Mikrosystém Sony CMT-M90 přehrává i DVD video (recenze)

aktualizováno 
Miniaturní systém s podporou DVD disků ve vaší ložnici? To už není iluze. Kompaktní mikrosystém Sony přehraje DVD, CD i kazety. Co ještě umí a jak hraje? Čtěte dál...

Mikrosystém s DVD?
Denně se objevují nové a nové přístroje, výrobci se předhánějí, vznikají multifunkční zařízení, úroveň se zvedá… Prostě a jednoduše každý musí nabídnout něco zvláštního a trumfnout konkurenci - to je základ úspěchu na dnešním trhu, který je elektronikou přesycen. Inovace se musí projevit v každé oblasti. Stejně tomu tak je i u společnosti Sony, ta si pro nás nyní přichystala opravdu zajímavý výrobek. Tím je mikrosystém s možností přehrávání disků DVD. Konkurence samozřejmě nemohla zaspat, a tak se nyní na trhu objevují i další mikrosystémy. My se ale nyní budeme věnovat pouze a jen CMT-M90.

První dojmy…
Když jsem dorazil domů s objemnou, 12 kilo těžkou krabicí a položil ji na zem, nebyl jsem ani tak natěšený na to, až ji otevřu. K výrobku jsem přistupoval se zájmem, ale velice skepticky. A to proto, protože jsem od něho příliš neočekával. Zdálo se mi, že se výrobci snaží za každou cenu uvést něco, čím zaujmou, a tak trochu zapomínají na kvalitu. Můj názor se však brzy změnil. Proč?
Hned po otevření krabice jsem spatřil vkusnou stříbrnou „věžičku“ a dvě bedýnky v imitaci dřeva. První dojem z výrobku byl velice dobrý, sytém je jednoduše řešený a elegantní.

  mini_sony


Začínáme…
Jak jsem již na začátku řekl, asi největším lákadlem tohoto mikrosystému je možnost přehrávání disků DVD (pouze video). Přístroj je ovšem také vybaven FM/AM tunerem a kazetovým magnetofonem. Já bych spíše uvítal minidisk, ale alespoň je možné na kazetu nahrávat veškeré zvukové stopy (a to i z DVD!).

Základní funkce lze volit pomocí třech tlačítek, která jsou na přístroji nejvýraznější, a to nejen svou velikostí, ale i barvou. Jsou jimi DVD, Tuner a Tape (kazeta). Hlasitost je ovládána dvěma tlačítky, pro me osobně přijde pohodlnější ovládání kolečkem. Působí i lépe a k výrobkům vyšší kategorie pasuje více. V tomto případě mi ale výjimečně tlačítkový systém nevadil. Všechny ovládací prvky se snaží příliš nevystupovat, spíše „zaplouvají“ dovnitř. Zde by vystupující kolečko narušilo charakter výrobku a tím i design. V dolní části ještě nalezneme dvířka, která po otevření odhalí ovládání pokročilejších funkcí a 3,5mm jack na sluchátka. Ovšem chceme-li využít plnohodnotné ovládání, stejně se bez dálkového ovladače neobejdeme. K tomu ale až za chvíli.

Velice silnou stránkou systému je displej: bíle podsvětlený a i dost velký. Zobrazuje všechny informace čitelně a je kryt sklem, které přístroji opravdu sluší. CMT-M90 podporuje systém RDS, který umožňuje přijímat dodatečné informace z rozhlasového vysílání v pásmu FM, jako např. názvy stanic a tématické zaměření. Současně jsou na displeji zobrazovány informace o přítomnosti kazety a disku. Bohužel už neindikuje druh vloženého disku.

mini_sony

DVD a nejen to…
Nejen z DVD je člověk živ, systém také umí přehrát  CD-R i CD-RW. Na těchto discích čte formáty video CD (VCD) a audio CD. Neumí číst Super Audio CD (SACD), DVD-audio, MP3 CD, Super Video CD (SVCD), Photo CD (ovšem přečte Photo Video CD, které lze vytvořit v každém lepším vypalovacím programu). Radost jsem měl také z podpory CD-Textu. Zvládá i pokročilejší funkce VCD 2.0, na kterém mohou být obsažena menu „jako“ na DVD. Na VCD nejsou ovšem interaktivní, každá položka má své číslo, které zvolíte na ovladači a potvrdíte stiskem „Enter“.
Samotné menu nastavení se zobrazuje na televizní obrazovce a je shodné s menu na klasických stolních DVD přehrávačích Sony.

Teď se asi ptáte, jak je to s vícekanálovým zvukem na DVD? Systém dekóduje Dolby Digital 5.1 i DTS. Jelikož je CMT-M90 pouze stereo systémem, plnohodnotný multikanál si vychutnáte pouze ve chvíli, kdy ho připojíte optickým kabelem k AV zesilovači s pěti reproduktory. O prostorový zvuk ale i tak připraveni nejste. Systém disponuje čtyřmi efekty, Virtual Enhaced Surround (VES), ty fungují dobře a, i přestože se jedná o virtuální surround, budou vám lítat kulky kolem hlavy. Další funkcí je Dynamic Sound Generator (DSG), který by měl „udělat“ zvuk dynamičtější. Mám sice na kvalitu zvuku velice dobrý sluch, ale v tomto případě jsem nijak velký rozdíl nepoznal. Ne, že by nebyl žádný, spíše se projevil při simulaci multikanálu, zde jsem zaznamenal určitý lehký posun k větší prostorovosti. Přímá kontrola basů a výšek je samozřejmostí.

Kazeta, tuner
Nahrávání a přehrávání kazety je hračka. Lze nahrávat z jakéhokoliv zdroje, i externího. Známým neduhem kazet je šum způsobený samotným přehráváním, v tomto případě mi přišel až příliš výrazný.

Na tuneru můžeme ladit stanice jak v pásmu FM, tak v pásmu AM. Ty pak uložit do paměti, 20 FM stanic a 10 AM stanic. RDS jsem již zmínil výše.

Dálkový ovladač
Snad jediná nepříliš povedená část. Na první pohled zarazí jeho velikost. K tak malému přístroji ovladač ve velikosti klasického televizního ovladače? Ne, to k sobě nejde. Samozřejmě chápu, že systém je nabit funkcemi a jen ovládání DVD zabírá celou polovinu jeho plochy. Proto se s tímto nepříliš vkusným a objemným ovladačem musíme smířit. Druhým problémem je určitá nepřehlednost. Jsou zde zvlášť tlačítka pro ovládání DVD a kazety, stejně tak pro ovládání hlasitosti přístroje a televize… Stačilo by jednoduché přepínání na ovladači, kde bychom zvolili, který komponent chceme ovládat. V tu chvíli by se počet tlačítek snížil alespoň o třetinu.

 

A jak to hraje?
Celkový dojem z projevu přístroje je více než dobrý. Když vezmeme v úvahu, že jeho výkon je 2 x 20 wattů, jsou basy až neuvěřitelně plné a přesné. U tak malého systému bych takový zvuk vůbec nečekal. Výškové reproduktory také nehrají špatně. Myslím, že se Sony za tento mikrosystém rozhodně nemusí stydět.
Samozřejmě musíte vzít v potaz, že výkon není nijak velký, přístroj se spíše hodí do dětského pokoje, koupelny nebo prostě jen menší místnosti. S tímto k němu musíte přistupovat, rozhodně se nemůže stát centrem vaší domácí zábavy.

Pár důležitých informací…
Na zadní straně systému naleznete slušné množství vstupů a výstupů. Stereo výstup pro video nebo MD, optický výstup, S-Video výstup a video výstup. K televizi doporučuji připojit CMT-M90 kabelem S-Video, dosáhnete tak vyšší kvality obrazu. Samozřejmostí jsou funkce jako sleep, budík či hodiny.

 

Závěr…
Jak jste jistě z recenze pochopili, byl jsem s mikrosystémem spokojen. Jeho cena je 17990,-. Určitě nebude vyhovovat každému a uvažovat o něm jako o základu domácího kina je nemožné. Ovšem jako doplněk domácnosti ho mohu vřele doporučit - a to i za ty peníze. Za jedinou větší vadu považuji, že neumí přehrát SVCD a MP3 CD. Kdyby podporoval i tyto formáty, vystoupal by v mém žebříčku k nejvyšším pozicím.
CMT-M90 je systém, který mě velice překvapil a rozhodně předčil má očekávání, a proto ho doporučuji všem, co nechtějí kvůli sledování filmu pokaždé trávit večer v obývacím pokoji.

Přehrávač k testování zapůjčila společnost ElviaPro

 

Nejčtenější

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

Tito lidé neexistují. Počítač si je vymyslel, napodobí rasu i vlasy

Fotografie neexistujících celebrit generované neuronovou sítí Nvidia na základě...

Podívejte se na fotky lidí, které jste nikdy nepotkali a nepotkáte. Počítač si je totiž vymyslel. Generativní...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Jak ze soustruhu. Vypadá neuvěřitelně, ale ledový disk vznikl přirozeně

V americké řece Presumpscot plave ledový disk

Na řece Presumpscot v americkém státě Maine vznikl extrémně velký rotující ledový disk. Vypadá možná nepřirozeně, ale...

Další z rubriky

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

Do hospody daleko? Kapslový pivovar od LG pivo uvaří i načepuje

Vypadá trochu jako pákový kávovar, nalévá se do něj voda a vkládají kapsle, ale...

Vypadá trochu jako pákový kávovar, nalévá se do něj voda a vkládají kapsle, ale teče z něj pivo. Domácí pivovar LG Home...

Už brzy bude mít den „25 hodin“. Trendy, které vás potěší, ale i vyděsí

Přímé přenosy jsou extrémně oblíbené od té chvíle, kdy Facebook funkci Live....

V Česku jsou to zatím jen slova, která plní titulky technologických i zpravodajských webů. Letos se však řada z nich...

Advantage Consulting, s.r.o.
MARKETINGOVÝ MANAŽER PRO MÉDIA s AJ nebo NJ Praha

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 50 000 - 65 000 Kč

Najdete na iDNES.cz