Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 25. října 2021 Beáta

MacBook Air v. legendární ThinkPad. Srovnání rivalů na život a na smrt

  7:00
Jen málo notebooků vyvolalo tolik emocí jako právě MacBook Air. Několik měsíců po jeho uvedení dostal velkého konkurenta - ThinkPad X300. Jak dopadly notebooky v přímém srovnání?

Lenovo ThinkPad X300 vs. Apple MacBook Air | foto: Jiří Zahrádka

MacBook Air je bezesporu krásný kousek, design u Applu prostě umí. Svou skromnou výbavou však vířil internetové diskuse po celém světě - jedno USB a absence dokování totiž práci v terénu příliš neulehčí. Jedni tak malý MacBook zatracují, druzí oceňují jednoduchost a ptají se, k čemu by jim všechna dnes používaná rozhraní vůbec byla. Copak není nádherné mít všechno připojené přes bluetooth a wi-fi?

Lenovo ThinkPad X300 má naopak velmi dobrou výbavu, případným zákazníkům ale nabízí konzervativní design, který nemusí oslovit každého. Design a výbava je alfou a omegou při rozhodování mezi oběma srovnávanými typy, vítěze si tak budete muset zvolit sami. My vám k tomu pomůžeme popisem všech důležitých parametrů každého z nich.

Do srovnání jsme zařadili ještě Toshibu Portégé R500. Má jinou úhlopříčku displeje, v článku proto působí jen jako šedá eminence pro větší přehled trhu. Paradoxně dobře skloubila slušnou výbavu s líbivým designem, a pokud by měl vyjít z testu vítěz, nálepku Tip redakce by dostala právě ona.

Ze 13,3" notebooků doporučujeme ještě Dell XPS 1330, který vypadá skvěle a svými parametry dokáže oslovit nejednoho potenciálního zákazníka. Do srovnání nebylo XPS zařazeno pro svou vyšší hmotnost, která nemůže zbylé trojici konkurovat. Recenzi na americkou krásu od Dellu si nicméně můžete přečíst zde.

Srovnání nebudeme více protahovat a na začátek si naservírujeme přehlednou tabulku se všemi parametry. Toshibu jsme měli zapůjčenou v nejnižší verzi, k dostání je ještě s rychlejším SSD uložištěm. Recenzi této verze naleznete zde. Výdrž a hmotnost jsou námi naměřené údaje. Po tabulce nás již čekají jednotlivé kategorie.


 Parametr MacBook Air  ThinkPad X300 Portégé R500 
 Procesor C2D 1,6 GHz, TDP 20 W C2D L7100, 1,2 GHz  C2D 1,2 GHz, TDP 10 W 
 Paměť 2 GB  2 GB  2 GB 
 Disk 80 GB, 4200 ot/min  64 GB SSD  160 GB, 5400 ot/min 
 Optická mechanika Externí (2 695 Kč) DVD +/- RW DVD Super Multi 
 USB 1x 3x 3x
 VGA Redukce přes micro DVI  Ano   Ano 
 Firewire Ne Ano Ano
 PC/Express Card Ne Ne PC Card II
 Čtečka karet Ne Ne Ano
 Dokovací port Ne Přes USB Ano
 Webová kamera Ano Ano Ne
 Ethernet Redukce přes USB (899 Kč)  10/100/1000  10/100/1000 
 Wi-fi  802.11a/b/g/n  802.11a/b/g/n   802.11a/b/g/n 
 Bluetooth Ano Ano Ano
 Zabezpečení Heslo Heslo, čtečka, TPM Heslo, čtečka, TPM
 Displej 13,3", 1 280 x 800  13,3", 1 440 x 900  12,1", 1 280 x 800 
Maximální výdrž 5 hodin a 11 minut 5 hodin a 45 minut 5 hodin a 10 minut
 Hmotnost 1,366 kg + 336 g adapt. 1,53 kg + 318 g adapt. 1,08 kg + 310 g adapt.
 Záruka 2 roky 2 roky 2 roky
 Cena v ČR s DPH 47 600 Kč 52 000 Kč od 38 000 Kč
 Cena v zahraničí od 1 500 USD 2 400 USD 1 500 USD
1. Design
V tomto směru vyjde ThinkPad lépe jen u fanoušků značky, spotřebitelům více bude vyhovovat nejspíše MacBook nebo Toshiba. Jedna fotografie vydá za tisíc slov, seznamte se tedy se srovnávanými konkurenty.

MacBook Air


MacBook Air

MacBook AirMacBook AirMacBook AirMacBook AirProfil MacBooku AirProfil MacBooku AirAdaptér s možností volby koncovky - v balení nechybí ani americký typ zástrčkyKlávesnici nechybí podsvětleníTrojice konektorů ve vyklápěcím slotuTrojice konektorů ve vyklápěcím slotuKonektory schované ve slotuKonektory schované ve slotuTenké provedení profiluDodávané redukce: micro DVI na VGA a micro DVI na DVITouchpad (Applem nazván Solid-state trackpad)Konektor napájení s magnetickým úchytemList A4 položený na víku notebookuSpodní částThinkPad X300

Lenovo ThinkPad X300

Lenovo ThinkPad X300Lenovo ThinkPad X300Lenovo ThinkPad X300
Lenovo ThinkPad X300Lenovo ThinkPad X300Lenovo ThinkPad X300Lenovo ThinkPad X300Lenovo ThinkPad X300Lenovo ThinkPad X300Lenovo ThinkPad X300Lenovo ThinkPad X300Lenovo ThinkPad X300Lenovo ThinkPad X300Lenovo ThinkPad X300Lenovo ThinkPad X300Portégé R500

Toshiba Portégé R500

Toshiba Portégé R500Toshiba Portégé R500Toshiba Portégé R500Toshiba Portégé R500Toshiba Portégé R500Toshiba Portégé R500Toshiba Portégé R500 vs. Sony Ericsson T630Toshiba Portégé R500Toshiba Portégé R500Toshiba Portégé R500Toshiba Portégé R500Toshiba Portégé R500


2. Konstrukce
MacBook Air je velmi pevný notebook vyrobený kompletně z hliníku. Kromě výborné tuhosti šasi je tak zlepšené i chlazení notebooku, který se při delší práci rád zahřívá. MacBook Air je velmi odolný, povrch však není nezničitelný a lepší je se k němu chovat s citem, aby neutrpěl drobné škrábance. Víko není jištěno žádnými zámky, přesně doléhá k tělu notebooku a je přidržováno mechanismem v kĺoubu displeje. K přední hraně máme výhrady, je poměrně ostrá a náhodný kontakt při nešikovné manipulaci může obstojně bolet. Apple se chlubí, že vyrobil nejtenčí 13,3" notebook na světě (v nejtlustším místě 1,93 cm, v nejtenčím 4 mm).

Testované trio notebooků

ThinkPad X300 je rovněž velmi pevný notebook, u kterého je pro změnu použit hořčík a karbonová vlákna. Že je ThinkPad vhodný pro každodenní práci, je zbytečné připomínat - Lenovo (resp. dřívější IBM) je vysokou kvalitou a odolností svých notebooků proslulé. Povrch je matný a na dotek připomíná pryž, jsou tak na něm vidět otisky prstů a není snadné jej dokonale očistit. Z hlediska trvanlivosti s ním však mají uživatelé dobré zkušenosti. Lenovo se rovněž chlubí, že vyrobilo nejtenčí notebook ve své třídě, přidává však jízlivé slovíčko "plnohodnotný". Oproti MacBooku se do něj vešla optická mechanika a v nejtenčím místě má mít 1,85 cm. Několik milimetrů na jednu nebo druhou stranu ale uživatel stejně nemá šanci postřehnout, teoretizování ohledně tloušťky notebooků tedy necháme marketingu. 

Testované trio notebooků

Pokud má Toshiba Portégé R500 nějakou slabinu, je to právě konstrukce. Pro dosažení co nejnižší hmotnosti je totiž vyrobena z velmi tenkých plastů. I když je tak rám ze slitiny hořčíku pevný, víko notebooku nebo plochy pro opření zápěstí jsou měkké již při běžném kontaktu. Extrémní zacházení pro Toshibu není, je to hezký notebook, který si zaslouží láskyplné zacházení. Na vše zapomenete, pokud si vezmete R500 do ruky. První reakcí většinou bývá dotaz, jestli je uvnitř již baterie. Hmotnost verze bez optické mechaniky je totiž úžasných 726 gramů, naše testovaná s optickou mechanikou a pevným diskem má stále skvělých 1,08 kg (+ 310 gramů zdroj). Připomeňme, že MacBook Air má hmotnost 1,366 kg (+ 336 g) a Lenovo dokonce 1,53 kg (+ 316 g), mají však větší úhlopříčku displeje. 

Toshiba Portégé R500, v pozadí Lenovo ThinkPad X300

3. Výbava
V této kapitole nám MacBook Air doslova zčervenal studem, již z tabulky je patrné, že rozhraní nejsou jeho silnou stránkou. Nejvíce bude vadit při běžném používání pouze jeden USB port, navíc nešikovně zasazený ve výklopném slotu. Druhou často kritizovanou nevýhodou je absence optické mechaniky. To se výrobce snažil vynahradit možností vzdáleně připojit mechaniku druhého počítače a data načíst přes wi-fi. Přes ethernet to bez redukce nepůjde, neboť jím MacBook Air není standardně vybaven. Přehlednější porovnání je v horní tabulce.

Konektory schované ve slotu

Trojice konektorů ve vyklápěcím slotu


Lenovo je v tomto ohledu na daleko lepší úrovni, postrádat můžeme jenom čtečku multimediálních karet (alespoň SD by postačila) nebo slot PC Card/ExpressCard. Jinak ThinkPad obsahuje standardní výbavu jako daleko větší notebooky. O tom, že jsou Lenovo X300 a MacBook Air velcí rivalové, jsme již mluvili a vidět to lze právě v porovnání jejich výbavy. Na následujících videích můžete vidět vlevo oficiální prezentaci Applu a vpravo její parodii. Přesně vystihuje situaci - pokud chcete s Airem na výlet, nejspíše se neobejdete bez několika dalších periferií, které navíc nejsou zadarmo.

Lenovo ThinkPad X300

 

Lenovo ThinkPad X300


Drobná Toshiba se v této kategorii oběma konkurentům směje, až se za břicho popadá. Nechybí jí totiž nic kromě webové kamery, v lehčí verzi ještě budete marně hledat optickou mechaniku. Máte však na rozdíl od MacBooku Air volbu, jestli mechaniku chcete, nebo nechcete.

Toshiba Portégé R500

Toshiba Portégé R500


4. Klávesnice
MacBook Air má tradiční "kalkulačkovou" klávesnici, kdy mají klávesky velké rozestupy a extrémně nízký zdvih. Pokud nemáte s MacBooky zkušenosti, zkuste si nejprve něco napsat před koupí na prodejně, mnoho uživatelů si s touto klávesnicí příliš nerozumí. Časem si však lze zvyknout na všechno, a tak určitě oceníte všechny její přednosti - minimální prohýbání, příjemný zvuk při stisku a především podsvícení. To lze regulovat v závislosti na okolních světelných podmínkách a psaní v noci je pak opravdu příjemnou záležitostí. Touchpad (v MacBoocích nazýván trackpad) má neobvykle velké rozměry, navíc umí spoustu "vychytávek", které jsou shrnuty na následující prezentaci. Pozor - má jen jedno tlačítko. Na ovládání si je tak potřeba chvíli zvykat.

MacBook Air


Lenovo má i přes drobné prohýbání tvrdší charakter klávesnice, a subjektivně se tak na ní píše o něco lépe. Má příjemný zvuk, rozložení klávesek ve skupinách i jejich velikost byla při psaní pohodlnější. Nemá podsvícení, pro práci v noci musí postačit lampička. Toto řešení již není tak komfortní, uživatel si svojí rukou stíní a při hledání vhodné kombinace kláves musí dát ruce stranou. I tak dioda v noci pomáhá.

Lenovo ThinkPad X300

Lenovo ThinkPad X300


Toshiba nemá podsvícení klávesnice, mezi 12" notebooky je zato však jedna z nejlepších. Prohýbá se jen minimálně v pravé části, má jistý stisk a dobré rozložení.

Toshiba Portégé R500

Toshiba Portégé R500


5. Displej
Pokud by měl MacBook Air ruce a hlavu, mohl by teď přijímat gratulace a rozdávat úsměvy. Navzdory nižšímu rozlišení displeje, než má Lenovo, je totiž daleko kontrastnější a celkově patří k tomu nejlepšímu, na co lze v noteboocích koukat. Leštěný povrch nás sice nepotěšil slabými odlesky, body ale získal za velmi dobré náhledové úhly. Na 13,3" úhlopříčku je rozlišení 1 280 x 800 dostatečné, podání barev je vhodné i pro úpravu fotek. Bílá barva je skutečně bílá, černá nemá nádech šedých odstínů. Podsvícení v rozmezí 1 až 16, které je možno úplně vypnout, je zajištěno pomocí technologie LED. Na testovacích obrazcích nebyla zaznamenána žádná nerovnoměrnost.

Lenovo překvapilo v několika ohledech a pokaždé spíše negativně. Zaprvé je rozlišení 1 440 x 900 na 13,3" matný displej již poměrně jemné, takže čtení delších textů může být díky menším písmenům náročné na oči. Při brouzdání na internetu jsme se tak nevyhnuli zvětšování fontu. Další negativum nalezneme u podání barev, bílá jde spíše do šeda. Displej má LED podsvícení, směrem ke krajům je nepatrně silnější.

Toshiba nemá tak pěkné barvy jako MacBook Air, subjektivně nám ale obraz vyhovoval více než u Lenova. Negativa vidíme v povrchu matného displeje, který obsahuje transreflektivní vrstvu pro lepší čitelnost na přímém světle. Na displeji je totiž vrstva vidět, displej má navíc velmi omezené náhledové úhly (horší než Lenovo). Tím bychom s výčtem negativ skončili, lehké zkreslení bílé barvy do studenějších odstínů lze notebooku odpustit, vynahrazuje jej velmi silným podsvícením pomocí LED technologie.

6. Výkon
Ačkoli za dané ceny na českém trhu zajisté čekáte notebook, který po zapnutí za sebou nechá pouze ohnivou čáru a vydá se závodit s herními desktopy, opak je pravdou. Všechny tři notebooky jsou primárně poznámkové bloky, které zvládnou přehrát film na cestách a zahrajete si na nich nějakou méně náročnou (starší) hru. Pokud máte rádi FIFA 08, na všech běžela bez problémů.

Specifikaci naleznete v horní tabulce, podívejme se na samotné výkony. V následující tabulce jsou již vidět naměřené údaje:

 Benchmark  MacBook Air   ThinkPad X300   Portégé R500 
 Datová propustnost paměti [MB/s]  2 534 2 203 1 781
 Průměrná přístupová doba k datům [ms]  19,9  0,4  17
 Průměrná rychlost při čtení dat [MB/s]  31,5 74,7  36,2
 Grafický výkon v prohramu HWiNFO32 [-]  49 412 37 115  37 231
 Celkový výkon v programu PCMark05 [-]  1 989  3 751 1 981

ThinkPad obsahuje špičkové SSD uložiště, kterému se pevné disky do notebooků nemohou vůbec rovnat - maximálně tak kapacitou. 64 GB není mnoho, na druhou stranu v MacBooku Air nalezneme jenom 80GB pevný disk s 4 200 otáčkami za minutu, a to ještě připojený přes archaické rozhraní PATA. U všech notebooků jsou grafické karty integrované se sdílenou pamětí, údaj o grafickém výkonu je tak spíše symbolický, neboť je jejich výkon skutečně velmi nízký.

Jak SSD uložiště funguje, se můžete dozvědět zde, připomeňme alespoň jeho výhody: vysoká mechanická odolnost, vyšší rychlosti zápisu/čtení, několikanásobně rychlejší přístup k datům a nižší spotřeba. U MacBooku i notebooku od Toshiby lze také koupit verze s SSD uložištěm místo klasického pevného disku, zrovna u MacBooku ale takový notebook stojí hodně přes 80 tisíc korun, u Toshiby okolo 50 tis. Kč.

Procesorům věnujeme samostatnou kapitolu. V první řadě jde o procesory do notebooků fungujících jako poznámkové bloky, výkon tedy není tak důležitý. Například u Windows Vista ale více výkonu uvítáte s otevřenou náručí.

   MacBook Air  ThinkPad X300  Portégé R500
 Procesor  Core 2 Duo P7500  Core 2 Duo L7100  Core 2 Duo U7600
 Takt 1,6 GHz 1,2 GHz 1,2 GHz
 FSB 800 MHz 800 MHz 533 MHz
 L2 cache 4 MB 4 MB 2 MB
 TDP 20 W 12 W 10 W

Procesory u Airu a ThinkPadu jsou vyráběné na zakázku, nenajdete je proto v katalogu na stránkách Intelu. Mají upravené napájení tak, aby vyhověly nárokům na chlazení v malých šasi a přitom měly dostatečný výkon. Celé označení je SP7500 pro MacBook a SL7100 pro Lenovo, ve výsledku se liší především TDP - Thermal Design Power. Toto číslo říká, kolik energie vydá procesor v zátěži do svého okolí v podobě tepla. Vyšší hodnota u MacBooku se v praxi negativně opravdu projevila, výkon přitom není o moc vyšší.

CPU - počet operací v pevné řádové čárce (využíváno při běžné činnosti)

FPU - počet operací v plovoucí řádové čárce (využíváno v CADu, tabulkových procesorech,...)


7. Hlučnost a zahřívání
Mac se nám v této kategorii příliš nevyznamenal, i když se vždy začal projevovat hlučně až po delší době. Šasi se brzy začalo zahřívat, větráček se ale stále držel v nízkých otáčkách. Stačila však po hodině jakákoli vyšší zátěž, procesor začal nepříjemně topit a malé vstupy pro nasávání studeného vzuchu jej nestíhaly ochlazovat. Ve výsledku tak nebyla práce příliš příjemná, notebook se jevil vhodný spíše pro krátkodobé používání. Tyto postřehy jsou z operačního systému Windows Vista, pod Mac OS X se počítač choval daleko kultivovaněji. Problém nastal až při spouštění více aplikací/náročnější úlohy.

Lenovo také překvapilo spíše negativně, navzdory pověsti bylo ve vyšší zátěži překvapivě hlučné. Při běžném používání byl větráček ale převážně jen v nižších otáčkách a jednou za čas sepnul pro vyšší chlazení. Notebook se v žádné části nikde nezahříval a byl tak vhodný i pro položení na klín.

Toshiba v této kategorii nezklamala, při psaní nebo brouzdání na internetu byl větráček vypnutý a jednou za čas sepnul na krátkou dobu. Z trojlístku testovaných notebooků se jevila jako nejtišší, potěšila i absence zahřívání. Při vysoké zátěži slabší procesor nezvládá, větráček jde do otáček a notebook je již rušivý. Do takové situace se nám ale notebook od Toshiby povedlo dostat jenom jednou při zátěžových testech.

8. Výdrž při běhu na baterie
Všechny notebooky byly vybaveny nepříliš úspornými Windows Vista, pod operačním systémem XP, popř. Mac OS X by byly hodnoty lepší. Maximální výdrž je údaj, kdy notebook běží bez uměle spuštěné aplikace s minimálním jasem displeje (u MacBooku Air to byl stupeň 2). Výdrž při náročnější práci je simulována přehráváním hudby v programu Windows Media Player se zapnutou vizualizací a maximální jasem displeje. Wi-fi je v tomto případě vypnutá. V praxi lze jas displeje o něco ztlumit a zátěž nebývá tak markantní, reálná výdrž se tak pohybuje někde mezi naměřenými hodnotami; spíše se bude blížit k druhému údaji.

   MacBook Air   ThinkPad X300  Portégé R500 
 Maximální výdrž 5 hodin a 01 minut 5 hodin a 45 minut  5 hodin a 10 minut
 Výdrž při náročnější práci 3 hodiny a 02 minut  2 hodiny a 47 minut  3 hodiny a 7 minut

MacBook Air má kapacitu baterie 37 Wh, výsledný čas je tak velmi dobrý. Špatnou zprávou je, že baterie není snadno vyměnitelná, neboť je zabudována v šasi, na náhradní pack na cesty tak může uživatel zapomenout. ThinkPad má kapacitu baterie 43,2 Wh a Toshiba plných 63 Wh.


9. Operační systém a software
Normálně by stačila poznámka, že na noteboocích byl předinstalován operační systém Windows Vista, v tomto případě však musíme udělat výjimku - MacBook Air je totiž vybaven Mac OS X Leopard. Uživatelé si jej pochvalují pro jeho snadné ovládání a stabilitu, i tak se nám během testu při odhlašování ze sítě podařilo Mac OS X vyvést z míry a situaci vyřešil až tvrdý restart. Podobně jako u klávesnice platí, že ne každému vyhovuje, někteří uživatelé si na jednotlačítkové ovládání trackpadem nedokážou zvyknout a za příplatek 2 259 Kč spíše používají Windows, které lze spouštět pomocí virtualizace v prostředí Parallels Desktop. Windows lze spouštět i pomocí BootCampu, kdy při spuštění nabootují pouze Windows a Mac OS X pak nezabírá systémové prostředky.

Lenovo a Toshiba dodávají do svých notebooků software pro správu sítí, zabezpečení, zálohování atp. Oba ale společně s Vistou nepracují příliš přesvědčivě, především u Toshiby je zpomalení aplikace velice nekomfortní.  

10. Zabezpečení
V tomto ohledu se MacBook Air opět příliš nepředvedl, umožňuje pouze uzamknutí počítače nebo šifrování složek pomocí hesla (AES 256). Čtečku otisků prstů nebo TPM čip tak jako u jeho konkurentů byste hledali marně.

Těžko najít stylovější notebook, než je MacBook Air. Oproti konkurenci má však mnoho zásadních nevýhod a jeho používání je plné kompromisů. Přejeme hodně štěstí při výběru!

  • Nejčtenější

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Hledá se náhrada za gripeny. Zkusili jsme udělat tendr „nanečisto“

Páteří českého vojenského letectva je v současné době čtrnáct kusů bojového letounu Saab JAS-39 Gripen, pronajatých od...

Weby vás tajně sledují prostřednictvím otisku zařízení

Na světě je téměř 1,9 miliardy internetových stránek. Mnohdy slouží k pokoutným účelům a dost často z nich obchodníci...

Apple vylepšil svá oblíbená sluchátka a absurdně zlevnil hudební službu

Pondělní záplava novinek se v nemalé míře soustředila na zvukové a hudební produkty. Podrobně vás jimi provedeme.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Legendy ČSD obrazem. Nejvýkonnější evropská tendrovka se vyráběla v ČKD

Lokomotiva řady 477.0, zvaná Papoušek, patří k vrcholným dílům československých konstruktérů parních lokomotiv....

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

  • Další z rubriky

První dojmy: iPad mini 6 je překvapivě užitečný, sráží ho hlavně cena

Apple představil ke konci září novou variantu svého nejmenšího tabletu. Oproti předchůdci je výrazně vylepšená, ale...

Pařba v 8K rozlišení na 65" televizoru. Test nových Ti karet od Nvidie

Z grafických karet zvolna přestává být nedostatkové podpultové zboží, a tak přišel správný čas na test posledních...

Malý tablet od Applu přichází s USB-C a zdražuje. Navíc přišel o 3,5mm jack

Společnost Apple uvedla v úterý vpodvečer dva vylepšené tablety ze svého portfolia. Loni představený iPad 8 doznal jen...

Zasypávání planety odpadem. Výrobci elektra snižují životnost výrobků záměrně

Premium Elektroodpad představuje jednu z nejrychleji rostoucích složek globálního odpadu. Na jeho nárůstu se podílí nejen...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Čekají nás daleko horší problémy, než jaké způsobil covid, varuje OECD

Pandemie koronaviru sice zastavila výrobu, vysála státní kasy a způsobila krachy mnohých podniků, to ale není nic proti...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Pavel Liška se omluvil za reklamy pro dodavatele elektřiny a plynu

Pavel Liška měl potřebu se vyjádřit ke svému dlouholetému účinkování v reklamách pro dodavatele plynu a elektřiny...

Jestli bude inflace stoupat dál, lidé ztratí polovinu úspor, varuje ekonom

Současná míra inflace bude trvat ještě několik let, důvodem jsou zejména vysoké objemy pumpování peněz do ekonomiky,...

Střelba proti kameře je běžná, ale herec za nehodu nemůže, tvrdí Dvořák

Zpráva, že americký herec Alec Baldwin při natáčení westernu zastřelil kameramanku a postřelil režiséra, vyvolala...