iVDR: Přichází nový standard pevných disků. Vyhodíme ty staré?

aktualizováno 
Konsorcium několika významných společností na trhu IT představí na zanedlouho konaném veletrhu CES standard pro 1,8palcové vyjímatelné pevné disky. Poprvé tak budou k vidění tyto S-ATA harddisky mimo Japonsko.
Když jsme v březnu 2002 informovali o vzniku konsorcia „Information Versatile Disk for Removable Usage (iVDR)“, netušili jsme, že výsledky budou k vidění tak brzy, jak se právě stalo. Původní informace o sdružení, které vytvořily společnosti Canon, Fujitsu, Hitachi Manufacturing, Phoenix Technologies, Pioneer, Sanyo Electric, Sharp, Victor Company of Japan, hovořily o práci na standardu pro vyjímatelné pevné disky o velikosti 2,5 palce, tedy těch, které se používají v přenosných počítačích.

Nyní těsně před celosvětovou premiérou na veletrhu Consumer Electronics Show (CES) již jsou informace mnohem podrobnější, a tak vás můžeme seznámit se specifikacemi nového formátu.

iVDR – seznamte se

Jednou z největších změn oproti stávajícím pevným diskům je možnost snadného odpojení od přístroje, kde je iVDR umístěno. K tomu je uzpůsoben i konektor mezi samotným diskem a zařízením, se kterým má spolupracovat. Konektor je 50pinový a je dimenzován na 10 000 připojení či odpojení. Je rovněž předmětem specifikace, podobně jako souborový systém disku, rozměry či kapacita disku.

iVDR 1,8 palcový vyjímatelný disk 

Překvapení přináší tloušťka některých modelů. V běžných počítačích se používají 3,5 palců tlusté pevné disky, v noteboocích 2,5 palcové HDD a iVDR přidává další rozměr, tentokrát 1,8 palce. Důvod, proč je disk o téměř třetinu tenčí, je nasnadě. Menší tloušťka je zde proto, aby se dal pevný disk mnohem lépe přenášet, a rovněž z důvodu ušetření ještě trochy místa v různých přenosných zařízeních. Uvidíme, zda se tímto krokem nezvýší šance disk poškodit. Odolnost proti nárazu je prý zajištěna do 900 G. Jen pro upřesnění - vedle 1,8palcového iVDR se budou vyrábět i 2,5 modely.

U iVDR se již počítá s novým ATA rozhraním. Proto jsou již i některé prototypy vybaveny Serial ATA, které zanedlouho bude pronikat i do našich počítačů. Mělo by to být poměrně rychle, neboť je S-ATA rychlejší (přenosová rychlost P-ATA max. 133Mb/s, S-ATA začíná na 150Mb/s), ale zároveň méně nákladné při výrobě.

Další vývoj

V rámci konsorcia iVDR nyní působí již 28 společností, mezi kterými již samozřejmě nechybí ani výrobci pevných disků, jako jsou firmy Maxtor nebo Seagate.

V současnosti má být dokončena specifikace iVDR pouze u modelů s šířkou 2,5 palce a rozhraním paralel ATA. Nyní by se měla chýlit ke konci práce na standardu pro serial ATA rozhraní a 1,8‘‘ modely. Vše by se mělo stihnout do března letošního roku, kdy se koná výroční zasedání organizace. V té době by měla být také hotova technologie na ochranu autorských práv, která zřejmě bude v některých modelech implementována.

Disk iVDR v systému 

První prototypy mají kapacitu 40 a 80 GB a jejich cena by se měla pohybovat kolem 100 a 170 amerických dolarů. V tomto čtvrtletí se počítá se zdvojnásobením kapacity. Zde by mohla být cena cca 250 USD. V následujících letech by se pak měla kapacita rozrůst přes 200 a 400 GB. V delším časovém horizontu se počítá již v terabytovými modely.

Na veletrh CES přiveze většina společností sdružených v konsorciu své prototypy disků nebo zařízení a systémy, které nově vzniklý standard podporují. Podle IDG například Hitachi Global Storage Technologies (přebírá diskové aktivity IBM) představí pevné disky iVDR ve třech exemplářích. Jedním z nich bude 2,5palcový harddisk ještě se starým rozhraním U/ATA, dále 2,5‘‘ a 1,8‘‘ modely spolupracující se serial ATA.

Zdá se tedy, že nám staré dobré pevné disky ještě dlouho zůstanou a iVDR budou minimálně zpočátku brány jako jejich praktický doplněk.

 

Nejčtenější

Sexuálně nejvýkonnější vyzvědače přebrali československé rozvědce Sověti

Býval agent československé rozvědky v USA Karel Köcher

Československým komunistickým rozvědčíkům se ve špionáži proti Spojeným státům dlouho nedařilo. Nakonec ale zaznamenali...

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Severní magnetický pól se vydal na cesty. Co když doputuje až na jih?

Posun severního magnetického pólu

Naši planetu čeká přehození magnetických pólů. Nebude to zřejmě brzy, proč k tomu ovšem vůbec dojde a co může změna...

Další z rubriky

Výrobce grafických karet Nvidia vám chce pomoci s vařením

Nvidia  kuchyni zkoumá, jak využít robota s umělou inteligencí ve spolupráci s...

Nvidia plánuje vyrobit roboty řízené umělou inteligencí, kteří budou moci bezpečně pracovat vedle lidí. Zkusit to chce...

Česká hvězda NHL v USA ukazuje, jak trénovat hokej i bez ledu

Odborným konzultantem Sense Areny je bývalá hvězda NHL Patrik Eliáš.

Liberecký projekt Sense Arena na trénink hokeje ve virtuální realitě získal výraznou podporu. Odborným konzultantem se...

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

Najdete na iDNES.cz