Kolik toho vydrží Acer? Test notebooku TravelMate 6292

aktualizováno 
Acer představil pro své modely nový design - s Aspirem jsme se seznámili před měsícem, nyní následuje i zástupce řady TravelMate. Jak si vedl 12,1" notebook vybavený tím nejlepším hardwarem a jak dopadne po delším testování?

Acer TravelMate 6292 | foto: Jiří Zahrádka

Důležitým parametrem nového Aceru je design - u notebooků řady TravelMate nazývaný ProFile. V článku jsou proto odkazy na fotografie v rozlišení od 800x600 až do 1024x768, majitelé pomalejšího připojení pak mají možnost novinku vidět v galerii fotek, kde jsou snímky v menším rozlišení a více komprimované.

Design ProFile a jeho znaky

Narozdíl od domácí řady Aspire se řada TravelMate zaměřuje spíše na firemní uživatele dávající přednost serioznímu stylu. Design ProFile je tedy velice střízlivý, notebook je proveden v tmavě šedé barvě a vyznačuje se dlouhými nepřerušovanými liniemi a oble řezanými hranami. Ačkoli je vše poměrně dost uhlazené, nalezneme i na tomto Aceru některé neobyklé prvky vzbuzující pozornost - pěkný je především stříbrný tenký lem okolo touchpadu, linka z leštěného kovu pod displejem nebo zajímavě provedené mřížkování reproduktorů.

To podstatné, co však bude případné zájemce zajímat, je kvalita zpracování a celkové provedení, které má být součástí koncepce ProFile. V tomto ohledu udělal Acer obrovský skok a je nutno ho za to pochválit - šasi je v vyrobeno z horčíkové slitiny a je neobyčejně pevné, slícování jednotlivých dílů je přesné. Při pokusu o příčné kroucení notebook ani nezavrže. Více o zátěžových testech se dozvíte v závěru článku.

Konstrukce a porty- výsledek návrhu uživatelů

Konstrukčně se tedy Acer zlepšil (a bylo to znát již v naposledy testovaném Aspiru), podíváme se tedy na notebook blíže. Víko displeje je u těla notebooku přidržováno pouze pružinou v mechanismu kloubu, drží však poměrně pevně. Displej samotný je pak uchycen na dvojici robustních kloubů a při otevírání klade přiměřený odpor. Víko displeje je provedeno též ze slitiny horčíku, na 12,1" notebooku samozřejmě nebylo zaznamenáno jeho větší prohýbání. V redakci se nám však vyskytl ještě větší 15,4" bratříček (TM 5720), u kterého již prohýbání navzdory pevnějšímu materiálu bylo znatelné. Povrch víka u testovaného notebooku je hladký, u jeho většího kolegy více zdrsněný a světlejší.


Pohled na 15,4" Acer TravelMate 5720

‍Celkově zaslouží malý Acer pochvalu, výtka však směřuje k jeho velké hmotnosti - ačkoli se v reklamních materiálech výrobce chlubí nízkou váhou "pouhých" dvou kilogramů (naměřeno 2,06 kg), na 12,1" notebook je to více než dost. Konkurence ve stejné cenové kategorii dokáže být až o půl kilogramu lehčí (například HP nc2400 1,5 kg, Asus U5F-2A150E 1,58 kg) a pro notebook sázející na mobilitu to lze považovat za velké mínus.

Rozmístění portů naopak působí celkem promyšleně, jak by také ne, když se dle tiskové zprávy na ergonomii podíleli samotní uživatelé. Ocenit se tak musí na zadní straně umístěné video porty společně s napájením, více USB portů pro praváky na pravé straně a chladič (opět vhodně umístěný pro praváky) na levém boku. Chyby se však jako u každého notebooku našly a tou první je především příliš těsné umístění dvou USB portů na pravé straně, kdy si zařízení navzájem překážejí. Druhou a zásadnější chybou je umístění audio konektorů na čelní straně - pro připojení sluchátek je to velmi praktické, při zapojení externích reproduktorů a mikrofonu však rázem před uživatelem překáží kabeláž. Obě výtky řeší dokovací stanice, pro kterou má TM 6292 "ezDock II/ II+" konektor. Cena levnější dokovací stanice je rozumných 3500 Kč včetně DPH.

Nad ostatní porty je nutno vyzdvihnout 3x USB 2.0, Firewire, Fast IR, PC Card slot II nebo čtečku 5 v 1 (SD/MMC/MS/MS PRO/xD). O konektivitu se stará gigabitový ethernet, nový bezdrátový adaptér Intel Wireless WiFi Link 4965AGN a samozřejmě Bluetooth 2.0.



Klávesnice, ovládání a přiložený software

Narozdíl od pevné konstrukce notebooku je klávesnice výrazně měkkčí, prohýbání je znát především ve středu a pravé části. Vzhledem k velikosti se na ní bohužel nevešly všechny klávesy a polohování klávesami Home a End je pak nutno řešit přes stisk funkční klávesy Fn. Ta je naštěstí umístěna napravo od levého Ctrl, takže moc nezvyklostí na nového majitele nečeká.

Skvělými funkcemi oplývá čtečka otisků prstů umístěná na touchpadu. Zaprvé funguje velice spolehlivě a přihlášení se vždy povedlo na první pokus. Dále je Acer vybaven promyšleným softwarem Acer Bio Protection Fingerprint, který se kromě bezpečného logování stará i o další dvě funkce - tou první je spouštění programů, kdy každý prst dokáže spustit jinou předdefinovanou aplikaci. Pokud se jedná například o spuštění prohlížeče při vstupu do e-mailové schránky, lze povolit uložení hesla a rovnou se tak přihlásit. Druhou funkcí je rolování ve čtyřech směrech ve větších oknech. Jediným větším problémem bylo smazání uložených informací na konci testování, po 30ti minutách přemlouvání však program přestal protestovat a operace byla dokonána. Navzdory druhému bugu, kdy se ještě před přihlášením dařilo ve Windows Vista spuštět předdefinované aplikace dalšími prsty, lze utilitu považovat za velmi povedenou. Čtečku otisků prstů je možno využít ještě před zavedením operačního systému. BIOS je chráněn heslem, TPM modul v notebooku ale překvapivě chybí.

Poslední zmínku u softwaru bych věnoval velice slušně provedenému audiu, které se v noteboocích často zanedbává. O zvuk se stará dvojice stereo reproduktorů, jejich zvuk je čistý a nerezonuje ani při maximální hlasitosti. U takto malého notebooku nepřekvapí absence basů, zvuk však lze velice dobře upravovat pomocí utility Acer HD Audio Manager. Kromě nastavování prostředí (místnost, hala, jeskyně,...) lze doupravit i ekvalizér (POP, Jazz, Rock,...) a dosáhnout tak přijatelného výstupu. Opravdovou vychytávkou jsou však směrové stereo mikrofony, které umí redukovat ozvěny z reproduktorů. V utilitě lze regulovat jejich zesílení v dB, povolení / zakázání směrového příjmu zvuku a eliminaci ozvěn. Po odzkoušení funkce při komunikaci na Skypu a především pak vlastním zpěvem při puštěné hudbě se jeví tato funkce jako velice účinná (ozvěna je slyšitelná, odsunuta je však do pozadí, takže neruší).

Detail stereo mikrofonů a integrované 0,3 Mpix kamery

HW výbava a praktické informace

Notebook je osazen tím nejlepším, co si lze v současnosti pořídit - vzhledem k přítomnosti platformy Santa Rosa od Intelu je notebook vybaven novým chipsetem Intel 965GM Express a procesorem Intel Core 2 Duo T7100 (1,8 GHz, 2 MB L2 cache, 800 MHz FSB). Acer je dále osazen dvojicí 1GB modulů operační paměti (max. 4 GB, takt 667 MHz), vybaven 160GB diskem Hitachi o 5400 ot/min (chráněn proti nárazům funkcí Acer DASP) a o grafický výkon se stará sdílená grafická karta X3100. Ve standardní redakční triádě výkonnostních testů dopadl notebook následovně:

Benchmark  Skóre   
 PCMark05     3692      
 3DMark05     863      
 3DMark06    543     
 

Skóre v PCMarku05 je na notebook této velikosti velice dobré, vyšší zatížení systému se však projevovalo poměrně hlučným během. Při volbě úsporného napájecího profilu se otáčení větráčku chladiče snižuje na minimum, odezva při práci je dobrá a notebook se chová velice kultivovaně, navíc se v žádném místě nadměrně nezahřívá.

S hlučností souvisí i disk, který není optimálně utlumen a především na jednáních v tichých místnostech může být poněkud rušivý. Optická mechanika DVD-Super Multi Double Layer je naopak při čtení tichá.

Grafická karta pohání 12,1" displej s poměrně slušným obrazem, k jeho nevýhodám patří pouze menší náhledové úhly. Jedná se o matný displej WXGA TFT LCD s rozlišením 1280 x 800 bodů a svojí odezvou, ostrostí i podáním barev určitě nezklame.

Poslední položkou je výdrž na baterie. Ve standardním redakčním testu, tedy při přehrávání hudby ve Windows Media Playeru se zapnutou vizualizací a především pak s maximálním jasem displeje, notebook vydržel 2 hodiny a 28 minut. Při běžném používání lze dosáhnout času necelých 3,5 hodiny. Baterie s kapacitou 4800 mAh při 11,1 V nepatří k nejslabším a výdrž jsme tak očekávali delší.

Závěr

Testovaný Acer TravelMate 6292 dokázal v několika bodech překvapit a některými parametry zklamat. Za zásadní nedostatek lze považovat nadprůměrnou hmotnost 2 kg, pokud kvůli nižší výdrži na baterii připočítáme i hmotnost síťového adaptéru, lehce se dostaneme k váhové kategorii notebooků s větší úhlopříčkou. Na druhou stranu takto výkonný notebook ve 12,1" kategorii jen tak nenajdeme a své kupce si tedy určitě najde. Překvapeni jsme byli pevností konstrukce a podařeným softwarem, ocenit se musí i minimální zahřívání.

Právě pevnost konstrukce hodláme v dalších měsících řádně prověřit a reagovat tak na rozporuplné názory ohledně spolehlivosti Acerů v našich diskusích. Společnost Acer svému novému modelu hodně věří a tak nám zapůjčila testovaný notebook na dlouhodobý test. Acera si budeme v redakci pravidelně střídat, vozit ho na reportáže do terénu a o naše postřehy se budeme dělit v Deníku redakce. Po měsíci osobního testování musím konstatovat, že i navzdory nepříliš jemnému zacházení nový TravelMate vydržel bez jakýchkoli závad, povrch je dále velice odolný proti poškrábání. Notebook lze zakoupit za doporučenou koncovou cenu 33 590 Kč bez DPH.

 Specifikace Acer TravelMate 6292
 • Procesor Intel Core 2 Duo T7100 (1,8 GHz, 2 MB L2 cache)
 • Paměť 2x 1 GB DDR2, PC5300, 2 sloty, max 4 GB RAM
 • HDD Hitachi (HTS541616J9SA00), SATA-150, 160 GB, 5400 ot./s
 • Optická mechanika PIONEER DVD-RW DVR-K17RS, DVD-Super Multi Double Layer
 • Grafika GMA X3100 s až 358 MB
 • Displej 12,1" WXGA TFT LCD 1280x800
 • Rozhraní: 3x USB 2.0 port, 1x VGA, Čtečka karet 5 v 1 (SD / MMC / MS / MS PRO / xD), 1x S-video/TV-out (NTSC / PAL),1 x PC Card slot (typ II), 1x FIR, 1x IEEE 1394, 1x Modem (RJ-11), 1x Ethernet (RJ-45), 1x line-out konektor s podporou S/PDIF, 1x mic-in, 1x Line-in, 0,3Mpix cam
 • Další komunikace: bezdrátový adaptér Intel Wireless WiFi Link 4965AGN (dual-band quad-mode 802.11a/b/g/Draft-N), Bluetooth 2.0+EDR
 • Operační systém: Windows Vista Business
 • Baterie 53 W, 6článková, výdrž 2:28 
 • Hmotnost 2,06 kg
 • Rozměry 306 x 227 x 27,5/34,5 mm
 • Záruka 2 roky pro fyzické i právnické osoby
 • Cena 33 590 Kč bez DPH

Zajímavé odkazy:

Dokovací stanice ezDock II na stránkách Aceru (PDF)

Centrino Duo (Santa Rosa) na stránkách Intelu (English)

Autor:
 

Nejčtenější

Ochranka prezidenta Putina mate GPS. Lodě se přemístily na pevninu

Obrázek ukazuje pozice rušených lodí na letišti ruského města Gelendžik, ležící...

Americká nezisková organizace C4ADS si všimla, že když se ruský prezident Vladimir Putin přiblíží k přístavu, satelitní...

Hodinky, které zachránily astronautům život, když vše ostatní selhalo

Budoucí legenda. Omega Speedmaster za nedlouho těmto hodinkám nikdo neřekne...

Před čtyřiceti devíti lety se ve vesmíru odehrála jedna z nejnapínavějších událostí. Havárie Apolla 13 mohla lehce...

Neuvěřitelné množství chyb! Jako zázrakem většina lidí havárii přežila

Pohled na kokpit, patrný je splasklý skluz. Boeing 707 společnosti BOAC...

Piloti letu BA712 společnosti BOAC udělali koncem šedesátých let jednu fatální chybu. Neaktivovali hasicí zařízení...

Černé díry mohou ovlivnit celé galaxie, řekl astrofyzik v Rozstřelu

Astronom Jiří Svoboda v diskusním pořadu Rozstřel (12. dubna 2019)

Ve středu astronomové z projektu Event Horizon Telescope ukázali vůbec první fotografii černé díry. Co to pro vědu...

OBRAZEM: „Největší“ letadlo světa se vydalo na svůj první let

První let stroje Stratolaunch (13. duben 2019)

Speciální letadlo Stratolaunch, které bude sloužit jako platforma pro vypouštění kosmických raket, absolvovalo v sobotu...

Další z rubriky

Přichází USB 4, jeho součástí bude Thunderbolt 3 a dvojnásobná rychlost

Logo USB 3.1

Specifikace další generace rozhraní USB se dostává do závěrečné fáze a mohla by být hotova zhruba za rok. S čím se...

Asusu unikla firemní hesla, navíc řešil napadení své aktualizační služby

Asus ZenBook 15

Programátoři společnosti Asus nechtěně zveřejnili firemní hesla. Firma navíc musela řešit problém s aktualizačním...

Skvělé příslušenství. Na trh míří lehoučké monitory pro práci kdekoli

ThinkVision

Na stánku Lenova a HP na veletrhu MWC 2019 nás zaujaly lehoučké přenosné 14" monitory. Připojíte je jedním USB-C...

Najdete na iDNES.cz