Miniaturní částečky poletující vzduchem mohou mít ve vysoké koncentraci negativní vliv na zdraví člověka. Vědí to kuřáci i lidé bydlící blízko silničních tahů. Projevit se to může respiračními obtížemi, ale i kardiovaskulárními poruchami, či dokonce rakovinou.
Takto malé částečky emituje řada zdrojů. Jedním z nich jsou i laserové tiskárny. Již dříve se doporučovalo, aby především výkonnější kopírky a laserové tiskárny byly umístěny mimo kanceláře například na chodbě. To kvůli produkci jedovatého ozónu a částiček z toneru.
Nová studie, jejíž závěry se objevily v magazínu Environmental Science and Technology a zveřejnil je také server deníku LATimes, vycházela z kontroly ovzduší v šestipatrové kancelářské budově. Ta byla umístěna vedle frekventované ulice.
Přesto počet malých částeček uvnitř budovy přesáhl až šestinásobně jejich množství vně. Konkrétně 625 986 na čtverečný palec.
Jedno ze zjištění výzkumu tvrdí, že stejné tiskárny mohou mít různé množství emisí. Mezi modely se zanedbatelnými emisemi se objevilo 37 tiskáren, osm jich vytvářelo středně velké znečištění a 17 vypouštělo nejvíce malých částeček.
Do první kategorie se zařadilo například osm tiskáren řady HP LaserJet 4050, či čtyři modely Ricoh Aficio. Na druhé straně zase stojí tiskárny HP LaserJet 1320 a 4250. Výzkumníci přitom nezjišťovali stáří tiskáren či druh tonerů a ani to, z čeho se mikročástečky skládají.