Laciný monitor? Z bazaru.

  5:00aktualizováno  5:00
Chcete si koupit velký monitor a nemáte na něj? Chcete ušetřit? Zkuste bazarové a repasované zboží. Připravili jsme pro vás podrobné informace, jak levně a dobře nakoupit z druhé ruky.

Pokud jste se již rozhodli koupit si nový počítač nebo renovujete svoji starší sestavu až tak, že z ní v podstatě necháváte jen disketovou menchaniku spolu s ATX skříní, dostáváte se před problém: co s monitorem? Pokud kupujete nový počítač, je vše jasné, monitor si pořídit musíte, bez něj se jednoduše pracovat nedá. Pokud už nějaký monitor máte, je na stole úvaha, zda čtrnáctipalcový monitor s rokem výroby 1994 poskytuje ten komfort, jaký byste při práci či zábavě potřebovali.

Při pohledu do ceníku nových monitorů je sice možno konstatovat určitý pokles cen oproti minulým létům, ale mnoho z nás asi napadlo: proč neušetřit nákupem monitoru v bazaru? A proto vznikl tento článek. Chceme vám poradit, jak se monitory v bazaru nakupují a spolu s vámi popřemýšlet, zda to bude výhodné.

V prvé řadě je dobré vědět, že monitory v bazarech lze rozdělit do dvou skupin – soukromý prodej a repase.

Soukromý prodej

Jde o monitory, které přes bazary prodávají lidé, kteří si pořídili nový monitor nebo se z jakéhokoliv důvodu chtějí tohoto monitoru zbavit. Takové monitory najdete ve většině bazarů a jejich zásadní nevýhodou je skutečnost, že můžete snadněji narazit na „jetý model“ – tedy monitor, ke kterému se někdo choval hrubě a prodává ho proto, že monitor už v podstatě umírá. V každém případě jde především o menší monitory.

Repase

Repasované monitory se objevují v poslední době stále častěji. Jde o monitory pocházející zpravidla ze zahraničních firem, kde jsou hromadně nahrazovány staré monitory novějšími. Právě s vlnou LCD displejů se zejména v Německu ve velkých koncernech vyřazují i 21 palcové monitory, které pak nacházejí svá útočiště v českých bazarech.

Výhodou repasovaných monitorů je skutečnost, že mají vyrovnanou kvalitu, na zradu příliš často nenarazíte. Navíc na ně bývá půlroční záruka ze strany bazaru. Většinou jde o velké monitory, monitory pod 15 palců se už ani nevyplácí repasovat.

Jaké jsou ceny?

Samozřejmě různé, ale pohybují se v určitých rámcích, a to následovně (průzkum proveden v bazarech v Praze, čím menší město, tím mohou být monitory dražší):

  • Monitory 14 palců, horší rozlišení a obnovovací frekvence (800x600 bodů na 60 Hz) cca. 1000 Kč.
  • Monitory 15 palců, digitální ovládání – 2500 až 3500 Kč
  • Monitory 17 palců, 3500 až 5000 Kč
  • Monitory 19 palců staré 2-3 roky: 7000 až 9000 Kč
  • Monitory 20 palců, trinitron, 9 až 10 000 Kč
  • Monitory 21 palců, okolo 16 000 Kč, dle kvality a značky

Jak vidíte, ceny velkých monitorů se pohybují na těch úrovních jako ceny nových monitorů, které jsou o stupínek menší. Repasovaný devatenáctipalcový monitor seženete za cenu nového sedmnáctipalcového a sedmnáctipalcový monitor z bazaru nahradí hravě novou patnáctku. A to už stojí za uvážení.

Na co si při nákupu dát pozor?

Samozřejmě hlavní roli hraje technický stav. Monitor by měl podle výrobců vydržet čtyři až pět let bez problémů, takže pokud kupujete dva až tři roky starý monitor a budete se o něj slušně starat, další tři – čtyři roky by vám měl vydržet, a pak už přijde doba na plochý displej (třeba zase z bazaru). Jenže o monitor se musel starat hezky někdo i před vámi. Naštěstí pojem „hezky“ je v případě monitorů docela tolerantní. Ale na co si dát pozor konkrétně?

Jas a kontrast

Zkontrolujte na monitoru, zda nemá jas nastavený na maximum. Pokud zde není rezerva v nastavení vyššího jasu, monitor neberte – má vypálené stínítko a brzy začne tmavnout tak, že ani přebuzení jasu nepomůže. Totéž platí o kontrastu.

Ovládací prvky

Staré monitory do roku výroby cca 1997 mají analogové ovládání. Takovým monitorům je lepší se vyhnout, kroutítka ráda umírají a oprava je drahá. Navíc jde většinou o příliš staré monitory, které už mnoho života před sebou nemají.

Novější monitory mají třeba výklopné panýlky a ovládají se digitálně skrze menu zobrazované na monitoru. Nejnovější monitory mají jen kurzorový blok na čelní stěně monitoru a ovládají se rovněž digitálně tak, že nabídku zobrazují na monitoru. Co je u větších monitorů nutné, je tlačítko nebo volba demagnetizace, která provede „reset“ magnetického profilu monitoru. Tak se odstraní například magnetizace reproduktorem nebo na monitor přiloženým magnetem – je škoda tuto funkci na velkém monitoru nemít.

Konektory

Zkontrolujte, jak pevně sedí konektory na videokartu a napájení. Pokud jsou uvolněné, raději monitor nekupujte – uvolnění svědčí o mechanickém problému a v takovém monitoru se na tištěném spoji rády objevují studené spoje a monitor může mít problémy.

Pokud má monitor na zadní straně RGB konektory, tedy BNC konektory (takové ty kulaté do starých sítí), dejte mu přednost. Obecně, pokud má monitor na zadní straně více konektorů, svědčí to spíše o tom, že šlo kdysi o lepší a dražší monitor a je velmi pravděpodobné, že jako k takovému se k němu i jeho majitel choval.

Kvalita obrazovky

Obrazovka má na sobě antireflexní vrstvu. Je dobré si zkontrolovat, zda není poškrábaná. Pokud ano, zvažte, zda vám to vadí – je to jen optická vada. Tato vada je velmi dobře patrná na čisté bílé stránce – například když zapnete Word.

Obnovovací frekvence

Pokud u monitoru nevíte, jakou má obnovovací frekvenci, podrobte ho testu. Nastavte si na něm nějakou bílou stránku přes celou obrazovku (Word, Průzkumník Windows atd.), a pak natočte hlavu tak, abyste se dívali kolmo k monitoru, tedy abyste neměli monitor před očima, ale aby na obrazovku mířilo vaše ucho. Pak zašilhejte (podívejte se koutkem očí) na monitor. Pokud zpozorujete chvění obrazovky, má monitor obnovovací frekvenci obrazu pod 80 Hz, záleží ovšem na jedinci, kde hranici chvění vnímá.

Je důležité vědět, že pokud se obrazovka v tomto testu chvěje, budou vás při práci s ní časem bolet oči. Čím více se chvěje, tím dříve vás budou bolet. I pro velmi vysoká rozlišení je vhodné nesmířit se s obnovovací frekvencí pod 80 Hz!

Čistota monitoru

Na čistotu monitoru můžete a nemusíte dát. Některé monitory mají na sobě památky na nejrůznější samolepky, jimiž byly polepeny, někdy jsou špinavé a zažloutlé. Zejména u větších monitorů to ale svědčí jen o tom, že byly používány,což nemívá vztah ke skutečnému stavu vnitřku monitoru.

Obecně

Projděte si položky on-screen menu a zkuste si vše nastavit, se vším si poštelovat. Pokud už od zapnutí monitoru má obrazovka azurový nádech (tedy do modro-zelena), nenechte se ukolébat prohlášením, že až se monitor zahřeje nebo až se nastaví, nádech zmizí. Toto zabarvení je klasickým příznakem umírající elektroniky v monitoru a pozdější oprava bude drahá, takový monitor nekupujte.

Každý monitor si nechte ukázat v bazaru zapnutý a zvažte, zda koupit monitor bez záruky – o něm nesmíte mít žádné pochybnosti, abyste později koupě nemuseli litovat! Většina seriózních prodejců nějakou záruku nabídne, na vyzkoušení ale trvejte. Pozor na nastavení a možnosti grafické karty, na které monitor u prodejce zkoušíte – GeForce 3 nabídne na monitoru lepší možnosti než starší karta, kterou možná máte doma.

Kde byste měli nakupovat?

Bazary povětšinou nenajdete na nejrušnějších nákupních třídách, většinou jsou zastrčené v bočních uličkách. Některé z nich inzerují v M-time, další najdete na internetu. Mnoho nabídek na soukromé i repasované monitory najdete také v Bazaru na Technetu – zde je v současné době více jak šedesát nabídek mladších tří týdnů.

Jak vidíte, nabídka monitorů z bazarů stojí za zvážení, zejména pokud toužíte po větším monitoru. Ale i pro firmy, které potřebují monitory například k serverům v serverovně nebo obecně někde, kde nepotřebují nový monitor, stojí nákup v bazaru za úvahu. Snadno můžete ušetřit až polovinu ceny nového monitoru a přitom dostat přístroj, jenž vám ve většině parametrů vyhoví.

O svoje zkušenosti s bazarovou technikou se můžete podělit v diskusním fóru.

 
 
Témata: Monitory, Dům roku

Nejčtenější

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Kapitán nedosáhl na pedály. Začátek proudové éry přinesl zvláštní nehody

B-707 N7071  Braniff

Nová technika není vždy nutně bezpečnější. Dokládá to vývoj v letectví na přelomu 50. a 60. let. Piloti se s novými...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

Další z rubriky

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

Asus se chlubí nejmenším notebookem se samostatnou grafikou

Čtrnáctipalcový Asus ZenBook v rukou slovenské marketingové manažerky.

Asus u notebooků pro rok 2019 sází na jedné straně na tenký design včetně rámečků kolem displeje a na druhé se chlubí...

Notebook s novinkou od Nvidie o délku převálcoval loňské šampiony

Predator Triton 500

Nová grafická karta Nvidia GeForce RTX2080 se na začátku ledna dostala i do notebooků. Její Max-Q verzi jsme otestovali...

Najdete na iDNES.cz