Já Pajda

aktualizováno 
aneb ze života iPAQu 3870 - díl II.

"Minule jsem Vám vyprávěl, jak dopadlo první setkání mezi mnou (pro připomenutí - já jsem iPAQ 3870 s jménem PAJDA) a mým novým majitelem. Dnes Vám povím o tom, jak se seznamoval s přiloženými CD-ROMy a pokoušel se z nich do mne instalovat další software.

Na začátek výpis toho, čím mne vybavil můj prodejce. Krom nainstalovaných základních programů byly v krabici přiloženy ještě následující CD-ROMy:

  • Microsoft Outlook verze 2002 - MS ActiveSync 3.5 + další SW bude vyspecifikován níže
  • Lingea Lexicon 2000 (anglicko český slovník)
  • Sunnysoft - malá česká lokalizace
  • Škoda Auto - Auto na přání

Začněme od začátku - tedy od prvně uvedeného CD. Bez nainstalování některých aplikací na něm umístěných bych mohl svému majiteli sloužit maximálně jako chytrá databanka, která pracuje jen a pouze samostatně. K tomu jsem však nebyl stvořen (jen se na mne podívejte)! Jsem totiž plnohodnotným počítačem, který je malý jen svými rozměry, ne však možnostmi a proto je nutné, abych uměl komunikovat i s dalšími počítači - hlavně s tím, který má můj majitel na svém pracovním stole.

K tomu slouží právě aplikace ActiveSync a protože si nejlépe rozumím s programy dodávanými mým výrobcem, pak je jasné, že se mi nejlépe budou vyměňovat plánovací data právě s jeho produktem, kterým je aplikace Microsoft Outlook a to v jeho nejnovější verzi.

Čím však začít? Toto dilema vyřešila rada na CD, která zněla: "Doporučujeme jako první nainstalovat MS Outlook". No tak, když to radí, tak si můj majitel nainstaloval jako první právě tento program. Instalace proběhla poměrně rychle a bez větších problémů. Stará verze, která v počítači byla, se přepsala a po restartu se objevovala už jen verze nová.

V souvislosti s MS Outlook se objevil jiný problém a to ten, že můj majitel (budu mu říkat Mike), používal do té doby pro správu svých nespočetných e-mailových účtů aplikaci Outlook Express, která je specializovaná právě na internetovou poštu (ale jenom na ni). Co teď? Mike není srab a má přesné představy o tom, co ode mně očekává a jedna z věcí, s níž bych mu měl pomáhat, je právě správa e-mailů. Dalším krokem tedy bylo zkopírování nastavení a e-mailové pošty včetně adresáře z jednoho programu do druhého.

Nevím jak Vy, ale Mike vede poměrně obsáhlou e-mailovou korespondenci, což znamenalo převod např. 1586 adres a ca 8.000 e-mailových zpráv. Vzhledem k tomu, že si některé e-mailové účty zkopíroval 2x (jak se mu tohle podařilo, to se mě neptejte..), znamenalo to ca 16.000 mailů a dokážete si představit tu časovou náročnost. Když však toto proběhlo, mohl se Mike věnovat instalaci druhé, pro mne důležitější části, a to komunikačního softwaru s názvem ActiveSync.

K tomu, aby mohl být tento program nainstalován, musela být má kolébka propojená s počítačem (USB, nebo COM port), zároveň napojená do elektrické sítě a musel jsme v ní ležet JÁ. Jenže - instalace neprobíhala tak, jak bychom si já a Mike představovali. Naše vzájemná komunikace totiž nefungovala a to ani přes jeden port. Po půl hodině se Mikovi zablokoval jeho počítač, proto ho restartoval a ejhle - data začala téci. Problémem byl totiž fakt, že výrobce jaksi zapomněl dodat, že po instalaci ActiveSync (tedy části určené pro PC) musím tento restartovat.

Teď je však vše zažehnáno a díky tomu už mohu komunikovat s Mikovým stolním PC (resp. s jeho notebookem značky UMAX). HURÁ chtělo se mi křičet, když v ten okamžik mi byla zacpána ústa, resp. datový port obrovským množstvím mailů, které se na mne hrnuly! Opět takový drobný nedostatek, který je jaksi trochu potlačen v uživatelském manuálu.. Tam není totiž zdůrazněno, že pokud si manuálně nezměníte nastavení, tak se Vám načtou do kapesního počítače všechny Vaše E-maily. Což by mělo při tom výše uvedeném množství za následek úplnou blokaci přístroje, včetně 100% zaplnění paměti, která je v přístroji k dispozici.

Další úskalí tedy překonáno a nyní jsme spolu s Mikem začali prohledávat další SW na CD-ROMu. Našli jsme několik nanejvýš zajímavých aplikací, které stojí za vyzkoušení. K tomuto tématu se však vrátím v dalším vyprávění, které - jak doufám, Vám snad ušetří čas, a vyvarujete se podobných chyb, jaké udělal Mike. 

Příště Vám povím o dodaném SW a navíc o přeinstalování paměti ROM z verze 2.15 na verzi 2.20, která se nedávno objevila na stránkách výrobce.

PAJDA & MR


Já Pajda aneb ze života iPAQu 3870 - díl I.

 

Nejčtenější

Živého kytaristu už dnes na popové desce neuslyšíte, říká věhlasný zvukař

Allen Sides v pražském poslechovém studiu VOIX

Pracoval na skoro tisícovce alb, postavil osmnáct nahrávacích studií a jeho reprosoustavy hrají i ve studiích George...

Nekupujte náš nový Office 2019, prosí Microsoft. Ukazuje to na dvojčatech

Kampaň Microsoftu s dvojčaty ukazuje rozdíl mezi Office 2019 a Office 365....

Microsoft vytvořil sérii videí, ve kterých ukazuje nevýhody nového produktu. Poněkud překvapivé je, že je to jejich...

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Další z rubriky

Do hospody daleko? Kapslový pivovar od LG pivo uvaří i načepuje

Vypadá trochu jako pákový kávovar, nalévá se do něj voda a vkládají kapsle, ale...

Vypadá trochu jako pákový kávovar, nalévá se do něj voda a vkládají kapsle, ale teče z něj pivo. Domácí pivovar LG Home...

Nový notebook Lenovo upozorní, že se vám někdo dívá přes rameno

Lenovo Yoga S940

Nová Yoga S940 se pyšní s AR kamerou se sledováním pohybu očí a sbírkou snadno použitelných funkcí založených na...

Panasonic představil první elektrickou motorku Harley-Davidson

LiveWire EV motocykl značky Harley-Davidson

Japonská společnost Panasonic se stále více profiluje i jako dodavatel technologií pro třetí strany. Na veletrhu CES v...

Najdete na iDNES.cz