Mega PC: Věž, nebo počítač? Obojí! (recenze)

aktualizováno 
Do Česka dorazily první vzorky multimediálního počítače s neotřelým designem a nezávislým hudebním subsystémem. Mega PC jsme se podívali na zoubek a přinášíme vám své zkušenosti s tímto produktem, který nemůže nezaujmout.
Společnost Micro-Star International (MSI), známý výrobce základních desek a grafických karet připravil produkt, kterým chce konkurovat podobným systémům od Shuttle a jiných. Vysoký důraz je v těchto případech kladen na design a minimalizaci rozměrů. Mega PC (MSI Entertainment and Gaming Appliance PC) od MSI však jde ještě dále. Vedle standardního počítače nabízí pod jedním krytem i Hi-Fi Stereo.

Balení a vzhled

Balení si co do materiálu, zpracování a velikosti, nezadá s běžným zvukovým systémem typu minivěž. V něm se nachází samotná skříň systému a dále krabice s dalším příslušenstvím. To obsahuje vedle manuálu a příručky pro rychlé spuštění také chladič na procesor, CD-ROM s ovladači a utilitami a anténu pro příjem rádiového signálu. Dále je jeho součástí dálkové ovládání, dva náhradní kryty pro 5,25palcový otvor a napájecí kabel.

Mega PC od společnosti  Microstar International 

Samotný systém, jehož obsáhlé preview jsme vám přinesli před několika měsíci, výškou a šířkou odpovídá standardní Hi-Fi minivěži. Jen délka, či chcete-li hloubka je asi o třetinu větší. Rozměry přístroje jsou 220 x 151 x 320 mm. Kryt mega PC je tvořen z hliníku a čelní panel je plastový se stříbrnou a oranžovou barvou. Na první pohled se celé zařízení jeví jako běžná hudební minivěž. Přední části totiž vévodí velký grafický displej, který zabírá celou čtvrtinu čela a velký ovládací knoflík umístěný hned vedle něj.

Mega PC je dodáváno jako tzv. „barebone“ systém. To znamená, že mu do standardního PC chybí procesor, paměť, pevný disk, případně optická či disketová mechanika a samozřejmě operační systém. Procesor musí pasovat do patice „ Socket 478“, což znamená volbu mezi Pentiem 4 (do 2,8 GHz a s 533 MHz FSB) a Celeronem. Paměť typu DDR SDRAM s taktem 333 MHz a méně může ve dvou dostupných slotech dosahovat dohromady kapacity maximálně 2 GB. Pevný disk může podporovat až U-ATA/133.

Hi-Fi minivěž

Ihned poté, co je Mega PC připojeno na zdroj elektrické energie, požaduje nastavení aktuálního času. Ten je možno upravovat mutifunkčním otáčecím knoflíkem. Pokud se pak uživatel rozhodne využít zvukové části Mega PC, stačí, aby stisknul příslušné tlačítko (Hi-Fi Power), jenž se nachází zcela vlevo nahoře. Přímo pod ním se nachází butonek pro volbu módu, kde lze přepínat mezi poslechem CD (zvládá i MP3 skladby) či rádia prostřednictvím AM/FM tuneru. Další ovládací prvek je určen pro vysouvání a zasouvaní dvířek mechaniky a tři tlačítka vedle ovládacího knoflíku slouží k ovládání přehrávání skladby, nebo pohybem mezi stanicemi rádia.

Čelní panel Mega PC

Panel Mega PC s výměnnými kryty

Přední část  Mega PC bez panelu

Jak již bylo zmíněno výše, otáčecí knoflík je multifunkční a to znamená, že s ním lze měnit nejen hlasitost, ale také další funkce. Ty jsou dostupné po stlačení tohoto ovládacího prvku. Jeden stisk znamená výběr mezi způsoby přehrávání CD (náhodný výběr, opakování skladby či celého disku). Dva po sobě následující stisky otevřou menu s volbou ekvalizéru (jazz, classic, rock, normal). A konečně trojitým klikem je možno měnit nastavení času. Co se týká rádia, které signál získává s externí antény, jeho ovládání je také jednoduché. Systém si zvládne zapamatovat 6 předvoleb, mezi nimiž lze jednoduše přepínat pomocí otáčecího knoflíku. Všechny tyto funkce, u CD i rádia, jsou také dostupné na dálkovém ovladači. Ten navíc umožňuje nastavit přímo frekvenci stanice prostřednictvím numerické klávesnice.

PC v Mega PC

Jediným stiskem tlačítka „PC Power“ se z Hi-Fi soupravy stane obyčejný počítač. Stiskem tohoto tlačítka ale také zároveň uživatel přichází o všechny funkce hudební části systému přístupné z hlavního panelu. Jinak je možno využít přímo vlastností AM/FM tuneru i v prostředí PC, o CD/MP3 nemluvě. Stisknutím tlačítka „Hi-Fi Power“, které má spouštět audio část Mega PC se však nic nestane a PC se, jak by se dalo očekávat, nevypne. To je potřeba udělat ručně.

PC vybavení

Základní součástí Mega PC je motherboard označený MSI MS-6570. Ten je vybaven čipovou sadou SiS 651/SiS 962. To mimo podpory výše zmíněných procesorů od společnosti Intel, pamětí a dalších součástí, o nichž již bylo psáno dříve, znamená, že je Mega PC vybaveno poměrně kvalitní grafikou (v poměru k dalším dostupným integrovaným akcelerátorům). Tento integrovaný 256-bitový grafický 3D akcelerátor SiS s taktem až 143 MHz může sdílet maximálně 64 MB operační paměti. To stačí nejen na běžnou práci, ale se silným procesorem a dostatečnou kapacitou paměti i na hraní graficky náročnějších her, i když v menším rozlišení a s některými dalšími omezeními.

Přední konektory Mega PC Zadní část Mega PC s konektory

Mezi další integrované součásti Mega PC patří 6ti kanálová zvuková karta společnosti RealTec. Od zvuku z integrované karty samozřejmě nelze očekávat průzračnou čistotu a skvělou kvalitu, ale s dobrými reproduktory postačí i pro mírně náročnější poslech. Integrovaná síťová karta - také s logem RealTec - zvládne přenosovou rychlost 100 megabitů za sekundu. Modem – taktéž integrovaný - je homologovaný pro provoz na českých sítích a zvládá standard V.90 a tedy rychlost 56 kb/s. Pouze jeden volný slot je k dispozici pro PCI a AGP 4x karty. Výrobce nabízí také možnost do Mega PC zabudovat TV tuner

Vnitřní vybavení Mega PC 

Designové řešení Mega PC umožňuje umístit do jeho nitra pouze dvě mechaniky či jiná interní zařízení s výstupem na čelní panel. Zcela nahoře může být umístěna 5,25palcová optická mechanika, pod ní je prostor vyhrazený pro pevný disk a ještě níže se nachází místo pro připojení 3,5 palcového zařízení. Zde je na uživateli, zda zvolí disketovou FDD mechaniku, nebo využije možnosti čtečky paměťových flash karet, který zvládá mimo xD Picture Card všechny známé formáty. Z přiložených fotografií si můžete udělat obrázek o množství a druzích vstupů a výstupů, jejichž seznam naleznete v tabulce pod článkem. Celý systém je napájen 200W zdrojem.

Praktické zkušenosti

Nemělo valného smyslu u barebone systému, kde si každý může zvolit komponenty jaké chce, testovat výkon. Proto jsme se zaměřili pouze na vlastnosti prvků, které jsou v základní výbavě.

Ovládání Hi-Fi součásti systému je velice příjemné a velký grafický displej s oranžovým podsvícením to jen podtrhuje. Při každém zapnutí projede přes displej velký nápis „Welcome“. Větší část pak při přehrávání slouží pro zobrazení grafického ekvalizéru skladeb. Zjistili jsme, že lze bez problémů přehrávat hudební CD i MP3 soubory.

Co se týká chlazení a zajištění cirkulace vzduchu, zdá se, že výrobce tak trochu zapomněl na přední část s mechanikami, disky a pamětmi. Z toho vyplývá, že se v určitých částech počítače mohou držet poměrně vysoké teploty. Systém má při běhu přibližnou teplotu kolem 42° C a procesor asi 50° C.

V Mega PC zajišťuje cirkulaci vzduchu větráček na zdroji a chlazení procesoru. Jejich hlučnost není příliš veliká, i když v případě, že je Mega PC umístěno na stole blízko uživatele, může být pískot chladiče procesoru ve vysokých otáčkách mírně rušivý. Určité problémy může dělat poměrně velká hustota prostoru s konektory, kdy se v omezených případech může stát, že se prostě k některé zdířce nedostanete.

Závěr

Maga PC by se opravdu mohlo stát takovým malým domácím centrem zábavy. Má neotřelý design a mnoho uživatelů ocení možnost nezávislého poslechu hudby s ovladačem v ruce a bez potřeby bootování. Výhodou je také možnost zvolit si vlastní konfiguraci podle předpokládané náročnosti využívání. O úspěchu jistě rozhodne také cenová politika českých prodejců. Námi testované Mega PC je jako barebone nabízeno za doporučenou koncovou cenu 10 300 korun bez DPH.

Produkt do testu zapůjčila společnost Levi International

 
Témata: Mega, počítač, Intel

Nejčtenější

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

U Sony mi nacpali mikrofony do uší a já pochopil nadšení slavného rapera

360 Reality Audio

Hudební hvězda Pharrell Williams přišel na tiskovou konferenci Sony na veletrhu CES podpořit nový projekt 360 Reality...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Ochutnali jsme hamburger z umělého masa. Ani masožrout se neušklíbne

… i po kousnutí.

Před stánkem „Impossible burger“ na lasvegaském výstavišti byla k vidění nevídaná věc. Vegetariáni i „masožrouti“ jedli...

Těšte se na bezdotykové ovládání, revoluční radar od Googlu má zelenou

Miniaturní radar v čipu Soli

Miniaturní radar s názvem Google Soli umí rozpoznávat jemná gesta lidské ruky. Hodí se jako vstupní zařízení pro...

Další z rubriky

Asus překvapil desktopem, který se promění v notebook. A naopak

Jako „mothership“, tedy mateřskou loď, označuje Asus svůj ROG GZ-700, špičkový...

Jako „mothership“, tedy mateřskou loď, označuje Asus svůj ROG GZ-700, špičkový herní desktop přepracovaný do snadněji...

Nový notebook Lenovo upozorní, že se vám někdo dívá přes rameno

Lenovo Yoga S940

Nová Yoga S940 se pyšní s AR kamerou se sledováním pohybu očí a sbírkou snadno použitelných funkcí založených na...

Po takové pleťové masce zatouží i muž. Je 3D a padne přesně na obličej

Značka Neutrogena představila na veletrhu CES 2019 novou službu MaskiD a s ní...

Značka Neutrogena představila na veletrhu CES 2019 novou službu MaskiD a s ní spojenou aplikaci. Naskenuje vám obličej,...

Najdete na iDNES.cz