Úterý 26. ledna 2021, svátek má Zora
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Úterý 26. ledna 2021 Zora

Vzniká nejvýkonnější superpočítač Česka. Pojmenujte ho a můžete vyhrát

  10:56
Příští rok v prostorách IT4Innovations, což je národní superpočítačové centrum VŠB - Technické univerzity Ostrava, postaví nový superpočítač. Ten bude nejvýkonnějším strojem tohoto druhu v Česku. Nový superpočítač ještě nemá jméno. To mu můžete dát právě vy a třeba vyhrát i vlastní server.

Superpočítač Salomon v národním superpočítačovém centru IT4Innovations | foto:  IT4Innovations

Pokud by se hodnotily superpočítače podle jmen, pak by se patrně v Česku co do známosti umístila na prvním místě Amálka. Ten slouží pro potřeby Ústavu fyziky atmosféry a Astronomického ústavu Akademie věd ČR. Lidé ho znají především díky tomu, že je nejstarším sloužícím superpočítačem v Česku. Jeho úkolem je provádět náročné výpočty a numerické experimenty v rámci kosmického programu realizovaného v České republice. Využívá se třeba k analýze jevů, které zachytily lidské sondy ve vesmíru.

Nový superpočítač určený pro IT4Innovations bude více než tisíckrát výkonnější. Amálka se i o po upgradech pohybuje na úrovni několika bilionů výpočtů za sekundu (teraflops), zatímco ostravská novinka bude zvládat více než 15 biliard výpočtů za sekundu (petaflops, PFlop/s), konkrétně 15,2 PFlop/s .

Ale ani to není dost na to, aby ohrozil nejvýkonnější známý stroj světa. Tím je japonský systém nazvaný Fugaku, který je postaven na architektuře Arm. Ten zvládne až 415 biliard výpočtů za sekundu. Na druhou stranu je to zdaleka nejvýkonnější stroj světa a druhý v pořadí Summit běžící v  organizaci Oak Ridge National Laboratory zvládne „jen“ necelých 150  petaflops.   

I proto by se nový stroj mohl zařadit mezi světovou třicítku podle žebříčku organizace TOP500. V Evropě se bude pohybovat v první šestce. Po spuštění už tu však bude další konkurence a vylepšené stávající superpočítače, a tak vývojáři odhadují, že se nejrychlejší superpočítač Česka zařadí do první desítky v Evropě a první padesátky ve světě. Stále je třeba mít na mysli, že to jsou jen známé a dostupné systémy. Pokud by se započítaly různé vládní systémy, které slouží třeba pro potřeby armády, žebříček by to patrně radikálně změnilo.

Novinka, která je zatím označena kódem EURO_IT4I, bude sestavena společností Hewlett Packard Enterprise. Celkem bude obsahovat šest součástí: 

 • univerzální část pro tradiční numerické simulace, kterou bude tvořit 720 počítačových serverů s procesory  AMD EPYC s celkovým teoretickým výpočetním výkonem 3,8 PFlop/s.
 • akcelerovaná část tvořená 70 servery HPE Apollo 6500, přičemž každý z nich bude osazen 8 GPU akcelerátory NVIDIA A100 Tensor Core s celkovým teoretickým výpočetním výkonem 11 PFlop/s pro standardní HPC simulace a až 150 PFlop/s pro výpočty umělé inteligence.
 • část navržená pro zpracování rozsáhlých datových souborů poskytující až 24 TB sdílené paměti.
 • 36 serverů s celkovým výkonem 131 TFlop/s bude vyhrazených k poskytování cloudových služeb.
 • vysokorychlostní síť NVIDIA Mellanox HDR 200Gb/s InfiniBand, která bude sloužit jak k propojení všech částí dohromady, tak i k propojení jednotlivých serverů rychlostí až 200 Gb/s.
 • rychlé datové úložiště poskytne kapacitu více než 1 PB pro vysokorychlostní ukládání uživatelských dat rychlostí až 1 TB/s, zejména pro simulace i výpočty v oblasti náročné datové analýzy a umělé inteligence.

Pokud to vše sečteme, dostaneme systém se 100 000 CPU jádry a 250 TB operační paměti RAM. Dále 3,8 milionu CUDA jader / 240 000 tensorových jader a s podporou  22,4 TB superrychlé HBM2 paměti. Celý systém dostane cílené přímé kapalinové chlazení, které bude odvádět teplo generovaného novým superpočítačem. 

Evropská spolupráce

Vznik stroje umožnila společná platforma EuroHPC JU, což je iniciativa mezi EU, evropskými zeměmi a průmyslovými technologickými partnery s cílem koordinovat a kombinovat zdroje pro vývoj špičkových exascale superpočítačů v Evropě. 

IT4Innovations před rokem a půl uspělo v celoevropské soutěži s projektem „IT4Innovations centrum pro evropskou vědu a průmysl“ o hostitelství tzv. EuroHPC petascale superpočítačového systém a příští rok na jaře již bude stroj v Česku fungovat.

Logo projektu nového superpočítače pro IT4Innovations

Logo projektu nového superpočítače pro IT4Innovations

„Cena pořizovaného systému činí 14,86 mil. eur, z čehož 35 % nákladů, tzn. 5,13 mil. eur, bude uhrazeno prostřednictvím EuroHPC JU. Zbývající náklady ve výši 9,73 mil. eur budou financovány prostřednictvím Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání (OP VVV) za podpory zdrojů Evropských strukturálních a investičních fondů,“ popisuje IT4Innovations systém financování. 

IT4Inovation počítá s tím, že nový superpočítač bude využíván pro pokročilé modelování, simulace a urychlení výzkumu v oblasti vědy, lékařství a inženýrství. Obecně bude zapojen do řešení  komplexních vědeckých i průmyslových problémů zahrnujících jak klasické numerické simulace, tak rozsáhlé datové analýzy nebo využití umělé inteligence. Odhaduje se, že celkové provozní náklady v letech 2021 až dokonce životnosti v roce 2025 vyšplhají na 14 mil. eur. 

Konkrétně by měl pomoci vylepšit například předpověď počasí, napomoci rozvoji ekologické a udržitelné infrastruktury a hledání léčiv pro vývoj léku na covid-19.

Anselmo, Solomon. Další jméno je na vás

Pro  IT4Inovation to bude již pátý počítačový systém. „Nejstarší z roku 2013 je superpočítač Anselm s teoretickým výkonem 94 TFlop/s. V roce 2015 jsme uvedli do provozu superpočítač Salomon, který v témže roce se svým teoretickým výkonem 2 PFlop/s obsadil 40. místo v seznamu TOP500 nejvýkonnějších superpočítačů světa. Od roku 2019 máme k dispozici pro naše uživatele rovněž specializovaný systém pro výpočty umělé inteligence NVIDIA DGX-2 s výkonem 130 TFlop/s a rozšíření systému Anselm o nový výpočetní systém Barbora s výkonem 849 TFlop/s a nejnovějšími superpočítačovými technologiemi,“ popisuje firma svou aktuální výbavu.  Celkem tyto systémy obsahují kolem 30 tisíc procesorových jader a jejich celková špičková spotřeba dosahuje 1,1 MW.

Ostravský superpočítač dostal jméno Barbora. (2. října 2019)

Tyto stroje jsou využívány na celou škálu úkolů. V poslední době například pomáhají s výpočty pro Atlas mobility, když měří pohyb lidí na základě anonymizovaných dat T-Mobile na úrovni krajů, obcí a městských částí.  

Jak jsme již zmínili, je připravovaný stroj zatím kódově označován jako  EURO_IT4I, finální jméno mu můžete dát právě vy. Přímo na stránkách  IT4Inovation je vyhlášena soutěž, v níž může každý zájemce zaslat až tři návrhy, u nichž bude hodnocena originalita a výstižnost. 

Soutěží se nejen o čest pojmenovat nejvýkonnější superpočítač v Česku, ale také o dva servery a jeden přístupový bod.

3. října 2019

Autor:
 • Nejčtenější

Android TV mizí z televizorů. Podívejte se, co jej letos mnohde nahradí

Operačnímu systému Android TV zřejmě začíná poslední sezóna. Jak se ukázalo na veletrhu CES 2021, již letošní novinky...

Čest, talent i služba Hitlerovi. Nejlepší tankista války byl z Jesenicka

Během druhé světové války vznikla po vzoru leteckých es nová kasta es tankových. Patrně nejlepším tankistou 2. světové...

Neznalost i naivita. Deset způsobů, jak můžete přijít o všechny bitcoiny

Premium Kryptoměny jako bitcoin nabízejí úplně nový druh financí. S tím se pojí i nové podvody, průšvihy a problémy, které...

KVÍZ: Jak dobře znáte moderní tanky?

Před časem jsme vám přinesli kvíz z historie vývoje tanků. Dnes na něj navážeme a zeptáme se vás, zda znáte historii...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chce to vůbec někdo? Hlasujte nad podivnými vychytávkami z CESu

Některé zapadnou v zapomnění, z jiných bude hit. Na veletrhu CES se tradičně setkávají obě kategorie, zrno od plev pak...

Poslali jste životopis a marně čekáte na reakci. Proč jiným odpovědí, ale vám ne

Premium Jak žádají o práci bílé límečky a jak ty modré? Na koho nasazují personalisté robota? A proč se zájemcům o práci z...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Jak bude za času Vodnáře? Býci se dočkají lásky, dařit se bude Pannám

Premium Vládu na nebi si jednotlivá znamení zvěrokruhu předávají podle toho, jak do nich vstupuje Slunce, což bývá vždy kolem...

 • Další z rubriky

Amazon upozorňuje na domácí videozvonky Ring. Mohou hořet kvůli šroubům

Až 350 tisíc chytrých zvonků Ring může být zasaženo problémy s baterií, kvůli kterým společnost Amazon vydala nový...

Práce a studium z domova vedly k nejvyššímu nárůstu prodejů PC za deset let

Možná i vy jste v době největší krize narazili na nedostatek některých druhů počítačů nebo jejich příslušenství. Přesun...

Chytrý kočárek i vodovodní baterie. Veletrh CES 2021 rozdal ceny

I letos pořadatelé veletrhu spotřební elektroniky CES vyhlásili ocenění za inovace. Vybrali jsme ty nejzajímavější....

Absolutně nejlevnější počítač na práci i výuku nás nadchnul

Maličký, levný a roztomilý počítač v klávesnici Raspberry Pi 400 se ukázal i jako až překvapivě schopný a šikovný....

Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou
Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou

S kolegyněmi v redakci jsme měly možnost vyzkoušet polévky Prestó, které jsou opravdu rychlé na přípravu a usnadní vám přemýšlení nad tím, co...

Mamograf nádor neodhalil. Nechala jsem si vzít obě prsa, říká Kuklová

Michaela Kuklová prožívala před časem těžké chvíle. Po složité diagnostice karcinomu prsu, kdy sama cítila, že je něco...

Dara Rolins je po další plastice nosu. Mnozí fanoušci ji nepoznávají

Dara Rolins (48) se netají svým kladným vztahem k nejrůznějším kosmetickým úpravám. Ke zvětšení prsou a pravidelným...

Žiji s manželem v polyamorii. Jen o sex nejde, říká Těžká z dokumentu V síti

Terezu Těžkou (25) znají diváci jako jednu z hlavních představitelek náctiletých dívek v dokumentu o sexuálních...

Lucka je mou oporou. Ze synů hokejisté nejspíš nebudou, míní Plekanec

Tomáš Plekanec (38) a Lucie Šafářová (33) promluvili o sportovním nadání dcery Leontýnky i o plánované svatbě. Bývalý...

Analytik: Evropa byla od blackoutu setiny. Bez ČR by to Rakousko nezvládlo

8. leden 2021 se mohl stát skutečným „černým dnem”. Evropě totiž hrozil blackout, tedy masivní výpadek dodávek...