Kampak HRAČKY, kam jdete

aktualizováno 
která moje budete? Tak takto nějak by mohla znít cover - verze známé lidové písničky. Dnešní článek by měl naznačit, co se děje na světových trzích, jakým směrem se vyvíjí a na co se můžeme těšit.

Údaje, z nichž vycházíme, mapují stav jak v USA, tak i Evropě - tedy té západní části. Vzhledem k blížícímu se termínu konání výstavy PDA EXPO je na čase zamyslet se nad tím, která z kapesních "hraček" by byla pro Vás tou nejvhodnější. K tomu, aby jste si dobře vybrali, by možná mohl napomoci i tento globální přehled rozdělení trhu.

Začneme geograficky blížeji - v západní Evropě. Zdejší trh je již rozdělen -  tedy alespoň to vyplývá ze studie Britské společnosti CANALYS. Tato neoddělovala při svých průzkumech a analýzách PDA od tzv. SmartPhones, neboli chytrých telefonů a to způsobilo, že na prvním místě v prodejnosti je Finská společnost NOKIA.

Toto místo obsadila díky svým "komunikátorům" - jak nové 9210, tak staré dobré 9110 (9010) mají prostě úspěch. Těchto přístrojů se prodalo 152.335 kusů. Druhá místo si ponechal PALM a na třetím místě jsou výrobky společnosti COMPAQ. Jak vypadal zbytek pelotonu,  můžete vidět na výše uvedeném koláčovém grafu.

Celá studie má ovšem jeden velký nedostatek - nezohledňuje totiž příchod nových značek. Velký zlom nastal již při představení platformy PocketPC koncem roku 2000. Právě tento krok umožnil poprvé v historii překonat některému konkurentovi (COMPAQ) objem prodeje společnosti PALM. V přehledu se objevují i společnosti, které již s výrobou kapesních počítačů skončily (nebo končí) a proto se dá předpokládat, že konec roku 2001 a začátek roku 2002 s pozicemi na trhu opět zamíchá.

Přehled by pak mohl vypadat následovně: 

  1. COMPAQ-HP

  2. NOKIA

  3. PALM

  4. CASIO

  5. HANDSPRING

  6. PSION - doprodej

  7. SONY - TOSHIBA - NEC

  8. další

Na stav Amerického trhu se podíváme z jiného hlediska - z hlediska ceny výrobků, resp. cenové války výrobců. V této válce nebojují mezi s sebou jen dvě hlavní platformy PALM a Windows (příp. LINUX), jak tomu bylo ještě v nedávné minulosti, ale především i mezi výrobky užívajícímu stejnou platformu - v tomto případě hovořím o PALMu.

Pro upřesnění je nutno dodat, že skutečné přebíjení cen začalo až se vstupem třetího výrobce, kterým je společnost SONY. Do doby příchodu této firmy na trh PDA, resp. PALMů, si trh dělil jen PALM a HANDSPRING a ani jedna z těchto firem nepřipustila otevřenou cenou válku. To se ovšem změnilo s příchodem výrobků SONY. 

Vývoj cen vypadal následovně:

Výrobek Původní cena Přechod Současná cena
PALM
m505 449,-USD   399,-USD
m500 399,-USD 359,-USD 329,-USD
m105 199,-USD   149,-USD
m100 129,-USD   99,-USD
SONY
CLIE 610C 399,-USD    
PEG S320 199,-USD    
HANDSPRING
PRISM 499,-USD 399,-USD 299,-USD
EDGE 399,-USD   299,-USD

Hlavní problém byl v tom, že společnost SONY nasadila u svých v úvodu nejvyšších barevných modelů cenu, za kterou se prodávala střední třída PALMu a černobílý HANDSPRING.

Výrobci PDA na platformě Windows se zatím do podobné soutěže nenechali zatáhnout. Ceny výrobků sice klesají, ale to je způsobeno nástupem nových modelů a nikoli cenovou politikou konkurence. Ceny kapesních počítačů s PocketPC, nebo Windows 2002, se drží na stejné úrovni, a jen čas od času se objeví nějaký méně známý výrobce, který přijde na trh s produktem o 100,-USD levnějším. Takovýto konkurent je však jen malou hrozbou a neovlivní rozdělení pozic na trhu.

Při koupi nového PDA to znamená jediné: stanovit si cenu, kterou jste ochotni utratit, rozmyslet si požadavky na takovéto zařízení - dle toho si vybrat a pak jen doufat, že se právě tento výrobce nerozhodne, že s kapesními modely raději skončí.

Autor:
 

Nejčtenější

Živého kytaristu už dnes na popové desce neuslyšíte, říká věhlasný zvukař

Allen Sides v pražském poslechovém studiu VOIX

Pracoval na skoro tisícovce alb, postavil osmnáct nahrávacích studií a jeho reprosoustavy hrají i ve studiích George...

Nekupujte náš nový Office 2019, prosí Microsoft. Ukazuje to na dvojčatech

Kampaň Microsoftu s dvojčaty ukazuje rozdíl mezi Office 2019 a Office 365....

Microsoft vytvořil sérii videí, ve kterých ukazuje nevýhody nového produktu. Poněkud překvapivé je, že je to jejich...

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Další z rubriky

Česká hvězda NHL v USA ukazuje, jak trénovat hokej i bez ledu

Odborným konzultantem Sense Areny je bývalá hvězda NHL Patrik Eliáš.

Liberecký projekt Sense Arena na trénink hokeje ve virtuální realitě získal výraznou podporu. Odborným konzultantem se...

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

Panasonic představil první elektrickou motorku Harley-Davidson

LiveWire EV motocykl značky Harley-Davidson

Japonská společnost Panasonic se stále více profiluje i jako dodavatel technologií pro třetí strany. Na veletrhu CES v...

Najdete na iDNES.cz