Středa 7. června 2023, svátek má Iveta, Slavoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 7. června 2023 Iveta, Slavoj

Mega PC: Věž, nebo počítač? Obojí! (recenze)

Do Česka dorazily první vzorky multimediálního počítače s neotřelým designem a nezávislým hudebním subsystémem. Mega PC jsme se podívali na zoubek a přinášíme vám své zkušenosti s tímto produktem, který nemůže nezaujmout.
Společnost Micro-Star International (MSI), známý výrobce základních desek a grafických karet připravil produkt, kterým chce konkurovat podobným systémům od Shuttle a jiných. Vysoký důraz je v těchto případech kladen na design a minimalizaci rozměrů. Mega PC (MSI Entertainment and Gaming Appliance PC) od MSI však jde ještě dále. Vedle standardního počítače nabízí pod jedním krytem i Hi-Fi Stereo.

Balení a vzhled

Balení si co do materiálu, zpracování a velikosti, nezadá s běžným zvukovým systémem typu minivěž. V něm se nachází samotná skříň systému a dále krabice s dalším příslušenstvím. To obsahuje vedle manuálu a příručky pro rychlé spuštění také chladič na procesor, CD-ROM s ovladači a utilitami a anténu pro příjem rádiového signálu. Dále je jeho součástí dálkové ovládání, dva náhradní kryty pro 5,25palcový otvor a napájecí kabel.

Mega PC od společnosti  Microstar International 

Samotný systém, jehož obsáhlé preview jsme vám přinesli před několika měsíci, výškou a šířkou odpovídá standardní Hi-Fi minivěži. Jen délka, či chcete-li hloubka je asi o třetinu větší. Rozměry přístroje jsou 220 x 151 x 320 mm. Kryt mega PC je tvořen z hliníku a čelní panel je plastový se stříbrnou a oranžovou barvou. Na první pohled se celé zařízení jeví jako běžná hudební minivěž. Přední části totiž vévodí velký grafický displej, který zabírá celou čtvrtinu čela a velký ovládací knoflík umístěný hned vedle něj.

Mega PC je dodáváno jako tzv. „barebone“ systém. To znamená, že mu do standardního PC chybí procesor, paměť, pevný disk, případně optická či disketová mechanika a samozřejmě operační systém. Procesor musí pasovat do patice „ Socket 478“, což znamená volbu mezi Pentiem 4 (do 2,8 GHz a s 533 MHz FSB) a Celeronem. Paměť typu DDR SDRAM s taktem 333 MHz a méně může ve dvou dostupných slotech dosahovat dohromady kapacity maximálně 2 GB. Pevný disk může podporovat až U-ATA/133.

Hi-Fi minivěž

Ihned poté, co je Mega PC připojeno na zdroj elektrické energie, požaduje nastavení aktuálního času. Ten je možno upravovat mutifunkčním otáčecím knoflíkem. Pokud se pak uživatel rozhodne využít zvukové části Mega PC, stačí, aby stisknul příslušné tlačítko (Hi-Fi Power), jenž se nachází zcela vlevo nahoře. Přímo pod ním se nachází butonek pro volbu módu, kde lze přepínat mezi poslechem CD (zvládá i MP3 skladby) či rádia prostřednictvím AM/FM tuneru. Další ovládací prvek je určen pro vysouvání a zasouvaní dvířek mechaniky a tři tlačítka vedle ovládacího knoflíku slouží k ovládání přehrávání skladby, nebo pohybem mezi stanicemi rádia.

Čelní panel Mega PC

Panel Mega PC s výměnnými kryty

Přední část  Mega PC bez panelu

Jak již bylo zmíněno výše, otáčecí knoflík je multifunkční a to znamená, že s ním lze měnit nejen hlasitost, ale také další funkce. Ty jsou dostupné po stlačení tohoto ovládacího prvku. Jeden stisk znamená výběr mezi způsoby přehrávání CD (náhodný výběr, opakování skladby či celého disku). Dva po sobě následující stisky otevřou menu s volbou ekvalizéru (jazz, classic, rock, normal). A konečně trojitým klikem je možno měnit nastavení času. Co se týká rádia, které signál získává s externí antény, jeho ovládání je také jednoduché. Systém si zvládne zapamatovat 6 předvoleb, mezi nimiž lze jednoduše přepínat pomocí otáčecího knoflíku. Všechny tyto funkce, u CD i rádia, jsou také dostupné na dálkovém ovladači. Ten navíc umožňuje nastavit přímo frekvenci stanice prostřednictvím numerické klávesnice.

PC v Mega PC

Jediným stiskem tlačítka „PC Power“ se z Hi-Fi soupravy stane obyčejný počítač. Stiskem tohoto tlačítka ale také zároveň uživatel přichází o všechny funkce hudební části systému přístupné z hlavního panelu. Jinak je možno využít přímo vlastností AM/FM tuneru i v prostředí PC, o CD/MP3 nemluvě. Stisknutím tlačítka „Hi-Fi Power“, které má spouštět audio část Mega PC se však nic nestane a PC se, jak by se dalo očekávat, nevypne. To je potřeba udělat ručně.

PC vybavení

Základní součástí Mega PC je motherboard označený MSI MS-6570. Ten je vybaven čipovou sadou SiS 651/SiS 962. To mimo podpory výše zmíněných procesorů od společnosti Intel, pamětí a dalších součástí, o nichž již bylo psáno dříve, znamená, že je Mega PC vybaveno poměrně kvalitní grafikou (v poměru k dalším dostupným integrovaným akcelerátorům). Tento integrovaný 256-bitový grafický 3D akcelerátor SiS s taktem až 143 MHz může sdílet maximálně 64 MB operační paměti. To stačí nejen na běžnou práci, ale se silným procesorem a dostatečnou kapacitou paměti i na hraní graficky náročnějších her, i když v menším rozlišení a s některými dalšími omezeními.

Přední konektory Mega PC Zadní část Mega PC s konektory

Mezi další integrované součásti Mega PC patří 6ti kanálová zvuková karta společnosti RealTec. Od zvuku z integrované karty samozřejmě nelze očekávat průzračnou čistotu a skvělou kvalitu, ale s dobrými reproduktory postačí i pro mírně náročnější poslech. Integrovaná síťová karta - také s logem RealTec - zvládne přenosovou rychlost 100 megabitů za sekundu. Modem – taktéž integrovaný - je homologovaný pro provoz na českých sítích a zvládá standard V.90 a tedy rychlost 56 kb/s. Pouze jeden volný slot je k dispozici pro PCI a AGP 4x karty. Výrobce nabízí také možnost do Mega PC zabudovat TV tuner

Vnitřní vybavení Mega PC 

Designové řešení Mega PC umožňuje umístit do jeho nitra pouze dvě mechaniky či jiná interní zařízení s výstupem na čelní panel. Zcela nahoře může být umístěna 5,25palcová optická mechanika, pod ní je prostor vyhrazený pro pevný disk a ještě níže se nachází místo pro připojení 3,5 palcového zařízení. Zde je na uživateli, zda zvolí disketovou FDD mechaniku, nebo využije možnosti čtečky paměťových flash karet, který zvládá mimo xD Picture Card všechny známé formáty. Z přiložených fotografií si můžete udělat obrázek o množství a druzích vstupů a výstupů, jejichž seznam naleznete v tabulce pod článkem. Celý systém je napájen 200W zdrojem.

Praktické zkušenosti

Nemělo valného smyslu u barebone systému, kde si každý může zvolit komponenty jaké chce, testovat výkon. Proto jsme se zaměřili pouze na vlastnosti prvků, které jsou v základní výbavě.

Ovládání Hi-Fi součásti systému je velice příjemné a velký grafický displej s oranžovým podsvícením to jen podtrhuje. Při každém zapnutí projede přes displej velký nápis „Welcome“. Větší část pak při přehrávání slouží pro zobrazení grafického ekvalizéru skladeb. Zjistili jsme, že lze bez problémů přehrávat hudební CD i MP3 soubory.

Co se týká chlazení a zajištění cirkulace vzduchu, zdá se, že výrobce tak trochu zapomněl na přední část s mechanikami, disky a pamětmi. Z toho vyplývá, že se v určitých částech počítače mohou držet poměrně vysoké teploty. Systém má při běhu přibližnou teplotu kolem 42° C a procesor asi 50° C.

V Mega PC zajišťuje cirkulaci vzduchu větráček na zdroji a chlazení procesoru. Jejich hlučnost není příliš veliká, i když v případě, že je Mega PC umístěno na stole blízko uživatele, může být pískot chladiče procesoru ve vysokých otáčkách mírně rušivý. Určité problémy může dělat poměrně velká hustota prostoru s konektory, kdy se v omezených případech může stát, že se prostě k některé zdířce nedostanete.

Závěr

Maga PC by se opravdu mohlo stát takovým malým domácím centrem zábavy. Má neotřelý design a mnoho uživatelů ocení možnost nezávislého poslechu hudby s ovladačem v ruce a bez potřeby bootování. Výhodou je také možnost zvolit si vlastní konfiguraci podle předpokládané náročnosti využívání. O úspěchu jistě rozhodne také cenová politika českých prodejců. Námi testované Mega PC je jako barebone nabízeno za doporučenou koncovou cenu 10 300 korun bez DPH.

Produkt do testu zapůjčila společnost Levi International

Témata: Intel, Mega, počítač
  • Nejčtenější

Pancéřovaný Phoenix získal v Brně zlaté ocenění. Na výstavě měl svou premiéru

Advertorial Veletrh IDET si letos připomínal 30 let od uskutečnění svého prvního ročníku. Od té doby prošel mnoha změnami a ten...

Apple chce lidi převést do rozšířené reality brýlemi ovládanými i očima

Společnost Apple v pondělí večer představila novou várku svých produktů. Potvrdila se i ta nejočekávanější novinka,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vypadají jako šrot, ale posluchačům padá brada. Stoleté bedny na výstavě

Mnichovská výstava špičkových poslechových sestav má pravidelného a do prostředí moderních technologií a opulentního...

Existuje riziko vyhynutí, varují už i šéfové firem vyvíjejících AI

Nové prohlášení iniciativy Center for AI Safety přitáhlo pozornost řady odborníků včetně šéfa společnosti Open AI nebo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VIDEO: Vznikl na přání vojáků, ale proslavil se jako létající trajekt

Transportní letoun Bristol Freighter, vznikající koncem druhé světové války, byl původně určen pro dálněvýchodní...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Vysloužilé PC nemusí jen chytat prach. Vdechněte mu druhý život

Podívejte se na možnosti, jak vrátit staré počítače či notebooky zpět do hry. Možností, k čemu by se daly využít, aby z...

Malá historie počítačů: nové formáty je proměnily ve spotřební zboží

Premium Vývoj počítačů v 80. letech přinesl nové typy computerů a aplikací i přívětivé uživatelské prostředí. K tomuto rozvoji...

Apple chce lidi převést do rozšířené reality brýlemi ovládanými i očima

Společnost Apple v pondělí večer představila novou várku svých produktů. Potvrdila se i ta nejočekávanější novinka,...

Programování s pomocí umělé inteligence bude jednoduché, prorokuje šéf Nvidie

Jazykový model generativní umělé inteligence zjednodušuje programování tak, že stačí slovní zadání, aby vznikl...

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Miluji tě, ale podvádím tě. A nelituji. Studie nahlédla do hlubin nevěry

Premium Je jedním z nejrozsáhlejších výzkumů svého druhu a přináší víc než paradoxní zjištění. Vyjevuje, že důvody nevěry jsou...

Nejsou menší, jen jsou výš, říká o modelaci prsou za 65 tisíc Krejčíková

Aneta Krejčíková (32) se rozhodla pro plastiku prsou. Představitelka sekretářky Květy ze seriálu Volha si své...