Jednoduchá výměna mechaniky v neznačkovém notebooku - druhý díl

aktualizováno 
I starý neznačkový notebook lze vylepšit o moderní slot-in DVD+/-RW mechaniku. Zkusili jsme to, jde to za 2000 Kč. S naším návodem si s tím poradí i domácí kutilové.

Levně a jednoduše...

Zkusili jsme na vlastní kůži, co obnáší upgrade - a výsledkem je tato třídílná série, která vás provede celým upgradem optické mechaniky v noteboocích. Minulý článek nám dal představu o tom, co vlastně výměna optické mechaniky obnáší po stránce realizovatelnosti, přípravy, výběru a nákupu vhodné nové mechaniky. Nyní se ukáže, jak snadný může být upgrade na příkladu no-name notebooku Clevo D610S.

A poslední článek série ukáže záludnosti (a jak se jim vyhnout) při výměně mechaniky u notebooku ThinkPad T23, která je o něco náročnější na manuální práci a výměnu dílů. Výsledek je však stejný.

Takřka bez rizika si můžete podle našeho návodu vyzkoušet, zda váš notebook novou mechaniku přijme – a pokud ano, pak budete mít v notebooku nejnovější DVD přepisovačku za zlomek ceny té originální (a v případě neúspěchu novou mechaniku vrátíte a peníze dostanete zpět).

Jdeme na to: no-name na zteč

Námi zvolené mechaniky NEC dorazily z e-shopu následující den po objednání (obě byly skladem), levnější talířová LabelFlash mechanika NEC AD-7543A vyšla na 1.784 Kč, zatímco dražší slot-in NEC AD-7630 stála 2.022 Kč (obojí včetně daně). Obojí dorazily jen v plastovém sáčku, bez softwaru (tedy ideálně připravené pro případné vrácení peněz – tj. bez rizikového otevírání nějakého obalu).


Pro demontáž byl připraven čistý stůl a precizní křížové šroubováky - šroubky používané v mechanikách vyžadují podstatně menší rozměry nežli obvyklá stolní PC, proto je zde na místě použití miniaturnějších šroubováčků. Vzhledem k filigránským rozměrům a snadnému zničení závitu raději zapomeňte na použití elektrických šroubováků.


Demontáž u no-name notebooku začala snáze než jsme čekali. Clevo D610S a jeho stará dobrá mechanika DVD Lite-On LSD-081 měla již občas problém číst nová vypálená DVD média. A opravdu jí chyběla možnost vypalování - na jinak rozumně vybaveném notebooku, který i po letech sloužil dobře, to bylo mínus opravdu citelné.

Mechanika byla jištěna pouze jedním šroubkem umístěným na dně notebooku, nedaleko masivních větracích otvorů. Stačilo jedním z minišroubováčků povolit a vyjmout šroubek. Ten byl překvapivě dlouhý, bezmála centimetrový - vyšroubování tak zabralo o něco málo déle, než jsme předpokládali.


Šroubek držel pojistku-páčku, která sloužila jako výsuvný mechanismus. Stačilo jen lehké zatlačení na páčku a mechaniku bylo možné snadno z notebooku vysunout ven. Poprvé jsme tak viděli naši mechaniku Lite-On na vnějším světle.


Na její zadní straně byla namontována malá lišta, která sloužila pro uchycení pomocí onoho uvolněného šroubku. Tuto lištu bylo možné velice snadno odmontovat.


Ze zabarvení šroubků bylo zřejmé, že se zde prodejce snažil zajistit proti případné "neoprávněné" výměně uživatelem. Díky porušení této barvy by bylo teoreticky možné zjistit, zda někdo s touto lištou něco podnikal. Oprávněnost podobných námitek ze strany prodejce je však velmi sporná i v záruční době - uživatel má právo se přesvědčit, co si koupil - a poškození zakoupeného zboží zde nehrozí.


Výhodou a nevýhodou současně bylo čelo namontované na staré DVD mechanice. Výhodou byla zcela standardní velikost čela, které bylo shodné s nově zakoupenou slot-in mechanikou NEC.


Naopak nevýhodou byla barva krytu, jejíž šedá barva s nádechem brčálově zelené je skutečně neopakovatelně nenapodobitelná.


Porovnání velikosti i umístění závitů proběhlo zcela k naší spokojenosti - mechaniky aspoň z našeho pohledu vypadaly pokud ne shodně, pak velmi podobně.


Neodolali jsme a do pozice jsme zasunuli slot-in mechaniku, která tam ideálně pasovala - až příliš. Mechanika zapadla do připraveného místa - a i přes naše pokusy nešla snadno vytáhnout, musela pomoci opět až páčka na dně.


Rovnou jsme přistoupili k druhé části - a spustili notebook. Ten si s mechanikou bez problémů poradil - dokonce i bez hlášek z BIOSu.

Po několika pokusech se nám podařilo opatrným tahem mechaniku vysunout ven. Protože již byla "zajetá" a pro začátek vyzkoušená, pro plnou funkčnost stačilo již jen namontovat zajišťovací lištu na mechaniku, zasunout mechaniku opět do těla notebooku a tentokráte mechaniku i zajistit šroubkem.

Windows XP novou mechaniku správně rozeznaly a okamžitě po přihlášení nainstalovaly.


A pak přišel na řadu samozřejmě vypalovací software - jako vzor zde posloužil oblíbený Nero.


Mechaniku našel a ihned s ní spolupracoval jak pro vypalování CD, tak DVD.

Dovětek – i NEC může mít poruchu

Tato výměna DVD-ROM za DVD+/-RW by dopadla k naší plné spokojenosti, nebýt závady na mechanice. Zřejmě se na ní porouchal slot-in mechanismus a vydávala velice nepříjemné zvuky, případně vůbec nezaregistrovala zasouvané médium. Hned po prvních vypalovacích krocích tak bylo naše nadšení zchlazeno. Mechaniku jsme vymontovali a do notebooku vrátili původní čtecí DVD mechaniku, zatímco nová mechanika NEC putovala zpět na reklamaci (viz naše doporučení ohledně e-shopů v minulém díle).

Přes tuto nemilou příhodu se však toto cvičení velmi osvědčilo - Clevo dostane novou přepisovací mechaniku a konečně bude plnohodnotně nahrazovat stolní PC. Oproti přestavbě notebooku IBM ThinkPad mělo no-name Clevo jednu ohromnou výhodu - nebylo třeba žádných fyzických úprav mechaniky.


Proto doporučujeme i třetí závěrečný článek (s vícero komplikacemi), který ukáže, s jakými typickými překážkami se lze potkat u přestavby značkových notebooků (na příkladu oblíbeného a dostupného notebooku IBM ThinkPad T23) - a poradíme, jak se s nimi vyrovnat.

Příště vám poradíme jak dostat do starého značkového notebooku DVD mechaniku s funkcí LightScribe.

Autor:
 

Nejčtenější

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Kapitán nedosáhl na pedály. Začátek proudové éry přinesl zvláštní nehody

B-707 N7071  Braniff

Nová technika není vždy nutně bezpečnější. Dokládá to vývoj v letectví na přelomu 50. a 60. let. Piloti se s novými...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

Další z rubriky

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

Hity z veletrhu elektroniky CES: uspělo umělé maso i inteligence

Rozstřel k veletrhu CES

Největší veletrh spotřební elektroniky CES 2019 v Las Vegas přinesl řadu překvapivých novinek nejen z oblasti...

Nový notebook Lenovo upozorní, že se vám někdo dívá přes rameno

Lenovo Yoga S940

Nová Yoga S940 se pyšní s AR kamerou se sledováním pohybu očí a sbírkou snadno použitelných funkcí založených na...

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?

Najdete na iDNES.cz