ThinkPad Helix v klasickém uspořádání

ThinkPad Helix v klasickém uspořádání | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

ThinkPad Helix je bytelný konvertibilní ultrabook se skvělou klávesnicí

  • 8
Lenovu se konvertibilní ultrabook opravdu povedl. Je bytelně postavený, má skvělou klávesnici, solidní výdrž na baterie a výborný displej. Bohužel je také trochu těžší a pohání jej procesor starší generace.

Patříte mezi ty, kterým se stýská po poctivých pracovních noteboocích a máte pocit, že moderní ultrabooky nejsou pro vás? Pak by konvertibilní ThikPad Helix měl upoutat vaši pozornost.

Recenzi musíme začít netradičně klávesnicí. Ta je totiž famózní. Klávesy mají relativně vysoký zdvih, příjemný odpor, jemně prohnutý tvar a příjemné rozestupy. Zvykl jsem si na ni během několika málo minut a psal prakticky bez překlepů.

Skvělá klávesnice ThinkPadu Helix připomíná legendární modely IBM.

K dokonalosti jí však chybí podsvětlení. Vzhledem k tomu, že tabletová část nemá z pochopitelných důvodů klasickou lampičku ThinLight, je to výtka poměrně zásadní.

Touchpad se podrobil moderním trendům, takže je rozměrný, multitouch a bez tlačítek. Někoho jistě potěší dnes již houfně opouštěný trackpoint mezi klávesami G, H a B.

Výborně vymyšlené spojení obou částí. Jeden akumulátor je v displejové části, další se skrývá pod klávesnicí. Díky tomu se na něm dá bez elektřiny pracovat déle, než by po vás zaměstnavatel měl chtít.

Skládačka na čtyři způsoby

Lenovu se podařilo udělat Helix tak konvertibilní, jak to jen šlo. Můžete jej používat jako klasický notebook s displejem nad klávesnicí, nebo displej oddělit a používat jej jako lehký tablet. Nebo můžete displej "přicvaknout" ke klávesnici opačně, klávesnice tak slouží jako podstavec. To je šikovné při sledování filmů nebo třeba prohlížení fotek. Takto nasazený displej můžete navíc přiklopit na klávesnici, čímž dostanete opět tablet, ale tentokrát s větší výdrží na baterie.

Spojení tabletové části s klávesnicovou základnou je vylepšeno dvěma výztužemi, které oba celky docela pevně spojí. Drobná vůle zůstane, ale pokud nebudete chtít psát při jízdě po většině českých silnic druhé a třetí třídy, nebude vám to nijak vadit. Klouby pro sklopení ke klávesnici jsou velmi tuhé, nedochází k žádnému samovolnému pohybu.

Lenovo ThinkPad Helix

Tablet má všechny porty schované ve spodní hraně, ty tak zmizí po připojení klávesnice. S jednou výjimkou: kombinovaný konektor pro sluchátka/mikrofon je na boku tabletu přístupný neustále, spolu s tlačítky hlasitosti a zámku rotace zobrazení displeje.

V režimu tabletu tak máte k dispozici jeden USB 2.0 port, Mini DisplayPort a slot pro SIM kartu pro datové přenosy. V režimu ultrabook je pak nabídka rozšířena na dva USB 3.0 porty a Mini DisplayPort konektory. Na čtečku SD karet jsem nezapomněl já, ale výrobce. To je vedle absence podsvětlení klávesnice druhé významné mínus.

Displej, kamera, zvuk

K displeji nelze mít vážnějších výhrad. Obraz vykresluje IPS LCD panel s LED podsvětlením, pozorovací úhly jsou široké a obraz perfektní. Rozlišení 1 920 × 1 080 pixelů je na 11,6" displej více než dost. Pokud máte špatný zrak, v některých aplikacích budete "blešky" jen stěží luštit. Na druhou stanu se na něm snadno zorientujete i v docela rozsáhlé excelové tabulce.

Displej doplňuje multidotyková vrstva, schopná rozpoznat až deset současných dotyků. V příslušenství je i dotykové pero. Když ho nepoužíváte, je šikovně skryto uvnitř tabletové části.

Displej odpojíte stiskem tlačítka, tato změna nemá žádný vliv na rozdělanou práci.

Jako každý správný tablet je vybaven dvojicí kamer, čelní má maximální rozlišení 2 MPix, zadní 5 MPix. O kvalitě přední nemohu referovat, u testovaného kusu nefungovala. Zadní má ve slabším světle hodně šumu, při dobrém osvětlení je vysoké rozlišení znát a obraz je jemný, detailní, s trochu méně saturovanými barvami.

Hudební projev je spíše skromný, vokál je srozumitelný, ale hudba působí velmi křehce a prázdně, soustředí se jen na středy a chrastivé výšky.

Konfigurace a benchmarky

Testovaný model je postaven na procesoru Intel Core i5-3427U, taktovaném na 1,8 GHz. Bohužel je to procesor třetí generace Ivy Bridge. Helixu by rozhodně slušel Haswell, který by měl nižší spotřebu energie a produkoval méně tepla. Škoda.

testvýsledek
PC Mark 07 4 661 bodů
PC Mark 08 - Home 2 408 bodů
PC Mark 08 - Creative 2 250 bodů
PC Mark 08 - Work 3 820 bodů
3D Mark Vantage 2 778 bodů
3D Mark (verze 2013) - Ice Storm21 743 bodů
3D Mark (verze 2013) - Cloud Gate  2 770 bodů
Cinebench 11.5 - Open GL 12,35 fps
Cinebench 11.5 - CPU   2,47 bodu
GeekBench 2 5 740 bodů
běžná práce s využitím wifi (obě baterie) 6 hodin 25 minut
běžná práce s využitím wifi (jen tablet) 4 hodiny 10 minut
nenáročná práce bez wifi 9 hodin 5 minut

Systém má k dispozici 4 GB DDR3 paměti, data ukládáte na 180GB SSD od Intelu. Bezdrátová karta Intel Centrino Advanced-N6205 umí "n-kovou" wi-fi a nebrání se 5 GHz pásmu. Podle specifikace má umět i bezdrátový přenos obrazu WiDi, ale na testovaném kusu se mi jej nepodařilo zprovoznit. Stejně tak v systému chyběl 3G modem pro mobilní data, i když je zde šachta pro SIM kartu.

Po zapojení do základny s klávesnicí posílí odtah teplého vzduchu dvojice malých ventilátorů.

V plné zátěži při benchmarcích jely větráčky naplno, hluk nebyl nijak rušivý, ale část s tabletem (kde je procesor a další elektronika) byla opravdu horká.

Závěr: solidní pracovní nástroj za nekřesťanské peníze

Helix je perfektně zpracovaný, dobře vymyšlený a bez problémů fungující nástroj. Největšími nedostatky je klávesnice bez podsvětlení a absence čtečky paměťových karet. A možná i hmotnost, 1,68 kg je na 11,6" ultrabook docela dost. Největšími výhodami pak perfektní klávesnice, kvalitní displej, a velmi povedená konvertibilní konstrukce. Cena je brutální. Testovanou konfiguraci si Lenovo cení na 55 990 korun.