Na iPadu miluju nejvíc ten legrační klip, parodii na Hitlerovo běsnění v hlavním stanu, to nadávání na iPad. Tenhle iPad je rozhodně ten největší nesmysl v IT technologiích za těch pětadvacet let, co se v těchto temných vodách pohybuji. Ale používám ho pořád, to je na něm to nejhorší.
Vyzbrojte si tablet jako...Nechte se inspirovat významnými osobnostmi nejen české scény informačních technologií. Každý týden vás necháme nahlédnout na pracovní plochu tabletů a počítačů zajímavých lidí, kteří nám ukážou, jaké aplikace jsou pro ně stěžejní, a mohou vás tak inspirovat. Jen tak mimochodem se i dozvíte, jaká si oblíbili zařízení. Požádali jsme je, aby do výběru nezařazovali více než jednu z následujících notoricky známých aplikací.
|
Photo Manager Pro stojí tři dolary a je to pořadač a předváděč fotografií. Na iPadu je binec ve fotkách, fotoaparát má svůj systém ukládání a kdejaká aplikace také, takže tenhle Photo Manager v tom udělá jakýsi pořádek, když mu to dovolíte. Využívá wi-fi připojení a s diskem na počítači komunikuje přes internetový prohlížeč. Je třeba zadat IP adresu a potom už je vše jednoduché. Je jedno, zdali si alba vytváříme rovnou v iPadu, nebo přes webové rozhraní. Teď už je venku verze 4.2.3. Má jednu chybku, která mě osobně moc nebolí, ale někoho může štípnout: neumí se připojit na Dropbox. To už je dneska nedostatek.
Moon Globe je něco, bez čeho nemůžu dnes už být. Existuje lehká verze zadarmo a HD varianta za 90 centů, tedy za dvacku a něco. Má dva režimy, Globe a Teleccop. V tom prvním můžete s měsícem řádit, asi jako se dá smýkat s Google Earth. Prolétáte nad Měsícem a hledáte zajímavé lokace.
Teleskop vás uvrtá k vážnějšímu přístupu. Jste ve své observatoři, máte u oka okulár a bádáte. Měsíc lze specificky osvětlovat, buď s ohledem na určitý den a hodinu, nebo prostě jak chcete. Lze zde zapnout/vypnout názvy terénních útvarů, app vám najde místa přistání kosmických lodí a nebeský kompas pomůže najít polohu Měsíce, i když je zamračená noc. Což se v tuto dobu hodí.
Nevýhodou je malé rozlišení. Na pořádnou práci potřebujete HD verzi. Dostanete se blíž a je tu vyhledávání objektů. Od každého vede odkaz na web. My, co bydlíme na Měsíci, to prostě potřebujeme. A existuje i verze pro Mars.
Star Walk je pomůcka k prohlížení hvězdného nebe. Letos je to tak trochu k ničemu, ale kromě hvězdné mapy je tu spousta videí. Původně jsem to měl na iPhonu, teď už je verze HD 5 Stars Astronomy a ta je mnohem lepší. Stojí necelá tři eura. V režimu vyhledávání to funguje tak, že věc orientujete na horizont a pak už iPad zvedáte a míříte jím, jako by to byl rámeček, a názvy kosmických útvarů vám tam naskakují. Oproti iPhonu je to na iPadu mnohem lépe vidět. Výrobce si dává záležet na hudebním doprovodu, ten mi jde na nervy a vypínám to.
V režimu Sky live vidíte, co zrovna dělá Venuše a Mars a celá ta parta. V režimu Kalendář vás app upozorní, kde právě je to, či ono kosmické těleso. Můžete si nastavit, jak budou mapy vypadat, souhvězdí mohou být nahatá nebo oděná do nádherných symbolických obrazů. V galerii pak najdete úchvatné fotografie všeho, co se kosmu týká. Apple Design Award si v roce 2010 tahle app rozhodně zasloužila.
Pokud jde o praktické aplikace, uvedu tři. Aplikace iKatastr je derivát výborné webové služby. Samozřejmě komunikuje s GPS v iPadu a odpoví na všetečné dotazy, jako komu patří tenhle barák, před kterým stojíte. Má základní mapu, katastrální mapu a letecký pohled. Navíc prozrazuje, zdali ten půvabný domeček, na který si děláte zuby, není náhodou v záplavovém nebo kontaminovaném území. Informace z něho si můžete poslat mailem, takže si nemusíte dělat do notýsku (který nemáte) poznámky tužkou (ztratili jste ji).
Aukro je zabydlené na netu a usídlilo se i v mobilních zařízeních. Je to virtuální dražba. Hledáte něco, co potřebujete a někdo to nabízí, to je hlavní princip. V praxi je to tak, že začnete dražit něco, co vůbec nepotřebujete. Přihazují se nepatrné sumy a zboží získá ten, kdo přihodil poslední, těsně před vypršením lhůty. Ta je pevně daná. Musíte být přihlášeni a to je trochu složité. Pak už jenom platíte malé sumy, zato často, a plníte garáž nepotřebnými věcmi. Skvělá aplikace. Tomu je podobná Heureka.cz. Zase je to derivát netové aplikace, ale oproti webu, kde zadáte název zboží a Heureka vám najde firmy, které to prodávají a za jakou cenu, to na iPadu ukáže i mapu se špendlíčky, kde je zboží k mání. Dokonalé.
No a na závěr: součástí výbavy iPadu je Kiosek. Je to polička, do které si můžete nakupovat časopis. Já tam mám Lidé a země – rád cestuju do všelijakých Tramtárií a tenhle časopis o tom píše. Pak tam mám XB-1, nástupce Ikarie plus sci-fi měsíčník, moc dobře udělaný. Můžete kupovat jednotlivá čísla, nebo si to předplatit. No a nakonec Ligh It, časopis o ateliérovém svícení. Nechci žádné papírové časopisy. Nechci chodit do tříděného odpadu s balíky časáků tak skvěle vytištěných, že se mi nad nimi svírá srdce. Proto si stahuju nuly a jedničky. Ty nikoho nebolí.