Měniče napětí dosluhují: čipy namísto jednoduché elektroniky

  0:01aktualizováno  0:01
Pokud se to Intelu podaří, do pár let by z počítačů měly zmizet cívky a jednodušší elektrické obvody, alespoň z okolí procesoru. Důvod? Jsou příliš pomalé. Tyto starší díly nestačí dostatečně rychle měnit napětí a zvyšují tak spotřebu - úspory mají být cca 40 minut provozu navíc.

Intel chce odstranit měniče napětí

Intel předvedl funkční vzorek technologie, která se snaží zlikvidovat zůstatky starší klasické elektroniky v okolí procesoru. Se stále rychlejšími spínacími časy procesorů a jejich průběžnými změnami napájecího napětí se ukazují hranice současného přístupu, kdy by procesor mohl podstatně efektivněji měnit svou spotřebu, ale nemůže, protože archaické prvky mu nedovolí reagovat rychleji.

Na výstavě IDF 2005 vedoucí Corporate Technology Group, Justin Rattner demonstroval vzorek polovodičového regulátoru, který byl přímo integrován na čipovém modulu. Ve své přednášce pak potvrdil, že současné měniče napětí jsou pro dnešní požadavky na změny v napájení doslova příliš pomalé - prostě nestíhají spínat a měnit úrovně napětí dostatečně rychle.

Právě s novými procesory Yonah a Merom pro mobilní počítače chce Intel zavést nové úsporné režimy, které mají vypínat celé oblasti procesoru včetně vyrovnávací paměti. Procesor tak má být schopen pracovat ještě úsporněji nežli doposavaď. Ale je tu jedna omezující podmínka. Protože vypnuté části procesoru musí být schopné probudit se během několika málo taktů, je procesor i přes jejich vypnutí zásobován větším napětím než je nutné - protože měnič napětí by nebyl schopen zareagovat dostatečně rychle na změnu požadavku na dodávku energie. Tím dochází ke zbytečným ztrátám - či spíše zbytečnému vydávání energie - než by vlastně bylo potřeba.

Testovací vzotek byl předveden s regulátorem na bázi CMOS technologie, který běžel s rychlostí 100 MHz. Tento čipový měnič byl integrován přímo na modulu procesrou Pentium M 738. Na substrátové destičce s délkou hrany pouhých 35 milimetrů byl integrován procesor i čipová sada i855GM - tedy její severní můstek. Tyto moduly začal Intel produkovat již s nástupem procesoru Pentium 4-M, vždy však s externími regulátory napětí.

Tento přepínač CMOS běžel na živém kousku a byl schopen dosáhnout efektivnosti cca 85 procent. Podle vytížení systému byl schopen přepínač ušetřit mezi 15 až 30 procenty spotřeby čipového modulu - to sice nezahrnuje ostatní části notebooku, které se též spoléhají na vlastní přepínače napětí, ale i přesto - při jinak identickém systému by tato jedna komponenta měla zajistit cca 40 minut provozu navíc.

Tento vzorek se však nacházel ve velmi předběžném vývojovém stádiu - jak Rattner uvedl, v Intelu se uvažuje o uvedení v horizontu několika let. Testovací systém používal čip CMOS na frekvenci 100 MHz, což znamenalo, že celé řešení běželo s rychlostí 200 až 300 MHz. Pentium M 738 je však schopno běžet na taktu až 1,4 GHz.

 

Nejčtenější

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Tito lidé neexistují. Počítač si je vymyslel, napodobí rasu i vlasy

Fotografie neexistujících celebrit generované neuronovou sítí Nvidia na základě...

Podívejte se na fotky lidí, které jste nikdy nepotkali a nepotkáte. Počítač si je totiž vymyslel. Generativní...

Další z rubriky

Hity z veletrhu elektroniky CES: uspělo umělé maso i inteligence

Rozstřel k veletrhu CES

Největší veletrh spotřební elektroniky CES 2019 v Las Vegas přinesl řadu překvapivých novinek nejen z oblasti...

Česká hvězda NHL v USA ukazuje, jak trénovat hokej i bez ledu

Odborným konzultantem Sense Areny je bývalá hvězda NHL Patrik Eliáš.

Liberecký projekt Sense Arena na trénink hokeje ve virtuální realitě získal výraznou podporu. Odborným konzultantem se...

Asus překvapil desktopem, který se promění v notebook. A naopak

Jako „mothership“, tedy mateřskou loď, označuje Asus svůj ROG GZ-700, špičkový...

Jako „mothership“, tedy mateřskou loď, označuje Asus svůj ROG GZ-700, špičkový herní desktop přepracovaný do snadněji...

Najdete na iDNES.cz