K připnutí na stolní displej: Chcete přenosné miniaturní PC s pasivním chlazením?

  0:45aktualizováno  0:45
Tichý provoz, vysoký výkon a netradiční vlastnosti jsou vlastní počítači Microspace s procesorem Pentium M. Tento přenosný kvádr má rozměr sotva listu A4, ale nabízí vše - kromě displeje, ten si k němu můžete dokoupit sami - nebo jej připojit k TV či monitoru. Díky naprosto tichému provozu je možné jej použít takřka kdekoliv a na cokoliv.

Digital Logic Microspace PCF 40

Stavěný pro nejrůznější prostředí, PCF40 je ideální počítač pro mnoho různorodých použití. Hliníkový kryt odpovídá standardu IP50, tedy PC utěsněné a odolné prachu - podle výrobce je navrhnut pro maximálně dlouhodobý provoz, včetně nepřetržitého, bez potřeby údržby. Uvnitř této již tak dostatečně pozoruhodné schránky se skrývá kompletní počítač postavený na čipech ze sady Centrino: čipová sada i855GME s integrovaným grafickým jádrem Extreme Graphics 2 v tandemu s procesorem Pentium M 738. Pro ty, co nenosí intelovské tabulky specifikací v hlavě, jedná se o čip s jádrem Dothan na frekvenci 1,4 GHz a se 2 MB vyrovnávací paměti.

Microspace PCF40

S rozměry 30 x 24,9 x 4 centimetry se jedná o opravdu úsporný návrh - alespoň z pohledu stolního PC. Oproti notebookům je tento počítač cvalík především svou tloušťkou - 40 milimetrů je dost. Ovšem zde jde takřka čtvrtina výšky na "úkor" celoplošného pasivního chlazení. Žebra chlazení jsou rozprostřena po celém horním povrchu tohoto neobvyklého počítače. Právě díky nim je možné se obejít i při solidním výkonu bez aktivního chlazení - a tak dosáhnout vysoké odolnosti proti prachu a vůbec nástrahám vnějšího prostředí.

Samozřejmostí je zde vlastní bezdrátový adaptér WLAN. O grafiku se stará zmíněné jádro Extreme Graphics 2 se sdílenou operační pamětí až 64 MB. Mimo výstupu na analogový monitor je k dispozici i výstup DVI-D. Je tak možné současně ovládat až dva monitory najednou s různým rozlišením. Maximální podporované rozlišení je 2048 x 1536 bodů. Standardně je v PCF40 zabudováno 512 MB paměti, maximum leží na 1 GB pamětí DDR.

Pro další potřeby je zde PS/2 přípojka pro klávesnici a myš, rozhraní USB 2.0 ve dvou výstupech, síťový adaptér Fast Ethernet a jeden volný slot MiniPCI. Na desce je integrován zvukový čip s podporou standardu AC97 verze 2.3 a AC3 5.1 kanálů. Samozřejmě je zde pevný disk - s notebookovými rozměry 2,5" a kapacitou od 20 do 80 GB. Interní optická mechanika je k dostání jako kombo DVD-ROM a CD-RW.

PCF40 má za provozu vydávat méně 30 decibelů a akceptuje jakékoliv napájecí napětí od 10 do 30 VDC, což umožňuje provoz jak na síti, tak z akumulátorů. Celková spotřeba počítače má být díky použití úsporných funkcí z notebooků cca 35 Wattů. Co zatím nebylo oznámeno u tohoto velmi zajímavého kousku technologie, je jeho cena.

Komentář redakce

Téměř ideální počítač do kanceláře i do obývacího pokoje. Pro perfektní nasazení podle našich představ mu chybí ještě televizní výstup, ale to se nechá zvládnout. Díky nízkému příkonu, tichému provozu a zapouzdřenému obalu jej lze nasadit i v těch nejnáročnějších místech - v kanceláři takřka neruší a jako jeden z mála se hodí jako centrála domácího zábavního centra, o které vlastně není třeba ani vědět. Nenápadný, neslyšný a údržbu nevyžadující společník pro takřka jakékoliv nároky, tak by mělo vypadat stolní PC pro běžné požadavky.

 

Nejčtenější

Živého kytaristu už dnes na popové desce neuslyšíte, říká věhlasný zvukař

Allen Sides v pražském poslechovém studiu VOIX

Pracoval na skoro tisícovce alb, postavil osmnáct nahrávacích studií a jeho reprosoustavy hrají i ve studiích George...

Nekupujte náš nový Office 2019, prosí Microsoft. Ukazuje to na dvojčatech

Kampaň Microsoftu s dvojčaty ukazuje rozdíl mezi Office 2019 a Office 365....

Microsoft vytvořil sérii videí, ve kterých ukazuje nevýhody nového produktu. Poněkud překvapivé je, že je to jejich...

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Další z rubriky

Brýle od Applu jsou možná v ohrožení, z firmy odchází důležitý člověk

Microsoft zahájil prodej brýlí HoloLens veřejnosti.

Apple údajně stále pracuje na svém projektu pro virtuální a rozšířenou realitu. Není však jisté, kdy se objeví...

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

Nový notebook Lenovo upozorní, že se vám někdo dívá přes rameno

Lenovo Yoga S940

Nová Yoga S940 se pyšní s AR kamerou se sledováním pohybu očí a sbírkou snadno použitelných funkcí založených na...

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Najdete na iDNES.cz