Kde vzít místo - IMATION

aktualizováno 
Informační technologie, resp. koncové zařízení, kterými jsou počítače, tikytály, audio přehrávače a další, se stále ještě - ač je to k nevíře - zmenšují. Uživatelé ovšem žádají více paměti. Co s tím?

Tuto otázku si klade nejeden výrobce počítačů, a zálohovacích médií. Když před deseti lety stačila běžná 1,44 MB disketa, dnes je i na CD-ROM příliš málo místa. Už několikrát jsme Vám představovali řešení, zabývající se tímto problémem. Na jedné straně jsou záznamová média a na druhé mechaniky, které umí na tato média data zapsat, přepsat je a samozřejmě je i číst.

Společnost IMATION je jedním z výrobců, kteří se snaží flexibilně přizpůsobovat novým médiím a nabízí mechaniky pro nejrůznější typy. My si dnes představíme tři řešení, které tento výrobce nabízí a pokusíme se zároveň o jakýsi průřez technologií dnešní doby. Prvním produktem, který Vám dnes představíme, je FlashGO! - Univerzální Flash Memory zařízení. Už název samotný nám naznačuje, jakým směrem se ubírá.

Podtitulek, který výrobce při představení FlashGO! používá, zní: " Všechny paměťové karty - jedna mechanika pro všechna Vaše data". Co to znamená? Nic menšího, než že toto zařízení umožňuje číst, psát a přenášet data ze všech formátů Flash paměťových karet. Přitom se jedná o první přístroj, který toto umožňuje a pro komunikaci s PC používá USB rozhraní.

Používáte-li tedy při své práci, či zábavě záznamů na různé typy FLASH karet, je FlashGO! ideálním partnerem na cestách, v kanceláři, nebo doma. Zde je krátká charakteristika toho, co umí a jaké karty paměťové podporuje:

 • CF (Compact Flash) typu I a II
 • SM (Smart Media)
 • MMC (MultiMedia)
 • SD (Secure Digital)
 • MS (Memory Stick)
 • Microdrive
 • Díky připojení přes USB je přenos dat dostatečně rychlý
 • Napájení prostřednictvím BUSu šetří životnost baterií osobních přístrojů
 • Jednoduché připojení díky podpoře Plug & Play systému

Druhým zařízením je RipGO! - mini vypalovačka CD-R disků a digitální audio přehrávač. Tento přehrávač přišel na trh koncem října tohoto roku a jedná se opět o velmi zajímavé zařízení, které má za úkol mobilním IT pracovníkům ulehčit a zjednodušit život.

CD-R neboli Compact Disky s možností "R" nahrávky jsou již několik let médiem, které z větší míry splňuje představy uživatelů. Je malé, vejde se na něj poměrně velké množství dat a lze jej přehrát téměř na každém počítači (vybaveném příslušnou mechanikou). Nevýhodou ovšem je, že neumožňuje vícenásobný přepis. CD-R je však pro používání ve světě kapesních počítačů příliš velké - tedy bylo - tomu už tak není, protože dnes se již používají disky menší s průměrem pouhých 8 cm. A právě pro použití těchto disků je určen RipGO!.

Mezi výhody tohoto media a řešení patří i skutečnost, že je lze přehrát v téměř všech současných CD-ROM mechanikách. Samotný přehrávač je pak dostatečně malý a lehký (225 g) a díky provozu na baterie i vhodným doplňkem na Vašich cestách. Tato externí, baterií poháněná optická mechanika umožňuje uložit na jednom CD-R až 185 MB informací v digitální podobě, což odpovídá např. 6 hodinám hudby v některém z kompresních formátů. K počítači se tato mechanika připojuje přes USB port, což zaručuje dostatečnou rychlost výměny dat, spolu s možností použití se širokou škálou přístrojů. Cena byla při zahájení prodeje stanovena na 399,-USD.

Třetí a poslední výrobek z dílny společnosti IMATION již trochu předbíhá dobu. Měl by totiž používat média avizovaná již od roku 1999, kdy jsme Vám je představili i my. Tato media se jmenují DataPlay disky.

Přístroj samotný pak nese název DiscGO! a je jakýmsi prostředníkem mezi "diskovými" a "kartovými" záznamovými médii. Prostředníkem proto, že umožňuje výměnu dat mezi různými typy paměťových karet a již zmiňovaným DataPlay diskem a to vše bez použití počítače. Skutečnost, že se jedná o řešení budoucnosti, potvrzuje i to, že nástup na trh má naplánovaný až začátkem příštího roku.

Pojďme si shrnout výhody tohoto řešení:

 • Malé přenosné zařízení s možností USB připojení
 • Umožňuje přenos dat mezi paměťovou kartou a datově výkonnějším DataPlay Diskem, nebo přenos dat z jedné karty na druhou a to bez nutnosti použití PC
 • Cena DataPlay disků je ve srovnání s ostatními medii velmi nízká

Nakonec ještě zajímavost - možná jste se s výrobky této značky již setkali -  toto logo je k vidění i na disketách a CD prodávaných i v našich obchodech. 

 

Nejčtenější

Ochranka prezidenta Putina mate GPS. Lodě se přemístily na pevninu

Obrázek ukazuje pozice rušených lodí na letišti ruského města Gelendžik, ležící...

Americká nezisková organizace C4ADS si všimla, že když se ruský prezident Vladimir Putin přiblíží k přístavu, satelitní...

Hodinky, které zachránily astronautům život, když vše ostatní selhalo

Budoucí legenda. Omega Speedmaster za nedlouho těmto hodinkám nikdo neřekne...

Před čtyřiceti devíti lety se ve vesmíru odehrála jedna z nejnapínavějších událostí. Havárie Apolla 13 mohla lehce...

Neuvěřitelné množství chyb! Jako zázrakem většina lidí havárii přežila

Pohled na kokpit, patrný je splasklý skluz. Boeing 707 společnosti BOAC...

Piloti letu BA712 společnosti BOAC udělali koncem šedesátých let jednu fatální chybu. Neaktivovali hasicí zařízení...

Černé díry mohou ovlivnit celé galaxie, řekl astrofyzik v Rozstřelu

Astronom Jiří Svoboda v diskusním pořadu Rozstřel (12. dubna 2019)

Ve středu astronomové z projektu Event Horizon Telescope ukázali vůbec první fotografii černé díry. Co to pro vědu...

OBRAZEM: „Největší“ letadlo světa se vydalo na svůj první let

První let stroje Stratolaunch (13. duben 2019)

Speciální letadlo Stratolaunch, které bude sloužit jako platforma pro vypouštění kosmických raket, absolvovalo v sobotu...

Další z rubriky

Huawei kouzelně propojil notebook s telefonem. Stačí zatřepat

Huawei Matebook 14

Ke konci minulého týdne společnost Huawei oznámila vstup svých notebooků na český trh a jen chvíli poté na veletrhu v...

Vylepšený standard microSD slibuje rychlost přenosu dat 985 MB/s

Nový standard microSD Express.

Tento týden byla představena vylepšená verze paměťových microSD karet popsaná ve specifikaci SD 7.1. Novinka nese...

Ticho, výkon, kalibrované barvy. Acer uvedl zbrusu novou značku počítačů

ConceptD 500

ConceptD je nová značka stolních počítačů, notebooků a monitorů Acer, určená zejména pro tvůrce obsahu a náročné...

Najdete na iDNES.cz