Jak vybrat kvalitní počítačovou myš. Nepodceňujte hlodavce

aktualizováno 
Bezdrátová, s ocáskem, optická, laserová, jednoduchá, multifunkční ... vyberte si myšku podle svého gusta. Poradíme jakou.

Vyberte si počítačovou myšku | foto: SXC.hu

Myš patří mezi nejlevnější a nejběžnější počítačové periferie, ale její výběr se nevyplácí podceňovat. Ergonomie, technologie snímače pohybu, speciální funkční výbava - to jsou jen příklady parametrů, které mohou práci s počítačem příjemně usnadnit, nebo také zle komplikovat.

Jak vybrat myšku?

Podívejme se nyní na několik zajímavých počítačových hlodavců, které byste při výběru mohli vzít do úvahy. Nejdříve si však povězme několik dobrých rad k výběru.

Myš - je barva důležitá?

Pro nikoho jistě nebude překvapením, že cena většinou odpovídá kvalitě, respektive kvalita ceně. Na druhou stranu je cenový rozdíl mezi kvalitní a průměrnou počítačovou myší jen pár set korun, zatímco mezi - dejme tomu - průměrnou a kvalitní základní deskou či grafickou kartou, jsou tisíce. Je nutné si tedy uvědomit, že investice 1500 korun do kvalitní počítačové myši se sice může zdát jako zbytečný luxus, ale kdo jednou vyzkoušel, chápe a již nechce jinak.

Přeci jen, patnáct stovek je více než přijatelná cena, navíc myš neměníme každý měsíc a zdaleka tak rychle nestárne a neztrácí na hodnotě, jako je tomu například u grafických karet. Okrádat se tedy o pohodlí, rychlost, ergonomii a kvalitu? Proč??

Při výběru počítačové myši se zaměřte na několik oblastí:

1) Myš vám musí padnout do ruky, více práce a příjemněji uděláte s myší, která vám přesně sedne. Bohužel při nákupech máte málokdy možnost si myš předem osahat. V zásadě však existují jen tři velikosti (malé, střední, velké) a dvě provedení (ergonomická, tedy přesně do ruky a souměrná). Zkontrolujte použitelnost a dosažitelnost všech tlačítek, stejně jako fungování kolečka, jehož charakteristika chodu bývá u každého výrobce odlišná.

Ergonomie myši

2) Hodnota DPI je nejčastější udávanou hodnotou u myši – je to údaj, který určuje jemnost snímání senzoru (vyjadřuje počet obrazových bodů (pixelů), které se vejdou do délky jednoho palce). Typicky se dnes objevují senzory s rozlišením 400, 800, 1200, 1600, 1800, 2000, 2400 a 3200DPI. Bohužel vysoká hodnota DPI nezaručuje kvalitní a přesný senzor.

3) S DPI úzce souvisí používané senzory myší. Dnes se užívá třech typů. Optický (dioda svítí ve viditelném spektru), laserový (nesvítí ve viditelném spektru) a infra (také nesvítí ve viditelném spektru). Samozřejmě stále ještě můžeme narazit na kuličkovou myš, ale to je spíše archaizmus.

Nejvyšší rozlišení, tedy hodnoty DPI, nabízejí laserové senzory, které mají výhodu funkce i na lesklých površích. Bohužel laserový senzor i přes vysokou DPI zaostává v přesnosti a lze ho celkem snadno ,,utrhnout“ - kurzor tak poskočí, aniž byste to zamýšleli.

Myš Logitech MX-Revolution
 
Starším je optický senzor, ke kterému se po nedávném boomu právě laserových senzorů někteří výrobci opět navracejí. Proč? Optický senzor i přes nízké DPI je u kvalitních optických myší lepší, než nejkvalitnější laserový. Je přesnější. Kvalitní myši s optickými senzory mají DPI 1200-1600-1800. Posledním jmenovaným a nejnovějším je Infra senzor. Ten je však defacto právě návratem k optickým senzorům.

4) Při výběru se tak nesoustřeďte jen na DPI, kdy u laserových senzorů často neznamená, že 3200DPI je lepší než 1200DPI na kvalitní optice. DPI je bohužel nic neříkající hodnota, jako Watty u počítačového zdroje. U počítačových myší je velmi důležitá odezva, která je udávána v ms, nebo jinak v Hz. Bohužel právě u odezvy mnoho výrobců lže a to tak, že hodně. Jen málokterá myš dosahuje odezvy 1ms i přesto, že výrobci to tvrdí snad u každé druhé myši.

Za dobrou hodnotu lze považovat 500-1000Hz, tedy 2-1ms. Z dalších hodnot je důležité zrychlení, kvalitní je například 60 palců při 15G. Méně podstatná je rychlost snímání udávaná ve frame za sekundu nebo v megapixelech, tyto hodnoty snad na všech myších dosahují dostatečných hodnot.

Myš Logitech G7
 
5) Všechny bezdrátové myši bohužel kvalitou senzorů za drátovými pokulhávají, což je dáno nutností šetřit energii. Jedinou výjimkou je herní myš Logitech G7, která jede naplno, avšak výdrž na baterii je něco kolem 4 hodin – to jen tak pro představu.

Bezdrátové myši tedy nejsou pro každého a pokud se od PC s myší nevzdalujete, pak kvalitní drátové myši nabízejí více. Mají dostatečně dlouhý kabel s délkou běžně kolem 2m. 

6) Nezapomeňte, že ke kvalitní myši patří i kvalitní podložka s kvalitní područkou.

 Historie: 40 let počítačové myši


Dnešní podoba počítačové myši se od úplně první, která byla představena v roce 1968, příliš neliší. Samozřejmě vývoj ubíhá a tak se již liší použité materiály, senzory apod. Samotný princip a tvary však zůstávají. Ostatně porovnejte sami:

Historická dřevěná myš
 
Historie počítačové myši je historií firmy Microsoft. Ačkoli počítačová myš není vynálezem firmy Microsoft, byl to právě Microsoft, který uvedl počítačovou myš na trh k běžným uživatelům. Stalo se tak v roce 1983.

O deset let později, v roce 1993, přišel Microsoft s ergonomicky tvarovanou myší, tak jak je známe dnes. V roce 1996 se poprvé objevilo rolovací kolečko, které přineslo opravdu novou dimenzi ovládání počítačových programů, bez onoho magického kolečka si dnes neumíme počítačovou myš ani představit.

Vůbec ono kolečko se stalo jedním z největších úspěchů firmy Microsoft na poli hardwaru. V roce 1999 se udála největší revoluce u počítačové myši, kdy kulička byla nahrazena optickým senzorem a tedy první opravdu použitelná optická myš byla na světě. Těžko se tomu věří, že je to teprve 8 let a na kuličkovou myš si dnes takřka nikdo nevzpomene, i když někteří ji zase používají dodnes. 

V roce 2002 se objevila první dostupná bezdrátová myš s rozhraním Bluetooth. Pokud se o historii, fungování a druzích počítačové myši chcete dozvědět více, doporučujeme následující článek

ČLÁNEK: Počítačová myš a podložky – Historie,funkce a výběr 


Tipy na hlodavce

Výběr na trhu je v současné době více než bohatý. Nelze říci, že by převládaly bezdrátové či drátové myši. Bezdrátové myši, až na malé výjimky, mají vždy předlohu v drátových myších, takže co do designu se neliší. Dnes se zaměříme na nejzajímavější hlodavce s ocáskem ve třech cenových kategoriích …

Razer DeathAdder Nova Blue

Jedna z nejnovějších počítačových myší na trhu. Jediná myš využívající pokročilý 3G Infra senzor, který ji při DPI 1800 dává neuvěřitelnou odezvu 1ms a méně a co do přesnosti a projevů senzoru těžko hledá konkurenci. Povedený a funkční design, vysoká kvalita zpracování, decentní vypínatelné podsvětlení. To vše dělá z této myši absolutní špičku na trhu.


Hodnocení: 94/100.
TEST: Razer DeathAdder – Infra-myší dokonalost!

Myš Razer DeathAdder Nova Blue

Microsoft (Razer) Habu

Ve spolupráci firem Microsoft a Razer vznikla špičková myš s názvem Habu. Co do tvaru je podobná mladšímu DeathAdderu. Habu však má jiné provedení a laserový senzor. Ze všech myší osazených laserovým senzorem je jediná, která skutečně slibovanou hodnotu odezvy 1ms skoro splní. Přesností senzoru nemá mezi ostatními laserovými myšmi konkurenci. Zajímavostí je měnitelný boční panel s přídavnými tlačítky dle potřeb uživatele. Výrazné modré podsvětlení lze rovněž deaktivovat. Kvalitní provedení, zajímavý design a chytrá ergonomie ji řadí ke špičce na trhu.


Hodnocení: 91/100. 
TEST: Microsoft Razer Habu: dokonalá myš?   

Myš Microsoft (Razer) Habu

Razer Krait

Malá optická myš je ukázka souměrného designu, který je vhodný jak pro leváky, tak pro praváky. Velikostně se jedná o středně malou optickou myš. Povedený design a velmi kvalitní a přesný optický senzor strká do kapsy mnohem dražší laserové myši. To vše za přijatelnou cenu necelých 900 korun s DPH.


Hodnocení: 87/100.
TEST: Razer Krait – optika lepší než laser? 

Myš Razer Krait

Genius Laser Navigator 535

Počítačová myš s funkcionalistickým vzhledem. Kvalitou senzoru na dražší myši nestačí, avšak právě cena pod 800 korun s DPH je hlavním lákadlem na tuto zajímavou a kvalitně zpracovanou myš. Opět ukázka různorodosti trhu – myš má jinou ergonomii i držení než předcházející představené myši. Za přijatelnou cenu nabízí odpovídající vlastnosti, kvalitu i fungování ovladačů.


Hodnocení magazínu ddworld: 81/100.
TEST: Genius Laser Navigator 535 – Ještěrka v akci 

Myš Genius Laser Navigator 535

A4Tech X750F

Levná myš s parametry dražších. Největší zásluhu na tom má laserový senzor, který ve stejné kvalitě nalezneme i na mnohem dražších myších od renomovaných výrobců. Ani zpracování myši není špatné, ba naopak. Zajímavou funkcí je speciální tlačítko pro více kliknutí na jedno stisknutí. Myš zaostává v kvalitě ovladačů a provedení kabelu. Cena 460 korun s DPH ji však řadí na pozici drtiče veškeré konkurence. Žádná jiná myš nenabízí v cenové kategorii kolem 500 korun to, co tento A4Tech. Dělá se ve dvou slušivých provedeních.


Hodnocení magazínu ddworld: 80/100.
TEST: A4Tech X750F – Bezkonkurenční laserová myš? 


Myš A4Tech X750F


Samozřejmě trh je mnohem bohatší a neustále přicházejí nové modely. Proto se v blízké budoucnosti v některém z dalších článků podíváme na ostatní zajímavé modely a jejich testy. Nebudou chybět modely ze všech cenových kategorií a samozřejmě pozornost bude věnována i bezdrátovým modelům. Přejeme vám šťastný výběr a nezapomeňte, že kvalitní práci u počítače kvalitní počítačová myš přinese.

Autor je šéfredaktorem magazínu Digital Doom´s Digiworld

Autor:
 
Témata: DPI, Microsoft

Nejčtenější

Živého kytaristu už dnes na popové desce neuslyšíte, říká věhlasný zvukař

Allen Sides v pražském poslechovém studiu VOIX

Pracoval na skoro tisícovce alb, postavil osmnáct nahrávacích studií a jeho reprosoustavy hrají i ve studiích George...

Nekupujte náš nový Office 2019, prosí Microsoft. Ukazuje to na dvojčatech

Kampaň Microsoftu s dvojčaty ukazuje rozdíl mezi Office 2019 a Office 365....

Microsoft vytvořil sérii videí, ve kterých ukazuje nevýhody nového produktu. Poněkud překvapivé je, že je to jejich...

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Další z rubriky

Do hospody daleko? Kapslový pivovar od LG pivo uvaří i načepuje

Vypadá trochu jako pákový kávovar, nalévá se do něj voda a vkládají kapsle, ale...

Vypadá trochu jako pákový kávovar, nalévá se do něj voda a vkládají kapsle, ale teče z něj pivo. Domácí pivovar LG Home...

Česká hvězda NHL v USA ukazuje, jak trénovat hokej i bez ledu

Odborným konzultantem Sense Areny je bývalá hvězda NHL Patrik Eliáš.

Liberecký projekt Sense Arena na trénink hokeje ve virtuální realitě získal výraznou podporu. Odborným konzultantem se...

Pořiďte si vlastní satelitní službu za pár korun. Může hlídat třeba ryby

Nanosatelit společnosti Astrocast má velikost tří standardních cubesatů (3x 10...

Švýcarský projekt Astrocast má na orbitě svou první družici a začal nabízet služby, které si až dosud mohly dovolit jen...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz