Projektor ve víku notebooku?
U běžných digitálních projektorů je malý obraz na průhledném mikrodispleji prosvětlen silnou lampou a promítán přes zvětšovací čočku silnou lampou na stěnu. Případně, jako u moderních čipů DLP firmy Texas Instruments, je osvětlován čip se sestavou mikrozrcadel a výsledný obraz prochází optikou, aby docílil patřičného výsledku.
Projekční technika z laboratoře Light Blue Optics pracuje zcela jinak: zde je použit dvourozměrný hologram na průhledném mikrodispleji a prosvícen laserem, jenž běžné světlo nakonec láme a dělí tak, že vznikne - bez potřeby další optiky - finální obraz přímo na stěně.
Díky využité vlastnosti, respektive (ne)schopnosti lidského vidění má být použitím triku, který díky rychlému zobrazení obrazu dokáže ošálit lidský zrak, tato technologie schopna docílit iluze zobrazení videa a obrazu. Variace ovlivňují vnímání více nežli šum v obraze, což využívá právě speciální projekční technika Light Blue Optics. (Hlubší detaily a podrobnější popis bychom rádi přinesli, ale zatím je to vše, co se nám podařilo zjistit.)
Zatím je tato technologie z Anglie ve vývoji. Nicméně během dvou až pěti let by prý mohlo či mělo být možné vyrobit kapesní projektor pro každého, alespoň podle citace magazínu Technology Review. Technologie byla již představena v květnu na sympóziu Society for Information Display (SID) International Symposium 2004 v Seattlu, samotná webová adresa Light Blue Optics však zatím žádné údaje k této nadmíru zajímavé technologii neskýtá.
Poznámka redakce
Buď velká kachna nebo průlomová technologie... Co z toho, to se dozvíme už brzy. A nebo také nikdy. V případě prvém, ve který spíše doufáme, je pořád ještě možné, že se ukáže daná technologie z nejrůznějších důvodů neschopná přežití. Na druhé straně, pokud by se realizovala naše sázka na cca 10 procent, které realizování této novinky dáváme, byl by to skutečný průlom ve vnímání virtuálního světa. Možnost promítnout si obraz na libovolnou stěnu či plochu, s příkonem menším než má současný displej - a s plným nebo ještě vyšším rozlišením dnešních obrazovek, tato technologie by měla opravdu šanci změnit svět zobrazení, jak jej známe dnes. Stačí si představit mobilní telefon, který by byl schopen na stěnu promítat video osoby, se kterou právě hovoříme... A tím spíše pak použití v ještě univerzálnějších noteboocích - prakticky jen naše fantazie je hranicí...