Malý disk v notebooku? Externí pevné disky v Čechách!

  0:01aktualizováno  0:01
V pokračování článku o univerzálních externích pevných discích pro notebooky, eventuálně i stolní počítače se podíváme na další typy externích zařízení prodávaných v ČR a hlavně na PCMCIA, USB a FireWire adaptéry pro pohodlné vysokorychlostní připojení větších a velkých disků. Kapacity není nikdo dost a někdy se těžko rozšiřuje!

Nejprve to nejdůležitější. Všechny v článku popisované pevné disky a připojovací adaptéry najdete v nabídce společnosti Kobe, jedná se o produkty firem Billionton a Ratoc. Protože se společnost Kobe specializuje především na nejrůznější USB, PCMCIA, Compact Flash atp. adaptéry, paměťové karty a další zařízení pro mobilní výpočetní techniku, určitě nebude žádným překvapením, že v její nabídce najdete v souvislosti s externími pevnými disky také kompletní škálu připojovacích adaptérů. Pro notebooky se hodí hlavně adaptéry v podobě PCMCIA karet, které mohou být stejně užitečné jako USB adaptéry v podobě univerzálních kabelů s redukcí na ATA zařízení (většinou v módu Ultra DMA 33 MB/s a 66 MB/s) respektive externí pevný disk. Jak u USB, tak i u PCMCIA karet se pevný disk napájí přes jejich napájecí subsystém a až na výjimky tak nevyžaduje externí napájecí zdroj. "Obyčejné" PCMCIA adaptéry včetně příslušného kabelu a externího boxu pro 2,5" disk stojí od cca 2 100,- Kč výš až po cca 3500,- Kč za boxu pro 3,5" disk, ceny jsou opět bez DPH.

Minimálně stejně zajímavé jsou mobilní FireWire adaptéry s vysokou přenosovou rychlostí vhodné nejen jako interface pro některé externí pevné disky, ale také pro přenos dat z/do digitální kamery a jiných zařízení vybavených rozhraním IEEE1394. FireWire PCMCIA karta značky Ratoc je klasická karta typu II podporují rychlosti přenosu dat 100, 200 a 400 Mbit/s s OHCI architekturou podporují operační systémy MS Windows 98SE/ME/2000/XP a také Mac OS 8.x a výš. PCMCIA FireWire adaptér Ratoc CardBus nabízí 2 FireWire porty a stojí 5 110,- Kč bez DPH, FireWire PCMCIA adaptér Billionton je výrazně levnější a stojí 2 170,- Kč bez DPH.

FireWire Adaptéry Billionton jsou dle slov českého prodejce levnější díky své "menší" kompatibilitě s některými digitálními kamerami a také rychlost komunikace je nižší při použití obou portů současně než u adaptéru Ratoc. Všechny karty jsou navíc k dispozici i klasickém provedení PCMCIA typ II (tedy ne typ extended) s externím kabelem, jejich ceny najdete v ceníku společnosti Kobe.

Ale teď zase zpátky k USB adaptérům. Není-li Vás notebook či jiné zařízení vybaveno USB rozhraním, můžete si pořídit například Ratoc USB adaptér nebo obdobný adaptér značky Billionton. Oba adaptéry jsou k dispozici ve formě PCMCIA karty typu II (stejně jako u FireWire adaptérů se jedná o typ II extended s rozšiřujícím modulem na zadní straně karty obsahují příslušné konektory) standardu CardBus a obsahují dva rychlé porty USB 2.0, které se rychlostí přenosu dat pohodlně vyrovnají rychlosti rozhraní FireWire. USB karta Billionton stojí 1 850,- Kč bez DPH, obdobná karta značky Ratoc pak 3 950,- Kč bez DPH.

Samotné externí pevné disky mohou být buď v provedení 2,5" nebo 3,5", které dnes běžně dosahují kapacity až několik set GB. Celý komplet si tak můžete koupit v mnoha cenových relacích - například 2,5" 20 GB externí pevný disk s připojením přes PCMCIA adaptér stojí cca 6 500,- Kč bez DPH, 30 GB verze pak zhruba 7 700,- Kč bez DPH.

Luboš Němec   

 

Nejčtenější

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Tito lidé neexistují. Počítač si je vymyslel, napodobí rasu i vlasy

Fotografie neexistujících celebrit generované neuronovou sítí Nvidia na základě...

Podívejte se na fotky lidí, které jste nikdy nepotkali a nepotkáte. Počítač si je totiž vymyslel. Generativní...

Další z rubriky

Asus překvapil desktopem, který se promění v notebook. A naopak

Jako „mothership“, tedy mateřskou loď, označuje Asus svůj ROG GZ-700, špičkový...

Jako „mothership“, tedy mateřskou loď, označuje Asus svůj ROG GZ-700, špičkový herní desktop přepracovaný do snadněji...

Hity z veletrhu elektroniky CES: uspělo umělé maso i inteligence

Rozstřel k veletrhu CES

Největší veletrh spotřební elektroniky CES 2019 v Las Vegas přinesl řadu překvapivých novinek nejen z oblasti...

Sledování pohybu očí mění virtuální realitu. Novinka HTC se povedla

I baseballový trénink na HTC Vive Pro Eye využívá sledování pohybu oči.

Skoro až nečekané možnosti přináší sledování pohybu očí v novém headsetu pro virtuální realitu HTC Vive Pro Eye. Pomocí...

Najdete na iDNES.cz