Pátek 3. prosince 2021, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 3. prosince 2021 Svatoslav

Jak se sdílí internet, síť a dvě tiskárny přes Bluetooth: Belkin Access Point (recenze)

  0:01
Přes Bluetooth do sítě nebo na Internet: bezdrátově a levně lze přenášet data nejen pomocí WiFi. Jsou zde i jiné zajímavé a levnější alternativy. Tento přístupový bod a tiskový server v našem testu zprostředkoval připojení do sítě a sdílení Internetu, stejně jako bezdrátový tisk jakémukoliv inteligentnímu Bluetooth zařízení. K čemu lze využít Bluetooth?

Přístupový bod pro Bluetooth zařízení do sítě LAN a pro bezdrátový tisk

Přes českého distributora, firmu SWS, se do ČR dostává poměrně unikátní kousek hardwaru, který jsme měli možnost otestovat. Belkin Bluetooth Access Point with USB Print Server F8T030 je poněkud neromantický název tohoto zajímavého zařízení, které dokáže sdílet přístup k internetu a zprostředkuje i několik tiskáren všem zařízením, od diáře přes notebook až po stolní PC. Stačí jen mít patřičný Bluetooth adaptér.

Notebooky.cz -

Dnešní představení je stručnější, ale vzhledem k rozsahu problematiky též povrchnější minirecenzí na přístupový bod Bluetooth firmy Belkin. Podrobné zkušenosti s provozem přístupového bodu přineseme během příštího týdne, kdy se ponoříme pokud možno polopaticky a podrobně do nastavení a možností experimentů s tímto přístupovým bodem pro zařízení Bluetooth.

Cena versus schopnosti: je to moc, nebo "tak akorát"?

Zařízení stojí cca 4500 Kč a je to jeden z nejnovějších přístupových bodů na evropském trhu. Nabízí domácím i firemním uživatelům možnost zasíťování pomocí Bluetooth technologie, jenž je cenově poměrně dostupné a ve finále může (a nemusí) být levnější a všestrannější než srovnatelné řešení na bázi WiFi sítí.

Komu by jen připojení do sítě Bluetooth nebylo dost, tento přístupový bod současně funguje i jako (velmi) jednoduchý firewall plus DHCP server a zvláště pro menší sítě nabízí navíc zajímavou možnost bezdrátového připojení k až dvěma tiskárnám. Prakticky může tento přístupový bod současně zprostředkovávat připojení k internetu, sloužit jako tiskový server a jako síťový (DHCP) server pro interní bezdrátovou síť na bázi Bluetooth.

Pro uživatele jsou zajímavé především dvě schopnosti: možnost připojení se k vnějšímu internetu či do strukturované sítě a za druhé maximální dosah 100 metrů, v jehož okruhu může za ideálních podmínek nabízet připojení k internetu a k firemní síti jakémukoliv zařízení s technologií Bluetooth.

Design i vybavení přijatelné

Pěkně vypadající krabička v neotřelém a nijak extravagantním designu ukrývá interní anténu, díky čemuž nic nepřečnívá a celý přístupový bod je příjemně kompaktní. Je napájen z externího zdroje, takže v typickém případu je kolem tohoto bezdrátového přístupového bodu drátů až dost: napájení, dva USB kabely k tiskárnám a kabel sítě Ethernet. V atraktivní krabici však uživatel nenalezne mimo adaptéru žádnou další kabeláž, i síťový kabel je nutno zakoupit extra.

Notebooky.cz -

Belkin je zařízení Bluetooth třídy 1, což znamená, že jeho maximální dosah je 100 metrů, což je většinou více než dostatečné pro většinu uživatelů. Aby však dosáhlo podobného výkonu, musí být zařízení na druhé straně též třídy 1. Pokud je protějšek pouze třídy 2, tj. s definovaným dosahem 10 metrů, je maximální dosah jen omezený.

Připojení k internetu téměř automatické

F8T030 se připojuje k internetu pomocí zabudovaného portu Ethernet, jeho služeb však může využívat maximálně sedm zařízení najednou. Výhodou je však možnost sdílení ne pouze jedné, ale rovnou dvou tiskáren - tím Belkin trumfuje většinu integrovaných firewallů a printserverů v nabídce pro menší kanceláře a domácnosti. Většina tiskáren dnes komunikuje přes USB, pokud tak uvažujete například o jedné inkoustové a jedné laserové tiskárně - pro barvu a pro masový tisk -, pak je Belkin ideální možností, tiskárny jsou přístupné nejen přes Bluetooth, ale i přes pevnou síť.

Bezpečnost je limitována 128bitovým kódováním přenosů Bluetooth, podporou ověření identity uživatele jak pro přístup do sítě, tak k ovládání a správě přístupového bodu. Žel, nefunguje zcela spolehlivě (více v podrobných zkušenostech z provozu). Standardní je podpora systémů Microsoft počínaje Windows 98 SE a vyššími, výrobce však neslibuje podporu Macintoshům. Přístupový bod je napájen externím adaptérem s automatickým přizpůsobením se vstupnímu napětí, dodávána je útlá příručka, většina dokumentace je na CD.

Notebooky.cz -

Instalace a start jsou za běžných okolností bezproblémové a rychlé, stačí jen připojit přístupový bod k síti a nainstalovat ovládací software pro připojení tiskárny po kabelové síti. Konfigurace přístupového bodu je snadná, pomocí internetového prohlížeče lze snadno a rychle nastavit všechny vlastnosti. Jejich počet je podstatně menší než u sofistikovaných přístupových bodů WiFi, zcela postrádá možnost zřízení demilitarizované zóny, nastavení podrobných detailů připojení k Internetu nebo například předávání portů.

Jak funguje připojení k přístupovému bodu přes Bluetooth?

Připojení k Belkinu znamená nejdříve najít pomocí panelu Bluetooth přístupový bod a pak se k němu připojit pomocí dialogu stejného jako v případě vytáčeného připojení. Modrá dioda LED informuje uživatele o úspěšném navázání kontaktu se zařízením Bluetooth. Přístupový bod umožňuje nastavit přístupová hesla a uživatele, ale bez možnosti podrobnějšího dělení jejich práv. Ani samotné nastavení hesel a ochrana nejsou zcela bez problémů.

Výkon záleží na protikusu

Ačkoliv Belkin slibuje dosah až 100 metrů, v rámci budov je dosah nanejvýš 15 metrů, spíše méně. Záleží především na třídě partnerského zařízení, pokud má dosah jen 10 metrů (třída 2), určuje dosah slabší z partnerů... Průtok je taktéž závislý na třídě zařízení, maximální rychlost se pohybuje okolo 500 kbit/s, což je v porovnání s maximálním definovanou rychlostí Bluetooth (723 kbit/s) slušný výkon.

Bluetooth tak není konkurentem WiFi sítím, s jejich reálným průtokem cca 6 Mbit/s (u sítí 11Mbit 802.11b), a tím spíše ne cca 30 Mbit/s u sítí 802.11g (teoreticky 54 Mbit/s). Pro sdílení internetu, vytištění dokumentů či přenos menších souborů na domácí či menší kancelářské síti je však výkon této minisítě dostačující.

Podpora uživatelů je nepříliš široká - na webu společnosti (www.belkin.com) je ke stažení manuál a ovladače, ale nic více, žádné diskuse či tipy pro uživatele. Záruka na zařízení je standardně dvouletá, z čistě uživatelského pohledu je vzhledem k absenci jakýchkoliv pohyblivých částí selhání či opotřebování spíše nepravděpodobné.

Notebooky.cz -

Předběžný závěr

Bližší detaily a podrobný výsledek testů, spolu s neuspokojivými vlastnostmi (bezpečnost, tiskový server, upgrade) a také s přednostmi tohoto přístupového bodu přijdou v rozsáhlejším článku. Na první pohled je však přístupový bod Belkin zajímavý produkt, který zaplňuje mezeru na našem trhu. Sice nemůže v rychlosti konkurovat WiFi zařízením, zato je však také jednodušší na údržbu, na instalaci a v případě menší sítě může být i levnější.

V současnosti stojí cca 4500 Kč bez DPH, vhodný Bluetooth adaptér se pohybuje od 800 Kč výše. Jeho výhoda je ve snadném spojení s širokou škálou zařízení, ve sdílení internetu od PDA až po stolní počítače - v tomto bodě nabízí i díky dvojitému printserveru podstatně více než většina přístupových bodů WiFi v podobné cenové relaci.

Produktu k recenzi zapůjčila společnosti SWS, která toto zařízení v České Republice distribuuje.

  • Nejčtenější

Silná sluneční bouře může uvrhnout do tmy celé kontinenty, varuje vědkyně

Koronavirová pandemie nám ukázala, že nejsme na podobnou krizi připraveni. Podle amerických vědců bychom na tom byli...

Startujeme německý tankový motor z války, desetiletí pohřbený v bahně

Takhle zní zrekonstruovaný motor Maybach HL 120 TRM z německého útočného děla StuG. Strávil celá desetiletí pohřben v...

Padl jeden z důvodů, proč nemít Windows 11. Vraťte si Start a hlavní panel

S Windows 11 chce Microsoft vstoupit do nové éry používání počítačů a kvůli tomu změnil dvě z hlavních součástí...

Ušetřit, nebo připlatit? Co znamená devět tisíc korun při výběru notebooku

Premium Jeden je za 12 990 Kč, druhý za 21 990 Kč. Obě jsou to novinky s Windows 11, Full HD displejem, SSD úložištěm a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pět největších nesmyslů tradovaných o druhu Tyrannosaurus rex

Dravý dinosaurus druhu Tyrannosaurus rex vyhynul před nepředstavitelně dávnou dobou 66 milionů let. I když toho o něm...

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  • Další z rubriky

O tisku nepřemýšlejte, jednoduše jen tiskněte. Fotky i domácí úkoly

Advertorial Proč dělat věci komplikovaně, když jdou jednoduše. Pokud patříte k těm, kteří preferují bezstarostné věci, je přesně...

Apple udělal výřez do displeje MacBooku Pro, aby měl místo na kamerku

Apple v pondělí večer představil nové přírůstky do své řady notebooků pro profesionály. Dostaly nové výkonnější čipy z...

Před padesáti lety začala éra mikroprocesorů. Odstartoval ji Intel 4004

Před 50 lety se stala historicky významná událost: světlo světa spatřil první čip, který by se dal označit za...

USB kabely budou mít nové logo, které ukáže, zda zvládnou i 240 wattů

Organizace USB Implementers Forum (USB IF), která stojí za formátem USB, zveřejnila nová loga pro certifikované kabely...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Zákeřná rakovina endometria. Jaké jsou varovné příznaky?

O rakovině děložního čípku se hovoří často, už proto, že je jí možné předejít očkováním. Ženské orgány však může...

Žena u porodu dítěte kamarádky zjistila, že ho má s jejím manželem

Osmadvacetiletá Hailey Custerová z Arizony zažila nepříjemný šok, když pomáhala přivést na svět dítě nejlepší...

Divadlo stahuje představení. Autor trvá na černošském herci, Sokol nestačí

Obsazením černošského herce si nově podmiňuje britský autor Martin McDonagh inscenování své hry Ujetá ruka (Behanding...

Ve StarDance předčasně skončil Mirai Navrátil

Ještě před sobotním večerem StarDance je jasné, že se s taneční soutěží musí rozloučit zpěvák Mirai Navrátil. Vyšel mu...

Silná sluneční bouře může uvrhnout do tmy celé kontinenty, varuje vědkyně

Koronavirová pandemie nám ukázala, že nejsme na podobnou krizi připraveni. Podle amerických vědců bychom na tom byli...