Blu Ray Disc Původně se s formátem „Blu Ray Disc (BRD)“ počítalo jako s jediným nástupcem současných DVD. Časy se však změnily, a tak se bude muset BRD utkat s několika dalšími formáty – především s AODS, který podporuje DVD Fórum, jenž se stará o formáty DVD-R/RW a DVD-RAM. Pravděpodobně se tak bude opakovat situace, kdy budou proti sobě stát dvě organizace, jejichž členové nakonec budou vyrábět víceformátové přepisovačky. Možná že tou druhou bude právě DVD Aliance, jež má pod patronátem formáty DVD+R/RW. BRD formát totiž zatím nejvíce podporuje Sony, která je členem jak DVD Fóra, tak Aliance. A vzhledem k tomu, že se BRD v první organizaci nepokoušelo prosadit, můžeme zaspekulovat, že jej Sony a další společnosti v Blu Ray konsorciu budou chtít protlačit v druhé skupině. Tomuto formátu se i přes nepřízeň DVD Fóra rozhodně nepovede špatně. Na jeho zrodu se mimo Sony podílelo dalších osm poměrně významných společností sdružených do devítičlenného konsorcia, a tak si na podporu stěžovat nemůže. První Blu Ray Disc zařízení se má v prodeji objevit již 10. dubna tohoto roku a možná nepřekvapí, že bude z produkce společnosti Sony. Cena jednoho média by zpočátku neměla být vyšší než 50 USD. Maximální kapacita jedné vrstvy na jedné straně média má být kolem 27 GB, ale nejdříve se setkáte s modely, které pojmou o něco více informací než 23 GB. Pokud jste sledovali naše zpravodajství z CeBITu, patrně vám neušlo, že na bázi BDR je vyvíjeno několik produktů, které nabízejí různé velikosti média s různými kapacitami.
AODS Systém „Advaced Optical Disc Systém (AODS)“ původně vyvíjený firmami Nec a Toshiba nyní pod svá křídla přijalo DVD Fórum. Tomu se líbil především snadnější přechod na tento formát z DVD, než jaký nabízela konkurence. Poněkud zklamáním může být, že AODS nabídne na jednovrstvé straně média „pouze“ 20 GB. Je to však daň za jednodušší transformaci výrobních linek.
Do třetice Blue HD-DVD Již od listopadu minulého roku se oficiálně ví o dalším formátu, který se pokusí dobýt trh. Předpokládá se, že jeho nejúdernější zbraní bude cena. „Blue High Density DVD (Blue HD-DVD)" má zatím dvě verze, z nichž jedna nabídne 17 GB a druhá 27 GB. S formátem přišly společnosti sdružené v taiwanském konsorcium „Advanced Optical Storage Research Consortcium“. Jedním z hlavní důvodů vzniku tohoto nového formátu má být nezávislost taiwanských výrobců na patentech spojených s již existujícími formáty. Ještě tento rok patrně spatří světlo světa první produkty s podporou Blue HD-DVD-1 s kapacitou 17 GB. Do první poloviny příštího roku pak přijde „dvojková“ verze s 27 GB a nakonec se objeví produkty s možností přepisování. Tato taiwanská zařízení mají navíc podporovat na Taiwanu vyvíjený kompresní formát AVC, jenž má přinést podobné vlastnosti jako MPEG-4.
UDO V přípravě jsou modely s názvem „Ultra Density Optical (UDO)“, které vycházejí z technologie Blu Ray Disc, ale pojmou i 30 GB na jedné straně v jedné vrstvě. Ale jako s nástupci DVD s nimi patrně nelze zase až tolik počítat. I samotný výrobce hovoří spíše o tom, že se objeví spíše jako zálohovací zařízení než jako systémy pro distribuci multimediálního obsahu.
Tapestry Před rokem se objevil další systém záznamu na optické disky, který prezentoval společnost InPhase Technologies. Ten díky trojrozměrnému záznamu dat nazvanému „Tapestry“ výrazně zvyšuje hustotu zápisu. Zařízení s touto technologií na palubě pak na disk o velikosti CD zapíše až 100 GB dat. Ani tento produkt se však s největší pravděpodobností neutká o nástupnictví DVD. Možná ale naznačuje cestu, kterou se bude vývoj ubírat.