Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Která základní deska je pro vaše PC nejlepší? S námi to poznáte

Základní deska je základ každého počítače. Výběr v současné záplavě modelů ale není jednoduchý. Podívejme se, co nám nabízejí základní desky za 2000 nebo za 7000 korun a co jednotlivé čipsety. Které se vyplatí pořídit?

DFI-Infinity-P35-T2RL-7b

Mnoho lidí se překvapivě při výběru počítače omezuje pozorností jen na procesor, harddisk, případně grafickou kartu. Ovšem to, že obě tyhle věci v něčem musí fungovat a po něčem musí spolu komunikovat, to už spousta lidí opomíjí. O tom, že základní deska běžného uživatele příliš nezajímá, svědčí i fakt, že v mnoha běžně prodávaných počítačových sestavách jako celek, nenajdeme o použité základní desce vlastně pořádně ani zmínku.

Firmy se tam třeba jen chlubí 3D zvukovou kartou a „výkonnou“ grafickou kartou a později zjistíme, že obojí je vlastně součástí základní desky, protože obojí se dnes často integruje právě na základní desku. Myslím, že by tedy bylo dobré vědět, jaká situace v současnosti panuje na trhu se základními deskami a co to ve zkratce ta základní deska vlastně je. Protože rozdíly mezi jednotlivými modely jsou obrovské.

Deska-2

Testy a recenze nových základních desek

Základní deska, nebo-li motherboard, je počítačová komponenta užívaná všemi současnými počítači. Ať už se jedná o běžný domácí počítač, notebook, nebo výkonný server. Všude se nachází něco, na co se umisťuje samotný procesor a elektronické komunikační a napájecí obvody, další komponenty a elektrosoučástky. To něco se jmenuje právě základní deska.

Na obrázku máte jednu ze současných běžných základních desek a to včetně očíslování základních prvků a součástí desky. Jen ve stručnosti si řekněme, co která deska obsahuje.

Deska

1 - Patice pro procesor

Místo připravené pro vložení procesoru. Obě současné platformy – AMD a Intel používají jiný typ patice, které jsou navzájem absolutně nekompatibilní. Dříve se v rámci třeba i jedné platformy vyskytovalo i několik druhů socketů, dnes mají obě platformy jeden.

AMD dnes disponuje socketem AM2+ (původní AM2 je fyzicky to samé, sAM2+ má určitá vylepšení pro nové procesory Phenom, které ale pasují i do desek s paticí sAM2, stejně jako starší procesory Athlon64 sAM2 pasují do desek se socket AM2+). Intel disponuje socketem s označením LGA 775.

Socket

2 - Čipová sada

Každá se dnes skládá minimálně ze dvou čipů - severní a jižní můstek. Severní můstek má na starost komunikaci mezi operační pamětí, procesorem, rozšiřujícími sloty a zbytkem desky, tedy právě s jižním můstkem. Jižní můstek pak zajišťuje výbavu a její komunikaci na desce. Napojeny jsou k němu USB, SATA konektory a všechno možné i nemožné kolem výbavy desek.

Pozn.: Paměťový řadič, který je jednou z hlavních součástí práce procesoru s RAM, je v případě platformy Intel stále součástí čipové sady, zatímco na AMD již dlouhá léta je součástí samotného procesoru.

Výhoda integrovaného řadiče je značná hlavně pokud jde o výkon. Intel integruje paměťový řadič do procesorů následující architektury zvané Nehalem v příštím roce, čímž se změní celá konstrukce čipové sady a také přijde nový socket s názvem LGA 1366.

Intel - X48

3 - Paměťové sloty

Slouží k osazení dnes již DDR paměťových modulů. Dnes používáme dva druhy pamětí – DDR2 a DDR3. Nejsou navzájem zaměnitelné. Některé desky obsahují oba druhy, ale kvůli určitým problémům se od tohoto řešení upustilo a desky tak dnes obsahují jen jeden druh slotů. Na většině desek nalezneme 4 dvoukanálové sloty.

4 - Rozšiřující sloty

Těch máme v současnosti několik druhů. Nejdůležitějším je PCIexpress x16 (dnes dokonce v revizi 2.0), který slouží pro grafické karty. Dříve to byl slot AGP. Grafických slotů PCIex16 může být na základních deskách i více.

Některé desky pro AMD obsahují až 4 tyto sloty pro zapojení čtyř grafických karet ATI Radeon do systému CrossFireX. Na deskách dnes nacházíme i menší sloty PCIe X1 a X4, které slouží pro ostatní rozšiřující karty, jako různé řadiče a zvukové, či televizní karty. PCIe postupně nahrazují staré sloty PCI, které ale na deskách nacházíme stále i v současnosti.

5 - Zadní výstupy

Výstupy a konektory pro periferie počítače. Nejčastěji USB konektory a LAN pro rychlý internet. Nechybí ani standardní zvukové výstupy z integrované zvukové karty. Na ústupu jsou staré PS2, COM a LPT konektory, které nahrazuje větší počet USB. Najít často můžeme i eSATA, FireWire, digitální výstupy a tak dále.

Základní desky a čipové sady - současnost

Pro obě platformy dělá řada výrobců své základní desky, ty se často velmi liší, i když vlastně všichni staví na stejných základech, kterými jsou čipové sady dnes navrženy nejčastěji samotnými výrobci procesorů.

V současnosti se totiž AMD pustilo díky akvizici s firmou ATI do budování vlastní platformy, na čemž Intel staví svůj business již mnoho let (že úspěšně, nelze jakkoliv popřít).

AMD bylo vždy více otevřenou platformou, ale výhody vlastní platformy, které kromě technických kolem budoucího vývoje počítačů sdružují i marketingové, nelze dále přehlížet. A tak jsou dnes největšími výrobci čipových sad právě společnosti Intel a AMD.

Rychlé ústupy ze slávy zaznamenávají ostatní. Tradiční výrobce čipových sad firma Nvidia, která na platformě AMD vždy držela většinu, dnes v prodejích zaostává za čipovými sadami AMD a na celosvětově dominantní platformě Intel, kam Nvidia pronikla teprve v roce 2004, se podle všech dostupných zpráv chýlí její působení k úplnému konci.

Nvidia totiž stále neobdržela od společnosti Intel licenci na výrobu čipových sad pro novou patici, která přijde již na konci tohoto roku s novou generací procesorů Intel a v současných napjatých vztazích mezi Intelem a Nvidií to vypadá opravdu na konec čipových sad Nvidia, jako takových, na platformě Intel.

AMD CHIPSET

Kromě trojice Intel, AMD, Nvidia působí na platformách základních desek pro AMD a Intel i další dvě společnosti – SiS a VIA. Jejich dřívější sláva na Intel i AMD platformě je ale dávno ta tam a v současnosti to nevypadá, že by o ně byl vůbec zájem.

Kolem společnosti VIA je však v poslední době ale celkem živo. Tato společnost totiž má kromě čipových sad i vlastní x86 procesory. Ty se sice nemohou ani vzdáleně poměřovat výkonem ani s mainstreamovými dvoujádrovými čipy AMD a Intel, ale v ultramobilním segmentu trhu nejsou nezajímavé.

Firma Nvidia, která je úspěšným výrobcem grafických karet, dobře ví o svých dalších vyhlídkách, a že její dny na platformách AMD a Intel jako výrobce čipových sad jsou vlastně sečteny, což ovlivní i její pozici na poli hlavně integrovaných grafických karet, které v současnosti dominují segmentu grafických karet.

A tak v současnosti probíhají jednání s firmou VIA a je tu značná naděje na vytvoření třetí platformy vedle společností AMD a Intel. Ovšem kolem toho je řada otazníků a také není možné, aby v dohledné době mohla tahle platforma pomýšlet na běžné konkurování AMD a Intelu třeba jen v mainstreamové desktopové oblasti. Ale to je otázka příštích měsíců, podívejme se nyní na současný trh a nabídku základních desek.

Základní desky

Dnes vyrábí základní desky několik velkých výrobců. Největším výrobcem na světě je v současnosti společnost, kterou známe pod značkou ASUS. Ta vyrábí hodně pro OEM výrobce desktopových i mobilních počítačů.

Na poli desktopových základních desek ji v současnosti stíhá společnost GigaByte. Obě tyto společnosti jsou dnes dominantní na českém trhu. V kvalitě jim na paty šlapou jen základní desky společnosti DFI, ABIT a samozřejmě základní desky společnosti Intel a také EvGA, která je dvorním výrobcem produktů s čipy Nvidia.

Kdysi uznávaná a dominantní značka MSI je v současnosti již dlouho na ústupu. Kvalitativně se současné desky MSI nemohou se špičkovými ASUS, GigaByte ani DFI, poměřovat. Na trhu se dále nachází několik dalších menších výrobců.

Společnost Foxconn je zaměřena spíše na OEM trh, ale v současnosti se poohlíží i po klasickém segmentu. Najít můžeme i desky společnosti FIC, která ale byla nedávno odprodána. Také je tu Sapphire, což jsou velice kvalitní základní desky, některé vyráběny ve spolupráci s DFI.

Jsou tu i levní výrobci, jako Biostar, ECS, Jetway apod. Tito výrobci se však soustředí hlavně na co nejnižší cenu, kvalitativně pokulhávají a v současné době, kdy ceny kvalitních komponent jsou velmi nízko, se již na nějakou tu stovku navíc nehledí. Marně byste na současném trhu hledali kdysi slavnou firmu EPOX, ta je již delší dobu po krachu v křemíkovém nebi.

Základní desky a čipové sady pro Intel

Na platformě Intel máme dnes několik čipových sad. V prodejích jasně vedou čipové sady Intel P35 a X38, které si jsou ale velice podobné. X38 je o něco novější s některými vylepšeními a obecně se pokládá za vhodnější pro čtyřjádrové procesory Intel.

Konkurencí k těmto sadám jsou vlastně jen čipové sady nvidia 650/680i, které jsou ale dnes nahrazovány 750/780i, což je však úplně to samé. Bohužel čipové sady Nvidia se netěší kvůli své vyšší ceně, vyšší náročnosti výroby a horším provozním vlastnostem přílišné oblibě u výrobců základních desek, takže jich na trhu mnoho nenajdete.

Novými čipovými sadami jsou Intel X48 a Nvidia 790I SLI. Intel X48 je vlastně X38 s oficiální podporou FSB 1600MHz a rychlejších pamětí, ale celkově nic, co by X38 nezvládlo a již nezvládá.

Intel P35/X38 a X48 se dělají ve variantách základních desek jak pro paměti DDR3, tak DDR2. Nvidia 790i pak vylepšuje po všech stránkách mírně nepovedený 780i SLI. Bohužel je to jen high-endový čipset a omezuje se pouze na podporu pamětí DDR3.

Čipové sady Intel podporují multi-GPU systém společnosti AMD (ATI Radeon) CrossFireX. SLI je možné jen na čipových sadách společnosti nVidia. Pokud jde o zajímavé modely základních desek, pak firma ASUS dělá špičkovou herní desku s názvem ASUS Rampage s čipovou sadou X48, což je absolutní novinka.

ASUS RAMPAGE-6

Více se o této desce dočtete podrobné recenzi zde

Kromě toho dělá ASUS jako jeden z mála i základní desku s Nvidia Nforce 790i s názvem Asus Striker II Extreme - nForce 790i Ultra SLI. Opět velice kvalitní deska ve všech ohledech.

Test této základní desky naleznete zde

Pokud hledáte něco výkonného, vybaveného a za dobrou cenu, pak jsou v současnosti mezi nejoblíbenějšími modely na platformě Intel základní desky Gigabyte na čipové sadě X38 s označením DS5 a DS4.

Gigabyte-X38-DS4

Jejich podrobný test najdete zde

Pokud se podíváme ještě po zajímavém zástupci kvalitní desky s čipovou sadou Intel P35, pak je to například DFI Infinity Blood-Iron P35-T2RL. Zejména po stránce BIOSu a možností taktování velice zajímavá deska za zajímavou cenu.

DFI-Infinity-P35-T2RL-7b

Její kompletní test naleznete zde

Základní desky a čipové sady pro AMD

Zde se nám projevuje budování vlastní platformy AMD (procesor-čipset-grafika). Jasný nástup čipových sad z produkce AMD (ATI). Veliký úspěch zažila v uplynulém roce čipová sada AMD690G s integrovanou grafickou kartou a podobně našlápnuto má i nová 780G.

Nejprodávanějšími čipovými sadami na platformě AMD jsou také AMD790X a AMD790FX. Společnost Nvidia po dlouhé době právě nedávno vydala nové čipové sady pro platformu AMD s názvem 750/780a.

Bohužel mají podobné nedostatky jako na platformě Intel. Čipové sady AMD 790X/790FX podporují systém grafických karet ATI CrossFire a to až čtyř grafických karet. 750/780i SLI pak podporují Nvidia SLI a to až 3-way SLI se třemi grafickými kartami. 
 
V centru pozornosti jsou dnes hlavně čipové sady AMD790FX, které ačkoli by měly být high-end, cenově odpovídají spíše mainstreamu. Na trhu je několik kvalitních základních desek.

Snad úplně nejlepší deska pro AMD je v současnosti od společnosti DFi s označením DFI Lan Party UT 790FX-M2RV. Ta nabízí excelentní provedení a nevídané možnosti taktování jak procesorů AMD Athlon X2, tak procesorů AMD Phenom X3/X4.

DFI-LP-UT-790FX-M2RV-9b

Kompletní test této desky najdete zde

Novinkou s čipovou sadou 790FX je základní deska ASUS M3A32-MVP Deluxe s velmi nápaditým řešením chlazení paměťových modulů.

Jak to celé funguje se dozvíte opět v kompletním testu zde

Asi nejprodávanější základní deskou současnosti a minulých měsíců je ASUS M2A-VM AMD690G. V současnosti se tato malá, vybavená základní deska se silnou integrovanou grafickou kartou prodává již za ceny kolem 1100 korun. Náhrada v podobě ještě lepšího čipsetu AMD780G s nejsilnější grafickou kartou na světě, přichází teprve do obchodů a jako novinka stojí o něco více.

Chlazení-4

Test bestselleru ASUS M2A-VM AMD690G najdete zde

Nabídka základních desek na současném trhu je veliká, hlavně co se různorodosti modelů týká. V současnosti, pokud jde o výkon, jsou čipové sady Intel P35, X38 i X48 výkonově srovnatelné stejně jako to platí o AMD 770/780/790.

Čisté rozdíly ve výkonu základních desek na stejných či podobných základních deskách nehledejte. Nejsou. V případě dražších kvalitních desek, jak můžete vidět v několika výše uvedených recenzích, platíte hlavně za špičkovou kvalitu a zpracování, výbavu, špičkové až obtížně využitelné taktovací možnosti.

Nad nabídkou základních desek na současném trhu nemusíme nijak zoufat, každý si najde svého favorita. Přicházejí stále novinky, takže se brzy nejspíše opět na několik zajímavých základních desek na trhu zase podíváme.

Autor je šéfredaktorem magazínu www.DDWorld.cz

Autor:
  • Nejčtenější

Číňané vymysleli superkavitační pohon pro ponorky. Má ovšem jednu chybu

Vynález by mohl podmořským plavidlům umožnit dosahovat extrémně vysokých rychlostí, srovnatelných s proudovými letadly. Jde o druh laserového pohonu, který se teoreticky zkoumá už desítky let....

7. října 2024

Pátý Starship odstartoval a pak jeho stupeň zachytila Mechazilla

Excitement guaranteed. Nadšení zaručeno. V rozpisu aktivity před startem a po něm rakety Starship společnosti SpaceX takto označený okamžik dvě sekundy před vzletem, kdy 33 motorů Raptor prvního...

13. října 2024  11:03,  aktualizováno  14:33

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V sobotu bude nejblíže Zemi kometa, kterou uvidíte pouhým okem

Jako nejjasnější kometu minimálně od roku 2007 popisuje astrofotograf Petr Horálek přilétající kometu Tsuchinshan–ATLAS, která má katalogové označení C/2023 A3. Jiní o ní hovoří dokonce jako o kometě...

11. října 2024  16:41

Evropská sonda letí zjistit, zda máme proti asteroidu soudného dne šanci

Je to dva roky a několik dní, co americká sonda DART záměrně narazila do měsíce Dimorphos asteroidu Didymos. Stalo se tak v rámci testu planetární obrany, tedy možné budoucí obrany Země před úderem...

7. října 2024  14:15,  aktualizováno  16:56

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nobelovu cenu za fyziku získali vědci za strojové učení a neuronové sítě

Královská švédská akademie věd letos ocenila za výzkum na poli fyziky vědce Johna J. Hopfielda a Geoffreyho E. Hintona „za zásadní objevy a vynálezy, které umožňují strojové učení za pomocí umělých...

8. října 2024  11:48,  aktualizováno  13:31

Linux není jen pro geeky. Boříme mýty

Zvažujete změnu operačního systému? Linux by mohl být tím pravým řešením. Moderní distribuce nabízejí intuitivní prostředí a širokou kompatibilitu s hardwarem i softwarem. Určené jsou jak pro práci,...

14. října 2024

Pátý Starship odstartoval a pak jeho stupeň zachytila Mechazilla

Excitement guaranteed. Nadšení zaručeno. V rozpisu aktivity před startem a po něm rakety Starship společnosti SpaceX takto označený okamžik dvě sekundy před vzletem, kdy 33 motorů Raptor prvního...

13. října 2024  11:03,  aktualizováno  14:33

OBRAZEM: Lokomotiva s lodními motory vehnala při svém loučení slzy do očí

Mezi největší legendy britských železnic patří dieselelektrická rychlíková lokomotiva řady 55. Udivovala rychlostí a výkonem, přičemž ve své strojovně ukrývala dva spalovací motory netradiční...

13. října 2024

Přinesli AI do výzkumu bílkovin, posouvají i boj s nádory. Teď si odnášejí nobelovku

Premium

To, co dříve chemikům zabralo rok, zvládne umělá inteligence AlphaFold za pár minut. Umělá inteligence Rosetta navrhuje bílkovinné molekuly, jaké nikdy předtím neexistovaly. V obou případech nabízejí...

13. října 2024

Hravé koupání s Bübchen: Soutěžíme o 5 balíčků dětské kosmetiky
Hravé koupání s Bübchen: Soutěžíme o 5 balíčků dětské kosmetiky

Hraní s lodičkami, potápění nebo vytváření velehor z bohaté pěny? Jak vypadá váš koupelový rituál? Podělte se o něj v komentářích a třeba zrovna vy...

Zemřel český raper Pavel Protiva. Bylo mu sedmadvacet let

V sedmadvaceti letech zemřel raper Pavel Protiva, informovalo hudební vydavatelství Blakkwood, pro které umělec tvořil....

Mlčení o mzdách padne. Lidé budou mít právo ptát se, kolik berou kolegové

Premium Zaměstnavatelé budou muset uchazečům o práci prozrazovat, jaký minimální rozpočet na danou pozici mají k dispozici....

Zmapovali jsme, které spořicí a termínované účty teď vynášejí nejvíc

Česká národní banka dál snižuje základní úrokovou sazbu a má inflaci pod kontrolou. Banky na to reagují snižováním...

Kanye West požádal o rozvod s Biancou Censori, raper chce žít v Tokiu

Manželství Kanyeho Westa a Biancy Censori se po dvou letech rozpadlo. Pár, který uzavřel úřední sňatek v prosinci 2022,...

Karel Janeček žaluje exmanželku o bitcoiny. Chce je zpět, jde o víc než miliardu

Miliardář Karel Janeček se soudí s exmanželkou Mariem Mhadhbi o kryptoměny, které jí před lety daroval při rozvodovém...