Kdyby tisíc Clarinetů...

aktualizováno 
Nikoliv, nepoužil jsem v titulku tohoto článku špatné písmeno, jen jsem se snažil o využití známého názvu filmu a jeho propojení s předmětem obsahu následujících informací - CLARINET je totiž systém, umožňující ultra rychlý přenos dat.

To že jste tento název nikdy neslyšeli je nasnadě, jedná se totiž o "novinku" z USA. Zajímavostí je, že poskytovatel tohoto systému nechává jeho kvalitu odzkoušet na americké námořní základně, resp. letadlové lodi kotvící nyní v Norfolku. Pro odzkoušení jsou samozřejmě nutné i koncová zařízení a proto se spolu s CLARINETem objevilo na základně i 115 PDA typu PALM V.

Muž na obrázku není nikdo jiný než více-admirál Henry C. Griffin III, velitel této základny a v ruce má samozřejmě zmiňovaný PALM V. Vzhledem k výrazu jeho tváře předpokládám, že na podobný dáreček se již dlouho těšil, konečně totiž může hrát "lodě" i bez tužky a papíru.

Pojďme si nyní říci, co vlastně CLARINET je. V originálním znění se jedná o High-Speed Infrared Data Transfer System, v překladu vysokorychlostní infračervený systém přenos u dat. V čem je tento systém nový říká už sám název, respektive jeho jednotlivé části.

CLARINET by měl vojákům a jejich velitelům pomoci v každodenní práci na palubě a má jednu obrovskou výhodu - neměl by rušit stávající systémy, ani žádné z přístrojů. Je to totiž "neškodný" IrDA přenos, u něhož byla znatelně zvýšena rychlost. 32 propojovacích portů je pravidelně rozmístěno po celé lodi a umožňuje tak komunikaci mezi všemi koncovými přístroji. Dobrou zprávou je, že těch zmiňovaných 115 Palmů se dostane do rukou mužstva, velitelé si totiž rozdělili předchozí dodávku 2000 kusů již na začátku tohoto roku.

Ke standardním funkcím PALMů přibyly samozřejmě ještě bezpečnostní funkce umožňující zabezpečené nalogování do systému, a zabezpečené přenosy dat. Uživatelé budou moci přijímat a odesílat e-maily, koordinovat si kalendáře a plánovače a přeposílat si soubory, či hrát společně hry. Cílem je vylepšení a urychlení komunikace mezi jednotlivými uživateli.

EthIR Lan síť kterou CLARINET vytváří umožňuje komunikaci nejenom prostřednictvím PALMů, ale dobře si s ní rozumí i notebooky. Velitel, pan Griffin III věří, že za pomoci CLARINETu se budou moci i běžní američtí vojíni dostat do 21 století, což jim může pomoci i v dalším životě v čase míru.

Jestli se technologie podobná CLARINETu dostane i do civilního života zůstává otázkou. Dky nulové interferenci by se toto řešení hodilo dobře např. do letadel.

Autor:
 

Nejčtenější

Ochranka prezidenta Putina mate GPS. Lodě se přemístily na pevninu

Obrázek ukazuje pozice rušených lodí na letišti ruského města Gelendžik, ležící...

Americká nezisková organizace C4ADS si všimla, že když se ruský prezident Vladimir Putin přiblíží k přístavu, satelitní...

Hodinky, které zachránily astronautům život, když vše ostatní selhalo

Budoucí legenda. Omega Speedmaster za nedlouho těmto hodinkám nikdo neřekne...

Před čtyřiceti devíti lety se ve vesmíru odehrála jedna z nejnapínavějších událostí. Havárie Apolla 13 mohla lehce...

Vědci nejspíš objevili nový druh člověka. Žil před 50 tisíci lety

Kost z prstu zřejmě nově objeveného druhu člověka, Homo luzonensis. (11.4.2019)

Vědci nejspíš objevili další druh člověka. Ten žil na ostrově Luzon na Filipínách před 50 tisíci lety. Podle jejich...

Neuvěřitelné množství chyb! Jako zázrakem většina lidí havárii přežila

Pohled na kokpit, patrný je splasklý skluz. Boeing 707 společnosti BOAC...

Piloti letu BA712 společnosti BOAC udělali koncem šedesátých let jednu fatální chybu. Neaktivovali hasicí zařízení...

Černé díry mohou ovlivnit celé galaxie, řekl astrofyzik v Rozstřelu

Astronom Jiří Svoboda v diskusním pořadu Rozstřel (12. dubna 2019)

Ve středu astronomové z projektu Event Horizon Telescope ukázali vůbec první fotografii černé díry. Co to pro vědu...

Další z rubriky

Ticho, výkon, kalibrované barvy. Acer uvedl zbrusu novou značku počítačů

ConceptD 500

ConceptD je nová značka stolních počítačů, notebooků a monitorů Acer, určená zejména pro tvůrce obsahu a náročné...

Bláznivý nápad, nebo dobré řešení? Vysunutím klávesnice zlepšíte chlazení

Predator Helios 700

Z nově představených modelů herních notebooků Predator nás nejvíce zaujal Helios 700 s výsuvnou klávesnicí. Tou uhnete...

Apple inovoval malý tablet. Trvalo to čtyři roky

Nový iPAd mini podporuje dotykové pero.

Apple poněkud překvapivě uvedl na trh dva nové tablety - malý mini a klasický Air. Oba dostaly nový čip či větší paměť...

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz