Linuxové PDA s neobvyklým zevnějškem

aktualizováno 
Izraelská firma Galleo představila na letošním CeBITu v Hannoveru PDA zařízení vybavené operačním systémem Linux. Správné označení by bylo možná místo PDA, mobilní multimediální komunikátor.

Internetový prohlížeč, MP3 přehrávač a funkce telefonu, to vše jeobsaženo v tomto zařízení. Poněkud nezvyklá je u tohoto přístrojeorientace displeje. Ten je, oproti normálu, orientován horizontálně, takžesvým vzhledem spíše připomíná Web-Pad. Je ale mnohem menší.

Linuxové PDAS rozměry 134 x 93 x 17,5mm je toto PDA poněkud větší, než jsme zvyklíu stávajících modelů. Větším rozměrům odpovídá i hmotnost, která sev případě tohoto zařízení vyšplhala něco přes 200g. Uvnitř se nacházíznámý (např. z iPAQa) procesor StrongARM taktovaný na 206MHz. Dostatečný přísuninformací zde zajišťuje 32MB paměti RAM. Aby paměti nebylo nikdy málo, máGalleo (tak se PDAčko jmenuje) ještě 16MB Flash paměti ROM. Díky tomupracuje operační systém Linux velice rychle a i pro další aplikace zbývástále jak dostatek paměti tak dostatek procesorového času.

Linuxové PDA používá reflektivní displej s podsvícením. Zvláštnostíu něj je to, že se nejedná o podsvícení pozadí, ale přední částidispleje. Tuto technologii vymyslela firma Sharp a uplatnění nachází hlavněu mobilních zařízení. A důvody? S využitím "předního" osvětlenílze snížit spotřebu elektrické energie. Za běžného denního světla totižnení vůbec žádné osvětlení zapotřebí. Dotykový displej pracuje v rozlišení320 x 240 pixelů a je schopen zobrazit až 65 536 barev. Údaje mohou být doPDAčka zadávány buď prostřednictvím virtuální klávesnice nebo přímo,psaním na displej. 

Cílovou skupinou tohoto zařízení by měly být podle předpokladů zástupcůfirmy Galleo především podniky. Z tohoto důvodu probíhá synchronizace dat(schůzek, adres, poznámek atd.) výhradně přes server. Zatím se neuvažujeo lokální synchronizaci např. na domácím počítači. Mimo jiné je důsledkemtoho i redukce komunikačních nákladů, které by vznikaly při každé výměnědat.

Asi nemá smysl zde popisovat jednotlivé aplikace, které známe i z jinýchPDA zařízení. Kromě těchto však obsahuje Galleo PDA i internetový prohlížečKonqueror, poštovního klienta, přehrávač videosekvencí a MP3 přehrávač.Integrována je i technologie Java Virtual Machine, takže je na tomto zařízenímožné spouštět i libovolné Java applety.

Integrované jsou i funkce telefonu, které jsou dostupné pouze s příslušnýmheadsetem (tzn. sadou sluchátek s mikrofonem). Samotný přístroj tyto"vymoženosti" nenabízí. Výhodou je, že integrovaný telefonpodporuje jak frekvence 900 a 1800MHz používané v Evropě, ale i 1900MHz, nakterých fungují GSM sítě v USA. Podporována je i technologie GPRS.

Díky technologii CD karet lze v budoucnosti rozšiřovat paměť nebodokonce přidávat i nové funkce. Navíc má přístroj slot pro klasickoutelefonní SIM kartu a dokonce v něm lze používat Smart karty. U přístroje,určeného mimo jiné i k přehrávání MP3, lze očekávat výstup na sluchátka.I ten zde je.

Uvážíte-li, že vše výše popsané běží na platformě Linux, nelze udělatnic jiného, než smeknout klobouk!

Více informací o tomto produktu naleznete na stránkách http://www.galleo.com.

 

Nejčtenější

Živého kytaristu už dnes na popové desce neuslyšíte, říká věhlasný zvukař

Allen Sides v pražském poslechovém studiu VOIX

Pracoval na skoro tisícovce alb, postavil osmnáct nahrávacích studií a jeho reprosoustavy hrají i ve studiích George...

Nekupujte náš nový Office 2019, prosí Microsoft. Ukazuje to na dvojčatech

Kampaň Microsoftu s dvojčaty ukazuje rozdíl mezi Office 2019 a Office 365....

Microsoft vytvořil sérii videí, ve kterých ukazuje nevýhody nového produktu. Poněkud překvapivé je, že je to jejich...

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Další z rubriky

Česká hvězda NHL v USA ukazuje, jak trénovat hokej i bez ledu

Odborným konzultantem Sense Areny je bývalá hvězda NHL Patrik Eliáš.

Liberecký projekt Sense Arena na trénink hokeje ve virtuální realitě získal výraznou podporu. Odborným konzultantem se...

Notebook s novinkou od Nvidie o délku převálcoval loňské šampiony

Predator Triton 500

Nová grafická karta Nvidia GeForce RTX2080 se na začátku ledna dostala i do notebooků. Její Max-Q verzi jsme otestovali...

Do hospody daleko? Kapslový pivovar od LG pivo uvaří i načepuje

Vypadá trochu jako pákový kávovar, nalévá se do něj voda a vkládají kapsle, ale...

Vypadá trochu jako pákový kávovar, nalévá se do něj voda a vkládají kapsle, ale teče z něj pivo. Domácí pivovar LG Home...

Najdete na iDNES.cz