Je skvělý, ale někdy byste s ním třískli. Recenze iPad 2

  0:59aktualizováno  0:59
Mnohem lépe se drží a díky skvělému krytu může viset třeba na ledničce. Můžete závodit i střílet do příšer, vestavěný gyroskop pomůže v ovládání. Nově iPad poslouží jako HD videokamera, záběry hned svižně sestříháte. A díky akcelerometru si můžete i slušně zahrát na bicí.

Nový iPad 2 dorazil do České republiky jen s dvoutýdenním zpožděním oproti USA. To je potěšitelné. U předchozí verze šlo o měsíce. Nyní se psaly pořadníky, stály se fronty a všechny dodané kusy zmizely z prodejen jako pára nad hrncem. První generace iPadu je přitom u všech prodejců dost. Je opravdu o tolik lepší?

Nebudeme vás napínat. Ano, je. Někdy jde jen o drobnosti, jindy o podstatnější změny. A co je důležité, zatím jsme neobjevili žádnou, která by byla krokem zpět.

Kryt hraje prim

Je to sice paradoxní, ale jednou z nejpodstatnějších novinek je nový kryt Smart Cover. Skoro bezchybně totiž plní několik funkcí. Chrání displej před mechanickým poškozením, po zaklapnutí se tablet uzamkne a díky magnetické příchytce ho snadno nasadíte i sundáte. A především jeho složením vznikne šikovný stojánek.

iPad 2 - Smart Cover (roh)
iPad 2 - Smart Cover (detail)

Detail krytu Smart Cover a jeho složení do podstavce.

Magnetické jsou nejen úchyty, ale v menší míře i celá plocha krytu. Díky tomu na displeji opravdu drží, takže může - ale to jen na vlastní riziko - posloužit k zavěšení iPadu na kovovou plochu. Třeba dvířka od lednice, což se pro čtení receptů náramně hodí. Na některých drží docela dobře, na některých méně. Spojení mezi tabletem a krytem je dimenzované dostatečně. Někdy ale nebyla dostatečná vazba mezi krytem a bílou technikou a kryt tak i s iPadem klouzal dolů.

iPad 2 - Smart Cover (spoj)
iPad 2 - Smart Cover (skladani)

Smart Cover drží magnetky na kovovém těle iPadu, magnetický je i celý povrch krytu. Z displeje tak nepadá.

Vnitřní povrch krytu tvoří mikrovlákna, která by měla dokonce displej čistit od prachu a otisků prstů. To se zatím moc nepotvrdilo, spíše na displeji vznikala "zebra" od jednotlivých segmentů krytu. 

Co se navíc bohužel nijak nezměnilo, je upatlatelnost samotného displeje. Čistících utěrek spotřebujete více než toaletního papíru.

Úctyhodný výkon: sestříháte video a zahrajete hry

Kde se od první verze odehrála velká změna, je výkon. Dvoujádrový procesor A5 od Samsungu dodává iPadu tolik výkonu, že pomalu přestává být zařízením pro pasivní konzumaci jinde vytvořeného obsahu, ale můžete na něm obsah naopak aktivně tvořit.

iPad 2 - Photo Booth

Aplikace Photo Booth

Spíše zajímavou ukázkou výkonu je aplikace Photo Booth. V ní pořídíte obrázky (a videa) ozvláštněné vizuálními efekty. Procesor iPadu zvládne zpracovávat devět VGA obrazových streamů najednou.

Až překvapivě svižně jde práce s videem v iMovie. Video můžete stříhat, doplňovat přechodovými efekty, muzikou, fotkami a titulky ... v podstatě vše, co se záběry z dovolené chce běžný uživatel dělat. Při některých operacích vznikne chvilkové zdržení, ale to leckdy i u dospělých střižen.

iPad 2 - iMovie
iPad 2 - GrageBand

Střihový program iMovie během editace záběrů z vestavěné 720p kamerky. Ta poskytuje solidní výsledky za plného světla, v šeru místnosti však velmi šumí. Na pravém snímku je hudební aplikace Garage Band během hry na kytaru.

Opravdovou lahůdkou je hra na hudební nástroje v aplikaci GarageBand. K dispozici jsou klávesy, bicí, kytary, vždy v "normálním režimu" a verzi "Smart". Ta je určena pro začátečníky a nabízí různé nápovědy (označení not atp.) a také "autoplay" pomocníka. GarageBand skvěle využívá vestavěného akcelerometru, záleží tedy na tom, zda se povrchu displeje na klávese jemně dotknete, nebo energicky ťuknete.

Nový iPad se uplatní i jako mobilní herní konzole. Hry ve vysokém rozlišení ovládané pohyby iPadu (vestavěný gyroskop) jsou docela návykové. Samozřejmě, že hra není tak přirozená jako s volantem nebo joystickem u herní konzole. Ale zase si ji zahrajete i v autobusu.

iPad 2 - Real Racing 2 HD
iPad 2 - Near Orbit Vanguard Alliance HD

Závodní hra RealRacing 2 HD a akční střílečka Near Orbit Vanguard Alliance HD.

Těšili jsme se na závodní hru RealRacing 2 HD. Na internetu kolují videa, ve kterých displej tabletu zobrazuje mapu závodní dráhy a informace o jízdě, na obrazovce připojeného televizoru pak vidíte jen kabinu a pohled z čelního okna. Bohužel, aktuální (v App Store běžně dostupná) verze hry tento režim zatím nepodporuje.

Menší a lehčí

Změnami prošlo i tělo tabletu, nyní je o třetinu tenčí a o 15 procent lehčí. Výdrž na baterie by dle výrobce měla zůstat zachována jako u předchozího modelu, tedy 10 hodin přehrávání HD videa. Po osmi hodinách docela aktivního testovacího provozu jsme iPad vybili na 52 %, takže je to údaj více než reálný.

iPad 2 - srovnání
iPad 2 - srovnání

Nový iPad je tenčí a oblejší. Je lehčí a lépe se drží. A navzdory očekávání lze do sluchátkového výstupu zapojit bez redukce běžný sluchátkový Jack 3,5 mm. Zvuková kvalita je slušná, nikoli perfektní. Se špičkovými Sennheiser IE7 měl projev příliš basů a díky tomu méně prezentní středy. Jak je u Apple dobrým zvykem, konektor slouží i pro připojení mikrofonu (společný konektor pro celý headset).

iPad 2 - Digital AV Adapter
iPad 2 - reproduktor

Značně se rozšířily multimediální schopnosti tabletu. Vestavěný reproduktor hraje mnohem lépe než u předchozího modelu, i když hlasitost bychom si u některých aplikací uměli představit vyšší. Velké plus je možnost připojit redukci Digital AV Adapter, díky které k iPadu připojíte HDMI kabelem televizor, nebo projektor. Přenášen je obraz i zvuk.

Proč bychom s ním občas třískli?

Protože užívání jinak perfektního zařízení kazí některé drobné, leč otravné komplikace. Tak například přehrávání videa. Vše je nutné synchronizovat přes iTunes a vestavěný přehrávač si poradí jen s MP4 a MOV soubory. V zemi bez možnosti nakupování muziky a filmů přes iTunes jde o dva spíše raritní formáty.

Pro přehrávání AVI, MKV a dalších, mnohem častějších formátů je tedy nutné stáhnout aplikaci (přečemž ty rozumné jsou placené). Dobrým příkladem, jak potvrzují čtenáři v diskusi, je Buzz Player HD. Ta si poradí s většinou běžně používaných videoformátů.

Ale pokud iPad připojíte HDMI redukcí k televizoru, filmy přehrávané přes aplikaci "Videa" jsou přehrávány na celé obrazovce 16:9 televizoru. Některé aplikace však celoobrazovkový režim neumí (Buzz Player HD ano) a video pak zabírá 4:3 výsek 16:9 obrazovky, v případě širokoúhlých videí pak 16:9 výsek 4:3 výseku 16:9 obrazovky - tedy, obraz je podstatně menší, než obrazovka televizoru.

A s podobnými situacemi různých restrikcí se u iPadu setkáte častěji. Ale asi si na to nakonec vyplatí zvyknout. iPad 2 je totiž nejlepší dostupný tablet současnosti.  

iPad 2 - zezadu

Zadní pohled na iPad2

Ceny:

testovaná verze iPadu (3G, 64 GB paměť): 19 690 Kč
kryt Smart Cover: cca 1 000 Kč
HDMI adaptér: cca 900 Kč
aplikace iMovie, Garage Band: 3,99 USD 
hra RealRacing 2 HD: 7,99 USD

 

Nejčtenější

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Kapitán nedosáhl na pedály. Začátek proudové éry přinesl zvláštní nehody

B-707 N7071  Braniff

Nová technika není vždy nutně bezpečnější. Dokládá to vývoj v letectví na přelomu 50. a 60. let. Piloti se s novými...

Další z rubriky

Nový notebook Lenovo upozorní, že se vám někdo dívá přes rameno

Lenovo Yoga S940

Nová Yoga S940 se pyšní s AR kamerou se sledováním pohybu očí a sbírkou snadno použitelných funkcí založených na...

Notebook s novinkou od Nvidie o délku převálcoval loňské šampiony

Predator Triton 500

Nová grafická karta Nvidia GeForce RTX2080 se na začátku ledna dostala i do notebooků. Její Max-Q verzi jsme otestovali...

Asus se chlubí nejmenším notebookem se samostatnou grafikou

Čtrnáctipalcový Asus ZenBook v rukou slovenské marketingové manažerky.

Asus u notebooků pro rok 2019 sází na jedné straně na tenký design včetně rámečků kolem displeje a na druhé se chlubí...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz