Jak šlape kompletní systém domácího kina Sony DAV-S880? (recenze)

aktualizováno 
Domácí kino už dnes není otázkou desítek tisíc korun, ceny klesají, a tak se donedávna menšinová záležitost dostává i do běžných domácností. Pokud uvažujete o jeho pořízení, jednou z možností je systém Sony DAV-S880. Na první pohled vypadá úžasně. Jaká je ovšem kvalita reprodukce? A co funkce?

DAV-S880

Vzhledem ke stále stoupající popularitě domácího kina jsme se rozhodli otestovat nejnovější systém "vše v jednom" Sony DAV-S880. Jedná se o výrobek vyšší kategorie, jehož cena je 39990,-, což je ale cena daleko menší než při nákupu jednotlivých komponent (samozřejmě ve stejné kategorii). K jeho testu nás přiměly nejen jeho zajímavé technické specifikace, ale i neotřelý design. Jak tedy hraje a co umí DAV-S880? To se dočtete na následujících řádcích…

DAV-S880

Design

Systém je tvořen pěti reproduktory, z toho čtyřmi na stojanech, subwooferem a DVD přehrávačem HCD-S880 s integrovaným zesilovačem. Stojanové repro je na pohled velice pěkné a účelné, v některých domácnostech však může způsobit problémy s rozmístěním. Pokud byste chtěli reproduktory postavit například na skříňku, u tohoto modelu to, jak vidno, není možné. Jinak jde ale o skutečně elegantně řešený sytém. Subwoofer svým designem za reproduktory ničím nezaostává, v podstatě lze říci, že u tohoto modelu je kladen důraz na skvělý design u každé z komponent, kombinaci stříbrné s šedomodrým plastem není co vytknout. Přhrávač/zesilovač zaujme na první pohled také, a to hlavně tím, že jeho horní kryt a čelo jsou tvořeny jedním celistvým kovem bez jakéhokoliv spoje. Kov je navíc matně vybroušený. Základní ovládácí funkce naleznete na předním panelu, k pokročilejším už je potřeba dálkový ovladač. Kromě toho se vepředu nalézá jack na sluchátka, bohužel jen 3,5 mm, displej a hned nad ním štěrbina pro vkládání disků (žádná „vyjížděcí“ mechanika).

Zapojení, vstupy a výstupy

Uživatelsky příjemně jednoduché sestavení a zapojení systému pro nás bylo docela překvapením, konektory reproduktorů jsou barevně odlišeny, takže se snad ani není možné splést. Připojit systém k televizoru můžete pomocí dodávaného video kabelu a kompozitního výstupu, daleko lepšího obrazu ale docílíte použitím s-video, pokud vám ani s-video nestačí, přítomny jsou dokonce komponentní výstupy. Dále se na zadní straně nalézají audio výstupy, další audio a video vstupy a vstupy pro připojení FM a AM antény. Vstupy pro reproduktory snad nemusím zmiňovat.

Přehrávání a funkce

HCD-S880 přehrává širokou paletu formátů, samozřejmostí je přehrávání DVD a audio CD, dále zvládá CD-R i CD-RW. Na vypálených discích přečte MP3 soubory, audio CD, video CD a super video CD. Kromě těchto všemožných variací CD přehrává i SACD nebo-li Super Audio CD (dítko společností Sony a Philips, které by mělo nahradit CD, konkurencí mu je DVD-audio).
Co se týče funkcí, nelze všechny vypisovat, není to ani účelem článku. Systém obsahuje dekodéry Dolby Digital i DTS, dále Dolby Prologic II. Zesilovač S-Master má výkon 2 x 100 w pro stereo a 6 x 100 w pro šestikanálový zvuk. Pro rádiový tuner je tu funkce RDS, která umožňuje zobrazení textových informací na displeji, například název stanice.
Menu nastavení, jež se zobrazuje na televizoru, je vcelku přehledné, orientace v MP3 skladbách je pouze průměrná, systém načte disk a na obrazovce zobrazuje pouze názvy adresářů (na druhou stranu lepší než pořadové číslice).

DAV-S880

Dálkový ovladač

Silnou stránkou výrobku je i ovladač, jak po stránce vzhledu, tak obsluhy. Na vrchní straně překrývá bílý podklad modrý průhledný plast (ve tmě po nasvícení září). Tlačítka jsou gumová, některá jsou možná nezdravě malá a orientace v nich je horší. Na straně se nachází přepínání mezi ovládáním televize a DVD, aby uživatel nemusel používat dva ovladače. Veškeré pokročilejší nastavení lze provádět pouze s jeho použitím.  

Zvuk a obraz

Při přehrávání DVD je zvuk příjemný a jasný, dialogy jsou zřetelné. Někomu asi budou chybět silnější basy, subwoofer je pasivní, ale i tak „duní“ docela slušně. Všechno je také otázkou nastavení, proto doporučuji upravit vzdálenosti reproduktorů, případně posílení basů či výšek.
Při poslechu audio CD, potažmo MP3 souborů je zvuk opět výrazný a čistý, nástroje zní příjemně a žádnou výraznou chybu v reprodukci jsem při poslechu nezaznamenal. U SACD nelze očekávat nějaký kvalitativně výrazný zvukový rozdíl oproti audio CD, reprosoustavy vyšší frekvence zaznamenané na SACD nezvládají (to ani v této cenové kategorii nelze očekávat), ale systém dekóduje multikanálový zvuk, takže v tomto směru je rozdíl v poslechu opravdu znatelný. Obrazová kvalita je také výtečná, zvláště při použití výstupů RGB.

I mouchy se najdou

Jednou z chybek je delší načítání disků, na druhu nezáleží, ve všech případech je příliš dlouhé. Dále lze vytknout horší příslušenství v oblasti kabeláže, s-video i RGB kabely si musíte dokoupit sami. Kvalita kabelů k reproduktorům je také nižší a u tohoto systému s jejich výměnou nepočítejte, konektory nejsou standardní (i když možná nejaký domácí kutil zapracuje).

Shrnutí

DAV-S880 na nás zapůsobil jak zvukovou kvalitou, tak svým vzhledem. Jeho cena je o něco vyšší než konkurenčních systémů stejné třídy. Sony si zkrátka nechá skvělý design, bohatou funkční výbavu a hlavně nápis „Sony“ zaplatit. Proto označení skvělý poměr cena/výkon není na místě, ale na druhou stranu, pokud si ho pořídíte, budete určitě nadmíru spokojeni. DAV-S880 se skutečně povedl a nelze ho než doporučit.

Výrobek k testu poskytla společnost Elvia Pro s.r.o. 

 

Nejčtenější

Živého kytaristu už dnes na popové desce neuslyšíte, říká věhlasný zvukař

Allen Sides v pražském poslechovém studiu VOIX

Pracoval na skoro tisícovce alb, postavil osmnáct nahrávacích studií a jeho reprosoustavy hrají i ve studiích George...

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Kapitán nedosáhl na pedály. Začátek proudové éry přinesl zvláštní nehody

B-707 N7071  Braniff

Nová technika není vždy nutně bezpečnější. Dokládá to vývoj v letectví na přelomu 50. a 60. let. Piloti se s novými...

Další z rubriky

Česká hvězda NHL v USA ukazuje, jak trénovat hokej i bez ledu

Odborným konzultantem Sense Areny je bývalá hvězda NHL Patrik Eliáš.

Liberecký projekt Sense Arena na trénink hokeje ve virtuální realitě získal výraznou podporu. Odborným konzultantem se...

Notebook s novinkou od Nvidie o délku převálcoval loňské šampiony

Predator Triton 500

Nová grafická karta Nvidia GeForce RTX2080 se na začátku ledna dostala i do notebooků. Její Max-Q verzi jsme otestovali...

Výrobce grafických karet Nvidia vám chce pomoci s vařením

Nvidia  kuchyni zkoumá, jak využít robota s umělou inteligencí ve spolupráci s...

Nvidia plánuje vyrobit roboty řízené umělou inteligencí, kteří budou moci bezpečně pracovat vedle lidí. Zkusit to chce...

Najdete na iDNES.cz