MacWorld: 17' PowerBook - nová vlajková loď Apple

  0:01aktualizováno  0:01
Fanoušci Apple, je to tu! PC notebooky mají opět co dohánět. 17palcový 16 : 10 kinodisplej, ultrarychlé FireWire 800, osvětlená klávesnice, vysokorychlostní bezdrátová WLAN 802.11G, 1 gigahertzový procesor, 1 MB vyrovnávací paměti, DVD-R. A opět můžeme závidět Apple jeho náskok - a zoufat nad cenou.

Apple představilo na MacWorld Expo nový PowerBook, jehož nejpřitažlivější částí, která skutečně vyčnívá nad cokoliv podobného, je jeho skvělý displej s úhlopříčkou 17 palců a v širokoúhlém formátu 16 : 10. Nejen obraz je však skvělý, přístroj nabízí PowerPC G4 procesor taktovaný na 1 GHz s jedním megabajtem vyrovnávací paměti třetí (!) úrovně. Standardním vybavením je 512 MB DDR333 paměti, maximum je omezeno na 1 GB (skoro poměrně nízký limit). Displej má rozlišení 1440 x 900 bodů a sílu mu dodává nVidia GeForce4-440-Go, tedy ne úplně nejnovější, ale druhá nejsilnější mobilní GeForce karta (ekvivalent pouze GeForce4 MX, tedy zde by se dalo ještě přitlačit na pilu). Videopaměť je rovnou 64 MB, dostatek pro 99 procent všech aplikací.

Integrované UltraATA-100 rozhraní si povídá s 60GB diskem, a pokud potřebujete zálohovat i značné objemy dat, či by snad disk neměl být dostatečně velký, obraťte se s důvěrou na "SuperDrive" aneb jednu z nejlepších mobilních zapisovacích a přepisovacích mechanik: zapisuje DVD-R / CD-R a samozřejmě přepisuje CD-RW. DVD čte až šestirychlostně.

Mimo to nabízí dva FireWire porty, jeden "běžný" 400Mbitový, druhý vysokorychlostní s dvojnásobkem propustnosti - FireWire 800, k tomu - pokud by té rychlosti snad nebylo dost - gigabitový Ethernet adaptér (10/100/1000 Mbit/s), 56 kbit/s faxmodem (poněkud kontrast 1.000.000 x 56 kbit), dva USB konektory a samozřejmě audio vstup a výstup. PC Card pozice, S-VHS a DVI výstup také náleží tomuto stroji.

Při nedostatečném vnějším osvětlení začne automaticky pracovat "podsvětlení" klávesnice, které se decentně odráží od hliníkové vnější konstrukce. Při zavřeném víku má díky ultralehké konstrukci notebook tak pouze jeden palec na výšku, celkové rozměry jsou 39,2 x 25,9 x 2,6cm.

Hmotností už jaksi tolik nepřekvapil, těsně "překonal" hranici tří kilogramů - 3,1 kg už je trochu větší zátěž. Alespoň se oproti PC notebookům vyznamenává ve výdrži, která má být až 4,5 hodiny. Pokud Apple nafukuje stejným stylem jako někteří dodavatelé PC notebooků, pak se může reálně dostat ke třem hodinám, což je lehký nadprůměr. A pokud si nevymýšlí, pak je výrazně nadprůměrné.

Notebook bude dodáván s MacOS X "Jaguar" a doprovodnými Apple iLife aplikacemi (iTunes 3, iPhoto 2, iMovie 3 a iDVD 3). 17palcový notebook by se měl objevit na trhu již v únoru za cenu 3 299 dolarů (t.j. jako obvykle při premiérách - americký trh, o českém zatím nevíme, pokud někdo tuší, prosím prozraďte nám více v diskuzi). Na německém trhu se má údajně objevit během cca sedmi až deseti týdnů, za cenu "malinko" vyšší, při paritě euro-dolar trochu nepochopitelné, 4058 Euro.

 

Nejčtenější

Živého kytaristu už dnes na popové desce neuslyšíte, říká věhlasný zvukař

Allen Sides v pražském poslechovém studiu VOIX

Pracoval na skoro tisícovce alb, postavil osmnáct nahrávacích studií a jeho reprosoustavy hrají i ve studiích George...

Nekupujte náš nový Office 2019, prosí Microsoft. Ukazuje to na dvojčatech

Kampaň Microsoftu s dvojčaty ukazuje rozdíl mezi Office 2019 a Office 365....

Microsoft vytvořil sérii videí, ve kterých ukazuje nevýhody nového produktu. Poněkud překvapivé je, že je to jejich...

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Další z rubriky

Notebook s novinkou od Nvidie o délku převálcoval loňské šampiony

Predator Triton 500

Nová grafická karta Nvidia GeForce RTX2080 se na začátku ledna dostala i do notebooků. Její Max-Q verzi jsme otestovali...

Brýle od Applu jsou možná v ohrožení, z firmy odchází důležitý člověk

Microsoft zahájil prodej brýlí HoloLens veřejnosti.

Apple údajně stále pracuje na svém projektu pro virtuální a rozšířenou realitu. Není však jisté, kdy se objeví...

Asus se chlubí nejmenším notebookem se samostatnou grafikou

Čtrnáctipalcový Asus ZenBook v rukou slovenské marketingové manažerky.

Asus u notebooků pro rok 2019 sází na jedné straně na tenký design včetně rámečků kolem displeje a na druhé se chlubí...

Najdete na iDNES.cz