iPAQ s 20GB

aktualizováno 
Na internetu se objevilo nově experimentální řešení, které obrací prostorové možnosti kapesních a stolních PC naruby. Podaří-li se totiž, budete moci data ze svých stolů odkládat do svých kapes.

S řešením nepřišel výrobce, ale nadšenec Topali J. Otala, který je velkým příznivcem právě nových iPAQů. Vzhledem k tomu, že místa na ukládání souborů není nikdy dost, rozhodl se vlastník zkusit propojit iPAQ s IBM Travelstar 20GN mechanikou zabudovanou do Addonics Pocket ExDrive. Samotné propojení zajišťoval PC Card Expansion Pack a PCMCI kabel.

Z výše uvedené ho textu jasně vyplývá skutečnost, že těch avizovaných 20GB textu není v iPAQu samotném, ale je připojeno externě, což sice znamená další krabičku, kterou jsme nuceni s sebou nosit, ale tento nedostatek je jistě vyvážen možnostmi, které se rázem nabízejí. Jak celé propojení vypadá, je vidět níže:

  

Bohužel je nutné mít při podobných experimentech dosti hluboké programátorské znalosti, protože ve většině případů nejsou propojované zařízení a jejich aplikace zcela kompatibilní a je proto nutno zasahovat -  jako i v tomto případě - do jejich operačních systémů. Konkrétně se jednalo o to, že ATADISK.DLL driver v OS Pocket PC nedokázal rozeznat ExDrive jako platnou IDE/ATA mechaniku. Toto je mimo jiné způsobeno i faktem, že ExDrive nepodporuje Windows CE. Fakt, že ExDrive byl panem Otapim již odzkoušen na jeho notebooku s Win 2000, mu dodalo sil a nadšení k tomu, aby se pokusil ho rozchodit i pod malými Windows. No a povedlo se.

Povedlo se to kromě jiného i díky tomu, že zdrojový kód ATADISK.DLL je součástí Microsoft Platform Builder evaluation package, kterou měl k dispozici. Ukázalo se, že originální soubor je trošku tupý a vybíravý, ale několik menších úprav umožnilo vytvořit ten správný a potřebný nástroj.

Co na to říkal po připojení samotný iPAQ ukazuje screenshot níže. Jak vidíte sami, displej indikuje tuto mechaniku jako STORAGE BRICK, neboli "paměťovou cihlu". Je to způsobeno jen přejmenováním originálního souboru, jinak by bylo toto řešení nazváno STORAGE CARD, tak jako vždycky.

Zde vidíte výše zmiňovaný screenshot pořízený v aplikaci SnoopSoft Dashboard, konkrétně ukazující volné místo, které je uživateli k dispozici. Jak můžete sami vidět na poslední znakové řádce nabízí se rázem uživateli neuvěřitelných 18,61 GB místa (již jsou nainstalovány některé aplikace).

Mechanika je formátována jako FAT32, protože FAT16 by podporovala maximálně 2GB.

 

Další screenshot nám v průzkumníku ukazuje  pohled na samotnou mechaniku

Dokážete si představit co by Vám takových 20GB na cestách mohlo nabídnout? Pro usnadnění několik málo čísel. Vezmeme-li že jeden MP3 soubor má průměrně 4MB, pak máme k disposici databázi 4.750 písní. Nebo vezmeme-li za průměrnou velikost digitální fotografie 1,5MB, pak bude náš digitální albu schopen uchovat 12.700 obrazů a to už je poměrně slušné - nemyslíte?

(pozn. redaktora: Kromě jiného je to řešení nabízející 2 x tolik místa než můj UMAX 365T.)

POZOR-POZOR-POZOR - autor upozorňuje

  1. Harwarové řešení nebylo odzkoušeno zcela vyčerpávajícím způsobem, proto se mohou objevit některé nedostatky. Energii pro provoz může dodávat buďto elektrické síť, nebo baterie iAQu, ale zde není ještě odzkoušena výdrž baterií.

  2. Softwarové řešení také nebylo vyčerpávajícím způsobem odzkoušeno. Všechny zkoušky probíhaly za ideálních podmínek. Výsledky dalších zkoušek budou průběžně zveřejňovány na serveru autora.

  3. Jestliže používáte HDD větší než 2GB musíte používat FAT32 file systém, a nebo dělit disk na více částí, což nás přivádí k dalšímu bodu....

  4. Rozdělení disku autor nezkoušel a proto je zatím tajemstvím, jestli se toto provede automaticky, nebo jinak..

Obecné poznámky

  1. Addonics Pocket ExDrive je již běžně vybaven HDD, ale není na něm závislý a proto můžete použít odpovídající disk vlastní.

  2. ExDrive přijme jen 2,5´´ IDE mechaniky, ale není v žádném případě omezen jen na IBM Travelstar modely. Přesto není nezajímavá informace, že Travelstar modely jsou dnes již dostupné až do 48GB.

  3. Jestliže vložíte 9,5mm silnou 2,5´´ mechaniku do ExDrivu, zůstanou Vám ještě ca 3mm volného místa nad diskem. To je možné využít např. pro Danionic Li-Ionovou baterii, která však bohužel nestačí k pohonu tohoto HDD.

Seznam použitých dílů:

Název dílů

Mfg číslo dílu

Cena

Compaq iPAQ H3630 PocketPC 176307-001 US$500
Compaq iPAQ PC Card Expansion Pack 170338-B21 US$160
IBM Travelstar 20GN hard disk drive 07N4388 US$120
Addonics Pocket ExDrive enclosure kit with PCMCIA cable and AC adapter AEED25P US$75
Celkem   US$855

Věřím, že Vás řešení zaujalo, a budete-li mít zájem sledovat další zkušenosti s ním, nezapomeňte si založit stránky autora do svých oblíbených.

Autor:
 

Nejčtenější

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Jeden „drát“ by stačil pro celou ČR. Nové elektrické vedení láme rekordy

Transformátor pro 1 110 kV vedení v Číně, který postavila firma Siemens. Na...

Provozovatel čínské přenosové sítě spustil nejvýkonnější a nejdelší vedení světa. Putuje jím elektřina o napětí více...

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

Tito lidé neexistují. Počítač si je vymyslel, napodobí rasu i vlasy

Fotografie neexistujících celebrit generované neuronovou sítí Nvidia na základě...

Podívejte se na fotky lidí, které jste nikdy nepotkali a nepotkáte. Počítač si je totiž vymyslel. Generativní...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Další z rubriky

Nový notebook Lenovo upozorní, že se vám někdo dívá přes rameno

Lenovo Yoga S940

Nová Yoga S940 se pyšní s AR kamerou se sledováním pohybu očí a sbírkou snadno použitelných funkcí založených na...

Panasonic představil první elektrickou motorku Harley-Davidson

LiveWire EV motocykl značky Harley-Davidson

Japonská společnost Panasonic se stále více profiluje i jako dodavatel technologií pro třetí strany. Na veletrhu CES v...

Pořiďte si vlastní satelitní službu za pár korun. Může hlídat třeba ryby

Nanosatelit společnosti Astrocast má velikost tří standardních cubesatů (3x 10...

Švýcarský projekt Astrocast má na orbitě svou první družici a začal nabízet služby, které si až dosud mohly dovolit jen...

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na iDNES.cz