Vytříbený design nebo slepá ulička?
Projektová soutěž poodhaluje roušku budoucnosti. Studenti designu Vysoké školy Mnichov navrhovali za sponzoringu Intelu notebooky, tak jak bychom se s nimi mohli setkat již v nedaleké budoucnosti. V centru zájmu nebyly jen samoúčelné designové kreace, ale spíše způsob, jakým budou do budoucna notebooky používány. Vítězné návrhy byly porotou přijaty s nadšením - a oceněny nezanedbatelnými cenami.
Skoro to zní, jako by se konečně technici probudili do světa uživatelů - Hannes Schwaderer, Country Manager Intelu zodpovědný za Německo, zmínil, že už nestačí "notebooky navrhovat pouze podle technických měřítek, protože právě estetické a ergonomické vlastnosti získávají u uživatelů stále více na důležitosti". A ovlivňují jejich rozhodování, dodejme svůj názor.
Tyto aspekty pak chtěl Intel blíže prozkoumat s pomocí studentů designu, kteří měli pod odborným vedením proděkana průmyslového designu Wernera Kroenera a diplomovaného designéra Andrease Fulda předvést, jak by se mohl již v ne zcela vzdálené budoucnosti změnit náš pohled, porozumění a použití mobilních počítačů. 26 studentů mělo jeden semestr na vypracování studií, které byly v závěru prezentovány šestičlenné porotě.
Uznání porotců získal především koncept "USE2". První místo obsadila modulární koncepce, kdy se podle potřeby "notebook" skládá ze dvou samostatných modulů, které mohou být použity buď pro práci - nebo v jiné sestavě pro zábavu. Centrální jednotka "USE2" se skládá z běžného laptopu nebo Tablet PC a obsahuje mobilní mechaniku DVD včetně dálkového ovládání.
Druhé místo obsadil návrh "Butterfly 2010", který se snaží zkombinovat co největší uživatelskou plochu s co nejmenším transportním objemem. Přístup vpravdě chvályhodný: "Butterfly 2010" se podobá motýlu, který se rozvíjí ze své kukly. Proto lze notebook přenášet v prakticky nerozbitném obalu podobném opancéřovanému minitrezoru, zatímco při použití se z pevného obalu rozvine notebook s fólií dotykové obrazovky. Kombinací přírody a špičkové techniky chce zařízení oslovit jak lidské, tak technické aspekty moderního životního stylu.
Na třetím místě skončil dvojkoncept "Manpower", respektive "Leder" (Kůže), který zabalil notebook pro ženy do velmi elegantního koženého potahu vnější konstrukce, zatímco muže se snaží oslovit notebookem ve formě mužné hrudi. Notebook se může pochlubit velmi kvalitním obalem, který je vysoce nárazuvzdorný. Tento návrh zlákal jednoho z porotců H.Reinharda z Gaggenau Design k výroku, že na jedné straně je to každému "blízké, současně však neobvyklé a osvěžující".
Za svou práci si studenti odnesli příjemné ceny. Zatímco absolutní vítěz dostal za svou námahu a invenci Lifebook S6120, na druhém a třetím místě se studenti "spokojili" s notebooky Amilo M7400 - též z dílen Fujitsu Siemens Computers. Tyto stroje mají sice daleko konvenčnější vzhled, ale také tu výhodu, že jsou reálně k používání - a ne, až pro ně uzraje doba někdy později...
Poznámka redakce: Kéž by Intel vyhlásil podobnou soutěž i u nás. Za jedno by se našlo určitě hodně studentů, kteří by si rádi otestovali hranice možností souznění techniky a životního stylu. A navíc, získat jako hlavní ceny notebook, to už je také docela přijatelná představa za námahu s tím spojenou. Do třetice všeho, prezentované návrh představují velmi zajímavé myšlenky, ale budoucnost notebooků představuje pole neorané - a dokážeme si představit ještě značný prostor pro invenci a neobvyklé nápady. Co si o podobné soutěži myslíte vy? Který z konceptů se vám nejvíce zamlouvá? Podělte se s námi o vaše dojmy v diskusi.