Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 21. března 2023 Radek

Kdo překoná DVD? Kandidátů je několik, vítězem může být jen jeden z nich

Již tento rok pomalu začne bitva o nástupnictví DVD formátu. Zanedlouho spatří světlo světa první produkty s modrým laserem, které budou usilovat o uživatelovu přízeň. Jen na nás zákaznících záleží, které přežijí.
Nové systémy, které budou usilovat o nahrazení současné DVD technologie, mají mít několikanásobně vyšší kapacitu. Dopomoci jim k tomu mají tenčí modrý či modrofialový laser a nová média. Podívejme se na kandidáty.

Blu Ray Disc

Původně se s formátem „Blu Ray Disc (BRD)“ počítalo jako s jediným nástupcem současných DVD. Časy se však změnily, a tak se bude muset BRD utkat s několika dalšími formáty – především s AODS, který podporuje DVD Fórum, jenž se stará o formáty DVD-R/RW a DVD-RAM. Pravděpodobně se tak bude opakovat situace, kdy budou proti sobě stát dvě organizace, jejichž členové nakonec budou vyrábět víceformátové přepisovačky. Možná že tou druhou bude právě DVD Aliance, jež má pod patronátem formáty DVD+R/RW.

BRD formát totiž zatím nejvíce podporuje Sony, která je členem jak DVD Fóra, tak Aliance. A vzhledem k tomu, že se BRD v první organizaci nepokoušelo prosadit, můžeme zaspekulovat, že jej Sony a další společnosti v Blu Ray konsorciu budou chtít protlačit v druhé skupině.

Sony BDZ-S77

Tomuto formátu se i přes nepřízeň DVD Fóra rozhodně nepovede špatně. Na jeho zrodu se mimo Sony podílelo dalších osm poměrně významných společností sdružených do devítičlenného konsorcia, a tak si na podporu stěžovat nemůže. První Blu Ray Disc zařízení se má v prodeji objevit již 10. dubna tohoto roku a možná nepřekvapí, že bude z produkce společnosti Sony. Cena jednoho média by zpočátku neměla být vyšší než 50 USD.

Maximální kapacita jedné vrstvy na jedné straně média má být kolem 27 GB, ale nejdříve se setkáte s modely, které pojmou o něco více informací než 23 GB. Pokud jste sledovali naše zpravodajství z CeBITu, patrně vám neušlo, že na bázi BDR je vyvíjeno několik produktů, které nabízejí různé velikosti média s různými kapacitami.

Třímilimetrový Blu ray disk SFFO Philips

 

AODS

Systém „Advaced Optical Disc Systém (AODS)“ původně vyvíjený firmami Nec a Toshiba nyní pod svá křídla přijalo DVD Fórum. Tomu se líbil především snadnější přechod na tento formát z DVD, než jaký nabízela konkurence. Poněkud zklamáním může být, že AODS nabídne na jednovrstvé straně média „pouze“ 20 GB. Je to však daň za jednodušší transformaci výrobních linek.

Do třetice Blue HD-DVD

Již od listopadu minulého roku se oficiálně ví o dalším formátu, který se pokusí dobýt trh. Předpokládá se, že jeho nejúdernější zbraní bude cena. „Blue High Density DVD (Blue HD-DVD)" má zatím dvě verze, z nichž jedna nabídne 17 GB a druhá 27 GB. S formátem přišly společnosti sdružené v taiwanském konsorcium „Advanced Optical Storage Research Consortcium“. Jedním z hlavní důvodů vzniku tohoto nového formátu má být nezávislost taiwanských výrobců na patentech spojených s již existujícími formáty.

Ještě tento rok patrně spatří světlo světa první produkty s podporou Blue HD-DVD-1 s kapacitou 17 GB. Do první poloviny příštího roku pak přijde „dvojková“ verze s 27 GB a nakonec se objeví produkty s možností přepisování. Tato taiwanská zařízení mají navíc podporovat na Taiwanu vyvíjený kompresní formát AVC, jenž má přinést podobné vlastnosti jako MPEG-4.

UDO

V přípravě jsou modely s názvem „Ultra Density Optical (UDO)“, které vycházejí z technologie Blu Ray Disc, ale pojmou i 30 GB na jedné straně v jedné vrstvě. Ale jako s nástupci DVD s nimi patrně nelze zase až tolik počítat. I samotný výrobce hovoří spíše o tom, že se objeví spíše jako zálohovací zařízení než jako systémy pro distribuci multimediálního obsahu.

Tapestry

Před rokem se objevil další systém záznamu na optické disky, který prezentoval společnost InPhase Technologies. Ten díky trojrozměrnému záznamu dat nazvanému „Tapestry“ výrazně zvyšuje hustotu zápisu. Zařízení s touto technologií na palubě pak na disk o velikosti CD zapíše až 100 GB dat. Ani tento produkt se však s největší pravděpodobností neutká o nástupnictví DVD. Možná ale naznačuje cestu, kterou se bude vývoj ubírat.
  • Nejčtenější

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Ukrajinské námořnictvo vstává z popela. Posílí ho korvety a minolovky

I když se vede válka na moři v rámci současného rusko-ukrajinského konfliktu jen omezeně, schopnost Ukrajiny udržet...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Umělá inteligence si sama najala člověka, aby vyřešil její problém

Umělá inteligence, která lže, aby z člověka vymámila spolupráci, bez které by nemohla vyřešit problém, může být noční...

Pět skvělých rad, jak nebýt na sociálních sítích za troubu

Pojmenovali jsme nejčastější prohřešky na internetu a sociálních sítích a přinášíme rady, jak jim předejít. Třeba se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přistání čínské laboratoře na Marsu byl úspěch. Teď má však problém

Premium Už je to dva roky, co se k Marsu sletěly tři sondy. Jedna ze Spojených států, druhá vyslaná Saúdskou Arábií a třetí z...

Přístroj, na který močíte, chytrý boxovací pytel či krmítko. Novinky z CES

Na největším veletrhu věnované elektronice se vedle zavedených firem prezentují i začínající projekty. Některé se...

Přesluhují, přesto je vyřadit nechtějí

Zatímco dříve platilo, že technologie vydrží po generace, protože zásadní inovace se objevovaly pomalu, dnes tomu už...

Vysloužilé PC nemusí jen chytat prach. Vdechněte mu druhý život

Podívejte se na možnosti, jak vrátit staré počítače či notebooky zpět do hry. Možností, k čemu by se daly využít, aby z...

Apple představil nové čipy a hned je dal do malého počítače i MacBooku Pro

Firma Apple se rozhodla, že v rámci uvedení nových počítačů a notebooků také vydá nové verze svých procesorů M2. V...

Vypadni z pódia, pleskla Avril Lavigne polonahou aktivistku přes prsa

Avril Lavigne pobavila diváky na předávání cen Juno, kanadské obdoby Brit Awards. Ve chvíli, kdy přebírala svou cenu...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herec Gene Hackman se po letech ukázal na veřejnosti

V důchodu je už skoro dvacet let. Svůj poslední film Starosti starosty natočil v roce 2004. Herec Gene Hackman (93) se...

Levnější papriky, cukr i vejce. Češi v zahraničí šetří tisíce a stát tratí

Levnější vejce, maso i zelenina. Čechy ženou vysoké ceny potravin do obchodů v zahraničí. V Polsku ušetří tisíce za...