Je skvělý, ale někdy byste s ním třískli. Recenze iPad 2

  0:59aktualizováno  0:59
Mnohem lépe se drží a díky skvělému krytu může viset třeba na ledničce. Můžete závodit i střílet do příšer, vestavěný gyroskop pomůže v ovládání. Nově iPad poslouží jako HD videokamera, záběry hned svižně sestříháte. A díky akcelerometru si můžete i slušně zahrát na bicí.

Nový iPad 2 dorazil do České republiky jen s dvoutýdenním zpožděním oproti USA. To je potěšitelné. U předchozí verze šlo o měsíce. Nyní se psaly pořadníky, stály se fronty a všechny dodané kusy zmizely z prodejen jako pára nad hrncem. První generace iPadu je přitom u všech prodejců dost. Je opravdu o tolik lepší?

Nebudeme vás napínat. Ano, je. Někdy jde jen o drobnosti, jindy o podstatnější změny. A co je důležité, zatím jsme neobjevili žádnou, která by byla krokem zpět.

Kryt hraje prim

Je to sice paradoxní, ale jednou z nejpodstatnějších novinek je nový kryt Smart Cover. Skoro bezchybně totiž plní několik funkcí. Chrání displej před mechanickým poškozením, po zaklapnutí se tablet uzamkne a díky magnetické příchytce ho snadno nasadíte i sundáte. A především jeho složením vznikne šikovný stojánek.

iPad 2 - Smart Cover (roh)
iPad 2 - Smart Cover (detail)

Detail krytu Smart Cover a jeho složení do podstavce.

Magnetické jsou nejen úchyty, ale v menší míře i celá plocha krytu. Díky tomu na displeji opravdu drží, takže může - ale to jen na vlastní riziko - posloužit k zavěšení iPadu na kovovou plochu. Třeba dvířka od lednice, což se pro čtení receptů náramně hodí. Na některých drží docela dobře, na některých méně. Spojení mezi tabletem a krytem je dimenzované dostatečně. Někdy ale nebyla dostatečná vazba mezi krytem a bílou technikou a kryt tak i s iPadem klouzal dolů.

iPad 2 - Smart Cover (spoj)
iPad 2 - Smart Cover (skladani)

Smart Cover drží magnetky na kovovém těle iPadu, magnetický je i celý povrch krytu. Z displeje tak nepadá.

Vnitřní povrch krytu tvoří mikrovlákna, která by měla dokonce displej čistit od prachu a otisků prstů. To se zatím moc nepotvrdilo, spíše na displeji vznikala "zebra" od jednotlivých segmentů krytu. 

Co se navíc bohužel nijak nezměnilo, je upatlatelnost samotného displeje. Čistících utěrek spotřebujete více než toaletního papíru.

Úctyhodný výkon: sestříháte video a zahrajete hry

Kde se od první verze odehrála velká změna, je výkon. Dvoujádrový procesor A5 od Samsungu dodává iPadu tolik výkonu, že pomalu přestává být zařízením pro pasivní konzumaci jinde vytvořeného obsahu, ale můžete na něm obsah naopak aktivně tvořit.

iPad 2 - Photo Booth

Aplikace Photo Booth

Spíše zajímavou ukázkou výkonu je aplikace Photo Booth. V ní pořídíte obrázky (a videa) ozvláštněné vizuálními efekty. Procesor iPadu zvládne zpracovávat devět VGA obrazových streamů najednou.

Až překvapivě svižně jde práce s videem v iMovie. Video můžete stříhat, doplňovat přechodovými efekty, muzikou, fotkami a titulky ... v podstatě vše, co se záběry z dovolené chce běžný uživatel dělat. Při některých operacích vznikne chvilkové zdržení, ale to leckdy i u dospělých střižen.

iPad 2 - iMovie
iPad 2 - GrageBand

Střihový program iMovie během editace záběrů z vestavěné 720p kamerky. Ta poskytuje solidní výsledky za plného světla, v šeru místnosti však velmi šumí. Na pravém snímku je hudební aplikace Garage Band během hry na kytaru.

Opravdovou lahůdkou je hra na hudební nástroje v aplikaci GarageBand. K dispozici jsou klávesy, bicí, kytary, vždy v "normálním režimu" a verzi "Smart". Ta je určena pro začátečníky a nabízí různé nápovědy (označení not atp.) a také "autoplay" pomocníka. GarageBand skvěle využívá vestavěného akcelerometru, záleží tedy na tom, zda se povrchu displeje na klávese jemně dotknete, nebo energicky ťuknete.

Nový iPad se uplatní i jako mobilní herní konzole. Hry ve vysokém rozlišení ovládané pohyby iPadu (vestavěný gyroskop) jsou docela návykové. Samozřejmě, že hra není tak přirozená jako s volantem nebo joystickem u herní konzole. Ale zase si ji zahrajete i v autobusu.

iPad 2 - Real Racing 2 HD
iPad 2 - Near Orbit Vanguard Alliance HD

Závodní hra RealRacing 2 HD a akční střílečka Near Orbit Vanguard Alliance HD.

Těšili jsme se na závodní hru RealRacing 2 HD. Na internetu kolují videa, ve kterých displej tabletu zobrazuje mapu závodní dráhy a informace o jízdě, na obrazovce připojeného televizoru pak vidíte jen kabinu a pohled z čelního okna. Bohužel, aktuální (v App Store běžně dostupná) verze hry tento režim zatím nepodporuje.

Menší a lehčí

Změnami prošlo i tělo tabletu, nyní je o třetinu tenčí a o 15 procent lehčí. Výdrž na baterie by dle výrobce měla zůstat zachována jako u předchozího modelu, tedy 10 hodin přehrávání HD videa. Po osmi hodinách docela aktivního testovacího provozu jsme iPad vybili na 52 %, takže je to údaj více než reálný.

iPad 2 - srovnání
iPad 2 - srovnání

Nový iPad je tenčí a oblejší. Je lehčí a lépe se drží. A navzdory očekávání lze do sluchátkového výstupu zapojit bez redukce běžný sluchátkový Jack 3,5 mm. Zvuková kvalita je slušná, nikoli perfektní. Se špičkovými Sennheiser IE7 měl projev příliš basů a díky tomu méně prezentní středy. Jak je u Apple dobrým zvykem, konektor slouží i pro připojení mikrofonu (společný konektor pro celý headset).

iPad 2 - Digital AV Adapter
iPad 2 - reproduktor

Značně se rozšířily multimediální schopnosti tabletu. Vestavěný reproduktor hraje mnohem lépe než u předchozího modelu, i když hlasitost bychom si u některých aplikací uměli představit vyšší. Velké plus je možnost připojit redukci Digital AV Adapter, díky které k iPadu připojíte HDMI kabelem televizor, nebo projektor. Přenášen je obraz i zvuk.

Proč bychom s ním občas třískli?

Protože užívání jinak perfektního zařízení kazí některé drobné, leč otravné komplikace. Tak například přehrávání videa. Vše je nutné synchronizovat přes iTunes a vestavěný přehrávač si poradí jen s MP4 a MOV soubory. V zemi bez možnosti nakupování muziky a filmů přes iTunes jde o dva spíše raritní formáty.

Pro přehrávání AVI, MKV a dalších, mnohem častějších formátů je tedy nutné stáhnout aplikaci (přečemž ty rozumné jsou placené). Dobrým příkladem, jak potvrzují čtenáři v diskusi, je Buzz Player HD. Ta si poradí s většinou běžně používaných videoformátů.

Ale pokud iPad připojíte HDMI redukcí k televizoru, filmy přehrávané přes aplikaci "Videa" jsou přehrávány na celé obrazovce 16:9 televizoru. Některé aplikace však celoobrazovkový režim neumí (Buzz Player HD ano) a video pak zabírá 4:3 výsek 16:9 obrazovky, v případě širokoúhlých videí pak 16:9 výsek 4:3 výseku 16:9 obrazovky - tedy, obraz je podstatně menší, než obrazovka televizoru.

A s podobnými situacemi různých restrikcí se u iPadu setkáte častěji. Ale asi si na to nakonec vyplatí zvyknout. iPad 2 je totiž nejlepší dostupný tablet současnosti.  

iPad 2 - zezadu

Zadní pohled na iPad2

Ceny:

testovaná verze iPadu (3G, 64 GB paměť): 19 690 Kč
kryt Smart Cover: cca 1 000 Kč
HDMI adaptér: cca 900 Kč
aplikace iMovie, Garage Band: 3,99 USD 
hra RealRacing 2 HD: 7,99 USD

 

Nejčtenější

Ochranka prezidenta Putina mate GPS. Lodě se přemístily na pevninu

Obrázek ukazuje pozice rušených lodí na letišti ruského města Gelendžik, ležící...

Americká nezisková organizace C4ADS si všimla, že když se ruský prezident Vladimir Putin přiblíží k přístavu, satelitní...

USA budují Vesmírné síly. Evropa ani Rusko nemají potřebné technologie

Nejsilnější raketou současnosti je Falcon Heavy od společností SpaceX. Motory...

K zahájení budování samostatných Vesmírných sil Spojených států zbývá už pouze jeden legislativní krůček. Základní...

Neuvěřitelné množství chyb! Jako zázrakem většina lidí havárii přežila

Pohled na kokpit, patrný je splasklý skluz. Boeing 707 společnosti BOAC...

Piloti letu BA712 společnosti BOAC udělali koncem šedesátých let jednu fatální chybu. Neaktivovali hasicí zařízení...

OBRAZEM: „Největší“ letadlo světa se vydalo na svůj první let

První let stroje Stratolaunch (13. duben 2019)

Speciální letadlo Stratolaunch, které bude sloužit jako platforma pro vypouštění kosmických raket, absolvovalo v sobotu...

Přistál, ale neudržel se. SpaceX přišla o centrální stupeň rakety

Falcon Heavy u startovní rampy LC-39A

Společnost SpaceX přišla o prostřední stupeň rakety Falcon Heavy. Incident se stal až po návratu z kosmu, když nosič...

Další z rubriky

Asusu unikla firemní hesla, navíc řešil napadení své aktualizační služby

Asus ZenBook 15

Programátoři společnosti Asus nechtěně zveřejnili firemní hesla. Firma navíc musela řešit problém s aktualizačním...

Jedno kliknutí a obraz zmizí. Protišmírovací displeje chrání soukromí

HP Sure View Privacy Screen - srovnání.

Podívejte se, jak funguje systém Sure View Privacy Screen společnosti HP, který zařídí, aby byl obraz na displeji...

T-Mobile v Evropě testuje 150 vysílačů na 5G, ukázal i budoucnost hraní

Dodgeball (vybíjená) od Nianticu na Samsungu Galaxy 10+. AR hra pro více hráčů...

Společnost T-Mobile na veletrhu MWC v Barceloně oznámila první kroky pro spuštění 5G sítí v letošním roce ve vybraných...

Přibývá dětí s psychickými poruchami. Pomůžou rodiče, nebo školy?
Přibývá dětí s psychickými poruchami. Pomůžou rodiče, nebo školy?

Mezi nejčastější psychické onemocnění u dětí patří úzkost. Pokud se neléčí, může se rozvinout v depresi. Na tuto problematiku reaguje ministerstvo školství novinkou, která by se měla objevit ve školních osnovách.

Najdete na iDNES.cz