatně více, zato však se ani nepřibližují ideální jednoduchosti Hitachi BlinkScan.

"Scanner" zvládá pracovat při osvětlení v rozmezí 500 až 2300 lux, což znamená použití v alespoň průměrně osvětlené místnosti, lépe s vlastním zdrojem světla. Scannovat lze rozměry A4 a v případě potřeby lze rozšířit záběr až na 447 x 295 mm (oproti 297 x 210 mm A4). Hloubka ostrosti je 10 mm, takže si můžete rychle nascannovat i klíček od auta nebo propisku (nebo sousedův klíč od auta).

BlinkScan používá Twain32 kompatibilní ovladače a je vhodný pro Windows NT, Windows 2000 a Windows XP. Připojuje se buď přes USB 2 či SCSI rozhraní, k dostání by měl být koncem tohoto měsíce, cenu žel zatím Hitachi nezveřejnilo, zato (méně zajímavé) rozměry ano: 270 x 380 x 563 mm.

Pozn. red.: Do budoucna bychom zde viděli prostor pro podstatně větší rozšíření, zatím jsou 12megapixelové senzory příliš drahé. Jakmile ceny poklesnou, čip použitý v tomto "scanneru" se prakticky neliší od těch v digitálních fotoaparátech - pro běžné nároky by toto mohlo znamenat konec neskladných, velkých scannerů tak, jak je dosud známe. A nástup digitálních CMOS senzorů do další oblasti, která slibuje mnohé. A nám, uživatelům notebooků, by se přiblížila další, v současnosti téměř výlučně stolní oblast: scannování dokumentů. Kdekoliv.

 

Nejčtenější

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Jeden „drát“ by stačil pro celou ČR. Nové elektrické vedení láme rekordy

Transformátor pro 1 110 kV vedení v Číně, který postavila firma Siemens. Na...

Provozovatel čínské přenosové sítě spustil nejvýkonnější a nejdelší vedení světa. Putuje jím elektřina o napětí více...

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

Tito lidé neexistují. Počítač si je vymyslel, napodobí rasu i vlasy

Fotografie neexistujících celebrit generované neuronovou sítí Nvidia na základě...

Podívejte se na fotky lidí, které jste nikdy nepotkali a nepotkáte. Počítač si je totiž vymyslel. Generativní...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Další z rubriky

Česká hvězda NHL v USA ukazuje, jak trénovat hokej i bez ledu

Odborným konzultantem Sense Areny je bývalá hvězda NHL Patrik Eliáš.

Liberecký projekt Sense Arena na trénink hokeje ve virtuální realitě získal výraznou podporu. Odborným konzultantem se...

Sledování pohybu očí mění virtuální realitu. Novinka HTC se povedla

I baseballový trénink na HTC Vive Pro Eye využívá sledování pohybu oči.

Skoro až nečekané možnosti přináší sledování pohybu očí v novém headsetu pro virtuální realitu HTC Vive Pro Eye. Pomocí...

Už brzy bude mít den „25 hodin“. Trendy, které vás potěší, ale i vyděsí

Přímé přenosy jsou extrémně oblíbené od té chvíle, kdy Facebook funkci Live....

V Česku jsou to zatím jen slova, která plní titulky technologických i zpravodajských webů. Letos se však řada z nich...

ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?
ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?

Jmenuju se Iva a v listopadu jsem nastoupila do redakce eMimina. Rozhodla jsem se vystoupit z anonymity a podělit se s vámi o svůj příběh, tentokrát na téma manželství. Můj deníček není nijak výjimečný, není ani pesimistický, ani vyloženě optimistický. Možná se v některých slovech taky najdete. :)

Najdete na iDNES.cz