Jednowattová LED žárovka na jedné straně a malá kamerka na druhé dokážou přenášet data rychlostí 150 megabitů za sekundu (Mbps). Tvrdí to podle BBC profesorka Chi Nan, která se na výzkumu podílela.
Zatím je vše pouze v rovině prohlášení, protože nikde nebyly zveřejněny podrobnosti ani snímky, které by ukazovaly funkčnost zařízení. Více má být vidět už 5. listopadu na Čínském mezinárodním průmyslovým veletrhu, kde by mohl být představen prototyp zařízení. Vše je však prý zatím v plenkách a je třeba ještě dalšího vývoje, než bude technologie schopna reálného nasazení.
Vyzkoušeno již dříve
Technologie dostala několik označení. Visible light communications (VLC) je formálnější, zatímco pro běžné uživatele je pochopitelnější li-fi (light fidelity), což odkazuje na mnohem známější bezdrátový komunikační standard wi-fi (wireless fidelity). Tento druhý název je nápadem profesora Haralda Haase z Univerzity v Edinburghu, který již v roce 2011 vyzkoušel, že tato technologie umí streamovat obraz ve vysokém rozlišení do počítače. Založil k tomu společnost PureVLC, která se měla výzkumem li-fi zabývat.
Právě PureVLC je čínským oznámením překvapena. Mluvčí firmy však vyjádřila nad novinkou skepsi: "Nevíme, nakolik prohlášení odpovídá skutečnosti. Musíme mít více důkazů. Zatím zůstáváme skeptičtí."
Reálné použití však předpovídají i další. Například letos oznámil Fraunhoferův Institut, že rychlost přenosu dat muže u podobných systémů být až 1 Gbit/s v laboratorních podmínkách. Jedna žárovka se třemi barvami je tak potenciálně schopná vysílat data rychlostí až 3 Gb/s.
Zajímavé je, že tento způsob datové komunikace je energeticky méně náročný než rádiové vysílání. Navíc funguje v jiném pásmu elektromagnetického spektra, a tak se vyhne již značně obsazeným frekvencím a nebude je ještě více zahlcovat.