Knihovna pod vaším palcem: nové Hitachi alias IBM

  0:01aktualizováno  0:01
Vsadíte se, že pod váš prst se vejde tisíc knih o tisíci stránkách? Toužíte po menším, tišším notebooku - s větším diskem? Chcete přenosovou rychlost blížící se 30 MB/s, magnetorezistivní hlavy, odolnost proti pádu, kterým by z vás vyrazil duši? Hitachi převzalo divizi pevných disků IBM, a je tu 1,8palcový disk, který splňuje vše výše uvedené.

Hitachi v plné síle - po převzetí technologie a kompletního obchodního oddělení od IBM má Hitachi čím se pochlubit. Hitachi Global Storage Technologies se jmenuje nová firma, zatím se na ní IBM podílí 30 procenty, již za dva roky má přejít celá pod kontrolu konglomerátu Hitachi.

Oblíbené a známé značky UltraStar disků tak nyní mají před jménem namísto IBM Hitachi, což je v našich očích malinko pokles. IBM měla v pevných discích vždy navrch, sice občas její disky trpěly chybami a sem tam nějaká ta porucha nebyla zrovna košer, nicméně IBM si i v dnešních, ultrakonkurenčních poměrech dokázala ve vývoji technologií pro pevné disky vždy udržet své významné, z velké části vedoucí postavení.

S předáním oblasti pevných disků na Hitachi tak přeci jen zaniká ledacos z tradice, a ačkoliv si zatím drží v nové společnosti podíl, do budoucna vidí IBM své možnosti zcela jasně jinde. Hitachi tak přebírá špičkovou divizi a uvidíme, jak si s ní poradí. Doufejme, že bude pokračovat v úspěšném tažení, disky IBM patřily k tomu lepšímu, co branže nabízela.

A zdá se, že tradice neumře. TravelStar Compact Series je horká novinka - model C4K40 patří pravděpodobně ke světové špičce. 1,8palcový disk, který nabízí 20 nebo 40 GB kapacity, to skutečně posouvá branži o pořádný kousek kupředu. Běžné notebookové disky v současnosti dosahují průměrné kapacity 20 či 30 GB při rozměru podstatně větším, 2,5 palce. Tyto disky jsou kompatibilní s novým standardem SFF8111, který usnadní všestranné nasazení v noteboocích, tabletech, handheldech - všude tam, kde záleží na fyzické miniaturnosti i solidní kapacitě. A přes všechny multimediální vymoženosti a vymyšlenosti, 40 GB zhruba ve třech krabičkách od sirek, to už je příjemná rezerva.

Fyzická hustota 67 miliard bitů na čtvereční palec se do pochopitelnějších evropských měr překládá zhruba jako 10 miliard bitů v jednom centimetru - pro představu, o něco více než cca dva gigabajty (milión normostránek textu) na ploše zhruba vašeho bříška prstu. Je pozoruhodné, že hustota informací je u tohoto "cvrčka" více jak dvojnásobná oproti i nejnovějším stolním diskům 3,5".

Uživatele však bude zajímat spíše rychlost otáček, která zůstává u konzervativního standardu 4200 za minutu, takže zatím nemůžeme čekat žádné "stolní" rychlíky se 7200 otáčkami a podobně. Rozhraním je ATA5, tedy též to zatím nejlepší dostupné v noteboocích (dokud někdo nepřizpůsobí SerialATA pro notebooky).

Pokud vývoj půjde dál takovým tempem jako v případě IBM, či nyní Hitachi, máme se na co těšit - přeci jen, 20GB diskového prostoru je sice poměrně solidní pro začátek, ale brzy narazíme na limity - a ty jsou v případě notebooku dvojnásob citelné, protože jej na jedné straně používáme na více místech a častěji, na druhé straně se podstatně méně snadno rozšiřuje. Takže ať se branže snaží, ať už pod jménem Hitachi nebo IBM, notebooky si žádají větší disky - a kdo je dodá za nejnižší cenu, ten je náš! :)

Technical Specifications
Travelstar C4K40

20/40 GB capacity
1-platter -- 7mm height, 47 grams weight
2-platter - 9.5mm height, 62 grams weight
4,200 rpm
67 gigabits per square inch
1/2 glass disk platter(s)
2/4 GMR recording heads
300G/2ms operating shock
1,000-1,200G/1ms non-operating shock
1.8-2 Bels acoustic noise at idle
ATA-5 (ATA 100) pin compatible
29.9 MB/s data transfer rate
7.1ms latency time

 

Nejčtenější

Živého kytaristu už dnes na popové desce neuslyšíte, říká věhlasný zvukař

Allen Sides v pražském poslechovém studiu VOIX

Pracoval na skoro tisícovce alb, postavil osmnáct nahrávacích studií a jeho reprosoustavy hrají i ve studiích George...

Nekupujte náš nový Office 2019, prosí Microsoft. Ukazuje to na dvojčatech

Kampaň Microsoftu s dvojčaty ukazuje rozdíl mezi Office 2019 a Office 365....

Microsoft vytvořil sérii videí, ve kterých ukazuje nevýhody nového produktu. Poněkud překvapivé je, že je to jejich...

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Další z rubriky

Asus se chlubí nejmenším notebookem se samostatnou grafikou

Čtrnáctipalcový Asus ZenBook v rukou slovenské marketingové manažerky.

Asus u notebooků pro rok 2019 sází na jedné straně na tenký design včetně rámečků kolem displeje a na druhé se chlubí...

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

Notebook s novinkou od Nvidie o délku převálcoval loňské šampiony

Predator Triton 500

Nová grafická karta Nvidia GeForce RTX2080 se na začátku ledna dostala i do notebooků. Její Max-Q verzi jsme otestovali...

Najdete na iDNES.cz