Latitude 110L se loučí s Windows - a vítá Linux pro studenty

  2:00aktualizováno  2:00
Dell udělal překvapivý krok ve Francii - a možná brzy i v dalších evropských státech. Studentům začal nabízet notebook s operačním systémem Linux za velmi přijatelnou cenu. Na přání je tak možné dostat Latitude s operačním systémem Mandriva Linux Limited Edition 2005. Jaké je srovnání s Windows?

Dell uvádí na trh notebooky s Mandriva Linuxem

Co že student za své peníze aneb 759 euro dostane? Ne málo: "Dell Latitude 110L je WiFi laptop s 1.4GHz procesorem, 40GB diskem a DVD přepisovačkou, je dodáván se systémem Mandriva Linux 2005 a obsahuje multimediální, internetové a kancelářské aplikace." Jenom poslední slova by u Microsoftu stála pomalu polovinu ceny notebooku... Nabídka modelů Latitude 110L se zaměřuje sice obecně (nejen) na koncové klienty - ale s tímto konkrétním produktem, respektive jejich kombinací Dell míří pouze na jeden určitý segment jinak značně širokého trhu. Studenti ve Francii slouží zřejmě jako testovací skupina pro potenciálně zajímavý experiment, který by se nemusel líbit Microsoftu.

Studující Francouzi si tak mohou dopřát notebook Dell Latitude 110L s intelovskými procesory Celeron M či Pentium M s taktem od 1,4 do 1,7 GHz a s pamětí mezi 256 až 1.280 MB, s bezdrátovým adaptérem WLAN a s optickou DVD mechanikou - ale především s operačním systémem se skutečně specifickým jménem: "Mandriva Linux Limited Edition 2005". Předinstalovaným systémem chce Mandriva usnadnit uživatelům vstup do světa alternativních operačních systémů, především právě díky absenci nutnosti instalace a konfigurace systému na notebooku - což může být za běžných podmínek poměrně náročný úkol.

Společnost Mandriva je samozřejmě ze spolupráce s firmou Dell unešena, možná více než by nasvědčoval rozsah a skutečný objem dodávek: "Tento produkt jasně dokazuje, že Mandriva je již dnes připravena pro spotřební trh. Již léta vyvíjíme produkty pro firemní oblast a systémy pro znalce Linuxu. Nároky spotřebního trhu jsou však komplexnější, protože spotřebitelé obecně nemají k dispozici žádné systémové administrátory či profesionální techniky" říká CEO společnosti Francois Bancilhon.

Snad jako by nám mluvil z duše - a zřejmě i Dellu. Jak Bancilhon trefně poznamenává, Linux skutečně vyrůstá ze svého miniaturního segmentu a z technický orientovaného niché se snaží zasáhnout stále větší kus masověji orientovaného trhu. Nicméně právě směřováním na studenty jako by Dell sám potvrzoval, že Linuxu a jeho vhodnosti pro skutečně masovou klientelu ještě úplně nevěří. Přeci jen, právě studenti jsou celkem přirozeně největšími experimentátory - a relativně uživatelsky schopnou skupinou, která umí ledacos i komplexnějšího vyřešit "svépomocí". Takže ani Dell pravděpodobně ještě pořádně nezkousl návnadu, kterou představuje Linux jako ideální dostupný systém pro typizovaného uživatele. Až se podobný projekt uskuteční s cílovou skupinou například uživatelů s věkem nad 50 let, pak teprve bude možné z toho vyvozovat, že Linux skutečně dospěl - a je možné jej bez obav nabídnout i méně znalým uživatelům.

Do té doby to zůstává velmi zajímavá alternativa - která třeba právě pro vybranou skupinu skýtá druhou velmi zajímavou vlastnost. Možná je na ovládání a nastavení malinko komplexnější, za to však poměr cena a výkon sedí více než u konkurenčního placeného operačního systému. Dell Latitude 110L s operačním systémem Mandriva Linux začíná s cenou na 759 euro, což není špatné. Notebook pro babičku to tak asi rozhodně ještě není - ale pro zvídavého studenta, který chce ušetřit za něco, co (alespoň oficiálně) nepotřebuje, je to zajímavá alternativa. Uvidíme, jak se tento pilotní prodej osvědčí - kdyby začal Dell nabízet něco podobného u nás, jak by to asi dopadlo?

Představení tohoto modelu s galerií fotografií lze nalézt zde (link s novým oknem).

 

Nejčtenější

Ochranka prezidenta Putina mate GPS. Lodě se přemístily na pevninu

Obrázek ukazuje pozice rušených lodí na letišti ruského města Gelendžik, ležící...

Americká nezisková organizace C4ADS si všimla, že když se ruský prezident Vladimir Putin přiblíží k přístavu, satelitní...

Hodinky, které zachránily astronautům život, když vše ostatní selhalo

Budoucí legenda. Omega Speedmaster za nedlouho těmto hodinkám nikdo neřekne...

Před čtyřiceti devíti lety se ve vesmíru odehrála jedna z nejnapínavějších událostí. Havárie Apolla 13 mohla lehce...

Neuvěřitelné množství chyb! Jako zázrakem většina lidí havárii přežila

Pohled na kokpit, patrný je splasklý skluz. Boeing 707 společnosti BOAC...

Piloti letu BA712 společnosti BOAC udělali koncem šedesátých let jednu fatální chybu. Neaktivovali hasicí zařízení...

Černé díry mohou ovlivnit celé galaxie, řekl astrofyzik v Rozstřelu

Astronom Jiří Svoboda v diskusním pořadu Rozstřel (12. dubna 2019)

Ve středu astronomové z projektu Event Horizon Telescope ukázali vůbec první fotografii černé díry. Co to pro vědu...

OBRAZEM: „Největší“ letadlo světa se vydalo na svůj první let

První let stroje Stratolaunch (13. duben 2019)

Speciální letadlo Stratolaunch, které bude sloužit jako platforma pro vypouštění kosmických raket, absolvovalo v sobotu...

Další z rubriky

Apple inovoval malý tablet. Trvalo to čtyři roky

Nový iPAd mini podporuje dotykové pero.

Apple poněkud překvapivě uvedl na trh dva nové tablety - malý mini a klasický Air. Oba dostaly nový čip či větší paměť...

Skvělé příslušenství. Na trh míří lehoučké monitory pro práci kdekoli

ThinkVision

Na stánku Lenova a HP na veletrhu MWC 2019 nás zaujaly lehoučké přenosné 14" monitory. Připojíte je jedním USB-C...

Bláznivý nápad, nebo dobré řešení? Vysunutím klávesnice zlepšíte chlazení

Predator Helios 700

Z nově představených modelů herních notebooků Predator nás nejvíce zaujal Helios 700 s výsuvnou klávesnicí. Tou uhnete...

Najdete na iDNES.cz