iPAQ PA-1: muzika na cesty

aktualizováno 
Společnost Compaq se rozhodla, že bude i nadále těžit ze skvělého marketingového označení svých zařízení - iPAQ, a po stolním PC a nejvýkonnějším PDAčku zanedlouho představí iPAQa jako MP3 přehrávač. My jsme jej pro Vás otestovali.

Compaq iPAQ MP3Zpravidla když někam cestujeme, většinou se snažíme cestu nějakým"užitečným" způsobem zabít. Někdo si čte, někdo předstíráčinnost na notebooku, někdo spí a někdo poslouchá hudbu. Jenže jak prácena notebooku tak třeba poslech hudby jsou sice činnosti nadmíru zajímavé,ale jejich provozování je omezeno životností baterie. Kam tím mířím,vysvětlím vzápětí. Záměrně jsem tuto část nazval: "Cesta je dlouhá...".Má to dva významy. Cesta zařízení, které se mi dostalo do ruky a o kterémbude řeč, byla opravdu dlouhá, protože než se dostalo až ke mně, stihlasi s ním pohrát většina našich zaměstnanců. Druhým významem je potéto, co jsem naznačil v úvodu - úděl cestování a trávení času při něm.iPAQ v provedení MP3 přehrávače, je věcička, kterou si nemůžetenezamilovat. Ať při běhání, joggingu, cestování, relaxaci a nebo prostě"jen tak", vždy Vám bude dobrým společníkem. A když Vás omrzí.Jednoduše jej vypnete a je klid. Ale dost filozofování.

Vzhled a ovládání

Compaq iPAQ MP3Malá stříbrná krabička, ze které koukají sluchátka. Stručné a výstižné.iPAQ PA-1 vypadá skutečně důstojně. Se svými rozměry - 6,75  x 5,5 x2cm (v x š x h) - patří k tomu nejmenšímu, co lze na přehrávání empétrojekzakoupit. Bohužel zatím jen na americkém trhu. Designově přístroj zapadápřesně mezi ostatní iPAQy. Má nápad, je osobitý a přitom se  jehoovládání nečiní nejmenší problémy. V tomto případě mám na mysliintuitivnost. Tlačítka pro spouštění, zastavování a přesouvání skladeb(dopředu i dozadu) jsou přesně tam, kde byste je čekali. Jedničku zasloužítlačítko play, které je velké a i když máte přístroj v kapse, nemůžetejej zkrátka minout. Poněkud horší je to s ovládáním hlasitosti. K tomujsou určena dvě tlačítka - + a -. Jsou ovšem zapuštěna až příliš do tělapřístroje. Přeci jenom jsem kus chlapa :-) a drobná - navíc ještě zapuštěná- tlačítka se mým velkým prstům moc nelíbila. Dámy s dlouhými nehtyproblém mít rozhodně nebudou :-).

Displej a funkce

Na krásně modře podsvíceném displeji jsou kromě informací o stavubaterií a hlasitosti zobrazovány i informace o čísle písničky, jejím názvu,autorovi a délce. Ne zrovna nejchytřejší je způsob zapínání podsvícení.Zapíná se automaticky po stisku nějakého tlačítka. Vypíná se cca. po5sekundách. Chcete-li si tedy např. ve tmě přečíst název přehrávané písničky,musíte nejprve stisknout nějaké tlačítko. To samo o sobě by ještě problémnebyl, ale vzhledem k velikosti displeje se celý název písničky nezobrazínajednou, ale posouvá se po něm. Většinou se ale stává, že se ani za těch5 sekund, kdy displej svítí, nezobrazí celý, takže musíte opět stisknoutnějaké tlačítko... Myslím, že by tohle jednoduše vyřešila funkce trvaléhozapnutí displeje tak, jak ji známe např. z mobilních telefonů. Aby se Vámv kapse přenos samovolně nevypínal nebo neposouval, má iPAQ funkci HOLD,která tomu zabraňuje. Po jejím zapnutí můžete mačkat všechna tlačítka,jak se Vám bude chtít. Nic se nestane.

Podívejme se nyní na funkce tohoto drobka. Na svou velikost toho umíopravdu dost. Posouvá písničky dopředu i dozadu - bohužel ne v rámci jednépísničky, ale pouze mezi písničkami. Dále nabízí funkci náhodného výběrupřehrávané písničky (shuffle) a funkci repeat (opakované přehrávání).Pro zvukové experimentátory jsou k dispozici tři přednastavené křivky -Jazz, Rock a Classical. Komu by žádné z těchto nastavení nevyhovovalo, tensi může díky manuální regulaci výšek a basů, "udělat" zvuk přesněpodle svých představ. Osobně doporučuji nechat všechny korekce vypnuté aposlouchat hudbu takovou jaká je. Tím se postupně dostávám k další částihodnocení a tou je poslech.

Nejsou špunty jako špunty

K iPAQu jsou standardně dodávány malé "špuntíky" do uší.Vzhledem k mým zkušenostem s podobnými sluchátky jsem je zpočátku bral snutnou dávkou rezervy. Nasazení do uší mě ale přesvědčilo o opaku. Nasvou velikost hrají velice slušně. A to i když posloucháte rock, technonebo vážnou hudbu. Nevýhodou špuntů obecně je, že po určité době začínajídost nepříjemně tlačit do uší. To ale není vinou Compaqu. Jeho sluchátkasi zaslouží pochvalu.
Kdo by chtěl iPAQa poslouchat déle, tomu vřele doporučuji koupit si sluchátka"na hlavu" - a zda-li mohu, pak zvažte absolutní špičku ve tříděpřenosných sluchátek firmu Koss a její PortaPro. Léta je mám a jejich zvuklze srovnávat s mnohými studiovými sluchátky!

Vzhledem k tomu, že iPAQ PA-1 nebsahuje snad kromě krytu baterií žádnémechanické části, je přenos čistý, bez záchvěvů i když s krabičkou,která k tomu svou velikostí přímo vyzývá, běháte, skáčete nebo s níprostě jenom třesete.

Paměť

iPAQ má dva sloty pro paměťové karty MultimediaCard. Standardně je dodáváns 64MB paměti, do kterých se vejde cca. 1hodina empétrojek. Samozřejmě alezáleží na kvalitě komprese. Dle mého názoru, je 64MB tak akorát. Uvažte.Jdete si zaběhat - déle než hodinu tam nebudete :). S tím také souvisí životnostbaterií. Do přístroje se vkládají dvě mikrotužkové baterie. Přehrajete-lisi jednou celý obsah paměti, a poté přístroj vypnete, vydrží Vám hrátcca. 10hodin!!!

Písničky jsou do přístroje "ládovány" přes rozhraní USB.Tomu odpovídá i rychlost - přibližně 600kB/s. Součástí dodávky je isoftware pro správu písniček. Můžete si v něm vytvářet vlastníplaylisty a podle libosti je nahrávat do iPAQa. Kamenem úrazu - a to považujiza velkou nepříjemnost - je výdrž baterií při přehrávání do přístroje.Protože zařízení nemá žádné externí napájení, lze spotřebu energie přirovnatk víru v nádrži s benzínem. Na druhou stranu je to, řekl bych, jakási daňza pohodlnost a komfort, který tento přístroj nabízí.

Závěr

Za 250dolarů dostanete rozhodně atraktivní přístroj, který Vás přesvědčíhlavně svou velikostí a moderním vzhledem. Nabízí dostatek paměti pro Vašepísničky. Kvalitní sluchátka jsou pak zárukou dobrého poslechu. Určen jepředevším pro mladé dynamické lidi, kteří jsou ochotni za komfort afunkce zaplatit patřičnou částku. Nevýhodu vidím v absenci externíhozdroje - alespoň pro nahrávání by se hodil. Ale představte si tu situaci:"Sněhová pláň, půlmetru prašanu, nikde ani živáček, sluníčko svítí.Vaše lyže (snowboard) se již třesou, až jim dáte impuls k jízdě nahranici veškerých fyzikálních možností. Ještě poslední úprava sluchátek,ťuk a v uších zní Vaše oblíbená píseň..."

 

Nejčtenější

Ochranka prezidenta Putina mate GPS. Lodě se přemístily na pevninu

Obrázek ukazuje pozice rušených lodí na letišti ruského města Gelendžik, ležící...

Americká nezisková organizace C4ADS si všimla, že když se ruský prezident Vladimir Putin přiblíží k přístavu, satelitní...

Hodinky, které zachránily astronautům život, když vše ostatní selhalo

Budoucí legenda. Omega Speedmaster za nedlouho těmto hodinkám nikdo neřekne...

Před čtyřiceti devíti lety se ve vesmíru odehrála jedna z nejnapínavějších událostí. Havárie Apolla 13 mohla lehce...

Neuvěřitelné množství chyb! Jako zázrakem většina lidí havárii přežila

Pohled na kokpit, patrný je splasklý skluz. Boeing 707 společnosti BOAC...

Piloti letu BA712 společnosti BOAC udělali koncem šedesátých let jednu fatální chybu. Neaktivovali hasicí zařízení...

Černé díry mohou ovlivnit celé galaxie, řekl astrofyzik v Rozstřelu

Astronom Jiří Svoboda v diskusním pořadu Rozstřel (12. dubna 2019)

Ve středu astronomové z projektu Event Horizon Telescope ukázali vůbec první fotografii černé díry. Co to pro vědu...

OBRAZEM: „Největší“ letadlo světa se vydalo na svůj první let

První let stroje Stratolaunch (13. duben 2019)

Speciální letadlo Stratolaunch, které bude sloužit jako platforma pro vypouštění kosmických raket, absolvovalo v sobotu...

Další z rubriky

Jedno kliknutí a obraz zmizí. Protišmírovací displeje chrání soukromí

HP Sure View Privacy Screen - srovnání.

Podívejte se, jak funguje systém Sure View Privacy Screen společnosti HP, který zařídí, aby byl obraz na displeji...

Microsoft ukončí podporu svého chytrého náramku. Uživatele odškodní

Součástky fitness náramku Microsoft Band

Není mnoho firem, které by odškodňovaly uživatele za to, že končí s podporou jejich pět let starých produktů. V oblasti...

Asusu unikla firemní hesla, navíc řešil napadení své aktualizační služby

Asus ZenBook 15

Programátoři společnosti Asus nechtěně zveřejnili firemní hesla. Firma navíc musela řešit problém s aktualizačním...

Najdete na iDNES.cz