Středa 8. února 2023, svátek má Milada
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Středa 8. února 2023 Milada

MacBook Air od MSI není tak špatný, jak se zdálo. Výdrž je ale stále slabá

  3:40
Koncem dubna jsme vyzkoušeli předprodejní vzorek MSI X340, který dopadl v testu velmi špatně. Po dvou měsících jsme dostali ostrý prodejní kus, a jak se zdá, MSI se povedl daleko více.
MSI X340

MSI X340 | foto: Jiří Zahrádka

Mnoho součástí zůstalo nezměněno, některé klíčové parametry ale doznaly změn k lepšímu. Výrobce také snížil cenu, takže při celkovém hodnocení musíme být k ultratenkému MSI shovívavější. Co tedy za 15 500 Kč s DPH zákazník může koupit?

MSI X340

Původní článek si můžete přečíst zde - Parodie na notebook od MSI je špatnou kopií MacBooku Air

1. Design a provedení

MacBook Air je bezesporu pěkným notebookem, ať už si o jeho parametrech a použitelnosti myslíme cokoli. MSI X340 kopíruje jeho tvary a přidává větší nabídku rozhraní. Dnes testovaný vzorek má černou barvu, design jinak zůstal oproti dubnové verzi nezměněný.

MSI X340

Lesklé víko notebooku se rychle "zapatlá" od otisků prstů, to samé lze říci o černých matných plastech okolo klávesnice. V prodeji jsou ještě bílé varianty, které jsou z tohoto pohledu pro koupi vhodnější. Jinak nezbývá než stále leštit a leštit a leštit...

MSI X340MSI X340

Lesklý povrch není pouze černý, najdeme v něm také decentně se třpytící částečky.

MSI X340

Notebook vypadá povedeně, dobrý dojem mu kazí jen povrchová úprava vnitřních plastů. Vypadají bohužel stále levně. Touchpad jsme používali jen pár týdnů a v jeho středu se již začala objevovat lesklá plocha.

MSI X340

Líbily se nám chromované lemy konektorů a decentní bílá barva stavových diod na přední straně. Celkem jich najdeme na přední straně osm, pod displejem pak svítí na tlačítku pro zapnutí devátá. Je jich možná až zbytečně moc, naštěstí svítí jen slabě a v noci nejsou příliš rušivé. Nepovedlo se jen podsvícení tlačítka pod displejem, svítí intenzivněji a v některých úhlech se na lesklém rámečku displeje zrcadlí.

MSI X340MSI X340MSI X340

A na závěr si dáme chuťovku á la Apple: svítící logo výrobce na víku displeje.

MSI X340

2. Konstrukce

V tomto bodě už notebook zaznamenal posun kupředu. Při zvednutí za jeden roh již nevrže, celkově se zpevnil. Oproti MacBooku Air nemá šanci, přece jen je vyrobený z plastů a ne kovu. Celkově by ale denní přenášení měl vydržet.

Slabiny již nevidíme v kloubech displeje, oproti starší verzi jsou o něco pevnější. Při prudším pohybu s notebookem se ozývají ze šasi klepavé zvuky. Lehké plasty se nakonec podepsaly pod pěknou hmotností, která činí 1,32 kg. Malý adaptér přidává dalších 362 gramů.

MSI X340

Celkově se konstrukce výrazně zpevnila, dobrý dojem kazily méně kvalitní plasty a občasné pazvuky. Vzhledem k ceně, kterou naštěstí MSI oproti původním plánům snížilo, je to ale akceptovatelné. Notebooky ve stejné cenové hladině mívají také své mouchy.

3. Hluk

Hlučnost jsme vytýkali MSI nejvíce, tak rozrachtaný větráček jsme ještě neslyšeli. Ten nový je již tišší, nerezonuje. Při běžné práci slabě hučí, v tiché místnosti budete o notebooku určitě vědět. Výdech chlazení je netradičně v levém dolním rohu. V tomto místě se notebook také nejvíce zahřívá, teplota je však obecně v normálu.

Větráček se otáčí neustále, a časem tak jeho zvuk přestanete nejspíše vnímat. Škoda, že se při nízké zátěži nevypíná úplně. Při vyšší zátěži je větráček značně rušivý a slyšet je i ve větší kanceláři.

MSI X340

V tomto bodě tak MSI doznalo největšího zlepšení. Vzhledem k poměrně úspornému jednojádrovému procesoru by mohl být notebook tišší. V porovnání s hlučností konkurence se X340 jeví jako slabší průměr, jsou i hlučnější notebooky, v převážné většině případů lze ale narazit na tišší. V porovnání s MacBookem Air je na tom jednoznačně hůře.

4. Zvuk reproduktorů

Na nejvyšší hlasitost u některých skladeb občas bylo slyšet zarezonování mřížek, opět se ale MSI výrazně zlepšilo. Ke cti reproduktorů slouží, že hrají nadprůměrně hlasitě. Sice bez basů, jako většina notebooků, při poslechu ve více lidech ale budou všichni zřetelně slyšet každé slovo. Hrají čistě, hlasitě a základní reprodukci zvuků zvládnou dobře. Chválíme.

5. Výdrž baterie

V původním testu byl notebook osazen dvoujádrovým procesorem Intel Core 2 Duo U3300, který se po stránce výkonu a úspornosti příliš nepředvedl. Ostré prodejní kusy lze koupit buď s jednojádrovým nízkonapěťovým Intel Core 2 Solo SU3500, nebo s naším testovaným jednojádrovým Celeronem M 723.

Ve výsledné výdrži se naše MSI povedlo více, než předchozí verze. Původní maximální výdrž 2,5 hodiny se zvedla na 3 hodiny a 48 minut. Jas displeje byl v tomto režimu snížen na minimum, bezdrátová síť vypnuta a notebook nezatěžovala žádná spuštěná aplikace.

MSI X340

Při vyšší zátěži, kdy je zapnutá WiFi, jas displeje na maximum a je přehrávána hudba v programu Windows Media Player, již notebook dokázal pracovat jen 1 hodinu a 33 minut.

Reálně jsme psali poznámky a surfovali na internetu něco přes dvě hodiny, což není mnoho.

Na vině je baterie s malou kapacitou (jen 32 Wh), nejspíše se do notebooku nevešla větší, aby byl zachován tenký design notebooku. Pěkné tvary dostaly přednost před praktičností.

6. Výkon a výbava

Výkon se prakticky nezměnil, ačkoli jsme na test dostali odlišnou konfiguraci. Jednojádrový Celeron patří ke slabším procesorům, hodí se na běžnou kancelářskou práci. V testu výkonu dostal jen přibližně o čtvrtinu více bodů než velmi slabý Intel Atom.

Srovnání výkonů procesorů. Testovaný procesor druhý zleva

Atom - netbookový procesor; SU9400 - procesor z nového Aceru Timeline; T9300 - výkonný procesor z notebooků pro hráče

Notebook je tak spíše jen přerostlým netbookem, škoda jen, že tomu neodpovídá výdrž. V praxi má procesor s Windows Vista hodně práce a při spuštění více aplikací se začíná prodlužovat odezva. Notebook se prodává rovněž s jednojádrovým procesorem SU3500, který má přibližně stejný výkon jako testovaný Celeron. MSI dále prodává notebook X320, nižší verzi X340, kde je klasický Atom. Ten se zatím zdá být pro koupi nejlákavější volbou. X320 stojí přibližně 14 800 Kč.

Další naměřené hodnoty:

 • průměrná rychlost  320GB disku (5400 ot/min): 48,7 MB/s při čtení
   - průměrná hodnota

 • rychlost 2GB paměti (1x 2GB modul PC6400):  2 487 MB/s při čtení
   - nadprůměrná hodnota

 • výkon integrované grafiky GMA 4500MHD: 533 bodů v 3DMark06
   - slabší hodnota, odpovídá nízkému výkonu procesoru a grafiky. Karta umožňuje přehrávání filmů ve vysokém rozlišení, jinak nelze od notebooku čekat zázraky

Z výbavy začněme výčet dvojicí USB portů; MacBook Air má pouze jeden. Nechybí analogové VGA a digitální HDMI pro připojení externích monitorů, čtečka karet 3 v 1 (SD, SDHC, MMC) a dvojice audio konektorů. Ty jsou umístěny poněkud neprakticky až téměř u displeje na pravém boku.

MSI X340MSI X340

Konektivitu obstarává WiFi 802.11a/b/g/n, Bluetooth a gigabitový ethernet. Výčet všech rozhraní zakončíme webkamerou 1,3 Mpix, naopak chybí (jako u MacBooku Air) optická mechanika.

7. Klávesnice a touchpad

V tomto ohledu se zdá být vše při starém. Klávesnice je měkčí, občas při psaní drnčí. Rozložení je stále stejné, stále nám proto nevyhovovaly kurzorové klávesy, které nejsou oddělené od zbytku klávesnice a po tmě se tak hůře hledají. Nepotěšil ani malý Enter a malý pravý Shift. Celkový dojem je ale spíše kladný, psaní nedoprovázela větší chybovovat a klávesnice má příjemnou velikost.

MSI X340

Touchpad je také příjemně velký, k úžasu všech ale neumí rolovat v dokumentech. Od předprodukčního vzorku tedy opět žádná změna.

MSI X340

8. Displej

Displeji jsme udělili jako jednomu z mála parametrů pochvalu již v dubnu. Od té doby se nic nezměnilo, stále má pěkné barvy a dobré náhledové úhly. Úhlopříčka displeje je 13,4", rozlišení činí 1366 x 768 a jeho povrch je jako u drtivé většiny současných notebooků lesklý.

MSI X340

9. Software - jen tak na okraj

Gratulujeme programátorům Norton Internet Security k nejotravnější aplikaci v testovaném notebooku. Zdarma (!) získáte 60denní licenci na vyzkoušení těžkopádného antiviru Norton, který vás bude otravovat s formulářem pro vyplnění e-mailové adresy. Okno není možné vypnout ani přes Správce úloh. A když se dostanete konečně k odinstalaci, program se vás zeptá, z jakého důvodu jste se tak rozhodli, a nabídne další formulář.

Po celém tom maratonu si pak jen říkáte, jestli to byl skutečně antivir, nebo vir. Mají výrobci notebooků zapotřebí stále přidávat k počítačům vlezlý software s omezenou zkušební dobou?

Zhodnocení

Od konce dubna se událo mnoho změn a většina z nich je k lepšímu. Snížila se hlučnost; ačkoli o notebooku budete stále vědět, zvuk větráčku již není tak tragický. Změnila se kvalita provedení, šasi je pevnější a při nešetrné manipulaci nepovrzává.

Bohužel ale zůstaly i negativní vlastnosti, což je především nízká pracovní výdrž při běhu na baterie nebo například nedotažený touchpad.

Tou největší změnou ze všech je snížení základní ceny. Náš notebook lze v e-shopech koupit od 15 500 Kč včetně daně, což už se zdá být celkem rozumné. Za tuto částku je malé MSI zajímavou volbou, nebude to ale mít na trhu jednoduché. Přejeme hodně štěstí.

MSI X340
Specifikace testovaného MSI X340
 • procesor Intel Celeron M 723 (1,2 GHz, 800 MHz FSB, 1 MB L2 cache, TDP 10 W)
 • chipset GS45
 • paměť 1x 2 GB, PC6400
 • disk 320 GB, 5400 ot/min
 • grafika GMA 4500MHD
 • displej 13,4", 1366x768, glare
 • bez optické mechaniky
 • rozhraní: 2x USB, VGA, HDMI, čtečka 3v1 (SD/SDHC/MMC), 2x audio
 • konektivita: WiFi 802.11a/b/g/n, Bluetooth, gigabitový ethernet
 • rozměry 33 x 22,4 x 1 až 2 cm
 • hmotnost 1,32 kg + 368 gramů adaptér 
 • baterie 32 Wh
 • operační systém Windows Vista Home Premium
 • cena od 15 500 Kč vč. DPH
 • Nejčtenější

A TOTO VÍTE? K čemu je ten tlustý válec na hlavních moderních tanků

Seriál I na tanku lze identifikovat věci, které mohou u někoho vzbudit otazníky. Například tlustší válec na hlavni kanonu....

Kometa, která se po 50 tisících letech vrací k Zemi, je vidět pouhým okem

Kometa s názvem C/2022 E3, či ZTF, se tento týden na své cestě Sluneční soustavou dostane k Zemi nejblíže. Pro...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

ANALÝZA: Západní tanky mají ničení těch ruských v rodném listě

Ukrajinská armáda získá díky západní pomoci moderní tanky a obrněné transportéry standardů NATO. Zatímco na bojišti...

A TOTO VÍTE? Proč mají letadlové lodě ostrov vpravo

Seriál Nad letovou palubu letadlové lodě ční takzvaný ostrov, na němž se ukrývá mimo jiné velitelská věž, navigační můstek a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak špionážní letoun U-2 startoval z letadlových lodí

Svého času utajovaný průzkumný letoun U-2 zná asi každý, ostatně stroje U-2 druhé generace létají dodnes. Historii má...

Kriminalista Karel Tichý: Jestli se Radovan Krejčíř vrátí, budu první mrtvý

Premium Podle Karla Tichého už dříve Radovan Krejčíř vyslal signál, že chce zpátky do Česka. A byl za to ochotný vysvětlit...

Trable s láskou v posteli. Když chce jeden z partnerů víc než ten druhý

Premium „Ty už mě nemiluješ! Vůbec tě nevzrušuju!“ protne noční ticho výčitka ostrá jako břitva a následuje vzlykot, nad nímž...

Závislost na alkoholu? Při odvykání můžete vidět bílé myši, vysvětluje odbornice

Premium Dvě skleničky vína ještě neznamenají závislost na alkoholu. „Aby člověk mohl být označen za závislého, musí splnit...

Přesluhují, přesto je vyřadit nechtějí

Zatímco dříve platilo, že technologie vydrží po generace, protože zásadní inovace se objevovaly pomalu, dnes tomu už...

Poradíme vám, kdy vyměnit „starý“ USB flash disk

Malé USB flash disky zajišťují možnost mít s sebou data kdykoliv a kdekoliv. Přemýšleli jste však někdy o tom, jak je...

Vítěze určíte vy. Srovnáváme nesrovnatelné, ale skvělé notebooky

Premium Za cenu jednoho koupíte druhý skoro dvakrát. Mají přitom prakticky stejný procesor, stejně paměti. A ten levnější...

Jak se dostat k datům v nefunkčním PC

Počítače jsou jen stroje a i ony se mohou snadno rozbít. Pokud se to stane, pak to ještě neznamená, že vaše soubory...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Z jídelníčku vyřadila zánětlivé potraviny. Za půl roku zhubla 9 kilo

Paní Petra byla vždy sportovně založená. Problém přišel po operaci nohou, kdy musela omezit sport, což se projevilo na...

Každý má nějakou erotickou slabůstku či fetiš. Které patří mezi nejčastější?

Mít v sexuálních hrátkách nějakou více či méně podivnou „úchylku“, která nám dělá dobře, rozhodně není hřích. Je to...

A TOTO VÍTE? K čemu je ten tlustý válec na hlavních moderních tanků

Seriál I na tanku lze identifikovat věci, které mohou u někoho vzbudit otazníky. Například tlustší válec na hlavni kanonu....

Zemřela zpěvačka Naďa Urbánková. Proslavila se hity Závidím či Drahý můj

Ve věku 83 let zemřela v pátek zpěvačka a herečka Naďa Urbánková, držitelka pěti Zlatých slavíků, interpretka hitů...

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...