KVIK: Součástky iPadu mini za 188 dolarů a příliš drahé hodiny

aktualizováno 
Výroba malého iPadu stojí Apple necelých 200 amerických dolarů, tedy necelé 4 tisíce korun. Softwarové hodiny pro iOS ho přitom přišly v přepočtu na 420 milionů korun. Tablet Surface není prodejním trhákem, ale Microsoft už možná chystá nový. Bude menší.

Výroba iPadu mini není zase až tak drahá | foto:  Petr Topič, MAFRA

Součástky pro základní model tabletu Apple iPad mini s wi-fi a 16 GB flash paměti stojí podle informací výzkumné agentury IHS 188 amerických dolarů (zhruba 3 800 korun). Server Digitimes, který tuto informaci zveřejnil, pak upozorňuje, že náklady na sestavení přístroje se pohybují kolem 10 dolarů (asi 200 korun).

KVIK - Rychlé zprávy

Quick - Kvik - Rychle

Slovíčko KVIK jsme vybrali pro jeho stručnost, unikátnost a okamžitě pochopitelný význam. Odkazuje na české citoslovce "kvik" i anglické "quick", první symbolizuje stručnost, druhé rychlost.

Slůvkem KVIK v titulku označujeme články složené z krátkých aktuálních zpráv a odkazů.

Rozdíl mezi výrobní a prodejní cenou (329 dolarů, asi 6 600 korun) se může zdát velký, ale v propočtu chybí řada dalších nákladů. Patří sem například náklady na vývoj, marketing, software, licenční poplatky, logistiku a řada dalších výdajů.

IHS tvrdí, že Apple musel u malého iPadu připlatit za nový systém dotykové obrazovky, který umožnil ztenčit profil celého přístroje. Na ceně se prý nový displej podílí ze 43 procent. Hromadná výroba novinky by však tuto cenu měla snížit.

Na druhou stranu Apple ušetřil na jiných součástech, jako je například procesor. Právě zde těží z toho, že tento čip vyrábí ve velkém a dává ho do řady dalších zařízení. Procesor A5, použitý v iPadu mini, je tak například zčásti použit v dalších dvou produktech Applu, včetně posledního modelu Apple TV, který využívá pouze jedno z jader procesoru. Firmu tak čip A5 stojí 13 dolarů (asi 260 korun), což představuje pouze 4 procenta z ceny všech komponent iPadu mini.

Nejdražší hodiny na světě má Apple

Možná si ještě pamatujete na zářijovou zprávičku, že Apple byl obviněn z kopírování vzhledu hodin, které používají švýcarské dráhy. Apple je používá u svých tabletů. Spor byl rychle urovnán mimosoudně, jak jsme také už psali, ale žádná ze stran tehdy nezveřejnila, kolik peněz bylo nutné k odvrácení právního sporu.

Podle švýcarského deníku Tages-Anzeiger dosáhl součet odškodnění a licenčního poplatku výše 21 milionů dolarů (zhruba 420 milionů korun). Část peněz dostane i hodinářská firma Mondaine Group, která hodiny se stejným designem vyrábí na základě licence od švýcarských drah.

Porovnání hodin na iPadu s iOS 6 a nádražních hodin, patřících Švýcarské...

Porovnání hodin na iPadu s iOS 6 a nádražních hodin, patřících Švýcarské železniční společnosti (SBB)

Proč tolik, když firmě v nejhorším případě hrozilo, že nebude moci na malém švýcarském trhu prodávat iPady s aplikací s hodinami a nějaká (podstatně menší) pokuta? Pravděpodobně v tom hraje roli image značky Apple, která po nedávném dílčím vítězství nad Samsungem nechce vypadat jako "padouch", spekuluje Tages-Anzeiger.

My doufáme, že to tak je. Znamenalo by to, že si i v Applu uvědomují, jak odpudivé neustálé patentové spory jsou. A také finančně náročné.

Surfaců je málo, a tak se moc neprodávají

Veřejnost se ani tři týdny po zahájení prodejte tabletu Surface nedozvěděla konkrétní prodejní čísla. Nemůže tak porovnat, jak se mu daří v porovnání s dalšími novinkami, jako jsou například tablety od Applu, kterých se za první dny prodaly tři miliony kusů.

Firma ústy svého šéfa Steva Ballmera oddaluje informace o prodejích, když odkazuje na čtvrtletní výsledky. Přesto se Ballmer zmínil třeba o prodejích Windows 8. Nyní nepřímo pro deník Le Parisien prozradil, že prodeje Surface jsou malé. Hned se však dušoval, že na vině je nedostatek vyrobených tabletů a ne malý zájem zákazníků.

Minulý týden se přitom objevily spekulace o menším tabletu Surface, který má mít úhlopříčku 7 palců. Podle serveru SlashGear to bude Xbox Surface, který má být spíše herním zařízením než pracovním nástrojem. Ve výbavě má mít displej s rozlišením 1280 × 720 pixelů, bluetooth, wi-fi, a speciální bezdrátové rozhraní pro propojení s konzolí Xbox 360.

Mezitím se objevily i první stížnosti na nový tablet, respektive na jeho obal Touch Cover. Ten se podle řady uživatelů na Surface fóru odchlipuje a jsou vidět drátová spojení. Podle deníku The Guardian Microsoft o problému ví a řeší jej prostřednictvím své zákaznické linky.

Autoři: ,

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

Chyběl necelý metr. Parašutisté nekopali v kryptě obležené nacisty marně

Radarový průzkum krypty v únoru 2019

Po 77 letech od atentátu na Heydricha se podařilo prokázat existenci průchozí stoky před kostelem sv. Cyrila a Metoděje...

Neudělejte chybu jako Ovčáček. Ověřovací kód nikdy nikomu neposílejte

Pro bezpečí na internetu je důležité nesdělovat soukromé ověřovací kódy, někdo...

Pokud vám přijde zpráva s potvrzujícím kódem, zacházejte s ní jako s tajemstvím. Nepište ji nikam, kam nepatří. Nikomu...

Jsou neskutečně levné a jedovaté. Čínské tonery do tiskáren obsazují trh

Jak vybrat náplň do tiskárny, aby do ní padla jako ulitá? Ne každá je vhodná a...

Především kvůli nízké ceně lidé riskují zdraví a kupují ultralevné tonery do laserových tiskáren od neznámých výrobců....

Proč havarovaly Boeingy 737 Max? Firma spěchala a porušila vlastní zásady

Jak vznikly problémy, které vedly k havárii nejnovějších letadel Boeing 737 MAX

Nejnovější letadla Boeing 737 MAX 8 už tři měsíce nelétají. Při dvou jejich nehodách totiž zemřelo 346 lidí. Stopy...

Nečekaný objev. Našli jsme stopy po posledním boji parašutistů

Stopy po výbuchu granátu, který podle dostupných indícií smrtelně zranil Jana...

Osmnáctého června 1942, ve čtyři hodiny deset minut ráno, začal v Resslově ulici v Praze nerovný boj. Stovky esesmanů...

Další z rubriky

Proti chrápání i pomoc v těhotenství. Philips ukazuje novinky pro zdraví

Mezinárodní setkání IFA GPC 2019 právě probíhá ve Španělsku

Společnost Philips představila na akci IFA Global Press Conference novinky z oblasti péče o zdraví, které budou mít...

Pero schová i nabije. Nový notebook Fujitsu má vše, co byste mohli chtít

Nový konvertibilní notebook Fujitsu U939X.

Fujitsu se do kilogramového konvertibilního 13" notebooku/tabletu podařilo vměstnat nabíječku digitálního pera, USB-C...

Bláznivý nápad, nebo dobré řešení? Vysunutím klávesnice zlepšíte chlazení

Predator Helios 700

Z nově představených modelů herních notebooků Predator nás nejvíce zaujal Helios 700 s výsuvnou klávesnicí. Tou uhnete...

Najdete na iDNES.cz