Tomu, který se alespoň trochu zajímá o informační a digitální technologie, nemohlo uniknout, že se svět zapisovacích a přepisovacích DVD formátů potýká s problémem několika navzájem nekompatibilních formátů. Jen pro připomenutí: v současnosti je možno data zaznamenat v celkem pěti DVD formátech, a to DVD-R, DVD-RW, DVD-RAM, DVD+R a DVD+RW.
Výrobci modelů, v jejichž názvu se objevuje „-R“, se sdružují v organizaci s názvem DVD fórum. DVD+R/RW zase prosazuje DVD+RW aliance. Skutečnost, že existují tyto dvě organizace, ale neznamená, že jsou oba tábory nesmiřitelně rozděleny. Najde se dokonce několik společností, které jsou v obou uskupeních. Příkladem za všechny je společnost SONY.
Problém je v něčem jiném. Společnosti by se možná i rády dohodly na jednotném formátu (uživatel by nemusel složitě vybírat mezi formáty, mohl by pouze volit mezi oblíbenými značkami, což by se samozřejmě kladně projevilo ve větších objemech prodeje), ale žádná z nich v podstatě nemůže, vzhledem k již vynaloženým nákladům na vývoj a další aktivity, opustit svůj formát a začít používat jiný.
DVD Multi
Problematiku nepříliš dobré kompatibility svých formátů se rozhodlo řešit DVD fórum přijetím nového standardu. Multi Standard DVD tak spojí formáty DVD-R/RW/RAM. Příznivci DVD+R/RW tak budou stále odkázáni pouze na výrobky společností, které spolupracují s DVD+RW aliancí.
Formát DVD–Multi (verze 1.0) byl sice již představen ke konci minulého roku, ale teprve nyní se o něm začíná více hovořit. Je to dáno i tím, že se k podpoře novinky začínají přihlašovat společnosti jako Hitachi, Matsushita (Panasonic) nebo Samsung Electronics.
Společnosti sdružené v DVD+RW alianci zatím stále dělají mrtvého brouka. Nanejvýše jsou slyšet prohlášení o tom, že jejich standard má dostatečně širokou podporu u uživatelů, a že tedy nevidí důvod k podpoře novinky na poli DVD.
DVD-R/RW a DVD+R/RW v jednom zařízení
Některé firmy ale nabízí i jiné cesty, jak na jedné DVD mechanice pracovat s různými DVD formáty. Například společnost OAK Technologie (jeden z největších dodavatelů čipových sad pro optická média) nedávno představila svůj nový čipset OTI 9831, který bude podporovat formáty DVD-R/RW a DVD+R/RW. V tomto případě je vynechán přepisovatelný DVD-RAM.
Jak to může vše nakonec dopadnout?
Vzhledem k tomu, že spojování různých DVD formátů přináší v podstatě jen dodatečné náklady, budou se patrně společnosti snažit co nejdříve zbavit DVD technologie a přejít k další generaci ukládání dat na optická média, kterou pravděpodobně bude Blue-Ray Disc. My uživatelé můžeme jen doufat, že výrobci se poučili a další generace již bude mít jen jeden standard, ať již bude jakýkoliv.