Astronomové považují za počátek jara okamžik, kdy střed slunečního kotouče překročí zemský rovník. To nastane v 10:01.
Kdo si z minulosti pamatuje, že jarní rovnodennost nejčastěji vychází na 21. března, tak to již řadu let neplatí. V 21. století se tak stalo naposledy v roce 2011 a znovu bude tento den uveden jako začátek jara až v roce 2102. Vzácně může astronomické jaro začít už 19. března, naposledy se to stalo v roce 1796, znovu to nastane v roce 2048. Ke konci století se budou 19. a 20. březen jako první jarní dny vyskytovat stejně často. Střídání je způsobeno přestupnými roky.
„Každý rok nastává jarní rovnodennost zhruba o šest hodin později než v předchozím roce. V přestupném roce, který bude příští rok, se to zase vrací přibližně o 18 hodin zpět,“ uvedl již dříve pro náš server Jan Vondrák z Astronomického ústavu AV ČR.
Zajímavé může být, jak se pohled na oblohu liší u astronomů a astrologů.
„Přestože podle astrologů vstupuje Slunce do znamení Berana, ve skutečnosti bude Slunce procházet Rybami až do 18. dubna a od 19. 4. bude konečně v Beranu,“ vysvětluje na serveru Astro.cz Martin Gembec.
Na rozdíl od astronomického jara má takzvané meteorologické jaro pevně stanovený začátek i konec. Každoročně začíná 1. března a končí posledním květnovým dnem. Vědci rozlišují také vegetační jaro, které připadá na dobu, kdy průměrné denní teploty vystoupí nad pět stupňů, a končí s nástupem průměrných denních teplot nad 15 stupňů Celsia.